Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

ti88na

Je to bezpochýb jeden z najlepších česko-slovenských filmov, ktoré som zatiaľ mohla vidieť. Veľmi nemilosrdne pripomína, akú hrôzu prežili naši predkovia a verne zobrazuje, dokonca až vťahuje diváka do tohto obdobia strachu a dusna, kedy aj nevinný žart, sa považoval za zločin zasluhujúci si trest smrti. Cnosť a morálka ustúpili strachu, ľudia by sa najradšej stali neviditeľnými. V tejto dobe žije aj profesor „Vyšší princíp“, stvárnený bravúrnym Františkom Smolíkom,ktorý miluje svojich študentov veľkou učiteľskou láskou a je večne ponorený do učenia starých filozofov, akoby odpútaný od všetkého, čo sa okolo neho deje. Do reality ho vrhnú náhle a bez prípravy, čo otrasie aj jeho pevnou vierou v morálne princípy. Herecké výkony všetkých zúčastnených sú nespochybniteľné. Ako diváka ma film svojím podaním celkom pohltil, a hoci som vedela, že výhra dobra nie je možná, do poslednej chvíle som v to dúfala. Vyšší princíp môžem smelo zaradiť medzi to naj, čo sa venuje téme nacizmu počas 2. svetovej vojny. ()

Bouřňák

Nedivím se, že komentáře k tomuto filmu jsou velmi stručné. Opravdu není příliš co říkat. Jsem rád, že jsem tento film právě viděl. ()

Cassandra

Souhlasím s igi B. a čtyři dávám jen proto, že se nedá říct, že je film nekvalitní. Jeho předvídatelnost a černobílost postav je ovšem obrovská. Poslední dobou jsem měla stejný problém třeba s Kladivem na čarodejnice - ten také do puntíku naplnil mé očekávání a nijak mě nepřekvapil ( a proto ani nevtáhl), přestože příkoří, jež se dělo postavám, bylo hrozné. Problém hodně protiválečných filmů staršího i novějšího data je ten stále donekonečna se opakující vzorec - kladní hrdinové, záporní záporáci a zrádci často s minimální motivací k jednání, hrdinovy lásky a matky dodávající mu odvahu, němečtí či jiní důstojníci, kteří mají místo mozku stroj na zločin, a kolem nich buď zlí nebo hodní sousedé. A pořád se tvůrci k válce vrací, a pořád variují tento vzorec. Je osvěžující sem tam vidět něco jiného - např. No man's land (ne že by se mi tento film zas až tak líbil, ale byl originální v tom, že jednoduše strčil tři vojáky do zákopu, a bylo, žádné milé, žádní sousedé). Je prostě fajn, když se v nějakém zaběhaném žánru objeví konečně trochu jiná zápletka. ()

Ondis

Film, který nám mladším generacím ukazuje, jaké zvěrstvo byli pro náš "nevinný" národ zfanatizovaní Němci a bohužel i pokrytečí Češi :-( "Vrazi, vrazi !" Smolík byl dokonalej. ()

Greny

strhující atmposféra, odstrašující realita, umění lidské nesnášelivosti, chuť pomsty, lidská naděje .... film mě naprosto dostal ()

Prochy38

Film stejně drsný a brutální jako tehdy doba. Úžasný výkon pana Smolíka v hlavní roli. Upřímně, moc se mi to líbilo, ale tak vysoké hodnocení to podle mého má jen proto, že se nás to přímo dotýká a vyobrazuje to dobu, ve které našemu národu bylo opravdu hůř než těžko. Z jedné strany chápu, z druhé pardon. Nadšení toliko nesdílím. Trošku mě mrzel mdlý herecký výkon tehdy jistě slečny Brejchové. ()

Frecklie

Filmy Vyšší princip a Romeo, Julie a tma by měl každý vidět povinně už na základní škole a potom by si třeba víc vážil toho, v jaký žije době (i když samozřejmě ani ta není dokonalá). Smutně mrazivě dramatické drama. ()

Itar

Odzbrojující snímek, vykreslující bez krvavých berliček nacismus takovým způsobem, že z toho jde mráz po zádech. Ona psychická tíživost je právě to, z čeho Vyšší princip těží nejvíce. A daří se mu to naprosto dokonale. Herecké výkony do jednoho výtečné, atmosféra hutná, závěr bezchybný. Světový film! ()

J*A*M*A*L

Nevzpomínám si, že po nějakém filmu jsem měl tak blbou náladu jako právě po Vyšším principu.A vsadím se, že jsem nabyl sám.Vyšší princip je ovšem vážně senzační film a do doby než jsem se na této stránce plně usadil jsem o něm neměl ani páru a přitom neznám Čecha nebo Čecha nad čtyřicítku, který by tento film neviděl a nebo snad neznal.Já černobílým filmům ani moc nerozumím a možná proto se jim raději vyhýbám jenomže tohle jsem vidět zkrátka chtěl a taky jsem se na něj těšil.A přesto ani Vyšší princip není žádnej složitej film, pokud znáte a já tomu věřím že znáte pojem "druhá světová válka", tak v tomto filmu ani není třeba hledat jakoukoliv vědu.A já ještě k tomu jsem ten film viděl po vánocích tedy po svátcích míru.Vyšší princip je film po kterém v náladě asi nikdo moc nebude v náladě možná bude mít chuť zamordovat nějakýho neonacistu, ale je to film, který popisuje dost drsnou a hnusnou minulost České republiky.Šest let žít ve strachu není rozhodně nic lehkého.Ještě, že jsem se narodil po válce a komunistech.100% ()

vander19

Veľmi tragický film. Všetko v ňom mi prišlo veľmi smutné, až človek dostáva pocit letargie a časy na lepšie vyhliadky neexistujú. Len to úvodné hlásenie z reproduktorov si stačí vypočuť a už má človek husiu kožu. Film sa odohráva krátko po atentáte na Heydricha. Čítal som veľa o tejto udalosti, videl dokumenty, ktoré zobrazujú ako atentát prebehol. Ale nikto nikde mi nepovedal čo prežíval zvyšok národa po tejto udalosti tak dopodrobna ako tento film. Je založený na tragédií, snáď väčšej ako dokázali vytvoriť grécky autori v antike. Ale žiaľ táto vychádzala možno až príliš z reality. ()

Danken

9,5/10 Vynikají film, velice silný. Ultimátní slizouni R. Hrušinský a V. Lohniský, F. Smolík jako filolog bezkonkurenční. ()

Tristaver

Tíživá atmosféra Heydrichiády s vynikajícím Františkem Smolíkem a jednoduchým námětem, kterému přebývají jen trochu přehrávající ostatní herci. ()

janesX

Perfektná, priam punktičkárska práca režie, aj všetkého ostatného. Vrátane hercov, ktorí sa tiež podieľali na vytvorení tejto hustej napätej atmosféry, a doslova nám preniesli napätie vtedajšej nacistickej doby do našich obývačiek 21.storočia. O to presne šlo a film to zvládol na jedničku. Osobne mi tam chýbalo aspoň nejaké poukázanie na zradcu- študenta, ale ajtak sa tomu nedá dať menej ako 5. (95%) ()

Rozjimatel

"Herr Profesor, die Sache ist erledigt. Heil Hitler!"     Vojnová dráma s výborne zvládnutou mrazivou atmosférou vtedajšej hrôzovlády, ktorá je ale predovšetkým o ľuďoch. O ľuďoch spravodlivých, statočných, láskavých, ale aj o ľuďoch zbabelých, zákerných, podlých, či neľudsky krutých. Film stojí predovšetkým na perfektných výkonoch hercov, z ktorých musím vyzdvihnúť hlavne Františka Smolíka (Princíp) a Ivana Mistríka (Vlastik), v menších rolách potom desivo hujerovského Václava Lohniského, dokonalého podliaka Rudolfa Hrušínského a šéfa gestapa Hannja Hasseho, ktorého na pohľad priateľský prejav vyvoláva zimomriavky. Veľkým lákadlom filmu je i očarujúca okaňa Jana Brejchová (Skálová), škoda len, že vtedy, v jej mladom veku, bol jej prejav ešte trošku toporný. Ak môžem niečo filmu vytknúť, tak to budú dve veci. Jednou je dosť značná naivita, ktorá sa tu a tam objavuje, hlavne v dialógoch a prejavoch postáv (jedným z príkladov je ten strašný záver s príhovorom Princípa, spolu s tými "budovateľskými" výrazmi tvárí žiakov). Tou druhou vecou je potom až príliš čiernobiele vykreslenie postáv, z ktorých sú jedny nekonečne spravodlivé a statočné (napr. Vlastik, ktorý je zhodou okolností aj skvelým žiakom, zrejme tým najlepším v histórii školy), ďalšie potom nekonečne hnusné a podlé (napr. ten chlapec, ktorý nemá problém poslať spolužiakov na smrť a zhodou okolností je aj úplne mizerným žiakom). Svetlou výnimkou je v tomto smere postava advokáta Skály, ktorá svojím chovaním pôsobí pomerne vierohodne. Tieto nedostatky stáli film jednu hviezdičku, čo ma dosť škrie, lebo sa im dalo pomerne jednoducho vyhnúť. V komédii by sa to v pohode dalo prehliadnuť, nie však v takejto vážnej dráme.     "Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem." ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček