Ve 14. století se Robert Bruce zmocní skotského trůnu a vede houževnaté povstání ve snaze vymanit se z nadvlády Anglie a získat zpátky nezávislost země. (Netflix)

Vyhy

Je to epické, je to drsné, surové, srdcervoucí. Přesto už to nefunguje jako Statečné srdce, i když se všichni moc snaží. Možná bych ocenil pomalejší vyprávění, třeba jako u Krále, taktéž ze stáje Netflixu. Ale i tak, jako historické drama to je skvělé a bitevní sekvence vymazlené. Nenudil jsem se, ale občas jsem chtěl, aby mě Král Psanec emočně rozložil...což se nestalo. ()

Nach

Kdyby to zřejmě neprošlo přehnaným přestřihem, věřím, že bych tu o dost více velebil snahu o až dějepisný popis skutečnosti, protože podstatné scény jsou znázorněny tak, jak o nich popisují prameny či učebnice, a to skutečně věrohodně. Nicméně pokud historii Anglie neznáte, budete se možná v té nepřehledně sestříhané historii ztrácet. Ne moc, ale dost na to, abyste občas měli v hlavě otazníky nad některými postavami či vyzněním určitých scén. Na druhou stranu tu ale příběh nabízí zajímavé pokračování Statečného srdce, tedy událostí, které se spustily po smrti Williama Wallce. Chris Pine a další hrají seč jim síly stačí, nicméně i přesto byly vedlejší role okolo krále Roberta Bruce výraznější, než sám skotský král. Poslední šmouhou na kráse je značná nepřehlednost v závěrečné bitvě, kde jsem měl co dělat, abych vůbec věděl kdo bojuje proti komu či s kým a zmatený střih v tomto zmatené roztřesené kameře nasadil korunu. I tak jsem ale z Outlaw King nadšený. Je to jako film ze starší školy, doby Statečného srdce. A takové filmy já mám moc rád. 80% ()

Rocky88

Příjemné překvapení, kterému sráží mé hodnocení poněkud vleklý začátek. Jakmile ale spatříme zbouranou čtvrtku skotského řezníka, děj se dá do pohybu, a to včetně hutných záběrů na lidské vnitřnosti, mozky, usekané končetiny a ano, i na pár pěkných kojidel. Akce je přehledná a nenudí, jen konec přijde docela rychle. Místy je to i okatě televizní, ale nic co by vyloženě kazilo zážitek. Obstojné pokračování Melovy legendární řežby. ()

C0r0ner

Až do finální bitvy to byly příjemné čtyři hvězdičky, protože taková dobová atmosféra, reálný příběh a excelentní zpracování se fakt vidí málokdy, ale jakmile začali koně padat na kůly, šel mi tep nahoru a vzal s sebou i pátou hvězdičku. Netflix jede a je to kurevská paráda! 90% ()

Cheeter

Od skotského povstání ke skotskému povstání. Jako bych viděl pokračování Statečného srdce. A zde se v lecčems navázalo. Dost příběhově. Až to člověku připadalo, jako by viděl jeho pokračování. Byť jsme asi o 20 let později. Nicméně, a přiznám se, že jsem Statečné srdce dlouho neviděl, mi to přišlo lepší. Jako o dost lepší. Byť se objevilo pár chyb, ale to asi v každém historickém filmu. Něco je hold licence. ()

Pajky3

Věděl jsem, že se jedná o historický film od Netflixu, ale až do té doby než jsem si ho pustil, tak jsem netušil, že jde vlastně příběhově o navázání na Statečné srdce. To je podle mě jeden z nejlepší historických filmů a tak by Outlaw King určitě nesnesl tvrdé srovnání, nicméně překvapivě dobře jsem se u něj bavil. Krev, špína, krásy Skotska a drsné souboje, to vše je tady k dostání a i když to nenabídne takové památné scény jako Statečné srdce, tak to pořád skvěle funguje a shlédnutí si to určitě zaslouží. ()

Juto

Najlepší film od Davida Mackenzieho. Skvelé spracovanie historického eposu. Film má pomalšie tempo a drsné surovú atmosféru. Najviac sa mi páčila postava Douglasa ,ktorú skvelo zahral Aaron Taylor - Johnson. 8/10 ()

Doldus

Ani jsem si neuvědomil, jak moc mi takový film scházel. Opravdu poctivý, věrohodný a důstojně zpracovaný příběh o znovudobití nezávislosti Skotska. Brát to jako přímého či duchovního nástupce Statečného srdce ale nemohu, poněvadž je koncepčně i vyzněním odlišný, a to i navzdory historickému rámci. Gibsonovo opus magnum beru jako velkolepou legendu, která, ačkoliv se o historii opírá, využívá spíše mýtizovaného hrdinu a tuny patosu. Tento snímek je mnohem přízemnější, historičtější, avšak neméně zábavný. Když už bych hledal očividnou podobnost, tak rozhodně v bombastické, naturalisticky zpracované akci. Zejména poslední bitvu jsem si nadmíru užil. Všichni herci v čele s Pinem výborní (např. Aaron Taylor-Johnson má nebývalý potenciál). Připadá mi však, že by filmu prospěla větší délka, ještě o píď monumentálnější výprava, výraznější hudba, vlastně na všem by se mohlo přitlačit. V tomto případě je nutno zohlednit fakt, že je film produkovaný Netflixem (kterému jsem však upřímně vděčný už jen za samou realizaci). Takhle jsou to opravdu silné čtyři hvězdy s nadějí, že těchto podobných filmů uvidíme více. ()

campix

Klobouk dolů před Netflixem, který pochopil, že bez vlastního obsahu to do budoucnosti nepůjde, a tak láká kvalitní tvůrce a zajímavé projekty, aby rozšířil kromě svého seriálového portfolia i to filmové. To je přesně případ Outlaw Kinga od Davida Mackenzieho, který by v této podobě jinde asi těžko vznikal. Je totiž vidět, že peníze tomuto hutnému středověkému dramatu nechybí a zručnost na všech frontách také ne. Příběh historicky navazující na Statečné srdce se může pochlubit kvalitním hereckým obsazením, výbornou kamerou, která potrhuje dobovou atmosféru. O špínu, bahno, krev a zimu tu nouze opravdu není. Bohužel je trošku vidět, že byl film notně prostříhán na kratší stopáž a v některých momentech by se trpělivost vyplatila asi více, jelikož by některé věci stálo za to dovyprávět. Já jsem velmi mile překvapen, protože podobných filmů tolik nevzniká a mě si Outlaw King získal už po první scéně s katapultem na jeden záběr. Jen tak dál. ()

mortak

Mackenzie se inspiroval Shakespearovým Jindřichem Pátým a pokusil se vybudovat mýtus o spravedlivém králi - bojujícím, milujícím, trestajícím. Občas je jako scénárista zkratkovitý, občas si vypomůže nějakým klišé, ale dokáže vtáhnout diváka do čtrnáctého století tak, že cítí tu špinavost a divokost. Podobný dar má třeba spisovatel Bernard Cornwell. Historicky to sice je občas dost na štíru, bitva proběhla o dost jinak, a její závěr ve filmu je dost směšný (holt to muselo být osobní), a Bruce rozhodně nebyl takový klaďas, jak si ho Mackenzie projektuje. Ale když hodnotím film, jde o solidní historickou řezničinu, takže ty čtyři dám. ()

animaxis

Produkčně velmi dobře natočený film, který musel Netflix stát spoustu peněz a na kterém je to i vidět. Outlaw/King se nebojí brutálních scén, naturalistických bitev, ale ani trochu toho patosu, který ději nakonec ani moc neškodí. Pochvalu si rozhodně zaslouží výprava a podle všeho i samotná práce s rozpočtem. Jen herecké výkony mi tu připadaly poněkud slabší, i když v žádném případě ne vyloženě špatné. Jen i samotný Chris Pine je tady poněkud nevýrazný, přestože svým výkonem ani neurazí. ()

alchac

Tak jsme si po téměř čtvrtstoletí mohli zase užít pořádné gerily v mlze, které historicky o něco přesněji vyplňují díru mezi zmasokombinátováním Billyho the Kilta a bitvou u Bannockburnu v závěrečné části Statečného srdce. Oděn do luzného Borovice je zde Robert sice trochu příliš lakován na Rolanda (zatímco chudák opíchaný Comyn je za principiálního krysozmrda, o Aymerovi de Valence ani nemluvě), avšak s ohledem na značně zrudlá vřesoviště, barvité zobrazení plenění v prostoru válečných operací a na Angličanku nebývale koukatelnou Florencii Puch, která se dokonce (pozor, přítlačné křídlo!) neostýchala jít s domácím zvířectvem na trh, to lze více než s klidem přehlédnout. ()

okkac

Skotské lokace a nádherná kamera dělají hodně, bitvy jsou špinavé a krvavé, ale nemohl jsem se zbavit pocity, že těch vystřižených 20 minut po TIFF je prostě vidět a v druhé čtvrtině scéna rychle střídá další scén a chyběl mi pocit větší epičnosti. Přeci jen film končí v životě Roberta Bruce dříve, než bych chtěl. Stěžejní bitva u Bannockburn v rámco skotského boje za nezávislost vedená právě Robertem se odehrála až několik let po finální bitvě filmu na Loundoun Hill. Za těch 120 mil. USD bych tam čekal trochu více. 8/10 ()

Deyw

je to strasna bomba..skvele natoceno,ozvuceno..ta posledni bitva nema konkurenci..tohle melo jit do kina, ale netflix slape jako krava a ma top filmy..herci jsou skvely, emoce slapou smutny,drsny surovy..soundtrack pecka..gore prvotridni..kazda rana je slyset,citit,videt..hrozne rad bych tomu dal plnej knedlik, ale par zmatenych strihu to celkem srazi..ale kurva seru na to dam tomu plnej kredenc..ted cumim na ten fajt a to nema konkurenci..tolik sracek,blata,krve,strev nikde neni! ()

sir-dave

Dá se říct až regulérní pokračování Statečného srdce. Wallace zemřel, Robert Bruce hlavní hrdina. Sice ne tak opulentní, za to s větší historickou přesností (ikdyž pár drobností by se našlo), pokud se člověk ve Skotských dějinách aspoň trochu orientuje. Ikdyž nemůže konkurovat vysoko rozpočtovým trhákům, tak akce není vůbec špatně provedena a o to víc táhne příběh a sympatické postavy. Pro mě příjemné překvapení. ()

dr.fish

Historie poskládaná do pohádky o Robertu Bruceovi, jak se stal králem. Celý film má seriálovou úroveň jak se na Netflix sluší. Co nejširší obecenstvo. Historicky v rozumné míře zkreslený příběh. Závěrečné matlání se dvou králů v bahně už bylo pro smích. Zklamání. 60% za to, že mne donutili dohledat si data. ()

Remivsremi

Správně drsně pojatý příběh o boji o nezávislost Skotska. Celkem přimočaře pojatý děj, kterému by mnohém více slušela podrobnější minisérie, trpěl některými neduhy. Je tu často přítomná zkratkovitost, kvůli níž si nestihnete vytvořit dostačující pouto s téměř všemi postavami. Jejich cíle jsou dost jasné, ale povětšinou po hříchu archetypální. Naštěstí ostatní aspekty filmu fungují na výbornou. Užijete si dynamickou, divokou, kontaktní práci s kamerou. Báječnou atmosféru středověkého Skotska. Bahno, špína, ale i uchvacující obrázy divoké přírody jsou všudepřítomné. Přidejte k tomu i krvavou, nekompromisní akcii, kde nechybí usekané končetiny a vyhřezlé vnitřnosti, a dostanete film, kterých je tu v dnešní nabídce filmových studií po hříchu málo. Netflix to vzal za správný konec, a doufám i v realizaci dalších, podobně zaměřených projektů v blízké budoucnosti. 70% Douglas!! ()

chelseaman22

Osobně nechápu CEO Netflixu, který rozhodl, že Netflix se prostě musí srát do všech žánru (i těch epických), a to i v případě, kdy film prostě nemůže zafinancovat takovým způsobem, jak by si scénář samotný zasloužil. Filmy od Netflixu jsou charakteristické zejména tím, že v hlavní roli je nějaká ta komerční hvězda a zbylí herci jsou křovím, které nikoho prostě zaujmout nemůže. 64% ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Netflix mění filmovou strategii

Netflix mění filmovou strategii

26.08.2018

Jestli Netflixu něco nelze upřít, je to způsob, jakým ovlivnil televizní výrobu na roky dopředu. Co se týče filmového formátu, tam to ovšem streamovacímu gigantovi poměrně drhne. Jediný opravdový… (viac)