Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Camri

Po všech stránkách tak dokonalý film. Příběh o lidské chamtivosti – tak prostý, ale přece zamotaný, především však nádherně odvyprávěný. ()

pollstro

Nejlepší western všech dob? Závěrečným třetím dílem pomyslné dolarové trilogie Leone jednou pro vždy prokázal, že v žánru western nemá absolutně žádnou konkurenci. Příběh o hledání zakopaného zlata konfederační armády v prostředí americké občanské války, která na pozadí doprovází veškeré dění a mezi řádky poukazuje na nesmyslnost válečného konfliktu, který se projevuje drsnou etikou a špinavostí, jenž ovlivňuje činy a charaktery lidí. Satira westernového žánru s důrazem na násilí a dekonstrukci staro-západního romantismu v podobě antihrdinského vykreslení třech hlavních postav, které mezi sebou sdílí unikátní odlišnou charakterizaci, kterou spojuje čistá osobní touha po zlatě ve svůj vlastní prospěch. Jejich vzájemné osudy Leone mistrovským způsobem prolíná, spojuje a odděluje. Pomalým a precizním stylem vyprávění poodhaluje tajemství příběhu a po celou dobu nechává nejenom svoje postavy, ale i diváka v neustálé pozornosti. Leone prezentuje vrchol westernu, jenž zobrazuje Divoký západ jako násilné, mlčenlivé, komplexní, strojené a ikonické místo, které je schopen svým specifickým filmařským nezaměnitelným přístupem zasadit do filmové opery, jejíž tvorba mizanscény nemá v kinematografii obdoby, a kterou zároveň doprovází nejlepší soundtrack v dějinách, jenž umocňuje celkový emoční prožitek. Závěrečných 22 minut odehrávajících se na hřbitově vyjadřující chamtivost v každém okamžiku lze jednoznačně považovat za vrcholné filmové umění, které symbolizuje unikátní dechberoucí souhru obrazu, hudby, charakterů a prostředí. Důkaz toho, že lze natočit jeden z nejlepších filmů kinematografie i za hranici velmi specifického a unikátního žánru. Důkaz toho, že lepší western neexistuje. Důkaz toho, že kinematografie je mnohem víc, než souhra za sebou jdoucích obrazů. Nejvíce stylový film všech dob. ()

cimrman2.

Osobnostní rys každé z tří hlavní postav jen neměnný absolutně nic ho nezmění! Po Návratu do budoucnosti III kde si Marty říkal Clint Eastwood jsem byl natěšen na jakýkoliv westernovský kousek s Clintem Eastwoodem v hlavní roli. Můj první byl právě tenhle. Splnil Eastwood mé očekávání? Z 80% ano, zahrál dobře a chápu proč se stal v tomto žánru tak kultovní postavou. U kritiků bude z dvou nejlepší spaghetti westernů a nejlepších westernů vůbec (podle kritiků určitě ne podle mě) nejspíš vždy vyhrávat Tenkrát na Západě. Já říkám rozhodně NE! TnZ nemá pořádný děj šnečí scény kdy se herci pohybují "rychlostí světla" těch je tu přehršel. Hodný, zlý a ošklivý má děj, vypráví příběh, máme tu vyvrcholení, určité napětí, lepší herci, za mě je tento kousek o třídu lepší než TnZ. Blondie a Tuco tvoří výbornou dvojici která se nemůže vystát ale musí stejně spolupracovat. Leone nás opět různými částmi svého díla uspává tyto scény jsem měl naštěstí možnost přejet rychlostí 2×. Za toto uspávací vyprávění ubírám 2 hvězdy. 72% ()

Marv

Když se řekne western, tak se mi vždycky vybavěj upocený, špinavý pistolníci u kterých už podle ksichtu poznáte co jsou zač, dlouhý záběry na oči, bezejmení, nemluvní drsňáci v hlavních rolích a geniální hudba Ennia Morriconeho. Prostě, pro mě je western Sergio Leone a tenhle jeho film se pere o první příčku s Tenkrát na západě, ale má lepšího záporáka, Lee Van Cleef je ďábel. Američani vymysleli western a pak přišel tenhle Ital a ukázal jim, jak se to dělá. Pochybuji, že ho někdy někdo překoná. ()

emilkac

Skvelý western! Mal by visieť na stene ako vzor pre ďalšie generácie filmových búchačov! Pre mňa najlepší western všetkých čias! a týmto sa chcem ospravedlniť všetkým fanúškom Once upon a Time in the West! aj ja ho mám veľmi rád ale...Má to dej! Je tam sranda! a perfektná ekšn! a chémia medzi Clintom a Eli Wallachom je na jednotku! Najlepší diel z dollárovskej trilogy! Jednoznačne! Najlepši Western! a najlepší Clint Eastwood! booože! a skoro by som zabudol na Ennia Morriconeho! Zložil skvelú hudbu! Taktiež vzor pre všetky westerny! Spolu s Once upon a time in the west! Chcete recept na dokonaly western? Dajte tam jedného Leoneho, Eastwooda, Wallacha, Morriconeho a potom stlačte PLAY! ()

Sekel

Hodne spinavy a hodne zapraseny western, jak jen je Sergio Leone umi, v nemz neni misto pro slabochy a pro zeny a lidsky zivot nema zadnou cenu. Ustredni trojice je dokonala, stejne jako zaverecna scena a posledni veta filmu. Atmosfericky cisty western. ()

saladín.

Il buono il brutto il cattivo je pre chlapov (chlapi sobe). S'era una volta di West je pre dospelych (moc závažne dospelacky). A preto mam radsej...no kam to pisem. ()

gstudio

U Tenkrát na Západě jsem se dvakrát podíval na hodinky, u tohoto snímku ani jednou. Z tohoto pohledu - pro mne - ještě o malinko poutavější a zábavnější než obecně mírně nadhodnocovaný, ale zcela legitimní westernový kult Tenkrát na Západě. Ale opravdu jenom o malinko. Tohle jsou prostě jasné a dosud nepřekonané špičky žánru. Naopak vůbec se nedivím tomu, že nejlepší filmy z historie amerického "Západu" netočí sami Američané. Oni se totiž Američané rádi chlubí, přeceňují a historicky "leští". A to u westernu moc nefunguje. Takže buďme rádi, že nám tu americkou historickou "špínu" ukáží relativně realisticky - a nádavkem i umělecky invenčně - tihle italští filmoví a hudební kouzelníci. ()

matass

Jeden z těch filmů, o kterých nejde říct nic nového, přesto máte nutkání křičet do světa, jak skvělé tohle umění je. 100% ()

brasek

Veľmi zaujímavý western... Sergio Leone vedel čo robí. Lee Van Cleef a Eli Wallach boli prirodzení, takí akí mali byť... úplne zapadli do deja a ich herecký výkon bol adekvátny ich postavám. Eastwood neviem... v niektorých scénach mi vadil... by som ho radšej vystrihol. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)