Tiger a drak

• Česko Tygr a drak (viac)

Li Mu Bai, jeden z najlepších majstrov bojových umení v tajnom výcvikom tábore stretne svoju dávnu priateľku Shu Lien. Hoci kedysi v boji zabil jej snúbenca, náklonnosť medzi nimi stále trvá. Požiada ju, aby odovzdala jeho meč do rúk váženého pána Tche. Chce tak začať novú životnú etapu, no osud rozhodne inak a Li Mu Bai bude musieť vybojovať ešte posledný rozhodujúci boj v tomto vizuálne úchvatnom filme, ktorý bol nominovaný na 10 Oscarov a napokon 4 z nominácií aj premenil. (STV)

Psycho.R

Pěkná romantická pohádka, ale nějak hlouběji mě nezasáhla. Nejvíc mi vadila linka s pouštním banditou, do té doby to fungovalo jak na drátkách. ()

junxi91

Tak tohle mě teda fakt moc nebavilo. Začátek byl super a vypadalo to na skvělý film, ale pak se to nějak začalo komplikovat a zamotávat a bojové scény byly fyzikálně nereálné - absolutně popíraly existenci gravitace a bojovníci si lítali po střechách a po stěnách jako by se nacházeli v meziplanetárním prostoru. A ten příběh mě také celkem zmátl, takže se jej pokusím rekapitulovat. Děj se odehrává v Číně za vlády dynastie Čching. Známý wudangský šermíř Li Mu Bai a jeho přítelkyně a bojovnice v jednom Yu Shu vedou soukromou bezpečnostní společnost. Ti dva k sobě už nic necítí, ale jsou vzájemně vázáni loajalitou k Meng Sizhaovi, který byl jeho blízký přítel a její snoubenec. Mu Bai chce odejít do důchodu a žádá Shu, aby dala svůj legendární 400 let starý meč "Zelený osud" jejich dobrodinci, siru Te v Pekingu. Kdysi dávno byl učitel Mu Bai zabit jednou zlou ženskou jménem "Tančící liška", která se snažila naučit wudangská tajemství. Shu Lien potkává u sira Tea mladou ženu Jiaolong neboli Jen, která je dcerou bohatého a mocného guvernéra Yu a bude se dle dohody vdávat. Jednoho krásného večera se na panství sira Te vplíží maskovaný zloděj a ukradne "Zelený osud". Služebník sira Te jménem mistr Bo a Shu Lien vystopují zloděje až do guvernérova paláce, ve kterém se Tančící liška dlouho vydávala za Jeninu vychovatelku. Mu Bai přijíždí do Pekingu a chce diskutovat krádež s Shu Lien. Mistr Bo se seznámí s inspektorem Tsaiem a jeho dcerou May, kteří přijeli do Pekingu pronásledovat Lišku. V noci se setkají venku s Liškou a ta je vyzve k souboji a skupinka dostává od Lišky na frak. Zachrání je Mu Bai, kterému se podaří Lišku vymanévrovat. Ta mu prozradí, že zabila jeho učitele, protože s ní chtěl spát, ale nechtěl jí vzít jako učednici. Objeví se maskovaný zloděj a pomůže Lišce a boj pokračuje. Liška zabije inspektora Tsaie a zloděj je odhalen - jedná se samozřejmě o Jen, jaké to překvapení. Mu Bai si uvědomí, že Jen tajně studovala Wudangskou příručku. Fox je negramotná a dokázala číst pouze diagramy, a tak jí Jen překonala. V noci se do Jeniny ložnice vloupá bandita jménem Lo a požádá ji, aby s ním odešla. Flashback odhalí, jak se ti dva setkali. Guvernér Yu a jeho rodina cestovali západní pouští a přepadli je banditi v čele s Lo. Lo ukradl Jen její hřeben, ona jej pronásledovala do jeho jeskyně, aby získala svůj hřeben. Došlo k bitce, ale on jí sáhnul na švába a tak se do sebe zamilovali. Nakonec Lo přesvědčil Jen, aby se vrátila ke své rodině. Neřekl jí ovšem legendu o muži, který skočil ze skály, aby se splnila jeho přání. Srdce muže bylo čisté, a tak nezemřel. Lo přišel do Pekingu, aby přesvědčil Jen, aby nešla do domluveného sňatku. Jen s ním nechce odejít a Lo přeruší její svatební obřad. Shu Lien a Mu Bai přesvědčí Lo, aby počkal na Jen na hoře Wudang, kde budou v bezpečí před Jeninou rodinou, která banditu nesnáší. Jen uteče od svého manžela o svatební noci. Převlečena do mužského oděvu je v hostinci napadena skupinou válečníků, ale díky svým schopnostem a ukradenému meči je všechny porazí. Jen navštíví Shu Lien, která ji řekne, že na ni čeká Lo na hoře Wudang. Obě ženské se pohádají a pustí se do boje. Shu Lien je lepší bojovnice, ale Jen má zase ukradený meč Zelený osud a je schopna zničit Shu každou její zbraň, kterou vytáhne. Shu se nakonec povede porazit Jen zlomeným mečem. Shu Lien projeví milost, a za to jí nevděčná Jen sekne do paže. Přichází Mu Bai a pronásleduje Jen do bambusového lesa, kde jí nabízí, že ji vezme jako svou studentku. Jen souhlasí pouze, pokud se Mu Baiovi podaří sebrat jí meč. On to zvládne jedním pohybem, ale Jen poruší svůj slib a Mu Bai hodí meč z vodopádu. Jen skočí z vodopádu pro meč, a zachrání ji její učitelka Liška. Liška uvede Jen do zdrogovaného spánku a uloží ji do jeskyně, kde ji objeví Mu Bai a Shu Lien. Liška na ně zaútočí svými oblíbenými otrávenými šipkami. Mu Bai Lišku smrtelně zraní, ale poté si všimne, že jej jedna z šipek zasáhla do krku. Liška se před smrtí přizná, že chtěla zabít Jen, protože před ní skrývala tajemství Wudangských bojových technik. Jen je v malátném stavu a odejde připravit protijed na otrávenou šipku. Mu Bai umírá a při tom vyznává svou lásku Shu Lien. Shu Lien odpouští Jen a řekne jí, aby odešla za Lo a byla vždy věrná sama sobě. Meč Zelený osud je navrácen siru Te. Jen se vydává na horu Wudang, a zde stráví dlouhou noc s Lo. No a po krásné noci se postaví Jen s Lo nad vodopád, a Jen zopakuje legendu o muži, kterému se splnily všechny přání poté, co skočil z vodopádu. Lo chce, aby spolu byli opět v poušti v jeskyni a Jen skočí dolů. Konec filmu. No, fakt mě to moc nebavilo, roztahaný příběh, zmatky, romantický patos a nerealistické souboje. Tento typ filmů není zrovna mým šálkem čaje. () (menej) (viac)

KillerZeli

Neveril bych ze to u nejakeho filmu reknu ale tech bitek (sice hoooooodne dobrejch) tam bylo moc. Ang Lee ma zrejmou zalibu ve skokem letajicich postavach viz. Hulk. ()

fojtas

v kazdem detailu uchvatna podivana.jak tady vetsina z komentaru rika, jde o basen...dle meho o fantasticky zpracovanou emoci plnou basen, ktera se dotkne kazdeho, kdo se na ni podiva ()

havran

Jak už se tady někdo zmínil - hleděl jsem, čekal jsem, byv namlsán hodnoceními, ale osvícení nepřišlo. Na pohádku to nevypadalo - nakonec se nevzali, na drama tam byly neúměrně směšné scény (honička po střechách, srp v hlavě atd.) a celkový dojem hodně rozpačitý. Na videu 15 let zpět - asi bomba, ale jinak zasloužené **. Ale nezatracujte tenhle film, možná to je jen ve mně... ()

Dreadlord

Jsem si úplně jist, že ve mně tento film nezanechal žádnou vzpomínku, takže vlastně ani nechápu ty oskary co to dostalo.Choreografie je oproti ostatní špičce asijských filmů víc než slabá, jakmile někoho zavěsí na provazy tak se mi prostě dělá špatně... ()

Chamyl

Výpravné a vizuální orgie rámují příběh o nenaplněné lásce, pomstě, intrikách a cti v prostředí asijských mistrů a mistryň bojového umění. Přesto však: moje srdce zůstalo chladné a nerozehřála ho ani roztomiloučká Ziyi Zhang. Možná mi chyběla velkoplošná kinoprojekce, ale domácí kino prostě na vcucnutí do příběhu a vytvoření správné atmosféry nestačilo. Ang Lee je mistr a i když ani tady není úplně špatný, pro mne je to jedna ze slabších Leeovek. Btw: Ti létající bojovníci mě opravdu iritovali. ()

wito

úchvatné, krásne, poetické, plné symboliky...všetko, čo môžem v tomto filme zachytiť mi vyráža dych. jeden z mojich top filmov. ()

Dantte..

Grandiozně a s obrovským citem natočený epos o tom, jak úcta, přátelství,víra a postavení může bránit lásce až do okamžiku své smrti. Souboje jsou jen třešničkou na dortu tomuto komplexnímu příběhu o nitru a složitosti lidské duše. Pro konzumního diváka je to možná až trošku velké sousto a někoho zas odradí netradiční, neevropské, nehollywoodksé souboje a celkový přistup k filmu. 100 % ()

Bezmenny

Kung-fu na pozadí 2 romantických príbehov. Kvalitné bojové choreografie, lietanie vo vzduchu a všetko, čo k tomu patrí. Čínska kultúra a úcta boli tiež super zobrazené. Vlasne ani neviem, prečo iba 4*. Niečo mi tam zrejme chýbalo.... (a nie je to absencia stastneho konca - ta je naopak, tiez super) ()

Ogrb

Nic moc, čekal jsem víc od filmu, kterej tak nadchl Ameriku. Tyhle čínský filozofický akčňáky mě nikdy nějak nenadchl, ať už Hrdina, Klan nebo tohle, nic mě vyloženě nezaujalo. Tak zbyl jenom tradičně parádní Chow Yun-Fat a tradičně hezounká Zhang Ziyi. 6/10 ()

WScully

Tento film je potřeba opravdu vynachválit. Disponuje silným příběhem, charakteristickými postavami, kde není žádná postava jen tak, aby se neřeklo. Všichni v příběhu hájí své osobní zájmy, je zde patrný individualismus, přičemž ruku v ruce s ním jde strach ze závazků vůči někomu. Především vůči někomu. Meč Zelený osud je pouze prostředkem uvědomění si lásky k člověku, uvědomění si souladu se vším, co nás obklopuje, i když se na první pohled zdá, že v celém příběhu půjde jen o něj... Společně s nádhernými záběry na Čínu tak, jak ji moc neznáme, protože v nitru Číny je pusto, tak co filmovat, že?..., vynikající hudbou a uvěřitelnými efekty, ne neuvěřitelnými, neuvěřitelné nabírá významu buď údivu nebo hereze a to v tomhle případě neplatí, jde o opravdu luxusní film. ()

Izz

Jen málokdy se poštěstí,že je na nějakém filmu vše naprosto perfektní.U Tygra a Draka se to povedlo,navíc při zachování neskutečné emocionální i filozofické hloubky.Ang Lee natočil množství špičkových filmů,ale právě tento je jasným a pravděpodobně nepřekonatelným vrcholem kariéry,mísí se v něm to nejlepší z moderní kinematografie s mýtickým příběhem plným lásky,zrady a umění.Naprosto nepopsatelná filmová báseň,na kterou ani Zhang Yimou se svými obrazově dokonalými,ale ve výsledku chladnými filmy nemá šanci dosáhnout.Protože Tygr a Drak má navíc ještě neskutečně životné postavy,krom nádherných bojových scén je v něm minimálně stejné množství momentů komorních,přitom o to silnějších.Film,který nemá šanci nenadchnout.A dvě nejúžasnější ženské hrdinky jsou jen třešničkami a dokonale vysoustruženém dortu. ()

iKosser

Nejlepší film co znám od našich východních sousedů. Výborný casting a výprava, hudba taky výborná, ale ta kamera a výprava to prostě zabíjí neuvěřitelným stylem. Každopádně to potřebujete vidět tak čtyřikrát, pokud chcete, aby vám Tygr a drak něco řekl. Povznesete se nad ty věci, které se vám napoprvé nezdají a jen sosáte tu parádu. Epika, že kdyby to Homér viděl, vzal by okamžitě roha do Pekingu a už by nevylezl. Nezpochybnitelných pět hvězd. ()

HarqAlAda

Tento snímok mi pripomína poviedku od Roberta A. Heinleina, "...A venčíme také psy." Konkrétne porcelánovú misku, ktorá je tak nádherná, že jej obdivovateľ sa dokáže stratiť v jej bezodnej poetickej kráse a harmónii tvarov na celé hodiny. Nie nadarmo sa miska vola "Květ zapomění". Tygr a drak mi otvoril dvere do dosiaľ nepoznaného, obsahuje veľa rovín ktoré dokážu naplniť človeka až po okraj vždy niečím novým a to každé zhliadnutie. Ďakujem Ang Lee, svojou filmovou poéziou si stvoril krehkú porcelánovú misku v ktorej nevýslovnej kráse sa vždy rád stratím. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

18.05.2013

Weinsteini to myslí vážně, ačkoli jejich plány se trochu změnily. Natáčení dvojky oscarového hitu, kterým Ang Lee redefinoval pohled na kung-fu filmy, mělo původně startovat právě v těchto dnech.… (viac)

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje

27.01.2013

Film, který definitivně proslavil Anga Lee, získal čtyři Oscary (nejlepší cizojazyční film, výprava, kamera a hudba) a stal se (podle znalců žánru neprávem) prvním kung-fu filmem s duší a mozkem, se… (viac)

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

26.08.2012

Možná. Projekt Cleopatra, ve kterém by si Angelina Jolie měla zahrát výrazně realističtější pojetí legendární egyptské vládkyně (spíš než jako svůdkyně bude vykreslena jako šikovná politička a… (viac)