Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Hvězdář

Já sice Kubricka až tolik "nežeru", ale přecijen, tohle je fakt kvalitka. Určitě nejkvalitnější horor film, který mi pokazily jen dvě věci - jednak to, že jsem měl požitek z filmu pokažený tím, že jsem viděl už řadu jiných béčkových hororů, které Shining pěkně vykrádaly. A zadruhé, během filmu mi kamarád neustále říkal, co všechno chybí a nachází se v režisérském sestřihu, který jsme neměli bohužel k dispozici (proč se tyhlety hloupé cenzurní sestřihy vlastně dělají?). K samotnému filmu ale nic záporného nemám, je to parádní pokoukaná, a sám v noci na chatě bych si to raději nepouštěl. A hudba, tak ta opravdu funguje, tady je krásně vidět, kolik práce hudba ve filmu odvede. ()

Nallymo

Neskutočná......nuda, čo preboha na tomto filme tak oslavujete, počas filmu som asi 3x zaspal, to hovorí za všetko. Celkovo sa mi Kubrickove diela absolútne nepáčia, nechápem prečo je taká legenda. ()

Dwight15

Výborně natočený horor, děsivá hudba stupnujující napětí, spousta halucinací a obrazů z jiného světa ale hlavně skvěle zahrané šílenství Jacka Nicholsona! ()

sibskyn

Pane King, vaší knihu jsem četl, chápu, že jste byl naštvaný, protože tohle je spíše jen knihou inspirované . Ale díky bohu za to, protože tohle je tak stokrát lepší, než ta kniha. Pane Kubrick, vy jste věděl jak na to, svět postrádá takového génia, jako vy. ()

Nemooo

Tento film se zapsal mezi ty nejlepší především díky skvělému výkonu Jacka Nicholsona. Na svou dobu to je výborný snímek. ()

RyxiraAmy

Když už bych se za takovýho psychopata vdala, rozhodně bych s ním nejela na takovýhle místo. Ten Jack Torrance byl divnej už od úvodních titulků. ()

El_Shafo

Naprostá klasika, kterou povyšuje jeden téměř unikátní fakt (můj subjektivní dojem je tak silný, že to prostě musí být fakt a basta! :-D): filmové zpracování je nesrovnatelně lepší než románová předloha jinak věhlasného Kinga, kterého ovšem Kubrick naprosto zašlapal do země. Kubrickův přínos je hlavně scénáristický - druhou polovinu knihy King prostě motivicky nezvládl, zapojil nejrůznější nadpřirozené síly typu démonických pochodujících keřů ve tvaru zvířat nebo co, čímž z celého slibně se rozvíjejícího příběhu udělal sotva lehce nadprůměrný brak; Kubrick toto vše mistrně vyškrtnul, čímž vytvořil (samozřejmě i díky svým dalším filmařským schopnostem) z béčkového puberťáckého horůrku strhující psychologické drama. ()

Tondonis

Neskutočná atmosféra a mráz po chrbte. Brilantná kamera a skvelý Jack (ako vždy). Kubrick je legenda a to, že nikdy nezískal oscara, je hambou akadémie. Skvelá hudba, ktorá je dominantom každej jednej scény. Úžasný zážitok. ()

Amalberga odpad!

Jacka Nicholsona jako herce nemám ráda. Spíš než Jacka Torrance si ve filmu zahrál Jokera. Kdybych knihu nečetla, vůbec bych nechápala, co se děje. Stejně byl film příšerně zdlouhavý a nudný. Vztahy mezi hlavními postavami, jejich minulost, motivace a duševní pochody byly dokonale v knize popsány a zachyceny, zatímco ve filmu nebyly vůbec řečeny. Už chápu, proč se Kingovi tento film nelíbil. P. S. Zavražděné dcerušky Gradyho měly podle mě skvělý strašidelný potenciál, bohužel nebyl dostatečně využit. ()

XI-XAO

Vím, 3* pro takovou klasiku nejsou asi důstojné, ale bohužel jsem film viděl příliš pozdě. Jack Nicholson byl fenomenální, ale zbytek už je prostě oldschool. Čekal jsem, že se budu 14 dní bát dojít si v noci na WC a místo toho jsem usnul jak miminko s čistou hlavou. Věřím, že vidět Osvícení v době vzniku muselo lidem přinést nejednu noční můru, ale to Ptáci od Hitchcocka také a na dnešní poměry to je už spíše komedie. ()

HellsAngel

Pracne budovaná atmosféra, ktorá je cítiť až do morku kosti. Kubrick si z knižnej predlohy vzal to, čo považoval za vhodné a po zhliadnutí výsledku neostáva nič iné, ako dať klobúk dole. Jack Nicholson sa tejto úlohy zhostil úžasne a jeho výkon môžeme bez preháňania označiť za nezabudnuteľný. Skvelá kamera a zimomriavky vyvolávajúca hudba sú čerešničkami na torte tohto filmového skvostu. ()

PeteBuck

Riadna sila, riadne psycho. Radil by som tento film premietať s upozornením neužívať napr. LSD pri sledovaní tohto filmu, lebo môžete ľahko skočiť z okna, alebo v zime vonku umrznúť s priblblým výrazom na tvári. Chápem, prečo je Kurbrick považovaný za revolučného režiséra. ()

zigy

Kult??? Béčkový brak, který na koukatelný průměr pozvedá Kubrick a Nicholson.......přesto jsou některé scény neúměrně dlouhé a nuda poráží strach.....ale začátek je tajemný a mnohoslibný, pak však přijde spíše zklamání....a takový pěkný horský hotýlek to byl....:).......Česká Studna s podobným námětem je daleko působivější......:) ()

pds

Až na nesympatickú hlavnú hrdinku, tak obstojný film. Možno vidieť to v tom roku +- 1980 tak tomu dám viac, ale asi sme už zhýčkaní a nič nás len tak nevystraší. U mňa 55%. ()

vandamator

Kultovní horor, jeden z nejlepších filmů svého žánru, famozní, ne li nejlepší herecký výkon Nicholsona. Režie jako vždy u Kubricka naprosto geniální, budování atmosféry po celý film na jedničku. Kubrick je mistr detailu a toto dílo je toho přímým důkazem. Na závěr bych chtěl jen vyzdvihnout, možná opomíjený výkon Shelley Duvall, která film posunula ještě o krok výše. ()

FireOfFilth

Velmi zajímavá a tíživá atmosféra. Celkově herecké výkony perfektní, ale samozřejmě Nicholson top. On je prostě na takové role stavěný. Film utekl relativně rychle. Tuto klasiku doporučuji všem. ()

White_Duke52

Tam kde vesmírná odysea pokládala otázky a dokázala donutit diváka se zamyslet, zde jich je možná až příliš mnoho. Kvůli nim nechápete motivaci protagonistů a nevíte proč se chovají jak se chovají. Je to jako sledovat anglický film bez znalosti angličtiny. Film je velmi dlouhý a místy až nestesitelně. I pro pozornější z nás. Jestli v něčem Kubrick nikdy nezklame je cit pro detail, atmosféra a dokonalé dialogy. A to tu vše je v plné síle! Dále tu je životní role Nicholsona. Ten je přímo dokonale démonický. ,,I'am not gonna hurt you! I'm just gonna bash your brains in." Film chladný jak psí čumák. Ale nakonec to za to stálo. S odřenýma ušima. Zatím nejslabší Kubrick. [75%] ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu