Skupinke kamarátov vo vykričanej newyorskej štvrti sa jeden z ich žartíkov vymkol z rúk a skončil sa smrťou. Dostali sa do nápravného ústavu pre mladistvých, kde im sadistickí dozorcovia spravili zo života peklo, kvôli ktorému po rokoch nemyslia na nič iné, ako rafinovanú a zničujúcu pomstu. (STV)

geimz

Mám zmiešané pocity. Prvá polovica - hlavne scénami z Hell's Kitchen - mi dala spomenúť na klasiky ako Príbeh z Bronxu alebo Tenkrát v Americe, druhá je ale tak mdlá, priamočiara a predvídateľná, že neviem, čo si mám myslieť. Príbeh je silný, to určite áno, ten zážitok ale tak nejak vyfučí do prázdna s príchodom dospelých hrdinov. Také neurčité 3 hviezdy. ()

Sochorisko

Již osvědčený režisér rozhodně nezklamal a ukázal, čeho je schopen. Podobných filmů na toto téma je poměrně mnoho, ale tím, že se to odehrává ve "věznici" pro děti se vše posouvá do jiných rozměrů.jedinou trochu věcnou připomínku bych měl takovou, že po těch letech, co nám hoši dospěli jsem nebyl schopný identifikovat, který z nich je který :D ale to je už moje chyba ... Jinak Brad opět nezklamal :) Díky za tento film. ()

Nethar

Dobrý námět, hezky zpracovaná doba, výborné herecké výkony, leč závěr u mě vyšel tak nějak naprázdno bez větších dopadů. Ale bavilo a tři hvězdičky mi přijdou trochu nespravedlivé, čtyři zase moc... ()

Santino7

Precízna a taktiež aj vskutku silná dráma s hviezdnym obsadením (a aj režisérom), ktorá však už - pre mňa z nepochopiteľných dôvodov - akosi postupne upadla do zabudnutia. A treba zdôrazniť, že neprávom. Po formálnej stránke totiž ide naozaj o profesionálne odvedenú robotu, na akú som už u Barryho Levinsona tak nejak zvyknutý. Spáči skutočne nemajú žiadne výraznejšie nedostatky, ktoré by vyslovene prekážali, jedine ak trochu menej priestoru pre pomstu (a la gróf Monte Christo) v dospelosti, tam by neprekážalo pridať ešte kľudne takých 15-20 minútiek, možno aj viac, nech sa môžu najväčšie herecké esá plne prejaviť. Netreba však mať zbytočne privysoké nároky, ono to tak či tak nie je nijak tragická výčitka, Spáči svojim príbehom aj tak poľahky diváka dokážu strhnúť a prilepiť k plátnu/obrazovke. Rovnako poľahky ho dokážu získať na svoju stranu, nech sa už jedná o akúkoľvek krivdu, bezprávie alebo aj pri realizácii pomsty, ktorá síce nie je tak úplne "košér", avšak predsalen si želáte, nech im všetko klapne, ako má. Čo sa týka obsadenia, taktiež som bol spočiatku trochu prekvapený, ako to bolo rozvrhnuté a priznám sa, u niektorých som čakal iné úlohy - úplne najviac ma asi zaskočil (no zároveň aj príjemne potešil) Hoffman v roli večne trošku naliateho právnika. Každopádne bez ohľadu na to, kto čo alebo koho hral, tak medzi všetkými nepochybne vynikal De Niro, ktorý sa tu podľa mňa priam blysol a rolu farára si strihol v takom štýle, že som sa nestačil čudovať. Celkovo musím povedať, že hoci ma Spáči nepochybne dostali, na plný počet to tentokrát nie je, možno nabudúce. Niečo mi tam ešte predsalen chýbalo, i keď neviem čo, nedokážem to popísať. No skrátka niečo, čo by ma obrazne povedané pribylo do sedačky, z čoho by som zostal úplne paf. Také som tam na prvýkrát žiaľ nenašiel. Každopádne musím ešte raz zopakovať, že po formálnej stránke tomu prakticky nie je čo vytknúť. 4/5 ()

Oralfabet

Dobrý, i když celkem zapomenutelný film, s božským obsazením a zajímavým příběhem. Tu dětskou část bych prodloužil a tu soudní zas podstatně zkrátil. 6/10 ()

Renfield

Sluncem rozpálené Hell's Kitchen atmosférou připomene některé z mafiánských klasik. Nakonec i tady se několik mafiánů objeví, na všechny potom dohlíží De Niro, jen z lehce netradiční strany. Právě on je vzorem alespoň některých z party kluků, kteří v této čtvrti prožívají poslední dny svého "bezstarostného" dětství. Jejich přátelství jim díky výborným hereckým výkonům není složité věřit a prožívat. Film má v této části čas, představí jak zásadní postavy, tak třeba problémy v rodinách a dá patřičný prostor i scéně, která veškerou pohodu navždy změní. V ústavu je zase stručný, více ani není třeba vidět... jídelna, sklepení, zápas, ale i návštěva Bobbyho řeknou vše. Když jsem zmínil výborného Roberta De Nira, musím to stejné udělat i v případě Kevina Bacona a Dustina Hoffmana. Poslední jmenovaný je hvězdou soudu, dospělé verze kluků mi k těm dětským zkrátka nejdou. Soudu navíc chybí čas, což mu sice nebrání v silných momentech, ale těm by rozvedení neuškodilo. Takhle mi přijde lepší to kolem něj, poslední popovídáni s Nokesem a závěrečné poslední posezení v tomto složení. 80% ()

rsimonyi

Výborné drama o tom co může způsobit jedna malá klukovina a jak může ovlivnit další životy. Ten pobyt chlapců v nápravném zařízení musel být opravdu děsivý. Krom skvělých výkonů Roberta De Nira, Brada Pitta a Dustina Hoffmana bych ještě vyzdvihnul výkon Kevina Bacona, který se zde stal opravdu slizkým hadem. ()

RomanHyde

Pro mne osobně jsou Spáši velkofilmem který řadím po bok Vykoupení z věznice Shawshank, tedy první liga a vrchol současné kinematografie. Tenhle materiál, tedy kniha, nešel snad zpracovat lépe. Obsazení je přímo bombastické, podání je citlivé a přitom pobuřující a zcela jistě nemůže nikoho nechat chladným. Proto jsem zmínil i Vykoupení z věznice Shawshank, které ve mne zanechalo podobný pocit z filmu na který se nezapomíná, ikdyž je to film pro "masu", nikoliv intelektuální umělecké dílo. Mám rád tyto filmy,které kloubí koukatelnost pro většinu a zároveń i kvalitní filmové umění. Spáče jsem viděl několikrát a kdykoliv se rád podívám znovu. Velmi se mi líbil Kavin Bacon a jeho role neskutečného chlíváka a taky Robert de Niro v roli kněze. Určitě chci vyzdvihnout i výbornou muziku Johna Williamse, který do své "smyčcové" klasiky zakomponoval i krásně znepokokující motiv basové kytary... cool 100% ()

ursinko

17.3.1997 Kino Strojár Martin. Unesený z filmového zážitku. Veľmi ťažká téma, napriek dlhej stopáži sa od sledovania nedalo odtrhnúť. ()

Kervorkian

„Toto je pravdivý příběh o přátelství, silnějším než krev. Je to můj příběh o jediných třech přátelích na kterých mi v životě záleželo. Dva z nich byli vrazi, kteří se nedožili 30 let. Další je praxi neprovozující advokát žijící s bolestí z minulosti, příliš se s ní bojí skoncovat, nikdy ji nedokáže čelit. Jsem jediný, kdo za ně může mluvit. O dětech, jakými jsme byly.“ ()

arcticsky

Velice dobře obsazené strhující drama, kde mi nevadila ani delší stopáž. de Niro v roli kněze vynikající, stejně jako Bacon coby pedofilní dozorce. ()

Erik7595

Po dlhšom uvážení nakoniec len tri *. Prvá polovica je nadpriemernou drámou, začínajúcou nevinne zo života skupiny chalanou, ktorým mladícka hlúposťou zmenila radikálne životy na celý život. Následne je to skvelá, atmosférou stiesňujúca a drsná dráma z prostredia nápravného ústavu, v ktorej si postavy chlapcov prežijú do slova a do písmena peklo. Kevin Becon v roli odporného a sadistického dozorcu je tak presvedčivý, že som takmer tohoto herca začal nenávidieť aj ja. Prechodom do súčasnosti film stráca na svojej sile a druhá polovica snímku, z ktorej sa stal takpovediac advokátsky thriller o pomste ma začal miestami nudiť. Ale aj tak dobrý snímok, pre mňa práve prvá polovica vyzdvihuje film na mierny nadpriemer. A musím ešte spomenúť Roberta De Nira, ten bol vynikajúci. 3* (65%) ()

Hepy13

Možná že tehdejší filmy neměli ten nejčistší obraz, možná že zvuk na vhsce trochu šuměl, ale ta kvalita... filmová kvalita...to už dneska málokdo točí. Hned se mi při sledování vybavil zážitek kterej jsem měl u filmu Tenkrát v americe. I tentokrát velmi kvalitní hudební podklad (John Williams), silný příběh klukovské party kamarádů, zobrazení tehdejší doby. První půlka úplně super, druhá je slabší a ztrácí kouzlo vyvolané z první poloviny. Ale nedokoukat Spáče by byl hřích, podobně jako křivá přísaha u soudu. V neposlední řadě stojí za nějaké to slovo dobré herecké výkony - Kevin Bacon, Rober De Niro. A Brad Pitt měl tehdy 33 let, ale vypadal tak na 23 :-) ()

barrahir

Námět je to dobrej, ale postrádal jsem ve filmu emoce. Pokud se i přes dlouhou stopáž s žádným hrdinou neztotožníte, těžko se vám film dostane pod kůži. ()

Salmayo

Naprostá pecka! Slizkej Bacon, já ho už musím začít doněcovat. Hvězdné obsazení. Nádhernej New York 70.let. Mladí herci autentičtí, hudba a mnoho dalšího.... Jak jedna dětská klukovina může rozhodnout všechno... ()

petikacka

Spáči jsou vynikající studií dětských obětí církevních nebo jiných dětských polepšoven v Americe. Poukazuje na to jak se může dítěti změnit život, když ho uvrhnou do "předělávacího pobytu". To totiž může znamenat , že vás to poznamená na celý život. A o tom celý film je. Hluboká sonda do duše dětí, kteří si tím vším prošli ...Za mě 100% ()

majec4

Silny film so skvelym kastingom. Takto obsadeny film nemoze sklamat. Tu k tomu maju k dispozicii este aj kvalitny material v podobe predlohy, o ktorej som pocul uz davnejsie, no k filmu som sa dostal az teraz. Kniha musi byt tiez skvost. Mne len ten sud prisiel kus naivne zobrazeny, lebo keby ma niekto ako svedka zacne castovat takymi otazkami, ako dostaval jeden z dozorcov, tak by som to asi uhral kus inak a nie ze by som sa priznal aj k tomu o co povodne nebola rec. Inak parada, film si budem pamatat dlho. ()

TheSpearCZ

Na to, jak je film námětem originální a herecky napěchovaný to v některých momentech slušně nudí. Přitom úvod a posléze dění v ústavu je pro diváka správně zajímavé a emocionální, jenže poté hlavní postavy zestárnou a od soudu je to velký úpadek. Člověk tak nějak očekává, jak to celé dopadne a přesně tak to i dopadne. Čisté 3* ()

JohnFarst

Spáči sú už od dávna môj obľúbený film. Myslím, že prvýkrát som ho videl v roku 2002 a vtedy na mňa ako 12 ročného chalana zanechal hlboký dojem. Vôbec som netušil, kto je Pitt, De Niro alebo Bacon, zaujal ma ten príbeh. Príbeh ako sa dokáže v mžiku zmeniť život štyrom bezstarostným chlapcom z Hell´s Kitchen len vďaka náhode a ich neposednosti. Film začína s ľahkosťou a ukazuje nám život bez starostí v 60. rokoch na predmestí New Yorku. Kamera pracuje so sépiovým filtrom, všetko sa zdá byť v pohode. Lenže keď chlapci ukradnú stánok na hot dogy, niečo sa zvrtne. Tá scéna je pre film kľúčová a to si Levinson dobre uvedomoval. Je natočená s všetkou precíznosťou od spomalených záberov až po zvuk. Potom film prechádza do svojej temnej časti. Intermezzo v nápravnom centre je nevídane brutálne a násilné, pri ničom si Levinson neberie servítky a nešetrí zeleným a modrým studeným filtrom. Bacon sa pre role takýchto záporákov narodil pretože rola mu padne ako uliata a je neskutočne slizký a zlý už na pohľad. Výborne zahraný part. Posledná fáza filmu, niečo na spôsob omerty,sa už zameriava viac na herecké výkony Pitta., Patricka a De Nira a je najnezáživnejšia kedže sa väčšina odohráva v súdnej sieni ale aj tak nepokazí celkový dojem z netradičného príbehu o kamarátstve, odplate a obetovaní. De Niro síce nemá veľký part ale zato scény s ním si ukradol pre seba svojím výkonom. Záver vo mne zanechal skôr smutné pocity aj keď je vlastne stavaný do neutrálnej polohy. Budem mať ten film vždy rád a vrelo ho odporúčam. ()