Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

Jirka_H

Uff, podle me vrcholne dilo rezisera Scorsseho. A mohu jen potvrdit, co je psano v ostatnich recenzich. Na tu delku filmu jsem byl stale zaujat dejem, spise to zaujeti stoupalo, ac clovek od poloviny vi o co jde. Naprosto skvely padouch De Niro, famozni profi herecke vykony vsech, zejmena pak hlavnich postav, Leo a Lily skvela volba. Jedine "negativum", nejsem si jisty zda budu chtit film videt opakovane, protoze ten skvely pribeh a herecke vykony clovek sezere za ty tri hodky dosytosti, a fakt nevim jestli bude sila to skouknout znovu cele, kdyz vsechny zapletky a pribeh proste kompletne pochytil. Neni to so shake, neni to zabavne, je to 100 % surove a pravdive drama. Ale na prvni dobrou, skvele. ()

karelondatra

Po dlouhé době jsem v kině nevydržel ani půl filmu a musel doslova utéct, protože s každou další scénou se jen stupňovalo mé utrpení. Při vší úctě, neoslovilo mě vůbec nic. Tu necelou hodinu, po kterou jsem se vydržel trápit, jsem v podstatě jen odmítal přijmout fakt, že „tahle nuda se nijak nerozjede“. FIlm vše podává s obdivuhodným citem pro absolutní nezáživnost. A teď tu koukám, že má stopáž tři a půl hodiny, tak to jsem utekl hrobníkovi z lopaty. ()

Lukango

Scorsese do důchodu? Doufám, že nikdy! Scorsese nám tu zfilmoval téměř neznámý příběh, který však o zfilmování opravdu stál a měl by tento příběh o kmenu Osedžů znát každý. Protože indiáni, kteří jsou zároveň nejbohatší lidé na světě a jako poskoky mají býlí, zní spíše jako sci-fi, než aby to byla pravda. A víte co, ona to pravda je, a celý film je svým způsobem ironií či paradoxem, protože mě nikdy nenapadlo, že se v minulosti někdy stalo, že bílý byly dobrovolně poskoky indiánům, nejbohatším lidem na světě. Příběh je na jednu stranu nádherný, na tu druhou však velmi zdrcující a zobrazuje nám temnou stránku americké historie, hierarchické postavení indiánů a opovrhování celou její kulturou a rasou za účelem zisku či pomyslné nadřazenosti. Ve filmu padla replika a pokusím se jí parafrázovat: ,, Je horší nakopnout psa než zabít indiána“. Film má mnoho přesahu především co se týče zatemnění mysli a tunelového vidění, které skrz nemorální a nelidské činy vede pouze k penězům a vše ostatní je jen podřadná záležitost. K příběhu nemám co vytknout, jedná se o zdrcující příběh o vraždách indiánů a opovrhování jejich kulturou. Dialogy jsou královské a jde vidět, že Scorsese má tuto kolonku zvládnutou. Dialogy jsou bystré, chytré, surové, vtipné (v rámci možností) a  především kvalitní. Jednotlivé vykreslení postav bych si nedokázal ani lepe vysnít. Ernest Burkhart jako blb, který se lehce dá zmást a přesvědčit, jedinec, který je poslušný, nehledá následky svých činů a jen jedná, tak jak se mu řekne. William B. Hale jako mecenáš, ale také vrahoun a pěknej hajzl, který inkasuje téměř z každé vraždy indiána. Člověk, který je velmi přesvědčivý, od veškerého kriminálního dění si drží na veřejnosti odstup a pro indiány je spasitelem a člověkem, který je posunul do nového století a oni jsou mu zato nesmírně vděčný.  Do třetice tu mám Mollie Burkhart jako chytrou, statečnou a moudrou indiánku, která si drží od všeho odstup a nadhled. Z hereckých výkonů tu budeme mít nominací jak nasr***, protože to, co všichni na plátně předvádí je jednička podtržená. Tedy vlastně skoro všichni, protože Brendan Fraser v roli právníka pokulhává a jeho výkon prostě neodpovídá laťce ostatních. Jesse Plemons tu opět odvádí chvályhodný výkon a já mu jen přeju, ať toho Oscara někdy získá protože na to má. Lily Gladstone v roli indiánky Mollie Burkhart si pro Oscara rozhodně jde a postavu nám perfektně představila jakožto klidnou, rozhodnou osobu, která je vždy nad věcí. Dále Robert De Niro v roli Williama Halea, kterému bych tu nominaci také přál. Když jsem ho vždy viděl na plátně, tak jsem si říkal, jakej hajzl to je, ale skvěle zahranej hajzl a v jeho roli si nikoho jiného neumím představit. No a nakonec DiCaprio, který s jistotou bude soupeřit s Cillianem Murphym z Oppenheimeru, protože oba předvedli životní výkony, především Murphy, který roli podle mě líp zvládl než DiCaprio, na druhou stranu tu DiCaprio měl mnohem více emotivnější a flexibilnější roli než Murphy. Teď něco k techničtějším částem. Hudba je královská, perfektně zvolená a na Oscarech má Oppenheimer slušnou konkurenci. Kamera mistrovská, krásně panoramatická, pomalá a skvěle nasvícená, jinými slovy si tu nominaci rozhodně na Oscarech vyslouží a opět by měl Oppenheimer na Oscarech lehce zpozornět. Ke střihu nemám co vytknout, avšak zvuk tu je místy nedostatečný a mohl by být ostřejší a jasnější. V kterých kategoriích však Killers rozhodně Oppenheimera dokáží porazit jsou: skvělé kostýmy, výprava a masky. Dále to v hlavních kategoriích jako herecké výkony, scénář, nejlepší film a režie bude velmi, velmi napínavé. Celkově si však myslím, že o chlup lepší film je Oppenheimer, přece jen Nolan je po technické stránce mistr a zážitky v jeho filmech jsou zaručené. Abych se však vrátil ke Killers of the Flower Moon. Film má 3,5 hodiny a upřímně to je dost dlouhé, na druhou stranu, když Scorsese tvrdí, že každá minuta stojí zato, tak mě nezbývá než kývat hlavou, protože má pravdu a Pan Vypravěč vytvořil další mistrovské dílo, které je zdrcující, kruté a neskutečně zajímavé. Přenesl nám tu tolik emocí, že by za to mohl dostat nějakou cenu. Málo kdo je takto dobrý vypravěč a málo kdo dokáže natočit 3,5 hodinový film, ve kterém téměř nic nepřebývá. Killers of the Flower Moon je tak výjimečným dílem, které obdivuje 20. století, ale především ho kritizuje, avšak v obou směrech mu to jde na výbornou. Známka: 8,5/10 () (menej) (viac)

ondrapec

V první řadě...z tohoto filmu nebude komerční hit ani kultovní MEME dílo naší generace. Scorsese na první pohled necílí na masy diváků, ale na úzkou skupinu filmových příznivců, kritiků a fanoušků kvalitních děl z konce minulého tisíciletí. Jestli mu to uškodí na popularitě? Rozhodně ne. Film je důkladně zpracovaný, není zde vypuštěný jediný detail, jediné slovo. Kdyby byl film o patnáct minut kratší, nebo naopak delší, nedopadlo by to tak, jak to dopadlo. Mistrovsky. Pustit do kin přes tři hodiny dlouhý film, bez výrazné zápletky, zvratu, momentu překvapení, opřený o dialogy a zjevné skutečnosti, to může udělat pouze ten, který ovládá řemeslo a který neotřesitelně věří svému konceptu. Mistrovské herecké výkony, dokonalá hudba na pozadí, rezonující historická událost nebo kontinuální a dynamická kamera s precizní scénografií dělají skutečně ze Zabijáků impozantní a naprosto ojedinělé dílo poslední dekády. Co se hlavních oscarových kategorií týče, věštím tři - Lily Gladstone za vedlejší roli, která herecky zastiňuje i suverénního DiCapria, dále Scénář a Zvuk. Při odchodu z kina jsem přemýšlel jak jednoduše popsat tento film. A pak mě to napadlo. PŘIROZENÝ! *90%* ()

limike

Poučný film. Je dobré vědět jací lídé dokaží být, když dojde na vlastní prospěch, peníze a moc. Každý by měl vidět alespoň jednou. ()

ambra

Někde jsem tu zahlédla srovnání s Oppenheimerem - nabízí se už kvůli riskantní délce a vynikajícím hereckým výkonům. Nicméně u mě překvapivě Zabijáci vítězí. I když Scorsese vypráví lineárně a zdánlivě tradičně, i když tolik neburcuje tu část mozku, kde řešíme všechny ty velké filosofické věci, i když vypráví zdánlivě malý příběh (který se nemůže rovnat velkému tématu možnosti zničení lidstva během pár minut). Jenže.... Scorsese jde na dřeň. Jeho zlí hoši představují tak krystalickou esenci odlidštěného zla, že budu ještě pár dnů přemýšlet, jestli jsem na něco podobného někdy ve filmu narazila. U Schindlerova seznamu se pořád vtírá myšlenka, že za tou hrůzou byla pevná víra v nějakou zvrácenou ideologii, tady si ale slušně oblečení chlápci klábosí o vyvraždění komunity jen pro peníze. A ani se nesnaží předstírat, že je v tom náznak něčeho jiného. DiCaprio, De Niro, Gladstone na Oscara. 206 minut jsem skoro nedýchala. ()

jirikzaboj

Divácky nevděčný, komorní a velice nepříjemný film v tom pozitivním slova smyslu. Asi tak bych ve zkratce popsal Killers of the Flower Moon. Jen nevím, jestli by ostatní pochopili, že jsem z toho filmu nadšený. Neříkám, že je to zrovna ta největší Cinephillská látka, ale 3 a půl hodinová Scorseseho interpretace další černé skvrny americké historie dokáže být nejspíš pro běžného konzumenta skomírající, až úmorná. Není to žádný slow burn, ve kterém by pomalu doutnalo epické vyvrcholení a i když to tak občas vypadá, tak vás nečeká ani žádný reward ending. Tyhle události jsou nepříjemné, nemluví se o nich nahlas a Martyho záměrem je zkrátka vás s tím obeznámit takovým způsobem, aby jste na to jen tak nezapomněli. Historicky šestá spolupráce s DiCapriem a desátá s DeNirem. Všichni nejspíš víme proč, tohle je zkrátka CINEMA a já na tom miluju ten fakt, že u toho mohu být. Lepší výpravu v současné kinematografii nejspíš nenajdete, ocitl jsem se opravdu o 100 let zpět a to především díky kino zážitku, který je pro tak dlouhý historický epos podle skutečnosti povinností. Na domácí obrazovce je o dost větší pravděpodobnost, že sem tam nebude divák dávat 100% pozornost a to by byla velká škoda. ()

Luk8

Aj keď sa o túto tému zaujímam, stopáž tri a pol hodiny mi prišla až moc a keďže má film pomalšie tempo začínal ma po asi dvoch hodinách nudiť a začínal som zaspávať aj keď ma nakoniec posledných tridsať minút prebralo z kina som odchádzal z pocitom že mi tam niečo chýbalo( alebo skôr že je tam niečo navyše) aj tak je to veľmi kvalitný film ktorý sa oplatí vidieť. ()

Brain32

Ne, tohle se prostě Scorsesemu nepovedlo.. Přitom tak skvělý námět a takhle to zazdít zejména přepálenou stopáží. Za mě z potenciálního filmu roku zbyla taková zvláštní pachuť.. ()

gggggg

Toto ma neoslovilo. Určite bolo zaujímavé sledovať kultúru a spôsob života Osedžov a aj príbeh bol pútavý, ale 205 minút je fakt veľa. Hlavné postavy vo filme mali hrať mladší herci, i keď De Niro s DiCapriom to zahrali bravúrne. ()

mapollam

Príbeh zaujal. Málo spracovaná éra. A dĺžka je problém - aby mi film znova a znova a znova vysvetľoval pointu a uvádzal postavy, ktoré prakticky nie sú dôležité... Pre mňa sklamanie. Pochopil som poctu pôvodným obyvateľom, aj white guilt, veď ok. DiCapriove "marlonbrandonovsko-godfatherovské" etudy som asi nepochopil. Miatlo ma to. Normálne ma mrzí, že musím nízko hodnotiť. ()

TOMjohanik

Martin Scorsese je bezpochyby řemeslný mistr a Zabijáci rozkvetlého měsíce tento výrok s přehledem potvrzují. Od detailně zpracovaného velkofilmu, s precizní kamerou, režií a bezkonkurenčním obsazením se dá očekávat i skvělý celkový dojem, ten ale bohužel nepřichází. Šílená stopáž by s přihlédnutím k současnému kinematografickému trendu "nekonečných " filmů nemusela být na škodu, ale bohužel v tomto případě snímek prostě nebyl divácky atraktivní. Dynamika chamtivých bělochů, kteří ve své drzosti úplně zanechávají snahy ždímat indiány alespoň nenápadně, je na začátku svěží, trochu vtipná, trochu Tarantinovsky drsná a ironická, ale po čtyřech hodinách se všechny scenáristické triky tak trochu vyčerpávají a celé to spěje k monotónnosti. Dějové linky se opakují, zavěr je předvídatelný a nedá se vyhnout názoru že nejlepší část scénáře byl samotný námět. Závěrem bych konstatoval, že si film rozhodně zaslouží ceny kritiků, v čele s Lily Gladstone, která je pro mě herecký objev roku. Zároveň ale snímek nedoporučuji divákovi který není filmařský odborník, protože se pravděpodobně prostě bude nudit. ()

Avisia

Téma je sama o sebe zaujímavá, ale to prevedenie bolo zúfalé. Žiadne budovanie deja, žiadny vývoj postáv, nula vyvolaných emócií ale hlavne, že to malo cez tri a pol hodiny. Chýbala tomu akási komplexita, dynamika a hĺbka. V kine som dokonca na asi 10 minút zaspala... Za mňa sklamanie roka. ()

Opavak

Jsem citlivější jedinec a po přečtení různých článků typu "Film není pro každého" a nebo "Film hraje na city" jsem se snímku docela obával. Nebylo čeho. Ano, film je smutnější, mrazivější ale není to nic, co by nešlo vydržet. Stopáž také rychle utíkala ale kdyby byl film o hodinu kratší, nic by se nestalo. Přítelkyně u filmu nicméně několikrát usla. To ale má za jistý následek skutečnost, že je jednak film dlouhý, jednak ale Cinestar film peomítal až ve 20h. A co se týče tvrzení, že zde Di Caprio předvedl nejlepší výkon se k smíchu. Ne, nepředvedl. Křivá pusa a hloupá postava a brek, kdy zjistí, že mu zemřela scéna nerovná se nejlepší životní výkon. Dlouho jsem uvažoval, zda dám filmu 4 nebo 5 hvězd. Z důvodu určitých nenaplněných tvrzení a dlouhé ikdyž odcejpávající stopáži dávám hvězdy 4. ()

Elanornegra

Pomaly, hlboko depresívny film o odvrátenej strane Ameriky. Ťažko to opísať, ešte stále mám veľmi nepríjemný pocit, z toho čo som videl. Ako dokážu chamtivosť zničiť ľudskost……Geniálne výkony všetkých Leonardo, Róbert de Niro, Lily Gladstone, všetci zúčastnení. Cameo Brenda Fraser & Scorsese, topka Nepozriem si to tak skoro, fakt náročné….95% ()

555borac555

Samotný námět je velmi lákavý. Příběh se po většinu času vyvíjí docela očekávaně, takže moc nějakých šokujících zvratů tu není. Ve výsledku to, ale nevadí. Na film se příjemně kouká i přes skoro 3 a půl hodinovou stopáž. Ano, šlo by jistě zkrátit, ale už jsem viděl i dost kratší filmy, kterým by kratší délka slušela víc. Film velmi pěkně pracuje s postavami. Samozřejmě, že Leonardo tu hraje opět skvěle. Robert De Niro podobně. Lily Gladstone nebyla špatná, ale její postava byla často taková bez emocí, takže pro nějaké výraznější herectví tu nebylo moc prostoru. Celkově je zajímavé téma filmařsky docela vypiplaně natočené, ale přeci jen jsem možná čekal o trošku více. I tak je to, ale na pěkných 8/10. ()

Kyberswat

zajímavé celou dobu, celé tři hodiny to jede, a na konci to snad ještě přidá DiCaprio je úžasný, prostě si ho oblíbíš i když na konci ti dojde že je celou dobu vlastně záporák. skvělý film dóoručuji ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD