Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

vaclav.g.kar

Nejdelší návštěva kina co jsem kdy absolvoval. Stálo to ovšem za to, protože se po několika letech Marty vytasil s velice lákavou látkou. Společně s výborným obsazení a nádherným vyzuálem do mě 3 a půl hodiny drtil příběh o indianskem bohatství a nenasytnosti bílé smetanky.. Naprostá spokojenost, díky Marty a tohle je opravdu CINEMA... ()

mrtvej_pes

Úplně mě to nestrhlo, ale přesto je to naprosto vynikající a monumentální dílo. Jde z toho cítit hodně Scorseseho mafiánská minulost, občas jsem si říkal, jestli to nemělo tlačit víc do emocí (nebo jít víc stylem There Will Be Blood). Ale budiž. Vidět něco takového v kině je k nezaplacení. DiCaprio snad poprvý hraje postavu s méně "IQ" a je schopný dát postavě neskutečnou komplexnost. De Niro - klasika, na tyhle role je staveněj. Ale naprosto nejlepší výkon podává Lily Gladstone, která je schopna pouze pohledem uzemnit každou scénu, ta úpřímnost a přirozenost z ní přímo číši, je to výkon za generaci lidí, kteří v dějinách trpěli kvůli hovadům, jímž je lidskej život naprosto u prdele. ()

Bednaa

Baví mě, jak Scorsese v posledních letech “kašle” na diváky, točí si ty filmy jak chce a lidi to buď ukoukají, nebo ne. Tentokrát to mají ještě těžší, protože přes 3 hodiny musí sledovat bezpáteřního, nechutnýho, slizkýho, po penězích lačnícího, hloupýho ubožáka DiCapria a jeho podobně sympatického strýce De Nira. Herecky je to koncert a Scorcese klasicky předvádí svůj vysoký standard, kde má všechno dokonale vypiplané, jenže scénář, který i přes svou ukrutnou délku po celou dobu baví, do poslední chvíle nedokáže pořádně strhnout, protože vlastně není komu fandit. ()

Polux

8/10 | Zabijáci volného času:-) se rozhodně povedli, ale bez jistých zaváhání se to nakonec neobešlo. Vynikající trailery nalákaly na strhující dobovou podívanou, nicméně všechny ty působivé momenty, které byly v trailerech k vidění, se pod tíhou velkorysé stopáže, monotónního děje a nevzrušivého tempa v samotném filmu bohužel do určité míry rozředily. | Film trpí podobnými neduhy jako stopáží podobně ambiciózní Irishman a znovu se týkají syndromu "made4stream", tzn. absence dramaturgie a Scorseseho nedostatku sebekontroly stran toho, co v ději ponechat a co z něj bez milosti vyhodit ven. Stejně jako v případě Irishmana by mohl film trvat hodinu a půl, aktuální tři a půl hodiny, nebo také pět hodin a z pohledu dějového oblouku, vývoje postav, logiky vyprávění i celkového vyznění by to vyšlo nastejno. Na rozdíl od Irishmana ale tentokrát Scorsese nedává divákovi nic zadarmo ani po stránce "těžkotonážního" tématu. Na děj je potřeba se soustředit a hrozba ztráty pozornosti/zájmu je zde po celý film zcela bezprostřední. Příběh od začátku do konce plyne extra pozvolným tempem, aniž by děj s blížícím se závěrem gradoval a dočkal se emocionální, dramatické, nebo významové katarze, která by vydatnou porci uplynulých minut podtrhla, nebo alespoň obhájila. | Stran jednotlivých charakterů jsem vlastně až do konce filmu nerozklíčoval, nakolik je DiCapriova postava prostoduchý naivka, oddaný rodinný typ, vypočítavý hajzl a bezcitný násilník, jelikož v průběhu děje všechny polohy nejen postupně vystřídá, ale opakovaně se k nim vrací. Postava Gladstone je na tom podobně. Celý film se vůči svému okolí tváří extrémně rezervovaně, ale až do úplného finále není jasné, zda DiCapriovi (potažmo De Nirovi) bezvýhradně věří, má jisté pochybnosti, nebo konkrétní podezření. Jediná De Nirova postava je od začátku do konce vykreslena jako navenek spořádaný občan, ve skutečnosti ovšem manipulativní parchant, kterému jde jen o prachy a neváhá si cestu k nim vydláždit mrtvolami. Koncept "divadelního" epilogu, namísto obvyklého textového doslovu, je zajímavý nápad, ale změna narativního stylu je tak náhlá a výrazná, že ve výsledku působí trochu nepatřičně až samoúčelně. | Nicméně hereckými výkony hraje film, stejně jako Irishman, tu nejvyšší ligu. De Niro a zejména DiCaprio předvádějí svůj obvyklý standard, tj. další herecký koncert:-). Gladstone nakonec není tak výrazná, jak jsem po traileru tipoval, ale přesto s oběma hereckými pardy zvládá držet krok. Především jejich zásluhou je poslední manželský rozhovor mezi jejich postavami jednoznačným klimaxem celého filmu, byť během něj padne jen pár vět a netrvá ani pět minut. Také Plemons na malém prostoru dokáže svým civilním výkonem zaujmout. Plus potěšila přítomnost Frasera, Lithgowa a dokonce Scorseseho ve vedlejších rolích, bohužel ve všech případech jde jen o pouhá pár minutová camea. Produkční hodnoty obecně (kamera, hudba, výprava, casting, atd.) jsou samozřejmě na špičkové úrovni, ale celkově tomu chybí určitá jiskra (nějaká opravdu památná scéna) a takový ten poslední tah štětcem, který dílo posune na úplně jinou úroveň. | PeZet () (menej) (viac)

SirAduard

Realistický westernový epos pod taktovkou režiséra Martina Scorseseho, ze kterého jsem byl po odchodu z kina spokojený, bohužel ale ne nadšený. Celé 3 hodiny jsem si vyloženě užíval, ale dalších asi 30 minut, kde je pouze soudní proces a vyslýchání, byly už na mě trochu moc. To však nic nemění na tom, jak fantastický kinematografický zážitek to je. Vtahující výprava, realisticky napsané postavy se skvělou chemií, či nádherný vizuál od začátku do konce. Navíc je zde ve své nejlepší formě Leonardo DiCaprio v roli rozpolceného muže mezi milujícím rodičem a sobeckým zbabělcem. To vše vynikající, avšak konec mi to trochu ničí. Což je velká škoda. ()

petra8619

V poslední době nechápu recenze. Filmy, které jsou skvělé mají mizerné hodnocení a filmy, které jsou průměrné (jen mají slavná jména na plakátech) jsou vynášeny do nebes. Tento film byl nekonečně dlouhý. Zajímavý příběh, který zabila dlouhá stopáž. Opravdu jsem chtěla vědět vic a víc o této historii, film mohl být víc napínavý, strhující. Ale bylo to utahané. Čekala jsem víc, dostala jsem průměrný film. Kdyby v něm nehráli slavní herci, upadl by rychle v zapomění. Hudba - ani nevím, že tam nějaký byla. Nevýrazná. Scénář plytký, dialogy nudné. Dvě hvězdičky za ztvárnění příběhu, který je originální a za herce, kteří předvedli skvělý výkon. Paradoxně se mi nejvíc líbil Brendan Fraser, který se objevil tak na deset minut filmu. ()

Marcecek

Tak prišiel 80-ročný Scorsese a znovu ukázal svojim mladším kolegom ako sa to robí. Tu sa so zlatými soškami šetriť nebude, tým som si istý. Má zmysel rozprávať o réžii a rozprávačskej precíznosti legendy Scorseseho, po tom čo všetko už dokázal vytvoriť alebo o bezchybnom herectve jeho 2 dvorných hercov? Nemá, niekedy slová nestačia, má to takmer 3 aj pol hodiny, ale koho to serie, dokonalosti nieje nikdy dosť. Málokdo dokáže vytvoriť takto monumentálne, epické dielo, verte alebo nie po celú stopáž napínavé a dechberúce. Dvaja vysokotonážni herci v hlavných úlohách vytvorili azda ich povahovo najhoršie a najzkazenejšie postavy celej svojej kariéry, vytvoriť takto presvedčivých záporákov, z ktorých sa vám chce grcať dokážu len tí najlepší z najlepších. Užijete si plnú paľbu korupcie, zkazenosti, hajzlovstva toho najväčšieho kalibru, bezprávia, rozkladu spoločnosti, všetko podané presvedčivo, realisticky až naturalisticky. Kdo je pripravený na 3 a pol hodiny tejto epickej slasti nemal by ani minútu váhať. Pokiaľ sa tu nerozdá aspoň desať Oskarov, tak asi začnem pochybovať o kompetentnosti Filmovej akadémie. Za mňa Bravoo s veľmi veľa o a jasných 5*. ĎAKUJEM!!! ()

stripterka

Tak teď nevím, kdo se pos...l víc, jestli Scorsese nebo místní hodnotitelé... Neskutečně natáhlá, votravná, rádobyumělecká sr...a. Zatímco na začátku je vše roztrhané, nejasné, tak ke konci naopak vysvětlované natřikrát, aby to fakt každej debil pochopil. A když už se člověk těší, že teď už musí být konečně konec, tak se celá věc zase probírá znova. Rekordně dlouhé záběry na nic, no fuj, to bylo poprvé, co jsem málem odešlo z kina předčasně. Nesmím opomenout také přiblblej název filmu, kterej je (naštěstí) schválně vymyšlenej tak, aby film upadnul do zapomnění, protože takovouhle směsici nekonzistentních slov si rozumný člověk nezapamatuje. Jediná hvězda za De Nira, protože je to jedinej geront (na rozdíl od Al Pacina, Forda, del Tora), který má stále charisma a drive. ()

Cloudy_cz

Pokud si užíváte dobře nastolenou atmosféru a příběh, do kterého se stanete opravdu zainteresován v průběhu filmu, tak vám ty tři a půl hodiny v kině ani moc nevadí. Sice to je docela dost, kéž bych si vzal více pití, ale ve finále si jen užívate De Nira, či DiCapria a už řečenou atmosféru. Zkrátka perfektně odvedená filmařská práce od každého kdo byl součástí. ()

Little_Sawy

Toto bolo pre plátno ako stvorené. Leo opeť bodoval a já som v tom duchu ostal zakliesnený až do samého konca. Videť indiánov ktorý zbohatli na rope, ako si Američania brali indiánky, ktoré potom zabili, aby mohli zdediť ich peniaze. Pričom, zabili aj súkromných detektívov, ktorý by do toho chceli strkať nos a čmuchať, jak sa to stalo. Bravo!! Tento film exceloval a pevné verím, že naňho určite tak skoro nezabudnem. ()

MartinNewman

Po zhlédnutí nového kousku od mistra Scorseseho jsem dal plných 5 bodů, ale dnes, před psaním recenze s odstupem několika dní jsem o jednu hvězdu ubral. Důvod? Vnitřní pocit že ten film prostě není pro mě pětkový. Možná s ohledem na dřívějí mistrova díla, zřejmě i kvůli délce filmu. Ne že by to neuteklo rychle. Až jsem zůstal překvapený jak rychle to uteklo, mohlo se to ale zkrátit o pár "hluchých" míst a v pohodě to zkrátit o půl hodiny. Zabijáci rozkvetlého měsíce jsou každopádně famózně natočené historické drama-western s rozhodně ne tak častým tématem vraždění indiánů, zde navíc to velmi bohatých. Americká historie, kdy se pro majetek, peníze a moc jakýkoliv lidský dobytek neštítí zabít původního obyvatele, který je i dnes považován za méněcenného. Ostatně při objevení Ameriky žilo v novém světě 100 milionů původních obyvatel, dnes je to s bídou 2 miliony. Genocida, kdy vraždění židů byl slabý čajíček. Co film drží vysoko nad průměrem, tak jsou nadstandartní herecké výkony hlavních aktérů. Robert De Niro a Leonardo DiCaprio vytvořili neuvěřitelné duo zmrdů, kteří jsou rozdílnější že to víc ani nejde. De Niro je jedinečný vychcaný zmrd, který to hraje na své okolí jak nejlépe to jde, kdy naproti tomu DiCaprio vytvořil skvělý protipól tupého hlupáka, který slouží čistému zlu a je otázkou jestli mu to vůbec dochází. Nadstandartní výkon vytvořila Lily Gladstone, která dokonale mluví i očima v kterých by se dalo i číst. Film je plný dokonalých autentických kulis, kostýmně dokonalých exteriérů a oděvů a dobových detailů nad kterými je třeba vyseknout poklonu. Vše je do detailu vyšperkované, kamerově perfektně nasnímané a zahrané až s divadelním uměním. Film má mnoho silných momentů, stránek a perfektní herecké výkony všech jsou tím hlavním co dělá tento film nadstandartním kouskem. Délka a můj vnitřní pocit něčeho co se těžko popisuje, nedovolí dát plný počet hvězd. Takže čistá 4. ()

Awer

Silný námět, poctivé až neúprosné budování svíravé atmosféry. Nicméně na té stopáži a prodávané jako mainstreamový film? Těžko v tom vidím něco víc než předávkování scorsesiem. Jakkoli si zaslouží autorská značka respekt, pro každou existuje mez, za níž překročí vlastní účelnost. Přes svíravost naprosto absentuje napětí a po opadnutí prvotní zvědavosti a seznámení se se základními reáliemi se tak každá další minuta stále více stává ztrátou času. A ono opravdu nic nepřichází - krom samotného nezáměrného čekání na Godota. Zbyde vám jen jediná otázka: už se konečně vypovídal? ()

hanca.uh

Výborný film přesně podle stylu Scorsesa a dávám ho na 1. příčku v jeho režii hned vedle jeho Vlka z Wall Street a Letce. A i když jsem popravdě měla z té extra dlouhé stopáže trochu obavy, v kině jsem během promítání nepocítila ani chvilku nudy - což myslím při hodnocení mluví samo za sebe. De Niro je tu krásně úlisný, DiCaprio takový umaštěný pitomeček a Lily Gladstone zvláštní přemýšlivá dáma - dohromady i s ostatními herci tvoří velice příjemnou a netradiční zápletku v celkovém ději. Navíc jsem se zase dověděla něco nového o historii jistého indiánského kmene:-). A na závěr: určitě je to film pro velké plátno a bez popcornu:-)) ()

Millovis

Film historicky zajímavý, přináší pohled na kulturu a dobu, kterou jen tak jeden nezná a herecké výkony na výbornou. Ale... Film je strašně zdlouhavý a nic převratného se v něm nestane. 8/10 - Kvalitní film, ale chyběl tomu trochu život. ()

darkchipmunk

Co na to říct. Neodpustim si krapet "moderní ideologie"; Svině bílý heterosexuální muž... nebezpečný, egocentrický,  chamtivý, podlézavý, zákeřný a posedlý nadvládou... Bohužel nejsem a nikdy jsem nebyla fanynkou Scorseseho táhlé, precizní režie. Sorry. ()

Starby

80% Herecké výkony hlavních postav bravurní, děj a prostředí vynikající. Občas ale trošku zbytečně zdlouhavé a místy nudné. ()

boss123

Na najnovší film v réžií Martina Scorseseho som sa tešil už od jeho oznámenia. Moje nadšenie sa ešte zvýšilo potom, čo som videl prvý trailer. Martin Scorsese je vynikajúci režisér, ktorý, ale má už nejaké tie roky za sebou a o to viac si cením, keď natočí ďalší film do svojej dlhej kinematografickej tvorby. Na začiatok by som napísal len to, že Vrahovia mesiaca kvetov sú divácky náročným filmom. Tempo je pomalšie a akcie nie je určite tak veľa ako v niekoľkých iných filmoch tohto režiséra. Plne to, ale vynahrádza fantastický scenár adaptujúci svoju knižnú predlohu založenú na základe skutočných udalostí. Ďalej aj skvelá atmosféra, ktorú sa podarilo trafiť úplne presne. A rovnako tak sú to aj silné herecké výkony. Predovšetkým trojice Dicaprio, De Niro a prekvapivo aj Lily Glandstone, ktorá stvárnila manželku Ernesta Burkharta. A aj vďaka jej kvalitnému minimalistickému herectvu je celé toto dielo o to silnejšie. Rovnako tak Leonardo Dicaprio v úlohe spomínaného Ernesta Burkharta hrá, ako z veľkej filmovej knihy a svoju postavu si neskonale užíva. Robert de Niro zahral svoju postavu Ernestovho strýka ako s vysokej školy herectva. Svoju odpudivosť sa mu na mňa podarilo z plátna preniesť úplne dokonalo. V technických aspektoch sa jedná o najvyššiu ligu. Niektoré kamerové zábery by sa dali zavesiť na stenu ako obraz. Som rád aj za to, že sa tvorcovia neprikláňajú ani na jednu stranu a skôr sa snažia reálne ukázať postavy v ich pravom svetle. Čo má za následok aj to, že Ernestovi v hlavnej úlohe sa prakticky ani nedá fandiť, pretože je jeho postava vrcholne nesympatická. Hlavne kvôli jeho činom. Mohlo by sa zdať, že by to skôr mohla byť pre diváka prekážka vo filmovom zážitku. Mne to, ale nevadilo. Skôr mi vadilo, že samotný kmeň Osagov napriek dlhej stopážy nedostal viac priestoru. Rovnako tak ma mierne sklamala aj hudba. Prišla mi až nevýrazná. Je to škoda, lebo pár scén by mohla povýšiť ešte o úroveň vyššie. Napriek tomu je veľa momentov hlavne v samotnom závere, ktoré ma dokázali emocionálne zasiahnuť a stáli za to. V závere svojej recenzie by som len napísal, že si nemyslím, že sa jedná o najlepšie dielo Martina Scorseseho. Určite ho, ale každému odporúčam. Nie je určite určené pre každého. Je treba sa naladiť na rovnakú vlnovú dĺžku. Ja som stým však problém nemal. Myslím si, že je podobných originálnych filmov treba oveľa viac. Aj to prispelo ku môjmu výslednému hodnoteniu. Päť hviezd je tentokrát úplne na mieste. V percentách to vidím na 90 percent. ()

cheesephobia

Surové urbanistické prostredia, ťažké hnedé farby, brilantný netradičný antihrdina v podaní DiCapria, majstrovský manipulátor v podaní De Nira, silná a úprimná Mollie v podaní Gladstonovej, všetko je dokonale vyvážené. Silné a úprimné herecké výkony demonštrujú nedostatky a komplexnosť postáv. Vnútorný konflikt a "hriechy" Ernesta, jeho snaha dosiahnuť vykúpenie, jeho slabý rozum a vôľa, jeho city k Mollie - on neustále váha a divák to cíti. Takmer ho ľutujete a potom BANG, opäť je to hajzel. Čakáte, že sa prizná k svojim zločinom, bude úprimný k svojej žene, ktorú si myslí, že miluje - nuž, toho sa nedočkáte. Mister Hale je úplne iný level, absolútne ma prekvapilo, ako De Niro dokázal v podstate počas hrania hrať, tá falošnosť v jeho postave kričala a pritom bola jemná, bolo cítiť, že niečo nie je v poriadku, ale čo presne, si uvedomíte, až keď príbeh dostatočne pokročí. Mollie si zaslúži samostatné hodnotenie, ale v skratke: od začiatku bola chladná a takmer hrozivá, ale nechala sa naivne a šťastne uniesť. Mala som pocit, že si celý čas uvedomovala, čo sa deje, ale nechcela si to priznať ani sama pred sebou - vedela, že Ernest potrebuje jej peniaze, a nie jej lásku, vedela, čo robí, ale natoľko chcela mať život, že oň takmer prišla. Klasický príbeh o vykúpení v novej interpretácii z historickej perspektívy. Jeden z dvoch filmov Martina Scorseseho, ktoré som dokázala pozerať do konca :) Mínus hviezdička za divný a úplne zbytočný záver. гарно, але дуже довго, я майже заснула, 4/5, шановне панство ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD