Muž v strednom veku prichádza do protialkoholickej liečebne, aby sa zbavil svojej závislosti. Jej rôznorodé osadenstvo však nemusí bojovať len s vlastnými zdravotnými a psychickými problémami, ale aj proti sadistickému vychovávateľovi Masákovi a jeho výchovným metódam, o ktorých si vedie podrobnú evidenciu. V tragikomickom filme so zaujímavým hereckým obsadením je možné nájsť paralely s Formanovým filmom Prelet nad kukučkiným hniezdom, i všeobecnú kritiku dobovej spoločensko-politickej situácie. (RTVS)

Unrealik

Už je to nějaká doba, co jsem film viděl, ale vzpomínám si, že se mi líbil. Zatím za 4 hvězdičky. Někdy se na něj musím opět podívat. Po delší době zhlédnuto. Není to špatný film, ale teď jej už vidím na slabší čtyři hvězdičky. ()

jerrik7

Málo platné, není nad dobrý český film. Tahle tématika je mi sice cizí, ale přesto mne film velmi zaujal. Ono to totiž zdaleka nebylo jenom o závislosti na alkoholu. ()

J.J.1972

Nezabudnuteľný minidialóg V. Menšíka a M. Kňažka: Vy pijete pane Honzíčku? - No jistě, a vy ne? - Ne. - No, takže budete. Je mi ľúto týchto dvoch vynikajúcich hercov - obaja to točili tesne pred koncom svojej hereckej kariéry.. Motto na záver: Každý člověk má svoji drogu. A nejšťastnější jsou ti, kteří tu svoji nikdy nepotkají. ()

JB001

Viděno včera večer na STV2 znovu po mnoha letech a musím konstatovat že se mi to líbilo snad ještě více než když jsem to viděl poprvé v roce 1988 ()

ian.draco

Jsou filmy, které dokoukáte a nic. No a pak jsou takové, které Vás nutí přemýšlet. Ať už vedomě a exaktně nebo jen neurčitě s pocitem, že se něco děje a vy nevíte co. Ať už Vám film připomene Vaše slabosti a závislosti, velké lásky, nebo naopak silné stránky, něco Vám prostě připomene. Bez deníků a bandy doktorů tomu možná hned neporozumíte, ale je to tam někde ve Vás. I když né každý to dokáže vidět, pro někoho vše zůstane mýdlovou pěnou na podlaze koupelny v sanatoriu. Balada o realitě života z jiného úhlu. ()

babuška

Tenhle film není jen o chlastu ale o rozpolcení člověka, o společnosti kolem něj, o vniřtních běsech které máme všichni a o tom jak se zkusit s nimi vyrovnat, třeba právě pomocí chlastu. Naše společnost je k alkoholu tolerantní a vždy bude ať se to někomu líbí nebo ne. Máme to v sobě tu sebedestrukci proto ten film mám rád. ()

Hombre8

Za mne jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Ne-li nejlepší.  A když ne, tak určitě nejlepší od autorské dvojice Klein - Pecháček. Škoda že zůstal většinou dost nepochopen. ()

uletov

Nejzdařilejší filmový počin Dušana Kleina,kde se mu sešla elita herectví a tím pádem to jinak dopadnout nemohlo. Hodně odvážný film,kde to narážkami na dobu,ve které byl natočen jen srší. Stačí číst mezi řádky.. ()

hostivít

Velmi kvalitně obsazený film o protialkoholní léčebně. Nejvíce zde exceluje Hrušínský, z pacientů pak Macháček a Řehoř. Ale to ještě neznamená, že je to vynikající film. Připadá mi, že z tohoto tématu by šlo vytěžit daleko více. Škoda, taková konstelace českých herců se opakovala už málokde. ()

maart

Pre mna jedna z najlepších tragikomédií. Viac tragédia ako komédia ale aj pousmiať sa dá. A áno Milan Kňažko snáď v životnej úlohe. ()

trasprd

Zvláštně vykreslená životní pouť člověka, který si osahal dno, podobných příběhů jse sice zfilmováno mnoho, ale tento má duši, poetiku i neobvykle silný lidský rozměr. Perfektní kamera, velice inteligentní kompozice a odvážná společenská kritika by mohly být vzorem dnešní většinové tvorbě připomínající spíše zboží vyskládané v supermarketu než umění. Zbývá jen přemýšlet, zda má být léčebna alegorií pohasínající diktatury, nebo něčeho mystičtějšího, třeba očistce, či zda je to jednoduše léčebna. ()

hrabac

Lexa sice na červené body "sere", ale stejně jich dostane hned pět. Že Knažko vyzrál jako whisky už mnohokrát ukázal, že Labuda jakýkoliv film obzvláštní svojí poetikou jako chmel pivo to vím také, ale že se Menšík dokáže takhle upozadit kvůli celku je pro mne jev vzácný jako anýzovka. Film už jsem několikrát viděl, pokaždé je pro mne lepší a lepší - film zůstává ale moje problémy se blíží hlavním protagonistům :) Ke všem zjevným kladům jako herecké výkony, scénář i režie je třeba vyzdvihnout i úžasnou "atmosférickou" kameru. Další pochoutka. ()

Save77

Film o věčném boji s démonem alkoholem. Z prostředí protialkoholní léčebny v trochu zchátralém zámečku. Hrdý, velmi inteligentní topič a alkoholik Milan Kňažko. Motivují jej ženy a vzpomínky z dětství. Stále je zamilovaný do své dávné dětské lásky, nyní úspěšné operní divy. Malíř, který nepije alkohol v případě, kdy ho zrovna políbí Múza v podání Miroslava Macháčka. Nezapomenu na scénu, kdy v umývárně na zemi objeví z vody a pěny námět pro svůj obraz. Buzerujícího sviňáka se svým bodovým režimem zahrál brilantně Rudolf Hrušínský. Drsné, ale reálné odvykací praktiky s použitím antabusu. Chceš-li žít jako člověk a chtít lepším být, varuj se alkoholu. Velmi dobře natočené, zrežírované a nadčasové drama. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018

05.01.2018

Ve věku 73 let zemřel náhle slovenský herec Marián Labuda. Syn krejčího a nadšený ochotník absolvoval divadelní fakultu VŠMU v roce 1965 a hned nastoupil do činohry Slovenského národního divadla. O… (viac)