Ten dvanásty

• Slovensko Dvanásty muž (festivalový názov) (viac)

Skupinu dvanástich vojakov vycvičili v Británii na špeciálnu misiu s cieľom vykonávať sabotážne akcie na nemeckých základniach v Nórsku. Spolu o ôsmimi tonami výbušnín a materiálu ich nalodili na rybársku bárku Brattholm a v marci 1943 vyslali k brehom Nórska. Lenže operácia Martin bola prezradená a Brattholm sa ocitol pod paľbou nemeckej hliadkovej lode. Po krátkom a nerovnom boji sa loď so spojeneckými vojakmi potopila. Jedného z nich zabili, desiati sa vzdali nemeckej presile na brehu a jednému sa podarilo utiecť.  V tejto chvíli sa začína osobný príbeh Jana Baalsruda (Thomas Gullestad), príbeh o neskutočnej odvahe, vôli prežiť, fyzickej výdrži a súdržnosti miestnych obyvateľov, ktorí čelia nemeckým okupantom. V pustatine severného Nórska má zranený, zoslabnutý a premrznutý Jan jediný cieľ - uniknúť gestapu, ktoré mu je v pätách, a prekročiť hranicu s neutrálnym Švédskom. Okrem vojakov wehrmachtu ho však prenasleduje aj jednotka SS, ktorej veliteľ Kurt Stage (Jonathan Rhys Meyers) je povestný svojou diabolskou schopnosťou dopadnúť každého utečenca a doteraz mu ešte žiadny cieľ neunikol. Ako sa skončí tento nerovný súboj dvoch výnimočných mužov? (TV JOJ)

mira007

Norský film do filmové mozaiky 2SV popisující skutečnost, kdy člen commandos vycvičený v Anglii prchal v oblasti polárního kruhu před gestapem do Švédska. S ustřeleným palcem, proplaval vodou studenou pod bodem mrazu, vláčel se sněhem, překonával skály a řešil gangrénu na noze, že si musel sám ufiknout prsty. Už to bylo vyjímečné úspěch, ale byla to jen polovina úspěchu, druhá byla, že potkal spousty dobrých Norů, kteří mu pomohli a nakonec ho jako nepohyblivého přes tu hranici dostali. Fantastická ukázka odvahy a vůle. Už když jsem sledoval ten film tak mi byla kosa jak v lednu. ()

filipvrbik

Jako potomek chrabrých Vikingů, jsem si tento seversky mrazivý thriller nemohl nechat ujít, i když naprosto nesnáším zimu a tmu ( a polární den mi taky není po chuti). Nicméně, pokud je film opravdu nepřikrášlený podle skutečných událostí, tak to mi ho teda vyndej, je to naprosto statisticky nemožné, co nám chrabrý voják vydržel, bez boty a bez palce a se snětí... No nemyslím si, že by norové měli Hollywoodské manýry a příběh zveličovali, tak snad to byla pravda, a film je to tedy úžasný.. Ale jestli si to vymysleli, byl by na místě odpad!, tak já jim prostě věřím a dávám plnou palbu...90% ()

Klajnik odpad!

Nevěrohodná sračka. Pokud týpka opravdu sejmula lavina, nemohlo se to stát tak, jak bylo znázorněno ve filmu. Takových sraček je tam celá řada. Navíc to je filmařsky břidké po všech stránkách. Neuchvátí jako třeba takový Revenant, který je též o lidské houževnatosti a Leo tam též přežije nemožné. Tenhle film však nemá žádnou uměleckou úroveň, takže to na diváka nijak nepůsobí a dojem zůstane špatný (za předpokladu, že divák chce víc než průměr). ()

TheSpearCZ

"Nejneuvěřitelnější na tom je, že se to skutečně stalo." Jedním slovem "Masterpiece". Neuvěřitelně napsané dílo, které se vynořilo z ničeho nic s naprosto neznámým složením, které bylo jednoduše skvělé. Thomas Gullestad zahrál na výbornou a Jonathan Rhys Meyers si zaslouží Oscara za vedlejší postavu. Lépe zahraného nacistu jsem ještě neviděl. Do toho ta parádní hudba a vypjatý příběh, který nevěřícně sledujete i když vlastně od začátku víte, jak to celé dopadne. Prostě vás to chytne v první minutě a pustí až další den, kdy už jste schopni vstřebat tuhle survival válečnou jízdu... tak moc dobré to bylo. Když jsem film dokoukal, pouze jsem nepopsatelně nechápal, jak někdo něco takového mohl přežít a stát se zaslouženě hrdinou země. 5* ()

VictorMartel

Nacisté právě končí s prohledáváním domů a ještě se vybavují s lidmi, když sem se trmácející Jan je již nadohled od nich. Mohlo se stát, že se po těch dnech, kdy se tam Němci vůbec neukázali, najednou těsně minou s hledaným. Mohlo se to stát, skutečný příběh neznám, ale i tak je napříč dějovou plochou zřejmý zájem vyvolávat napětí za pomocí zvratů, kdy se již tolikerá nehoda obrátí ve štěstí (což je korunováno návratem soba k odpojeným saním, aby ho vybuzen výstřelem poslední kulky vyvezl z dosahu palby příhraniční hlídky), že si nikdo soudný nebude jistý, kde příběh koresponduje s prožitým a kde už mu vládne až nedůstojně forsírovaná dramatizace. Autoři se vůbec poněkud upínají k danostem, jimiž jsou v narativní i vizuální prezentaci děje zvýhodněni, a nechtějí diváka ušetřit leckdy samoúčelných záběrů. Poutavé pohledy do dálav severské krajiny se samy nabízejí, ale jejich podíl na výsledném dojmu je až falešně dekorativní a jak jsem to já vnímal, střídání krásy a hnusu, jejichž zápolení o místo na obrazovce překládá příčetností s šílenstvím sváděný boj do estetiky, se občas zvrhává. Je-li mimořádná síla příběhu a krajiny natolik svůdná, právě to je varovné a nemělo by se s tím počítat jako s hlavním zdrojem výpovědi. Tady koláž biologicko-hororových scén a reklamy na dovolenou vyniká nad ostatními výkony a celkovým podáním příliš často, takže kdyby zavilý kariérista/fanatik ztvárněný Meyersem chyběl, film by skoro postrádal jakoukoli psychologii. Vedle přesvědčivosti pana Meyerse oceňuji i dosažení alespoň minimální společenské objektivity, neboť, což tvůrci opravdu nevytěsnili, těmito záškodnickými akcemi v důsledku nastalých represí trpěli nakonec v mnohem větším počtu civilisté bez toho, že by o nich byť jen věděli. V Česku je asi nejextrémnější příklad této zhovadilosti, když je bezmyšlenkovitě vychvalována operace Anthropoid, jejímž cílem byl útok symbolické povahy s nulovým významem pro průběh války, ačkoli cenou za atentát, v té době už dávno předvídatelnou, bylo masakrování nic netušících civilistů. ()

bllm

Perfektní. V podstatě nemám zásadnějších připomínek. Dobré herecké výkony, krásná kamera a scenérie, úžasná hudba (mimochodem od autora hudby k Ledovému království, nevim, prostě mi to přjde legrační, a to nemyslím kvůli té zimě). Snad jsme jen mohli dostat trochu hlubší vhled do mysli hlavní postavy a jejích motivací, víc informací o pozadí příběhu, proč se vlastně musel tak nutně dostat do Švédska, když původní mise skupiny byly sabotáže v Norsku, a když Němci stejně našli tu aktovku, proč ho někdo neukryl, dokud se pořádně nezotavil, co bylo v té zprávě, kterou pak odevzdal? Doporučuju nesledovat u oběda, jako já a zrovna tu inkriminovanou pasáž s prstama. ()

killpunker

Fuck em with reindeers! Zpočátku to trochu klopýtá a mírně z toho pokapává klišé, ale v druhé půlce se to rozběhne a úspěšně překročí hranici...spokojenosti. ()

Helldo

Nebýt závěrečné 10minutovky, kdy už i na mě to bylo opravdu přitažené za vlasy, postavil bych Den 12. mann dokonce na pětihvězdičkový piedestal. I tak ale velice povedené válečné drama, které navzdory varovnému poměru délky a obsahu udržuje svižné tempo a nepouští diváka ze sedadla. Velmi dobré! ()

warrenur

Velmi dobra severska vojnova survival "pribehovka". Co mi kazilo dojem z celkovo velmi slusnej dramy, bolo az prilis okate popieranie zakonov fyziky a biologie ludskeho tela. Je jasne, ze pribeh a legendu treba ozivit a prikraslit, ale bolo toho az prilis. Naopak kvitujem, ze paradne vyobrazili obetavost krajanov a spolupatricnost tych, pod nacistickou "cizmou". Kiez by davali na hodinach dejepisu pozor a pocuvali i svojich prastarych rodicov i moji sucastnici, ktori sympatizuju s fasistami v nasom parlamente. Strasny paradox a zlyhanie v mojich ociach. 60% ()

Rockerman

Inu tak to je. Někdy stačí, když blbě šlápnete, upadnete hlavou na vyčnívající kámen a je po vás. Jindy a Jan Baalsrud je toho příkladem můžete zmrznout na kost, můžou po vás střílet a ustřelit vám palec u nohy, můžete přeplavat fjord, který ještě nikdo nikdy nepřeplaval a můžete se nechat smést lavinou a Přežijete! K tomu všemu je vám v patách německý buldog, kterému ještě nikdo neuprchnul. Působivé válečné, ale někdy spíš psychologické drama. ()

Heavyman

Každý národ potřebuje hrdinu a tak si ho vycucá i ze zmrzlýho palce - a že toho si ve filmu užijete dost a dost - skoro každých deset minut sundaná fusekle. Náš norek přežije nemožné i ultra nemožné, obchází od chalupy k chalupě až místnímu gestapákoj zamotá hlavu, že neví čí je. Kdyby byl film sovětský či americký, nebylo by to až tak velké zklamání, ale od norů člověk čeká toho trapnýho patosu přece jen o trochu méňe. ()

Hapretor

Film je chvílemi napínavý ... velké překvapení pro mě tady byl J. R. Meyers - šel mi z něj mráz po zádech ... jinak nevidím v něm nic heroického ... jen přežil to, co málokdo ... ale moc tomu nevěřím ... bylo to až moc "rambovské" ... ()

Rathalos

Severnia su fakt super dobry v kinematografii a Norsko sa vyznamenalo touto vojnovou dramou podla skutocnej udalosti,ktora je neskutocne napinava,atmosfericka,skvelo natocena a okorenena hereckymi vykonmi,ktore si zasluzia pochvalu,hlavny hrdina Jan Baalsrud bol urcite nesmrtelny,lebo ten co vsetko prezil je az sokujuce,pecka film...:-) ()

MickeyStuma

Norský režisér Harald Zwart, pracující nějaký čas v Hollywoodu převážně na komediích, se vrátil do své vlasti a natočil snímek o jednom z největších a nejvytrvalejších hrdinů válečné norské historie Janovi Baalsrudovi. Norská kinematografie tak získala jeden ze svých nejsilnější válečných portrétů jedince. A je dobré připomenout, že se jedná o remake snímku 'Ni liv' (1957), který vypadá jako norská verze příběhu opravdového člověka. A to doslova. Dějová podobnost se sovětským snímkem 'Příběh opravdového člověka' (1948) je skutečně markantní. Sovětský snímek vypráví o stíhači, norský o odbojáři. Společná je právě dějová linka, ve které se jedinec snaží v nehostinných mrznoucích podmínkách za dramatických situací za každou cenu dostat domů. Pod heslem: -Hlavně se nevzdávat a věřit si!- snímek poukazuje na strasti a utrpení jednoho člověka s ohromnou touhou přežít. Zpočátku je film však velice vágní a obsahuje vcelku nudné pasáže. Kdo však vydrží, dočká se takřka šokujících scén, kdy emoční hladina vystoupí setsakramentsky vysoko. Vrcholem všeho dění je asi scéna, kdy si hrdina tohoto příběhu sám uřezává omrzlé prsty na nohou. Už při pohledu na tento čin musí každý divák cítit tu ohromnou bolest. Krapet zklamání přináší německé vojsko. Už námětově v podobném snímku 'Bílé peklo' (2001) bylo daleko drsnější. Hollywoodský styl je na snímku hodně znát. Kromě děsivého příběhu máme možnost spatřit také nádherné scenérie opuštěné zamrzlé krajiny. Obzvlášť v cinemascopu tyto záběry vyniknou. Snímek jako takový je sice hodně konvenční, ale velmi silný příběh všechny neduhy po divácké stránce plně vynahradí. Ohromné uznání si zaslouží Thomas Gullestad v hlavní roli, který si během natáčení také vytrpěl své. ()