Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

agassi68

Takýto je výsledok, keď spolupracuje geniálny režisér s geniálnym hlavným predstaviteľom. Veľmi sa to približuje dokonalosti.. ()

Pradlík

Nejlepsi z hororu, skvele momenty a velmi desiva atmosfera a naprosto ohromujici Jack Nicholson v rezii Stanleyho Kubricka. V puvodnim zneni o to lepsi :) ()

Kadena

Jack Nicholson v roli psychopatického otce a manžela film vynesl do výšin. Režii Kubrick skvěle zvládl. Při sledování filmu jsem byla mírně znechucena pozicí manželky, její neschopnosti cokoli udělat. Často se mi nestává, aby mě zaujala kniha i film. V tomto případě se tak stalo a já se k nim často a ráda vracím. Vřele doporučuji. ()

bulbasaur

Ukážka toho ako má vyzerat pravý horor. Aj bez bez jatiek a hektolitrov krvy dokázal Dokázal Stanley Kubrick natočiť skvelý horor. A čo ho robí takým dobrým? Atmosféra atmosféra a ešte raz atmosféra. Kamera, strih, hudba scenár a herecké výkony a réžia sú doslova dotiahnuté na maximum. .. a komu by nepreplo samému pripitému v takom hoteli so svojou divnou ženou a depresivnym synáčkom? :P Odporúčam ()

Colleague

Čekal jsem od filmu, který je tu jako to nej od Kubricka daleko víc. Navíc mi tu schází perfektní, zamyšlení nutící, konce jako u ostatních filmů. Jako horor bych to hodnotil velice kladně, ale když vezmu v úvahu, kdo to natočil, a kdo ta hrál, jsem zklamán. ()

Matthew01

Leč jsem se dlouho tomuto filmu vyhýbal, snad proto, že je na motivy mého oblíbeného autora Kinga, musím uznat, že je to mistrovská práce. Viděl jsem to v TV, přičemž musím pochválit jednu naši komerční stanici, že tento film pustila v originálnim znění. (PS: Nova to neni) :)) Film samotný na mě dýchl neskutečně, dokonalé scény, kde se realita mísí s děsivou představou o věcích minulých či budoucích je uchvacující. Hudba, která se omezuje na pár tónů, ovšem hraných v naprosto přesný okamžik jen dokresluje samotu, kterou film postupně přenese i na diváka.Ještě teď při vzpomínkách na jednotlivé scény mi běhá mráz po zádech. 100% ()

JakeG

Po delším čase jsem měl opět možnost si připomenout nejděsivěnjší film, jaký jsem kdy viděl. Potvrzovali to hlavně moje bulvy, které se při spoustě scén snažily pomalu dostat z hlavy. Škoda jen, že dnešní horrory už sází na střeva a krev, nikolv na atmosféru. Ta je v Shining vybudována dokonale. Taky si myslím, že film neurazí ani vášnivé čtenáře S. Kinga, neb film se knihy drží jak jen to jde. ()

Bohnice05

Brilantní dílo. Jack Nicholson skvělý. Atmosféra hutná jako houbová omáčka s houskovým knedlíkem. Takové filmy nevznikají často. ()

nikolafojtu

Nemôžem si pomôcť, ale po prvej projekcii sa mi tento film nejak nedostal pod kožu, zčasti to bude tymi pre mňa hluchými miestami, kde som mal čo robiť, aby som sa udržal a nezaspal uprostred majstrovského diela. Myslím, že nebudem jediný zástupca mladšej generácie, ktorý je proste navyknutý na trošku iný štýl hororov, aj keď jedným dychom je nutné dodať, že Kubrick to peckuje hneď od začiatku tou muzikou, Nicholson vrcholový ako vždy, možno až moc bláznivý, ale o to lepšie.. A tie jazdy na trojkolke by som tiež trošku skrátil :-P ()

*Colorado

Nedávná anketa zde na ČSFD upoutala mou pozornost na Jacka Torrance v podání Jacka Nicholsona. Nejsem zrovna fanda hororů, ale po velmi zběžném přečtení obsahu jsem se rozhodl ke shlédnutí přistoupit. Pravda je taková, že ve svém ledabylém čtení jsem nechytře přehlédl, že tam budou taky děti (které mě teda v hororech zaručeně děsí nejvíc) a mělo to na mě neblahý účinek v podobě dvou pozastavení filmu a rozjímání nad dokoukáním "jindy". Nakonec zvítězil zdravý rozum (že by?) a dodíval jsem se. Přiznávám, že jde o první kousek z dílny Stanleyho Kubricka, který jsem viděl a udělalo na mě dojem, jak byl film natočen, protože je protkán neuvěřitelnou atmosférou a záběry jsou mnohdy děsivé jen náznakem, že za rohem něco bude. Dalším aspektem k plnému bodovému zisku byl Jack Nicholson. Abych se přiznal, kouká mi z něho šílenec snad vždycky. Má takové rysy, že si neumím představit nikoho děsivějšího do této role. A abych zmínil knižní předlohu, tak na knihy Stephena Kinga se chystám už dlouho, a ač jsem co do výběru dle jejich anotací dost vybíravý, přidávám si knihu Osvícení do pomyslného seznamu knih, které bych si rád přečetl... ()

Isomut

Skvelý Jack Nicholson vo filme skvelého Stanlyho Kubricka ako vyšinutý Jack Torrace si svoju rolu besného zabijaka vychutnal ako každú svoju rolu, ktorú vždy zahrá dobre. O hororové napätie sa starala vynikajúca hudba, ktorá dodala filmu ten správny smer. Naháňačky po celom hotely a areály hotela za dychtivou úlohou vyvraždiť všetkých členov rodiny. Vo filme bolo pár menších vecí, čo mi občas vadili, no nebolo ich veľa. Tento Horor svoju úlohu splnil. ()

J. T. Kirk

Stačilo by napsat dvě jména a to Stanley Kubrick a Jack Nicholson. Předpokládám, že každý už tento film viděl. Párkrát jsem byl opravdu vyděšěný, např. REDRUM. Tony mě vlastně naháněl hrůzu pořád. To prostřědí a atmosféra, všechno naprosto takové, jaké to mělo být. Nicholson zahrál „magora“ Jacka Torrance naprosto dokonale. Na tento film se dá dívat pořád dokola a jenom tak se neomrzí. BTW. Docela bych bral takovou práci, celou zimu skoro nic nedělat, jenom sem tam přiložit :) ()

Radek.SCH

Nerežírovat to Kubrick, nebýt to adaptace Kinga a nehrát tam Nicholson, tak by to zapadlo hodně do průměru. Uznávám, že mě občas hodně mrazilo, ale nepřišlo mi to jako nějaká originální podívaná, spíš plejádá klišé (umírají jen vedlejší postavy, "nemůžu se dostat ven", indiánské pohřebiště). Navíc všeschny ty duchařské výjevy mě celou dobu štvaly. - 70 % ()

maxXxic

Kubrick je puntičkář, to je z filmu naprosto zjevné. Film je velmi promyšlený a nenechá vás chladným od začátku až do úplného konce. To vše doprovází typický minimalistický soundtrack, který do filmu skutečně zapadá. Film jsem viděl již 3x a vždy žasnu nad precizním zjevem Jacka Nicholsona který působí skutečně jako blázen. Precizní scény jako nahánění v bludišti Vám skutečně zastaví krev v žilách. Tomuto filmu bych zkutečně nic nevytkl, mě se moc líbil a kdykoliv se na něj podívám znovu. ()

Hapretor

Jack Nicholson rules! Jack Torrance is the best psycho ever!!! Tento film se Kubrickovi opravdu povedl. (Jediný, co se mi od něj upřímně líbí). Ale nalijme si čistého vína! Bez Nicholsona by byl Kubrick v prdeli! ()

Kolssteyn

Na tento film je třeba dívat se z nadhledu, pak pochopíme jeho místo v kinematografii. Ostatně, která klasika by své místo neměla v řadě, která se s drobnými změnami transformuje do dnešních dnů... stále inovátorštějších, až se čím dál více přibližuje originálu... :) ()

GOREGASM

Vrcholně mrazivá a po Kubrickovsku perfekcionistická hororová expozice, ve které herci mezi scénami kolabují pod neustupujícím nátlakem režiséra, který nehodlá ani o milimetr ustoupit ze své dokonalé vize. Naprosto pohlcující kamera, která je vedena v děsivě promyšlených trajektoriích dává naplno vyniknout animálnímu projevu Nicholsona a ostatním hercům nabízí životní šanci. Pocit izolace a postupné ztráty kontroly je zpracován natolik expresivně, že atmosféra se zde krájet opravdu nedá, a jestliže se Stephen King distancoval od Kubrickovy adaptace, dovolím si pochybovat o jeho filmovém vkusu. 100% ()

boul

Kubrickův Shining jsem si nechával dlouho v záloze a dlouho jsem se na něj chystal a zčekl jsem ho až dnes. Myslím že jednoznačně Kubrick sehnal nejlepšího herce pro hlavní roli, Nicholson je úžasný herec a udělal ze sebe opět takového blázna, že jsem mu to sežral jak s navyjákem asi jako v Přeletu nad kukaččím hnízdem.. Jediný problém, který jsem měl bylo to, že už to kolikrát na mě bylo moc přeCoxovany a někde moc dlouhý scény ale to bylo asi tím, že jsem měl staženej SE: 146min.. Jinak skvělá hudba ve filmu, u které mě mrazilo v zádech co se stává málo kdy a skvělý Nicholson.. 4* ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu