Muž v strednom veku prichádza do protialkoholickej liečebne, aby sa zbavil svojej závislosti. Jej rôznorodé osadenstvo však nemusí bojovať len s vlastnými zdravotnými a psychickými problémami, ale aj proti sadistickému vychovávateľovi Masákovi a jeho výchovným metódam, o ktorých si vedie podrobnú evidenciu. V tragikomickom filme so zaujímavým hereckým obsadením je možné nájsť paralely s Formanovým filmom Prelet nad kukučkiným hniezdom, i všeobecnú kritiku dobovej spoločensko-politickej situácie. (RTVS)

Víteček

Až na velmi dobrou Ratchedovou (Hrušínského) ne tak dobré jako starší české filmy o alkoholicích (Ikarův pád, Tažní ptáci, Dnes naposled). Komedií bych to určitě nenazval a na Menšíkovi už je tedy velmi výrazně vidět, že dosluhoval. 60% ()

Alex_01

Zajímavý. Čekal jsem srozumitelnější film - něco na způsob TV filmů J. Hubače (Ikarův pád nebo tak něco), ale tohle mělo více vrstev a bylo více fylozofičtější a náročnější na vnímání. Fakt vynikající byl střih, ať už nápaditými prostřihy, prací s flashbacky, či můstky (Brožek umí no). Říkal jsem si v čem je tento film lepší než Abstinent Davida Vignera, který zpracovává totéž téma. Ve zkratce má nějaké vrstvy, je charizmatičtější, má (samozřejmě) lepší herecké obsazení, inteligentní scénář, lepší dějová dramaturgie (segmentace pomocí zvolávání pořekadel atd), diverzifikované přístupy a pohledy skrze více postav, ale hlavně to prostě nepůsobí jako zatracený klišé návod na to, jak nebýt alkoholik, ale nedoslovně divákovi sděluje sklíčenost alkoholem lapených lidí a všudypřítomnost alkoholu ve společnosti emotivním způsobem tak, že to má daleko větší "výchovný" dopad. Na film se určitě podívám někdy znovu, protože jsem nenasál vše, co nabízí, zatím teda čtyři hvězdy a uvidím :) ()

lizardking

Je to jen průměrný film. Ale za Rudolfa Hrušínského v roli sadistického vychovatele dávám o jednu hvězdičku navíc. To byl velký herec. ()

Weehaa

Asi jsem ocekaval vic. Film je rozhodne ve stinu Ikarova padu a Taznych ptaku. Je tu plejada vybornych ceskoslovenskych hercu, ale v tomto filmu synergicky efekt taknejak nepusobi. Na variaci na Prelet nad kukaccim hnizdem je zde zase Rudolf Hrusinsky moc mala svine. Pripada mi to proste ze vsech stran trochu a z zadne strany dotazene. Moc se mi libil Somr, Čepek (jak jinak), Kňažko a taky posledni veta o tom, ze kazdy clovek ma svou drogu a nejstastnejsi jsou Ti, kteri tu svoji nikdy nepotkaji. ()

bulawaio

Ty piješ? né, stará mi kupuje denně jen tři piva. Hořká komedie o závislosti a nepoučitelné lidské blbosti. Zajímavý kontrast života bez alkoholu a s alkoholem. ()

rigby

Výborný český film s hvězdným hereckým obsazením. V dnešní době je úžasné sledovat, jací umělci tu hrají pouhé křoví. A v čele Milan Kňažko, pro něhož se tato role stala jeho životní. ()

Arehanah

Tuto atmosférickou, mrazivou a geniálně obsazenou klasiku české kinematografie by měl zhlédnout každý. " Mně nevadí, že musím pracovat, ale, že musím přemýšlet." ()

Trescha

"Můj bratře v bílém..." Opět film ve kterém si Vladimír Menšík zahrál alkoholika.Ovšem tady "jen" přihrává fantastickému Kňažkovi,Macháčkovi a spol.Jako vždy dokonalý je samozřejmě i pan Hrušínský v roli brutálního ošetřovatele s černými a červenými body. ()

montel

Miloš Lexa (Milan Kňažko) vstupuje dobrovolně do protialkoholní léčebny. Zde se setkává s velmi přísnými až sadistickými lékaři, ale také s velmi sympatickými kolegy-alkoholiky...Zřejmě první film Dušana Kleina,který mě opravdu bavil. Navíc se zde setkáme s celou plejádou výborných herců, takže menší hodnocení dát nemůžu. 60% ()

Stealth2

Myslím si že jde o jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Jednak herecký ansábl je přímo exelentní, téma je jasné...boj s legální drogou je u mnoha lidí, kteří ji propadnou dost beznadějný. M.Macháček je v tomto filmu pro mě jednička. Prostředí léčebny je maximálně přesvědčivé. Věřím že by tenhle film mohl být klidně zařazen do protialkoholních léčeben jako pomůcka při odvykání ze závislosti na chlastu. ()

Ounak

K tomuto filmu má zvláštní citovou vazbu, sice mě možná dost ovlivnilo to , že tam hraje můj otec,ale i tak je to skvělý film. Oblast alkoholismu a jemu podobné jsem zažil na vlastní kůži a tenhle film jen dodal na pravdivosti vyprávění. Nemůžu jinak než udělit plný počet. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018

05.01.2018

Ve věku 73 let zemřel náhle slovenský herec Marián Labuda. Syn krejčího a nadšený ochotník absolvoval divadelní fakultu VŠMU v roce 1965 a hned nastoupil do činohry Slovenského národního divadla. O… (viac)