Muž v strednom veku prichádza do protialkoholickej liečebne, aby sa zbavil svojej závislosti. Jej rôznorodé osadenstvo však nemusí bojovať len s vlastnými zdravotnými a psychickými problémami, ale aj proti sadistickému vychovávateľovi Masákovi a jeho výchovným metódam, o ktorých si vedie podrobnú evidenciu. V tragikomickom filme so zaujímavým hereckým obsadením je možné nájsť paralely s Formanovým filmom Prelet nad kukučkiným hniezdom, i všeobecnú kritiku dobovej spoločensko-politickej situácie. (RTVS)

sefa

Velice zvláštní film. Chápu, že někomu toto dílo může připadat jako geniální, ale mně prostě nesedlo. Vděčné prostředí psychiatrické léčebny dávalo panu Kleinovi nesčetně možností využít potenciálu celého hereckého osazenstva. Bohužel, nepovedlo se. Samozřejmě, některé scény byly velice působivé, ale jinak jsem se většinu stopáže nudil. Jen z respektu k mnoha personám, co se na filmu podíleli, dávám třetí hvězdu. Nebýt jich, asi bych ani nedokoukal. ()

Mykhaluu

Alkohol není moc dobrý sluha, ale o to horší pán! Tady to vylíčili ještě o trochu méně depresivně, než v Tažných ptácích, ale i tak brutus! Volba na pana Kňažka je děsivá jistota! :) ()

ostravak30

Film, který mi víc než sílou tématu připadá, že láká spíše na silné obsazení. Celá herecká plejáda es tehdejší současnosti se sešly na jednom place. Jenže je třeba dodat, že Mariánovi Labudovi moc role kněze nesedí, nota bene kněze chlastajícího, Vladimír Menšík řekne jen pár vět, a je fakt, že je na něm velmi vidět, že je už nemocný a Milan Kňažko mě nikdy příliš o svém talentu nepřesvědčil. Charismatický záporák Rudolf Hrušínský tak celému filmu nesmírně pomáhá. Nicméně v celém konceptu příběhu lze těžko chápat, proč vlastně ředitel takového záporáka nevyhodí. On to obhajuje tím, že se alkoholici musí připravit i na nespravedlnost a krutost v životě, tak proč ne v léčebně? Ale není snad už dost kruté to, že se do takové situace dostali a že celý život budou muset žít s přesvědčením a přemáháním nedat si ani skleničku? Navíc v některých situacích se mi zdá panovanost postavy R. H. až moc přehnaná. V léčebně se příliš nezdržíme, M. K. z ní brzy vychází a tak film působí spíše dokumentárním o tom, jak jeden alkoholik do léčebny přišel, aby z ní brzo vyšel a zkusil žít venku normálně. Člověk se sice dozví, jaké byly a možná ještě jsou socialistické praktiky v léčebnách alkoholiků, ale přesto se mi zdá, že téma s tak velkým množstvím kvalitních herců mohlo být zpracováno detailněji a propracovaněji. ()

krokodlak

Zřejmě nejlepší Kleinův počin není jen hereckým koncertem (skvělí Macháček, Řehoř a dokonce i Zedníček) z alkoholické léčebny, ale i půvabně poetickou reflexí 50. let s úžasným Čepkem v nezvykle kladné poloze. Kňažko si s komplikovanou hlavní rolí poradil výborně, nevadí zde ani jeho přízvuk, což se o některých jeho pozdějších výkonech říci nedá. Menšíkovo rozloučení s filmem je důstojné, ale určitý úbytek sil už tu znát je. ()

Pete

Poslední rehab od démonu alkoholu, jehož se okrajově účastní také Menšíkův Mára, a je to mírně slabší, byť důstojné loučení se starší generací hereckých elit. Snímek funguje také jako alegorie dobové společnosti, která už byla v tom roce nevědomky za zenitem. Zobrazení odvykačky je bez příkras, dokonce je vidět, že na antabusu po jednom panáku i dobří holuby zvracejí. ()

majky19

Podle mého názoru se jedná o vůbec nejlepší film režiséra Dušana Kleina. Problematika alkoholismu byla, je a bohužel i bude stále velmi aktuální, a je proto dobře, že vznikají i na tohle ožehavé téma filmy, které mohou člověka svým způsobem poučit, něco mu přinést a třeba i donutit k zamyšlení o sobě samém. V tomto snímku se nevyskytují snad žádná hluchá místa, je doslova napěchován hereckými hvězdami všech generací, které nás baví již mnoho let. Myslím si, že je i velmi pozitivní, že snímek není koncipován jako čisté drama, ve kterém jsou alkoholici a prostředí protialkoholní léčebny vykresleni v tom nejhorším světle smyslu slova, ale že zde není nouze i o situace, které dokáží diváka rozesmát. I když se mi snímek líbil jako celek, tak mě velmi zaujala zejména jedna ze závěrečných scén, kdy Lexa (Milan Kňažko) navštěvuje své spolupacienty, aby nakonec zjistil, že alkoholismus nikdo z nich neporazil, a po návratu z odvykací kúry pijí všichni vesele dál. Zkrátka a dobře, všechno je jenom o silné nebo naopak slabé vůli daného jedince, a kdo s čím zachází, s tím také schází. Tento film toho budiž důkazem. Zcela zaslouženě jej hodnotím stoprocentně. ()

DooFooS

Jsou filmy, z kterých si pár měsíců po jejich shlédnutí nepamatuji ani okénko a pak jsou ty druhé, kde si některou scénu z hlavy naopak nevymažu, ani kdybych chtěl… Pijou všichni, co se vrátili, jen říkají, že ne a mají to pod kontrolou. ()

B01D

Skvost československé kinematografie. Nádherný příběh umocněný ještě nádhernějšími hereckými výkony. Zejména musím vyzdvihnout skvělého Miroslava Macháčka, který mě v tomto filmu dostal... Samozřejmě nemohu opomenout Milana Kňažka, Josefa Somra a Rudolfa Hrušínského, kteří hrají opravdu nadstandardně. ()

moviepill

"Lehni si Mařenko Mařenko hezky na záda..." Na prvý pohľad zlátanina obhajujúca alkoholikov, časom oceňujem výborné herecké výkony. Zvlášť v scéne s tým výčapným pultom... "Kecá, je rozvedenej a má čtyři děti... - - Nikdo si mě neváží, nic neznamenám... - - "Teď ovšem nekecá..." ()

Danulinda

Dle mého názoru jeden z nejlepších dramaticko-psychologických filmů, které jsme kdy natočili. Řadím jej ještě výše, než např. obdobné (a také velmi kvalitní) Tažné ptáky či Ikarův pád. Pan Hrušínský jako vždy výkon na 100% věrohodný, velmi mile mě překvapil i jeho kolega Kňažko, který byl taktéž velmi přesvědčivý stejně jako většina ostatních herců s velkým H. ()

carl.oesch

Koukal jsem na to v televizi a docela jsem se na to těšil. Ve své době a v raném mládí jsme byl zvědavý na každý nový film a člověk v tom hledal jinotaje, podobenství - prostě něco, co nešlo říct naplno. Teď po letech dost velké zklamání a navíc se nemohu trochu zbavit dojmu, že ta inspirace Formanovým Přeletem tady je a díky tomu, že ve své době jsme jí vidět nemohli, tak mi to tak ani nepřišlo. Kdo v tom dneska vidí víc, tomu závidím, ale nemohu víc než ty dvě hvězdy, hereckými výkony jsem tak uchvácen nebyl, soustředit masu hvězd dpo jednoho filmu ještě nemusí být až takový zázrak. ()

lulu37

už mi tu chýbalo len duo L+S a Polívka s Donutilom :) Film z roku môjho narodenia je naozaj podobný Preletu nad kukučím hniezdom. Veľmi dobrá herecká kombinácia, hlášky aj réžia. ()

senecek

Skvělé herecké obsazení s vynikajícími výkony pánů Kňažka,Menšíka,Macháčka,ale i Zedníčka. Výborně zrežírované p. Kleinem (,,Ulice" budiž mu odpuštěna,nynější divácká televizní poptávka a honorář jej k takový práci přímo vybízí). ()

rysafi

fanklub dobrých holubů bude jistě plný áčkařů, že? V kromclu na patnáctce jsme neměli červené, zelené body. Dostávali jsme "mínusáky". Po obdržení čtvrtého mínusového bodu jste byli nuceni opustit léčebnu a do papírů vám napsali něco nemilého...asi. Z celého filmu je pro mne nejzajímavější interakce pacošů po "návratu do života", kdy všichni (kromě hl. protagonisty) chlastají a pochvalují si, jak je to fajn... No a pak ty krásné obrazy: banány->ubrus->dres->obraz. Je zřejmé, že propaganda na koci osmdesátých let polevila. Pokud se mýlím, napište mi, prosím. ()

calculus

Komorní drama, místy hodně hořká komedie, každopádně zásadní film s neskutečným hereckým obsazením. Milana Kňažka jsem nikde jinde lépe hrát neviděl. Stále aktuální téma a je jedno, zda jde o prostředí léčebny, nebo ti "trestný bod" dá úplně někdo jiný někde jinde. ()

Víteček

Až na velmi dobrou Ratchedovou (Hrušínského) ne tak dobré jako starší české filmy o alkoholicích (Ikarův pád, Tažní ptáci, Dnes naposled). Komedií bych to určitě nenazval a na Menšíkovi už je tedy velmi výrazně vidět, že dosluhoval. 60% ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018

05.01.2018

Ve věku 73 let zemřel náhle slovenský herec Marián Labuda. Syn krejčího a nadšený ochotník absolvoval divadelní fakultu VŠMU v roce 1965 a hned nastoupil do činohry Slovenského národního divadla. O… (viac)