Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň

• Slovensko Široko zatvorené oči (viac)

Poslední snímek, který stačil režisér a producent Stanley Kubrick dokončit před svou smrtí, je eroticky laděné psychologické drama Eyes Wide Shut (v překladu Široce zavřené oči), natočené volně podle podle "Snových novel" (1926) Arthura Schnitzlera. Věhlasný tvůrce jej realizoval dvanáct let po svém předchozím filmu (Full Metal Jacket, 1987). Původně ovšem zvažoval zfilmováni Schnitzlerovy novely už koncem šedesátých let. Jeho uvedení do kin se již nedožil... Zámožný newyorský lékař William Harford začne na svou přitažlivou ženu Alici žárlit poté, co se mu svěří, že by kvůli erotickému zážitku s cizím mužem byla snad schopná opustit celý svůj dosavadní život. Muž využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne prostřednictvím svého přítele na tajnou orgii, jejíž účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál. Nezvaný návštěvník je však rychle odhalen... Kubrick předsadil freudovský příběh z Vídně počátku dvacátého století do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Navzdory obsazení prominentní herecké a manželské dvojice Toma Cruise a Nicole Kidmanové a navzdory eroticky podbarvenému námětu ovšem nejde o komerční film. Tvůrce podnikl výpravu k "dračím slujím", ukrytým v psychickém ústrojí člověka a vyjevujícím se obvykle prostřednictvím snů a představ; hlavní hrdina se několikrát ocitne na začátku erotického dobrodružství, jehož náplň a zejména zničující důsledky ovšem nikdy nestačí zažít. Ty již zůstávají předmětem brilantně naznačovaného tajemství. Kubrick, známý posedlou důsledností a precizností v přípravě a realizaci svých děl, komponuje vyprávění s epickou rozmáchlostí, v pomalém rytmu a se suverénní filmařskou virtuozitou; dramatický půdorys erotického thrilleru, na němž je více než dvouapůlhodinový příběh vystavěn, a nabízející se atraktivní situace jsou pro něj zcela podružné. Uvedení snímku do distribuce provázely různé spekulace, týkající se zejména dodatečných zásahů do díla. Pro příznivce Kubrickova výlučného stylu je však opus důstojným odkazem klasika moderní kinematografie. (oficiálny text distribútora)

Ondatra

Děj se v podstatě dá popsat jednou větou, a přesto dokáže beze zbytku vyplnit celou stopáž filmu. Obsazení Toma Cruise a Nicole Kidman do rolí manželského páru, který má zdánlivě všechno a snad právě proto mají oba čas nechat se unášet svými fantaziemi a hrabat se ve vlastním nitru víc než běžný prací sedřený člověk, se ukázalo jako dobrý nápad. U hlavní hrdinky to ústí do znepokojivých erotických snů, u hlavního hrdiny to vede k návštěvám tajných a neméně znepokojivých orgií sektářské pod maskami ukryté společenské smetánky. Scéna, kdy Tom Cruise přichází do sídla a vidí tajemný obřad má včetně démonické hudby vskutku hutnou atmosféru. Je to film, který nepotřebuju vidět každý rok, ale za tu atmosféru a psycho mindfuck dávám 7,5/10 ()

messiah

Eh...teď mám trochu dilema co se hvězdiček týče. Nevím jestli mám dát 5* nebo 6*......jééé a hele, vono šest nejde, no v tom případě je to jasný. Právě jsem shlédl film kterému dávám čisté hodnocení, tedy skutečných 100%. A proč? Protože všechno. Od hereckých výkonů ústřední dvojice po dokonalé ztvárnění perverze. Ale nejdůležitější je příběh který žijete spolu s filmem a už asi od první půlhodiny tušíte že si prožijete pár nocí s myšlenkami na jisté téma. Tohle je Kubrick - génius! ()

Jermann

Skvostný podmanivý snímek, jehož jedinými vadami na kráse jsou Tom Cruise, který snad nikdy nehrál hůř a právě v těch nejdůležitějších intimních momentech, kdy je Nicole naprosto přirozená a kouzelná, se on svíjí ve své přehrávané křeči (vážně za každou jeho grimasu bych mu nejraději jednu vrazil) a úprava dialogů, kde z osmdesáti procent jeden zopakuje repliku toho druhého, než na ni reaguje. Tento iritující element, kromě toho, že celý fllm zbytečně prodloužil aspoň o pět minut, mi ke konci mírně narušil jinak krásně omamnou atmosféru. ()

KajusaK

Obsahuje spoilery !! Výborné herecké výkony Toma a Nicole, dokonalá hudba která mě časem začala dokonce děsit. To je ovšem asi vše pozitivní co jsem na filmu našla. Přežila jsem 159 minut a stejně jsem se nakonec nic nedověděla. Absolutně natažený a nevyřešený film. Když přišel Bill na tu "párty" tak jsem si říkala, že to třeba konečně začne mít nějaký ten spád ale ono opět nic !! .. Erotických scén více než v 50 odstínů šedi. Prostě ten scénář byl nepromyšlený a nedotažený do konce. ()

campix

Kubrick opět ukazuje svoje mistrovství. Na Eyes Wide Shut je krásně vidět jeho posedlost detailem a jak je naprosto každá scéna a záběr dotažená do dokonalosti. Technicky opravdu mistrovské dílo a zároveň poslední dílo tohoto velikána. Překvapilo mě množství erotikou nabitého materiálu, ale celkově kvituji, jak vkusně se toho dokázal mistr Kubrick zhostit. Trošku mě překvapila celková stopáž, ale jinak nemám moc co vytknout. Kubrick znovu ukázal, jaký je mistr, který dokáže zpracovat jakoukoli tématiku a vytvoří z ní mistrovské dílo. ()

Apophis

Tak tohle nebyl špatný film. Dalo by se říci, že souhlasím s uživatelem JayKey (viz jeho komentář). Tom Cruise mě opravdu překvapil - TAKOVÝ výkon bych od něj skutečně nečekal! Dále mě udivilo, že i když se na plátně skutečně moc nedělo, film mi přesto utekl velmi rychle. Pravdou je, že jsem se i setkal s tvrzením, že se jednalo o PORNOGRAFICKÝ FILM! (???) Pravda, bylo to trošku otevřenější, ale Kubrick udržel úroveň dokonale. Přesto si ale myslím, že tento film (s čistým srdcem) není na 5*, protože oproti jiným skvělím filmům tohoto typu (např. Closer) mu přecejen něco chybělo... ()

otík

Pamatuji si snad jen to, že jsem to viděl, bylo tam moře sexu, vůbec mě to nebavilo, přišlo mi to šíleně divné a byl jsem překvapen, jak je Nicolka Kidmanová krásná ženská. Ano, dá se říct, že mi tento film otevřel oči a ukázal druhou, tu pěknou tvář Nicole. ()

panMartin

Další úchvatný film génia Stanleyho Kubricka. Geniální psychologické drama plné otázek, myšlenek a pocitů, které asi každý bude dlouho zpracovávat. Opravdu zajímavý námět. Tento film nemá hluché místo. Dlouhé záběry, pozvolna plynoucí děj, poeticky snová atmosféra a mohutná stopáž, čím to, že mě to ani trochu nenudilo. Jedinečné jsou výkony ústřední dvojice Cruise a Kidman. Pronikavé tóny klavíru, nahota ženských těl, bizarnosti, představy, chtíč, touha, sex, slova a pravda. Kubrick se rozloučil ve velkém stylu. Otázka na závěr zní: Kdo položil dr. Harfordovi do postele jeho ztracenou masku? ()

Radiq

To pak musely být teda Vánoce! 400 dní natáčení? Není to vidět. Ještě že to bylo zakončený tak optimistickým "fuck". Ale musím říct, že něco do sebe to mělo. Ta tajemná atmosféra, erotikou prodchnutá na každým kroku, to se tomu nedá upřít. Podtrhovala to i ta hudba, která tomu padla jak kydanec na triko. Přesto to ale bylo tak trochu divný. Proč se Alici zdál erotickej sen, kterej korespondoval s nočním zážitkem jejího muže v klubu maskovanejch prcířů z maskované sekty, zrovna teď? Úplně bokem tam pro mě vyznělo to, že prostitutka měla HIV, svádění dcerou mrtvýho otce, dcera majitele půjčovny kostýmu užívající si s asiatama? Jako jo, svoje místo to tam mělo, ale jenom trochu - jak kdyby to mělo jen vyzdvihnout fakt, že svět je plnej sexu a touhy po něm. Kdyby to tam nebylo, nemuselo to být tak dlouhý. Jasně, že to má myšlenku - brouk v hlavě kvůli nevěře. Myslim, že lidi po dokoukání si taky začli říkat: kurva, mám tomu svému partnerovi tak věřit? Ale jsou tam i další hlubokomyslné otázky. Pro mě byla teda nejhlubší ta, co se přesně stalo té ženě, která se rozhodla ho vykoupit. Ještě že Stanley Kubrick vybral do hlavní role Crusieho místo Steva Martina a Sydneyho Pollacka místo Woodyho Allena. Jinak kdo má zájem vidět Kidmanovic kozy a nahotu, je to film pro něho. ()

andrii

Záležitost pro dva na tři písmena. Pohledný "peeping" Tom a jeho paní Nicole, s ním bez něho, sní o tom. O milostném volání dálav, jiných světů, zážitku nedozírných vrcholů. Plni vznětů. Žhaví pod maskou chladných dní. Svůdní za tichých nocí. Černý markýz a panna labutí, hříšní solitéři, mezi kapkami šálivé nahoty. ()

CinemaRanger

Poslední Kubrickův film a zrovna jeho nejslabší (co jsem zatím viděl). Cením, že přiměl Toma hrát, ale co je to platný, když máte 160 minut dlouhý film, ve kterém se nic neděje. ()

Decker

Nakolik si myslite ze jste schopni odolat pokuseni oddat se do naruci jine zeny, nez te ktere jste slibili svou vernost? Po tomto filmu jiste zaseknete drapek pochybnosti, anebo si naopak utvrdite svou nezlomnost. Kubrickuv posledni filmovy tah chytre, podmanive a drazdive zkouma nejzakladnejsi lidske pudy a slabe stranky lidske duse. Herecke vykony jsou velmi, velmi presvedcive a Kubrick si urcite jeste pred svym skonem uzil spoustu zabavy a to nemyslim nikterak ironicky ci cynicky. Je to totiz natoceno velmi citlive zaroven vsak velmi drazdive. Zasluhu na tom maji vedle genialni rezie i perfektni kamera, podmaniva hudba, ale hlavne skvely scenar. Skoda, ze timto filmem Stanley Kubrick uzavrel sve celozivotni dilo a nemuzel nas i dnes obohacovat o sve dalsi genialni filmy. Jeho rozlouceni je vsak dustojne. ()

Cedr

Možná nejsnadněji stravitelný Kubrickův snímek? To ale neznamená, že jde o dílo nejslabší. Kouká se na to skvěle a to jde. ()

hopskulak

Kubrickovo dráždivé a tajemné pozorování lidského nitra a nejintimnějších konfliktů. Mistrovské dílo ve své váhové kategorii. ()

Motinski

Tak toto bol veľmi zvláštny film. V pár momentoch som myslel že sledujem robotu Davida Lyncha, no zďaleka nie tak pohlcujúcú. Jediné čo ma fakt že zaujalo boli herecké výkony ústrednej dvojice a zvláštna omamujúca atmosféra. S tým sa Kubrick pekne vyhral. Inak ale slabota a sklamanie. Nezáživne rozprávačstvo a podivný dej, bez niečoho čo by ma presvedčilo že sledujem kvalitný film. ()

LeoH

„Výprava k dračím slujím“, tenhle příměr z oficiálního obsahu sedí převýstižně. Kubrick se s dechberoucí upřímností pustil tak hluboko, až je z toho jednomu ouzko, na křehké území ovládané studem, sobectvím, věčně nezralou ješitností a pocity viny a nejistoty, kvůli kterým člověk nedokáže doopravdy přijmout ani sebe, ani toho druhého (v sexu ani v životě, a co z toho je prvotní a co druhotné, toť otázka, pokud tedy vůbec otázka takto stojí). Podařilo se mu odtamtud přinést zprávu explicitní, ale ne vulgární, vyvážit přízemnost mystičnem, paranoiu zdravou skepsí, moralizování příležitostným spikleneckým mrknutím. Dvojka nejslavnějších studených čumáků světa Cruise s Kidmanovou mu k tomu posloužila jako vynikající materiál a geniální klavírní motivek pomohl ponenáhlu vybudovat hypnotickou atmosféru horečnatého snu, za jakou by se nestyděl ani Bergman ve svém vrcholném období. — Do kompletní „kanonické“ Kubrickovy filmografie mi ještě dva tři kousky schází, ale vzhledem k dosavadnímu skóre 5x5*+2x4* začínám pomalu přemýšlet, který režisér mu u mě uvolní místo v topce. ()

senor

Všichni říkají že byl Kubrick emocionálně chladný a odměřený. U mně se tento pocit dostavil až u tohodle snímku. Pořád ale ještě dost dobré. ()

Struhy

Pokud berete vztahy jako věc filosofie, pohltí vás to. Mentálně je nevěrný každý z nás. Je to otázka morálky a priorit. Každý z nás by totiž souložil, jak by to jen šlo a s kýmkoliv by nejraději chtěl - a kdo tohle popírá, tak je lhář. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům