Spartakus

• Česko Spartakus (viac)
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, televízna verzia: 101+85 min)

Réžia:

Stanley Kubrick

Predloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (viac)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

Trinculo

Monument a tak trochu Kubrickův film, i když asi nejmíň z jeho filmů. Občas je ta preciznost ale znát. Herecké obsazení asi lepší už v té době být nemohlo. A nečekané Kubrickovy vklady zabránily tomu, aby to bylo jen další swords and sandals story, které by bylo prázdné. Každopádně mám pocit, že takovéto rozmáchlé filmy se už nedělají a dělat nebudou, nebo nevyjdou dobře. I tohle bylo do jisté míry riziko. Jinak asi první pořádný film, který si pamatuju a jelikož jsem ho viděl hodně malý tak se nekonečně táhnul a trval strašně dlouho. Každopádně byl větší než jsem stihnul pobrat. ()

Gynekolog007

Skvělej film! Na to, že trvá 3 hodiny, tak sem se ani chvíli nenudil! Film je scénu od scény pořád lepší. Historické a válečné filmy, které se natočili do 90.let se mi nikdy nelíbili, ale tohle bylo zatraceně jiný. Skvělý herci a skvělá výprava. Čuměl sem na to 3 hodiny a pořád sem nechtěl, aby to skončilo. Kubrick..ten chlap byl snad génius! ()

unclejack

Trochu som z toho v pomykove. Stanley Kubrick je výnimočný režisér s citom pre vizuálnu stránku filmu, ale vždy skončí naše vzájomné stretnutie katastrofálne. Odysea bola výborne nakrútená, ale mimoriadne nudná záležitosť. Pomaranč bol ešte lepšie nakrútený, ale koktejl nahoty a násilia mi príliš nešmakoval a film mi zhnusil. A Spartakus, divácky zrejme najprístupnejší z Kubrickových filmov, ma sklame akurát spracovaním. O dianí sa príliš často dozvedáme z druhej ruky. Vysvetlenie konania postáv prichádza neskoro. Takmer každý moment je výrazne pretiahnutý. Spartakus bol zo začiatku iba chlap, ktorý spacifikoval tyranského veliteľa - inak zmocnenie sa gladiátorskej školy je asi najlepšia akčná sekvencia filmu - a jeho prerod na veliteľa je prinajmenšom otázny, ale fajn, to je ešte ten najmenší problém. Prekvapila ma choreografia bojových scén - hlavne v gladiátorskej aréne sú súboje skutočne biedne a v záverečnej bojovej scéne to miestami vidno tiež. Hudba je asi najťažším orieškom - hlavný motív je fantastický, ale ten nabubralý hudobný doprovod pri všetkých bojových scénach je smiešny. Odhliadnuc od historických nepresností, ktoré môžu byť konieckoncov aj dielom autora predlohy, musím strhať hlavne scenár. Spartakus je plochá postava, ktorá síce vdaka Kirkovi Douglasovi aké-také charizma dostáva, ale ked napíšem, že ide o správňáka najsprávnejšieho, fakticky som ho bezo zvyšku vystihol. Crassus je jeho protipól a dosť ma sklamalo, že ho vidím takto - ustavične len vypúšťa do sveta suché výroky,aby sme mu na konci mali veriť, že sa zamiloval do Varinie? Blbosť! Ked už sme pri tom závere, ten je vyslovene smiešny a keby sa upustilo od final countdown Crassova facka versus Spartakova slina a dostali by sme sa rovno k prekrásnej scéne s Variniou a ukrižovaným Spartakom, mohli sme si ušetriť kopu logických chýb - tak napr. som Crassus, v tábore sa mi povaľuje Batiantus, ktorý ešte pred pol rokom videl Spartaka deň čo deň a na obhliadku zajatcov si ho nevezmem. Batiantus by ukázal prstom a mám ho, nemusím sa pýtať samotných zajatcov. Alebo - som Crassus a zrazu neviem ako zistím, že ten chlap povedľa Antonina je Spartakus. Jednoducho diery v logike. Ak malo sledovanie Spartaka nejaký zmysel, boli to herecké výkony Petera Ustinova a Charlesa Laughtona, inak je pre mňa tento film skôr sklamaním. Vo väčšine prípadov by som aspoň za tú podarenú výpravu udelil štyri hviezdičky, ale film s takouto povesťou jednoducho zaváhať nesmie. A v porovnaní s Kleopatrou s E. Taylor ide o priľahké víťazstvo filmu Josepha L. Mankiewicza. ()

Sunwheel

Obrovský, výpravný film porovnateľný s dotiahnutejším El Cidom. Akurát sa miestami v mase času stráca a do dokonalého celku mu niečo chýba. Aj tak patrí do tých nezabudnuteľných historických eposov, ktoré si vždy radi pozriete a necháte sa unášať príbehom, prostredím a poctivou prácou. ()

PTuranyi

Epický historický veľkofilm s perfektnou hollywoodskou produkciou a hviezdnym hereckým obsadením vzdáva hold legende remeselne dokonalým prevedením, ktorému doba síce zobrala lesk, ale zub času sa na ňom vylámal a zanechal len cennú patinu. Skvelé herecké výkony Kirka Douglasa, Laurenca Oliviera a Jean Simmons stelesňujú hrdinov s patričným pátosom ale napriek tomu decentne bez prílišného preháňania. 90% ()

Trescha

Velkolepá podívaná,velkofilm se vším všudy...Je opravdu vidět že Kubrick je Pan režisér s velkým P A kdoví třeba je věčný jako Lenin;-) Ovšem Vesmírnou odisseu mu prostě nezapomenu:-D ()

james11

Jako první jsem viděl remake z roku 2004 a až potom jeho předchůdce. Když to porovnám, celkově se mi více líbil remake, ale zato v této verzi je asi lepé vystižena doba, v které se příběh odehrává. Když bych si měl ale vybrat, na kterou verzi bych se měl znovu podívat, byl by to novější remake. ()

zekon

Možná ve své době kdy filmů nebylo mnoho byl dobrý. V době kdy se oscar dával hlavně za umění. Mít to normální délku dal bych asi 4* ale takto jde pouze o herecké výkony v barevném romantickém světe. Spartacus důchodového věku, spousta keců, trapné bojové scény. Bohužel, mě to nezaujalo. Chvílema naprosto otřesná hudba jakoby byla úplně z jiného filmu. ()

FAxPR

ta poslední bitva je pastva pro oči. škoda, že dnes se už nedělají masové scény, tak poctivě jako před půlstoletím. jinak to bylo chvílema úsměvné (asi svým stářím). Kubricka moc nemusím, ale tohle se dá- není to tak "arty" jako se snaží být jeho další filmy. a kirk douglas je prostě fešák! ()

avantgardx

Velké zklamání. Čekal jsem velkolepou podívanou ve stylu vynikajících snímků jako Ben Hur popř. Lawrence z Arábie, ovšem tento snímek je o několik tříd horší, s hloupými dialogy, špatnými herci, spoustou "vaty" a iritujícími melodramatickými momenty a hudbou. ()

gurmet

Tolik nepoučených komentářů se jen tak nevidí. Zjistěte si hošíci, jak se vůbec Kubrick k režii Spartaka dostal, co v něm je vlastně jeho práce, a čím byl limitován. Díky. (přesto pěkné 4 hvězdy) ()

Film2

Jedna hviezdička za to spracovanie na tu dobu, inak velký odpad, kam sa to hrabe na súčasný seriál Spartacus alebo na velkofilm Gladiátor... ()

ragtime

Po Paths of Glory oveľa prístupnejší film s výborným Kirkom Douglasom a ďalšími velikánmi strieborného plátna. Je škoda, že sa dnes netočia výpravné filmy, pretože sa to neoplatí a utopí sa kopec peňazí v menej zaujímavých projektoch. ()

sha.piro

Herecky snad, ale dějově je to zcela mimo už od samotného počátku. Spartakus nebyl otrokem, ale svobodným mužem, který během života vstoupil do vojska, byl seznámen (nejen) s formacemi i s římskou strategií a teprve poté odsouzen. Běžný otrok by nemohl takovou dobu odolávat římským legiím bez těchto vědomostí. Hudbu dnes také vnímám spíše negativně - hraje pořád a není to zrovna rajská hudba pro potěchu ucha. Jako malému se mi ale tento film velice líbil - dnes však spíše jeho druhá půlka. To seriálový hrdina je té skutečné pravdě o dost blíže (seriál hodně těží z pravdivých informací, které se o životě a cestě Spartaka dochovaly). Na stranu druhou, gladiátoři byli silní muži, ne však vybicepsovaní posilovnami. A vysoce postavení Římané byli spíše takoví, které známe z tohoto snímku :-) ()

kotrlak

Velkofilm starýho klasickýho houlyvůdu, tzn. čím velkolepější a výpravnější, tím větší umění, takže taky s předehrou a přestávkou. Stačí se podívat do wikipedie aby člověk zjistil že tenhle flick není příliš přesný co se týká historických faktů. No, a jak už to u těhle filmů bývá - patos, romance a citově laděne scény s přemírou afektu, někdy mi film připomínal.zfilmovanou československou husitskou trilogii. Verdikt - stojí to za zhlédnuti, ale není to pecka na kterou si to hraje. ()

Bogrant

Spartacus je veľkolepý historický film, to áno, ale netrúfam si ho označiť aj za veľkolepý historický epos takých rozmerov, akými opanoval napr. o rok starší Ben-Hur. Nie je tak pútavý. Možno len okrem jednej malej bitky zo začiatku a väčšej ku záveru, sa tu v podstate prelínajú iba Spartakove melodramatické dialógy so ženou a nudné dialógy zo senátu. Dozvieme sa toho dosť z histórie, ale citeľná viazanosť a akási jemnosť tomu chýbajú. "I am not Spartacus!" ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (viac)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (viac)

Bryana Cranstona pronásleduje „americký režim“

Bryana Cranstona pronásleduje „americký režim“

20.09.2013

Právě v těchto dnech zažívá vrchol slávy jako Walter „Heisenberg" White v seriálu stanice AMC Breaking Bad. V neděli odvysílaná epizoda „Ozymandias" strhala rekordy v sledovanosti a kritici i diváci… (viac)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (viac)