Most cez rieku Kwai

• Česko Most přes řeku Kwai (viac)

Podobenstvo o ľudskej cti a individuálnym mravným hodnotám víťaziacich nad globálnymi vojnovými záujmami. V roku 1943 kdesi v Burme je britský plukovník Nicholson spolu so svojimi vojakmi väznený v japonskom zajateckom tábore. Veliteľ tábora Saito ho napriek Ženevským konvenciám vylučujúcim fyzickú prácu zajatcov núti postaviť most cez rieku Kwai, ktorý by Japoncom umožnil posunúť front a poraziť spojenecké vojská. Hoci plukovník je spočiatku proti, keď nevidí iné východisko, velí svojim mužom postaviť most. Jeho profesionálna česť mu napriek strategickým vojenským plánom káže postaviť most čo najlepšie. Veliteľ Saito sa zase zžiera myšlienkou, že jeho muži by nikdy nepostavili taký kvalitný most ako Briti. Spojenci pripravujú sabotážnu akciu na most a hoci Nicholson je vojakom verným svojej armáde i krajine, nedokáže sa pozerať na skazu práce svojich vojakov... Silné protivojnové posolstvo obsiahnuté v diele mu spolu so špičkovými hereckými výkonmi vynieslo 7 Oscarov. (RTVS)

Dzegr

"Jsou chvíle, kdy si uvědomíte, že jste blíž ke konci než k začátku. A začnete se ptát sám sebe, jestli to vůbec za něco stálo." ()

helrohir

Keby som nevedel, že tento film bol natočený v roku 1957, vôbec by mi to ani nenapadlo, pretože kvôli precíznej filmárčine a dobrému obrazu a efektom by som tipoval, že má tak o dvadsať rokov menej. Herecké výkony sú vynikajúce, výprava je úžasná aj hudba je dobrá, ale predsa len je to všetko trošku patetické a naivné, a všetko to hrdinstvo britských vojakov sa mi zdá poriadne prikrášlené. Nič to však nemení na tom, že tento film aspoň v určitých aspektoch predbehol svoju dobu. 80%. ()

carter...

50% Film, který je opěvován, hodnocen k výšinám a je zároveň nositelem 7 Oscarů. Podle toho jsem se inu také před shlédnutím zařídil a vyšrouboval svou osobní filmovou laťku neméně vysoko. K hodnocení tohoto snímku určitě nepomohlo (před)shlédnutí dokumentu Válku, kterou nevidíte , kde je ,,překvapivě" vidět skutečné počínání některých invazních vojáků v Iráku ,,civilista, necivilista...Shot him!" a vzejde mně na mysli, že je v nás ,,vyspělých" Homo Sapiens něco pořádně prohnilého... A nyní před mé zrakové smysly k celovečernímu filmovému vystoupení doslova napochoduje se svým upřímným až velkohubým chvalozpěvem největší hvězda jménem British Army spolu s věhlasným pěveckým kvartetem ,,Morálka!, Pracovitost! Čestnost!, Loajálnost". Říkám si ,,už chybí jen parta z Vatikánu". Závěr snímku ve mně nechává pocit ,,uvědom si za koho kopeš aneb konej ve prospěch armádní přísahy a povinnosti". Další důvod mého ,,znechucení" pochází z rozhodnutí natočit film dle knižního románu. Proč proboha, když se skutečností má jen velmi, velmi málo společného a vyobrazení pochodující britští pionýři mně určitě nepřijdou jako dobře zvolená volba. Pro zajímavost autor románu Pierra Boulle je národností Francouz; a ti se v budování „Železnice smrti“ neúčastnili. Navíc ve skutečnosti z více jak 300 tis. otroků/zajatců bylo kolem 250 tis. asijské národnosti. Zbytek tvořili krom Britů např. Australani a Holanďani (přesné celkové počty zajatců se ve zdrojích různí). Díky vydání knihy a filmu, které se staly čtenářsky i divácky úspěšnými si jejich děje žijí svým vlastním životem a do velké míry mění svou fikci v historickou skutečnost (světe div se, ale žádný most na „Železnici smrti" přes řeku Kwai nevedl. Doporučuji text viz Železnice smrti a Most přes řeku Klong) . Proč vidět: 1) Nevíte co s časem 2) S frčků na ramenou se vám rozpalují lýtka 3) Chystáte se na dovolenou do tropů ()

Guran

Byl jsem pouze na tento film zvědav. Příběh podle knihy odehrávající se ve druhé světové válce v japonském zajateckém táboře plný britských zajatců. Hned první minuty mě zaskočili. Noví Britští zajatci si dokonce při příchodu do tábora zazpívali, Japonci jen nevěřícně koukali a důstojníci zasalutovali. Já myslím, že kdyby tohle zajatci udělali ve zkutečnosti, tak shnijí pár dnů na samotce. Načež si pak vězni začli stěžovat, že podmínky v táboře jsou hrozné a přemýšleli o útěku. Co jsem viděl já, tak s myslím, že se tak špatně neměli. Dohadovali se s dozorci o cigárech, těla také neměla vyhublá, jako to v zajateckých táborech bývá. Pak nevýrazní herci a nulová atmosféra. Film je účelně propagující. Britové jsou zde ukázání, jako inteligentní, silní vězni a naopak Japonci jako tupouni. Snímek je dále zbytečně dlouhý. Zde zaujme jedině příběh, jinak filmové zpracování, atmosféra a herci pokulhávají. Svým způsobem je to nereálný film. ()

tatopulos

Z té nadřazené velkopanskosti a absurdního jednání britského plukovníka se dělá člověku špatně + z možné "kolaborace" Britů s Japonci udělat hrdinství a tom je vlastně celý film. To je teda "výhra", neuvěřitelné. ()

PlayEasy

Další úžasný dobrodružný film od Davida Leana! Dejme tomu, že tento film je most něco jako v tomto filmu: základy jsou velmi pevné kvůli režii, kůly jsou z pevného dřeva kvůli scénáři a hudbě, dva šestiúhelníky jsou díky kameře takové, že by je ani snad výbuch nerozbil:), a hlavní část mostu, kde se chodí a jsou koleje je tak betelná díky úžasným výkonům Aleca Guinnesse (zaslouženě oscar), Williama Holdena, Sessui Hajakawi a všech ostatních. Zkrátka skvělý válečný film s úžasným koncem. SPOILER: Ale ten náš most, který jsme si tu "postavili" tak ten nikdy nevybuchne, protože tenhle film nikdy nezanikne! KONEC SPOILERU 90% ()

cinema_cz

Most přes řeku Kwai je mistrovskou ukázkou režijní práce. Herecké vedení, rytmus pomalých a dramatických pasáží, střídání drastičnosti a komiky, vytváření perfektní psychologické atmosféry a cit pro kumulaci napětí v pravý čas dohromady tvoří dílo schopné divácky přitažlivě tlumočit ty nejzávažnější myšlenky. (07/1991, Jan Bernard) ()

ostravak30

Most přes řeku Kwai je v první řadě film o neskutečném odhodlání a výdrži stát si za svým. Plukovník Nicholson má své zásady a kdyby ho to mělo stát život, neustoupí od nich. Ještě, že Saito ustoupit musí, protože mu dochází čas. Asi navždy zůstane nezodpovězené dilema, zda most postavit, aby se navždy vzpomínalo, že ho postavili zajatci či zničit, aby Japonci nevyhráli. Film je sice sáhodlouhý, ale mě utíkal v příjemném tempu. Má atmosféru, napětí, drama v závěru. Nepostrádá téměř nic a řadím ho k jednomu z nejlepších válečných filmů, který jsem kdy viděl. ()

PlysovyMacko

Dráma zo zajateckého tábora, kde väzni sú nútení stavať most. Film má extrémne pomalé tempo. Čakala som, že pôjde o fyzické a mentálne prežitie v extrémnych podmienkach a že bude to viac o stavaní toho mosta (len pár scén), ale je to viac o tom ako sa dôstojníci dohadujú. Oceňujem výpravu a páčil sa mi hotový most. Príbeh vo mne nezanechal žiadne emócie. Z letargie ma vytrhla posledná minúta filmu, kedy most zničili. Inak nuda. ()

curil

Značně populární "Most" je hezký film - exteriéry se natáčely na Cejlonu. Pod pevnou režií Davida Leana diváka soustavně vzrušuje a vtahuje ho do děje. Je v něm mnoho památných scén, které začínají už tím, jak plukovník Nicholson výbojně vpochoduje do tábora v čele své otrhané, ale hvízdající skupiny, která si ulevuje "pochodem plukovníka Bogeyho" (scéna i hudba se staly slavnými), a pokračuje prvním střetnutím mezi Guinnessem a Hayakawou, které začíná tím, že Saito vyhrožuje, že zajatce zastřelí, ale skončí tím, že udeří Nicholsona do tváře ()

Adam's

Od knižní předlohy jsem se nedokázal odtrhnout, ve srovnání s ní je film přespříliš rozvláčný. Alec Guinness coby zatvrzelý plukovník Nicholson mne ale dokonale uhranul. ()

pavliCZECH

Výborný film s legendární "pískající" melodií (která se mimochodem hraje na plzeňskym stadionu, když přicházejí hokejisti na led :-)) ()

spacemaster

Dramaticky výborné dílo, ale 4* dávám jen proto, že vím že dílo si zaslouží i plné hodnocení, ale není to zrovna můj styl tudíž se mě snímek zas tak moc neohromil. ()

Trumper

Věčné dilema války – zemřít jako gentleman nebo žít jako lidská bytost. Na jedné straně neoblomný, ale všemi respektovaný plukovník, na straně druhé obyčejný voják, co má k důstojnickým frčkům stejně daleko, jako je válečným zajatcům uprostřed barmské džungle vzdálená naděje na návrat domů. Jeden se snaží postavit most a ten druhý…___ Tenhle film není ani tak o otřesných podmínkách v japonských zajateckých táborech jako spíš o soukromé válce důstojníků dvou znepřátelených stran, kteří odříznuti od veškeré civilizace svádí svůj malý (absurdní) souboj o vlastní hrdost.___ Technicky brilantní (kamera, exteriéry, atmosféra neprostupné džungle) a v závěru dokonale vygradovaný film. V posledních patnácti minutách jsem snad ani nedýchal. 90+% PS: Na to, že jde o válečný film, je dost nezvyklé z kolika úhlů pohledu by se dal rozebírat. Minimálně postava plukovníka Nicholsona (Alec Guiness) by vydala na slušný psychologický elaborát. Nic na tom nemění ani fakt, že se film nezakládá na skutečné události a stavbu barmské železnice spíše idealizuje. ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (viac)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (viac)