Egyptská dovolenka belgického súkromného očka Hercula Poirota na palube úchvatného riečneho parníka sa zmení na desivé pátranie po vrahovi, keď sa idylická svadobná cesta dokonalého páru tragicky skončí. Na pozadí veľkolepej púšte a majestátnych pyramíd v Gize sa odohráva príbeh neskrotnej vášne a zničujúcej žiarlivosti v skupine kozmopolitných, bezchybne oblečených cestujúcich, a vďaka zápletke s viacerými zvratmi diváci hádajú, kto je vrah, až do záverečného šokujúceho rozuzlenia. (CinemArt SK)

zdepapepa

Pomalý rozjezd zachránil v mých očích nabitější závěr. Černobílý prolog mě neuchvátil (ani ve výsledku neměl moc vliv na příběh), ale pro fanoušky Hercula Poirota se trocha jeho backstory hodí. Navíc díky tomu film zasahuje nad dvouhodinovou značku, tudíž alespoň odpadává kritika osob, které jedou materialisticky "chci za svůj těžce vydělaný peníz co nejdelší stopáž" a neřeší už tolik, jestli delší stopáž=lepší stopáž. Smrt na Nilu je dalším z mnoha důkazů o nadčasovosti Agathy Christie - příběh má pořád co říct a nabízí prostor pro adaptační volnost, přesto však zůstává klasickým "whodunit". Coby člověk neznalý předlohy (nepopírám, že jsem na spoiler nemohl v minulosti narazit) jsem si záhadu "smrti na Nilu" užil, indicie film ukazuje zřetelně. Bylo by zajímavé vidět do myšlenkových pochodů Hercule Poirota, na druhou stranu se mi líbilo, že nebyly divákovi podsouvány žádné znatelnější nápovědy formou např. většího množství flashbacků. Vizuálně Smrt na Nilu vypadá hezky (se CGI velký problém nevidím) a zní ještě více hezky. Zejména Salome a její kapela. Trochu jsem smutnil, když na začátku kamera spíše zabírala (vskutku hříšný) tanec hlavního páru a ne tolik kapelu. S herectvím Gal Gadot ani jiných lidí jsem problém neměl. Problém nastává jen ve chvíli, pokud bych měl říct, kdo z nich byl nejlepší. Asi přízvuk Kennetha Branagha. P.S. Orient Exprese, už si na tebe brousím zuby. ()

Krt.Ek

Nemohu nesrovnávat s verzí z roku 1978 (r. John Guillermin), kterou jsem viděl zhruba o měsíc dříve. Zřejmě budu jeden z mála (80 % oproti 65 %), ale o fousek u mě vítězí Branagh (2022). Proč? Zatímco veskrze pietní 1978 je tu převážně pro ty, jimž je líno přečíst si knižní předlohu (není tam vlastně nic navíc, je to zkrátka pouhá ilustrace), verze 2022 je mnohem odvážnější a pokouší se hledat si vlastní nosné téma (jiné než: koukejte, jak je ten H. Poirot geniální). A za mě se to filmu daří právě tehdy, kdy úspěšně buduje prostor, v němž se vzájemně stýká láska (či obecněji: sympatie) a destrukce, jako by hlavním tématem filmu byl vztah mezi Erotem (Eros) a Thanatem (Thanatos), to, jak k sobě mohou mít blízko. spoiler Proto kvituju, že Poirot má svou minulost, že je láskou zlomený muž (samozřejmě pouze pro potřeby tohohle filmu, jeho specifické promluvy, nikoliv poirotovského kanónu). Líbí se mi ten nápad, že ve filmu jako poslední z oběti umírá Bouc (namísto Salome O.), Poirotův přítel, čímž Poirot dostává další emocionální ránu (nemluvě o ráně pro Rosie). Pro lásku Bouc a Louise Bourgetová překračují zákon (krádež a vydíraní), což má pro ně v posledku zničující důsledky. Při čtení knihy (ani u verze 1978) jsem si neuvědomil, jak hrozně patologicky byl vztah mezi Jackie a Simonem, resp. jak hrozitánsky destruktivní byla jejich láska vůči jejich okolí (na mou omluvu: když obdivujete brilantní Poirotův mozek, tak to lehce přehlédnete). spoiler Napadá mě metafora: Říká se, že Marx postavil Hegelovu filosofii z hlavy na nohy, myslím, že totéž udělal Branagh s Chr.-ným Poirotem, není to už pouhý jiskřivý intelekt, nýbrž má od nyní i afektivní tělo (k tomu viz opulentnost a smyslnost filmu; srov. s komentářem Jitky Cardové). K dokonalosti tomu schází lepší casting, ten měla lepší verze 1978. 75 % ()

agentmiky

Vražda v Orient Expresu nepřekonána. Tam se Branaghovi podařilo doopravdy vše, na co sáhnul. I ten konec jsem tehdy neodhadl (a to se mi většinou právě povede). Ale Smrt na Nilu trpí na více frontách. Audiovizuál převážně nadprůměrný, ale místy i ten nabídne slabší chvilky (CGI opravdu okaté, což je smutné, když člověk přihlédne k rozpočtu). Alespoň to atraktivní zasazení do fotogenického povodí Nilu v Egyptě to malinko vyvažuje. Stránku hereckou vidím jako největší plus této filmové adaptace. Branagh opět září, ale i zbylý ansámbl předvádí na tomto poli fakticky kvalitní práci. Dialogy též asi na úrovni. Ale přiznejme si. Ten závěr tvůrci zpíchli horkou jehlou. Přišlo mi to nesmírně uspěchané. Škoda. Jedná se o koukatelnou krimi jednohubku...To určitě...Ale víc v tom nehledejte. Za mě dávám 6/10 ()

Paxxx.cz

Mám "výhodu" v tom, že neznám knižní předlohu ani předešlé filmové zpracování, takže jsem rozuzlením v obou filmech byl překvapen. Zde mě ale vyšetřování a závěr přišly mnohem lepší než v Orient expresu. Skvělá atmosféra, člověk do samotného konce neví, na čem je i když několikrát to jasně vypadá, že jistě víte, kdo je vrah. Kenneth si to brilatně zrežíroval a skvěle zahrál Hercula Poiarota. Na druhou stranu ta výhoda, kterou jsem zmiňoval je zároveň i vevýhodou, jelikož nemůžu srovnávat s předešlým filmovým zpracováním a taky ne s jistě skvělou knihou od Agathy Christie. Rovněž je škoda, že se nenátáčelo přimo v Egyptě, ale v Maroku, ale neberu to jako tak velký problém když to provonám s filmem Smrtihlav, který se místo natačení v Česku točil někde v Maďarsku...Další film s takto kvalitním obsazením a skvělou režií jen uvítám - 8/10. ()

Lukrecie

Gal Gadot jako femme fatal a slušně jí sekunduje Emma Mackey, kterou jsem doposud neznala. Krásná hudba, vizuál, zajímavý, napínavý příběh, sem tam humor a pár dost slušných lekaček. Postavu Hercule Poirota moc nemusím, ale tento film se mi velmi líbil. Určitě doporučuji. ()

Remedy

Až nezvykle osobní s ohledem na postavu Poirota, nicméně předtitulková scéna v zákopech je jedna z těch nejsilnějších. Vlastně to má docela pomalý rozjezd, jenže Kenneth Branagh to má celé tak krásně nasnímané a ozvučené, že nuda absolutně nepřichází v úvahu. Hlavně ta na oko rozvleklá expozice začne později dávat velmi dobrý smysl a jakmile se rozjede očekáváná „whodunit“ detektivka, nabere to pořádné grády. Celkově jde o hodně povedený mainstreamový kousek, který poctivě čerpá ze své klasické předlohy a zároveň je svým zpracováním naprosto profesionální a ultramoderní. Jestli Branagh doručí za pár let další Poirotův případ v obdobném podání, tak u toho rozhodně budu. [75%] ()

Blackhand47

Branaghův pokus o remakování populárních detektivek Agathy Christie se mu pomalu sype. Už Vražda v Orient expresu byla vcelku fádní snímek, který si zakládal pouze na slavných jménech a pompéznosti. Dobrodružství v Egyptě v tomhle trendu pokračuje a snaží se, řekněme to slušně, naplnit kvóty. Z tohoto důvodu je část děje taky upravena, ale je to zakomponováno tak, aby to víceméně i odpovídalo době. Vrahy jsem odhalil už ve chvíli, kdy zmizela tuba s červenou barvou a následně došlo k oné hysterické scéně... extrémně předvídatelné. Většina filmu se navíc šíleně táhne a já si pomalu už od začátku říkal, kdy to skončí. Alespoň ten úvodní flashback a příběh Poirotova kníru tvůrci slušně zpracovali, to na tom bylo asi nejzajímavější. Herecké výkony komentovat nebudu, to byl celkem děs. 45% ()

Colby Sawyer

Smrt na Nilu je ve všech ohledech lepší než její předchůdce. Má atraktivnější prostředí, větší rozpočet a prokreslenějšího titulního hrdinu. Jen jeden faktor má horší a tím je obrovitánská předvídatelnost. Nejenže k vraždě dojde po více než hodině, ale už před ní je jasné kdo a proč to udělá. Jasně, v rámci vyšetřování se objeví různé zvraty a peripetie, ale i přes pokus diváka zmást, to dopadá přesně podle očekávání. Branaghan to má řemeslně fakt vypiplané a mimo prkenné Gal Gadot, která neumí fakt vůbec hrát a její projev zní, jak když se naučila anglicky včera, bych tomu jinak nic nevytkl. Bohužel v tom nejdůležitějším film selhává a je to škoda, každopádně třetí díl bych si dal. ()

salalala

Rozmáchlá, avšak příjemně staromilská adaptace klasické detektivky, jejíž nějakou verzi viděl někdy asi každý. I proto je sympatické, že Kenneth Branagh na ni jde trochu jinak a ve velmi pomalém tempu představí i minulost samotného Poirota, což je mimochodem nejlepší část filmu, které černobílá kamera dokonale sedne. Výstavba příběhu je pečlivá, protože ke zločinu dojde až po hodině, během níž se ale divák moc nenudí, protože výprava a lokace starého Egypta jsou úchvatné a celková vizuální stránka včetně nádherné kamery, která se nebojí ani majestátních podvodních záběrů, je výborná. Zde již několikrát zmiňovaná korektnost, kdy některé postavy změnily barvu pleti a sexuální orientaci, úplně nevadí, protože není na sílu a působí naprosto přirozeně (ačkoli se dá pochopit, že znalec předlohy z ní asi nadšený nebude). Kenneth Branagh je v titulní roli naprosto suverénní, což se nedá říct o zbytku obsazení, protože Gal Gadot zkrátka hrát neumí, Russell Brand je takřka k nepoznání a je lehce toporný, vyčnívá snad jen Emma Mackey, která v sobě tu osudovost a svůdnost zkrátka má. Za zmínku pak stojí i na nějakou dobu poslední velká role Armieho Hammera, který se nevyhýbá přehrávání a není tak charismatický, jak by asi měl být. Death on the Nile je velmi dobrá adaptace, jejíž vizuální stránka je uchvacující a částečně kompenzuje několik příběhových lapsů a lehkou překombinovanost. 70 % ()

Vidly10

Jelikož se mi velmi líbila Vražda v Orient Expresu, tak jsem se celkem těšil na další pokračování. Kenneth Branagh je velmi šikovný režisér a rozumí postavě Poirota, což dokazuje v jednotlivých scénách, ve kterých se jeho postava objevuje. Režisérsky je tedy tento film velmi dobře zvládnutý. Můj problém je, že scénář (ano vím, že to vychází z předlohy) je pro mě příliš zmatečný, zamotaný a rozuzlení je neuvěřitelné (samozřejmě v horším slova smyslu). Navíc zatímco jsem u Orient Expressu cítil to, jak nikdo nesmí odejít a opustit místo činu, tady mi ta (mimo to příjemná) atmosféra nepřipadala tak uzavřená, a to trochu ubíralo na napětí. Jinak jde o fajn pokračování s fajn herci a prostředím. 6/10 ()

kajas

Branagh má jako režisér velký talent na zpracování klasických děl moderně, ale s úctou. Jeho filmy jsou navíc vždy nádherně "namalované". Garantuji vám, že při prvních záběrech na Nil a pyramidy vám přeběhne mráz po zádech nebo spadne brada. Boží byla také hudba od režisérova dvorního skladatele Patricka Doyla a nezklamal ani Branagh jako herec - jeho Poirot dokáže pobavit i dojmout. Uznávám, že jsem měla velkou výhodu v tom, že jsem Smrt na Nilu nečetla ani neviděla její předchozí verze. I v případě, že znáte pointu, určitě běžte do kina nebo si film sežeňte, protože kombinace nádherné výpravy, retro hudby a sympaťáka Branagha stojí za vidění. Skoro 5*. ()

Trevor

Za bubu bielych zločincov a madú sebavedomú afroamerickú klitorisáčku ktorá zotrie bieleho postašieho muža som chcel bod ubrať, ale excelentný Poirot a sympatický čiernobiely úvod (aj keď tá nemocnica bola až príliš sterilná) prinesli tomuto filmu slabšie štyri hviezdičky. Boli momenty kedy som sa nudil, voľba neísť do kina sa opäť ukázala ako správna. ()

ibeh

I když je pro mne Suchet v roli Poirota nepřekonatelný, dokázala jsem se při sledování filmu vžít do jiného ztvárnění geniálního detektiva. Ve filmu, který sází na perfektní vizuální, výpravnou i hudební stránku, jazz 30. let jsem si hodně užila. Novodobá klasicky zpracovaná Smrt na Nilu je biják pro velké plátno, v televizi a na PC si ji plně neužijete. Na detektivní zápletku jsem si v průběhu filmu vzpomněla (v 70. letech byla Mia Farrow výborná), ale vůbec to nevadilo. Opět bych více stříhala, jak je mým oblíbeným zvykem, některé scény byly zbytečně zdlouhavé, hlavně v první půlce filmu. Ale jinak pěkný oddechový zážitek. ()

dyfur

.....to obsadenie typologické bola čistá tragédia a film - tiež slabší - štúdiové scény  bili do očí....kto chce pozrieť pravú Smrť na Níle - odkaz:https://www.csfd.cz/film/4008-smrt-na-nilu/recenze/ ()

Malkel

Po celkem úspěšné Vraždě v Orient expresu se Kenneth Branagh vrátil zpátky do režisérského křesílka, stejně tak i do role ikonického detektiva s knírem a rozhodl se adaptovat (dle mě) nejlepší příběh s Poirotem z pera Agathy Christie. A bohužel, jsem zklamaný. První hodina filmu, sloužící hlavně k představení hlavních i vedlejších postav než přijde první vražda selhává a mimo hlavní trojce o nikom příliš moc nedozvíme. Jak je tedy máme podezřívat? Navíc, nejsou téměř vůbec zapamatovatelní a ve finále jsou vám tyto vedlejší postavičky úplně jedno. Hlavní milostný trojúhelník však funguje dobře a přesně takto jsem si je v knize představoval, ale... Celému tomu chybí něco, abych se do celého příběhu zainteresoval. Změny v předloze působí směšně, jenom potvrzují jak byla Christie nadčasová. O nesmyslném úvodu z války, který vysvětluje origin Poirotova kníru ani nemluvě... Stejně ty tři hvězdy dám, protože zde nalezneme nádherné scenérie, záběry i kostýmy a taky díky faktu, že takové filmy se už dnes tolik netočí. Ale dávám je s povzdechem, s povzdechem že David Suchet je prostě nenahraditelný. Slabší *** ()

Vyhy

Stejně jako minule, i tentokrát maximální spokojenost. Mou velkou nevýhodou bylo, že jsem si bohužel lehce pamatoval, kdo to udělal a i jak, ze seriálu s Davidem Suchetem. Což v zásadě vůbec nevadilo. Dvě hodiny utekly jako Nil. První polovina s pomalým tempem a s možností pořádně poznat charaktery. O to více díky tempu jsme si mohli vychutnat nádherné scenérie, u kterých jsem si vážně lámal hlavu, jestli jsou reálné a nebo dílo ajťáků za monitorem (pochopitelně krom digi zvířat). Druhá polovina již přinesla showtime Poirota a našlo se i několik zvratů, které jsem si buď nepamatoval ze seriálu, či tam vůbec nebyly. Doopravdy je škoda, že studio zatrhlo snahu Kennethovi pokračovat, jelikož já bych si další slavné kousky jedné z nejúspěšnějších spisovatelek všech dob nechal líbit. ()

M.i.k.e

vizuálně opulentní starosvětská detektivka, která se sice pomaleji rozjíždí a první polovina je vůbec taková až moc emocionální, ale když konečně dojde k vraždě a Poirot se dostane do obrátek je přesně tím čím by měla a chtěla být. Jelikož sem neznal jak knižní předlohu, tak předchozí filmová zpracování, byla pro mě Smrt na Nilu plná překvapení a očekávání splnila.Obsazení opět výborné a to včetně vedlejších a menších rolí herců, které mám zaškatulkované úplně jinde (Russel Brand,...)...70% ()

Aljak

Staršiu verziu s Davidom Suchetom som nevidel, takže porovnať neviem. Každopádne, toto spracovanie Smrti na Níle v novom šate ma až tak nenadchlo. Uznávam, že tie kulisy, scenérie a kostýmy boli úžasné - takže vizuál hodnotím na 5*, ale tá atmosféra a samotné postavy ma až tak neuchvátili. Neviem neviem, či by bola Agatha spokojná s takýmto vykreslením osobnosti Hercula Poirota, ktorý sa mi zdal až príliš akčný. A to ja som milovník akčných scén rozhodne neni. Ale inak to bolo celkom fajn, hoci občas zbytočne natiahnuté - obzvlášť v tom závere. 3* ()

Lischai

Hercule Poirot jak ho znáte s Davidem Suchetem, ale Poirot je cool, všichni podezřelí jsou cool, Egypt je cool a v půlce filmu scenárista sjede dvě lajny kokeše a plyn sešlápne až na podlahu - na Agathu Christie možná až moc. Každopádně na detektivce samotné je super, že jsou v obraze schované indicie a nesrovnalosti, takže když dáváte bacha, můžete si dobře zadetektivovat i vy sami. Je to tak 3-4*, ale bavil jsem se a líbilo se mi, jak soudržně pracují s tématem lásky, takže za mě spíš dobrý pokoukání. ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

24.03.2021

Poslední letošní snímky byly odloženy

Poslední letošní snímky byly odloženy

06.11.2020

Tak už je to víceméně oficiální. Ve zbývajících měsících letošního roku se nových filmů v kinech – tedy v případě, že by se vůbec nějaká otevřela – nedočkáme. Studio 20th Century Studios vlastněné… (viac)

Hammer a Lopez v akční romantice

Hammer a Lopez v akční romantice

28.10.2020

Armie Hammer a Jennifer Lopez byli obsazeni do nové akční romantické komedie Shotgun Wedding. Lopez už má s tímto žánrem samozřejmě bohaté zkušenosti, pro Hammera se ovšem bude jednat o premiéru.… (viac)