Muž v strednom veku prichádza do protialkoholickej liečebne, aby sa zbavil svojej závislosti. Jej rôznorodé osadenstvo však nemusí bojovať len s vlastnými zdravotnými a psychickými problémami, ale aj proti sadistickému vychovávateľovi Masákovi a jeho výchovným metódam, o ktorých si vedie podrobnú evidenciu. V tragikomickom filme so zaujímavým hereckým obsadením je možné nájsť paralely s Formanovým filmom Prelet nad kukučkiným hniezdom, i všeobecnú kritiku dobovej spoločensko-politickej situácie. (RTVS)

Nocturno culto

Hořkosladká podívaná mezi osoby, které podlehly či stále podléhají démonu zvoucím se alkohol..Postava Masáka si moc nezadá s Kopfrkinglem, tak široký záběr měl génius Rudolf Hrušínský st. Tady mě ale snad nejvíc bavil Miroslav Macháček, jeho role byla skvělá..dále mě zaujali herci jako Kopřiva, Řehoř, Somr..Zedníčka moc nemusím a tady to taky nebylo úplně důvěryhodná postava a Kňažko mi též nesedl, nevím čím to ale něco mi na něm vadilo..Tragikomická derniéra Mistra Menšíka by měla být hlavním mementem a poselstvím tohoto filmu... ()

Demonic189

Nebyť niekedy až príliš ospalého tempa a výletov do minulosti, bolo by to za 5*. Ide totiž o totálny herecký galavečer (schválne si spočítajte, koľko xichtov spoznáte) na čele s perfektným Kňažkom, bezchybným Hrušínskym, ale aj takým Labudom, ktorý má vskutku originálnu postavu. Výborný film. PS: z posledných slov Menšika skutočne mrazí, hlavne ak viete čo sa stalo... ()

Magnolia666

"S knihami je to jako s alkoholem. Nejsou dobré nebo špatné samy o sobě, ale tím, co v nás probouzejí." Milan Kňažko je mi sice děsivě nesympatický, ale ten film je neskutečně nadčasový. 70% ()

Martensson35

"Co jste chlastal?" "Pil jsem...." Neptám se vás co jste pil, ptám se co jste chlastal?". Čekal jsem depresivní sociální drama, ale Klein opět vytáhl poetický mustr Básníků, takže humorná filozofie, a to i z tak šedého prostředí jakým je léčení alkoholismu. Nevím jestli tam nestrčil i trochu kritiky vrchnosti v podobě postavy Hrušínského. Každopádně společnost charakterů pestrá jak karneval v Riu a zahraná dlouhým zástupem mistrů hereckého řemesla doby s vybroušenými dialogy na jazyku. Tohle opravdu sedlo. ()

Likan7

Občas se dostanu k nějakému skvostnému a respektovanému českému filmu, který mě totálně mine. Dodnes se v noci probouzím, když si vzpomenu na Slavnosti sněženek. Dobří holubi se vracejí nejspíš do týhle "noční můra" kategorie patřit nebudou, ale rozhodně to nebude film, na který si za nějaký čas vzpomenu. Příběh je sice zajímavý, ale "kdo se kam, pomozme mu tam" k tomuhle filmu sedí dokonale. A já se nudil, skoro od začátku do konce. ()

Lupes

V každém dobrém předlistopadovém filmu nemusí být nutně doložena alegorie proti totalitě, novodobý oportunismus mi někdy opravdu leze krkem. Za komunistů jsme všichni dokazovali dělnický původ, abychom se později všichni byli v prsa svými protirežimními postoji? Dušan Klein netočil trezorové filmy, ale uměl dosti věrně zachytit všední realitu běžného života se všemi úsměvy i smutky. Postavy jeho filmů glosují dění životními moudry, v počátcích jeho tvorby moudry trefnými, inteligentními, občas hlubokými. Josef Somr si tu vlastně zopakoval moudrého "Díogena" z Básníků, ale stejně jako tváří v tvář porevoluční svobodné přízemnosti ztrácí slova gymnaziálního profesora z Básníků s postupujícími díly hloubku, nemá později ve své tvorbě co už říct už ani Dušan Klein. Dobří holubi jsou však filmem z doby před prázdným žvaněním. Scénář zrcadlí znalost prostředí, diskutabilní je reálný obraz Skálových metod, nicméně inspirace je zřejmá. Ale hlavně (!) - to herectví! Miroslav Macháček tu např. ve vedlejší roli prokazuje opravdové mistrovství, spolu s ostatními hereckými výkony a hymnou Václava Hrabyni zůstává proto v mysli diváka dlouho po závěrečných titulcích. ()

GTS_PUNK

"Žít jako člověk, chtít lepším být, pracovat pilně, přestat už pít." Hoci je hymna, ktorú si spievajú pacienti vo filme Dušana Kleina svojím spôsobom chytľavá, reflektuje zúfalstvo a smútok, ktoré so sebou prináša alkoholizmus. Najciteľnejšie je to v jednej zo záverečných scén, keď hymnu spieva Miloš Lexa (Milan Kňažko) na oslave v obkolesení fliaš a ľudí, nechápajúcich, čo to znamená liečiť sa zo závislosti. Konkrétnej scéne však predchádza takmer dvojhodinová minutáž príbehu, v ktorom divák nesleduje iba postavu Lexu, ale aj mnohých ďalších svojských "figúrok" - ako z radov pacientov, tak lekárov. Československý One Flew over the Cuckoo's Nest predstavuje spojenie drámy s čiernou komédiou so silným hereckým obsadením, ktorý si v pomaly sa rozpadajúcom dobovom spoločenskom zriadení dovoľuje kritizovať nielen alkoholizmus, ale hoc aj zriadenie samotné, čo robí viacerými viac či menej zjavnými narážkami. Prostredníctvom výborného Milana Kňažka, stvárňujúceho Lexu, divák nazerá na pohnuté osudy a pohnutejšie myšlienky postáv, s ktorými prichádza v protialkoholickej liečebni do styku. Hľadá pritom odpovede týkajúce sa nielen seba, čo je realizované napríklad skvelou formou denníkových záznamov, reflektujúcich minulosť a súčasnosť jeho postavy, ale aj ďalších ľudí, s ktorými sa v rámci príbehu stretáva. Kleinov film je tak svojím spôsobom do značnej miery filozofický. Neponúka však žiadne priame odpovede, tobôž aby niekoho alebo niečo súdil. Necháva diváka sledovať jednotlivé osudy a umožňuje mu vytvoriť si na zobrazenú problematiku vlastný názor. Ponurý námet sa snímka snaží vybalansovať aj dávkou humoru, čo sa jej darí. Dobří holubi se vracejí ponúkajú aj vedľajšiu dejovú líniu, ktorá predstavuje retrospektívu do Lexovej minulosti. Tá príbeh síce dopĺňa, robí ho viac komplexnejším, ale ak by v ňom nebola, výraznejším spôsobom by mu to neuškodilo. Hlavný príbeh v prostredí liečebne je totiž dostatočne silný na to, aby dokázal celý film "ťahať". Dielo, vychádzajúce z knižnej predlohy Ladislava Pecháčka, je vo svojej "holej" podstate jednoduché. Filmovú kvalitu mu dodáva Kleinov rukopis a československá herecká špička, ktorá sa v ňom stretáva. ()

junxi91

Obyčejný a dobrotivý topič z Národního divadla jménem Miloš Lexa se jednoho dne ožere, přetopí divadlo během představení tak, že ze všech leje pot, a tak se raději nechá zavřít dobrovolně do léčebny. Zde se setkává se zajímavými lidmi - s knězem Dorendou, který neustále činí pokání a jednoho dne po opuštění léčebny se chce oženit, s profesorem dějepisu a němčiny Zlámalem, který nechápe princip nakloněné roviny, s vrchním ošetřovatelem Masákem, který má svůj bodový systém - červené kladné a černé záporné body, a také dvě gorily, které mu poslušně slouží, jménem Obuli a Jánošík, ze kterých mají všichni respekt. Do kolektivu přibude také fotbalová hvězda Muclinger, který vzpomíná na staré časy a na své sportovní úspěchy. Jsou zde také další zajímavé postavičky, třeba Honzíček, který má na všechno vysvětlení. Miloš vzpomíná na své dětství a na dětskou lásku Soňu, která byla nejhezčí ze třídy a jemu se povedlo ji sbalit. Po odchodu z léčebny se Miloš Lexa setkává se svými spolupacienty a zjišťuje, že všichni vlastně začali chlastat. On jediný to neudělal, naopak se snaží psát knihu a naváže vztah se Soňou, se kterou také zuřivě kopuluje, což mě fakt moc nebralo. Spíše mě zaujalo prostředí léčebny, experimentální metody, stlaní postelí, modlitby, zpěv, zkoušení síly vůle u těch, kteří měli z léčebny odejít, a hlavně Milošův odboj proti Masákovi a jeho gorilám. Po tom všem se nakonec do léčebny jako dobrý holub vrací a opět se nebojí postavil starému Masákovi a jeho černým bodům. Chlast je prostě svinstvo a pokud nechcete skončit v léčebně, je lepší se mu vyhnout, nebo alespoň nedělat rozruch na veřejnost. Někteří totiž pijí 4x tolik a v léčebně nejsou - protože nejsou při to chlastání vidět! Takže raději knihu nebo rovnou Bibli, než pivo, a raději být sám, než vzpomínat na vášnivý vztah s ženskou, která si myslí, že je lepší než vy. A zpívání je povoleno! ()

Magoor

Tento film je absolutně nadčasový, je smutný i vtipný současně a hlavně ukazuje, že ty lidské "závislosti" jsou daleko hlubšího rázu, než jen na nějakém alkoholu! Už vůbec nemluvím o pokryteckých lidských charakterech... ()

Haller

Výborný, působivý film o démonu z těch nejhorších. Rudolf Hrušínský byl v roli šikanujícího ošetřovatele natolik přesvědčivý, že od dob zhlédnutí tohoto snímku ukládám vždy koště štětinami dolů - natruc. ()

Uesbe

škoda, že ten film bol z kategórie ,,varím pri ňom, ale dej sa dá sledovať/počúvať" bez nejakých veľkých strát.....pekné posolstvo, krikľavo vykreslené postavičky v liečebni, dosť poučný koniec...ale.....osvietenie sa nekonalo.....možno to nie je film pre abstinentov :-) ()

JackDullBoy

Jednoducho zhrnuté: napriek krivkajúcemu scenáru je to herecký koncert mnohých česko-slovenských velikánov. PS: komédia typu večer s priatelmi, trávou a pivom to nie je, tak pozor na mylné očakávania. ()

Mahowny

Je to možný, že tohle natočil člověk, co dělá Ulici? Pravda je asi opravdu relativní....Kňažko zahrál životní roli, Hrušinský předvedl svojí standardní dokonalost a pozadí jim udělal sbor hereckých velikánů. Pro mě jeden z nejlepších českých filmů všech dob. Klein mi šlapal sto devět minut po srdíčku jako nikdo jinej. Jak můžu tekhle procítit film o alkoholicích, když sám pořádně nepiju? Asi budu taky pěknej holub, jen jsem ještě nenašel tu svojí drogu. A to je možná dobře... "Žít jako člověk, chtít lepším být, pracovat pilně, přestat už pít, líbat svou ženu, rodiče ctít, dětem svým příkladem jít. Můj bratře v bílém, pomoz mi žít, pomoz mi hledat, pomoz mi chtít, pomoz mi dávat, pomoz mi brát, pomoz mi zas rovně stát." ()

seeker0

Tenhle film se mi dlouho vyhýbal. Možná proto, že filmy z léčeben a nemocničního prostředí nejsou zrovna mým šálkem čaje. Ale když jsem v televizi náhodou chytil začátek, nešlo už přestat se dívat. Tolik skvěle napsaných a ještě lépe zahraných postav se jen tak nevidí. Zejména Rudolf Hrušinský dokázal zahrát takovou „svini“, že se člověku pění krev v žilách. Jen na Milana Kňažka, kterého dvakrát nemusím, jsem si musel zvyknout, ale podařilo se a já byl nadmíru spokojen. ()

macetoma

Žít jako člověk...chtěl aspoň rovně viset, když už nemohl rovně stát...hvězdně obsazený a skvěle režírovaný film. Velmi uvěřitelné. Dávám 4 hvězdy. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018

05.01.2018

Ve věku 73 let zemřel náhle slovenský herec Marián Labuda. Syn krejčího a nadšený ochotník absolvoval divadelní fakultu VŠMU v roce 1965 a hned nastoupil do činohry Slovenského národního divadla. O… (viac)