Muž v strednom veku prichádza do protialkoholickej liečebne, aby sa zbavil svojej závislosti. Jej rôznorodé osadenstvo však nemusí bojovať len s vlastnými zdravotnými a psychickými problémami, ale aj proti sadistickému vychovávateľovi Masákovi a jeho výchovným metódam, o ktorých si vedie podrobnú evidenciu. V tragikomickom filme so zaujímavým hereckým obsadením je možné nájsť paralely s Formanovým filmom Prelet nad kukučkiným hniezdom, i všeobecnú kritiku dobovej spoločensko-politickej situácie. (RTVS)

kkarx

Dříve mi to přišlo strašně depresivní, ale dnes se mi to jeví už jen jako černá komedie. Kdo zažil v nemocnici podobné ošetřovatele jako Masák, toho to určitě pobaví. Když na něj Kňažko vytáhne sekeru a pošle ho do perdele, to už jsem se smál na celé kolo. Pátý červený bod nedám kvůli milostnému podpříběhu, který byl bizarní a úplně zbytečný. Možná by to zasloužilo i pár černých bodů. :-) ()

HappyDeath

Tak tenhle film je určitě jeden z největších klenotů české kinematografie. Už od začátku mě uchvátil a okouzlil a čím dál postupoval, tak se mi víc a víc líbil. A ta závěrečná pointa filmu je téměř neuvěřitelná. Těžký film s dosti trefnými jouky. Ať nad tím přemýšlím tak nad tím přemýšlím...byl to nezapomenutelný a inspirující zážitek. ()

kersten

A najlepšia scena, ako si retrospektívne spomína ako v škole pred všetkými z plného hrdla zaspieva : Lehni si Mařenko, Mařenko, pěkne na záda, uvidíš co je to, co je to, velká paráda. Dej si ty sví nožičky, nožičky hezky od sebe, Dostaneš se s Jeníčkem rovno do nebe. Naozaj neobyčajný film, trpký, smutný, veselý, neurazí. Milan Kňažko bol pre túto rolu asi naozaj stvorený. ()

Iriquindae

Tenhle film podle mého názoru nefunguje. Děj je podivně poslepovaný, Kňažko mi vadil snad vždycky a můj oblíbený Hrušínský je tu záporák. Jedinou světlou stránku filmu tvoří malíř Miroslav Macháček. ()

anitae

Dobří holubi mě dostali, možná proto, že jsem s podobnou tématikou už dlouho neviděla opravdu dobrý film. Krásné role Hrušínský, Labuda, Kopřiva, Řehoř, Macháček a nemocný Menšík - i to umocnilo bezmoc, nekonečnou šikanu...a jako v jednom z mála filmů mi tady ani nevadil Zedníček v roli fotbalisty. Film o tom jak se divadelní topič ene bene Lexa:) dostane do léčebny. Dlouho si budu pamatovat bodový systém, skupinovou terapii - scénka z hospody, vzpomínky hlavního hrdiny na dětství, mládí, Soňu, pak jedno z veselejších míst - inspektor ve škole a trošku lidovější písnička, těžká cesta na svobodu a život venku, návštěva spolupacientů na svobodě, aneb jak bývalý alkoholik měnil až vyměnil - od banánů až k obrazu.... Žít jako člověk, chtít lepším být....5* ()

Torpid

Životní role Milana Kňažka. Setkání nejlepších herců té doby. Trochu instruktáž na odvykačce. Skvělý vnitřní koment hlavní postavy, který příběh občas doprovází. Pro mne trochu nadbytečných vzpomínkových linek, ale tenkrát se tak točilo. Prostě film pro pamětníky v dobrém i zlém. ()

Stíba

"Každý člověk má nějakou drogu a nejšťastnější jsou ti, co jí nikdy nepotkají." Po Tažných ptácích další skvělý film z protialkoholní léčebny. Milan Kňažko svoji roli ztvárnil dokonale stejně jako celé další osazenstvo až do posledního člena "party" kde každá postava má svoje místo. Je to ale i vedení příběhu, způsob vykonstruování závěru i mnohé velmi trefné narážky na režim, co dává vzniknout opravdu jedinečnému filmu, který má zejména v druhé polovině velkou sílu. ()

tranquill

"Proč musí u všeho, kde o něco jde, vždycky figurovat nějaká svině?" Tohle poněkud filosofické drama je asi jedním z nejlepších Kleinových počinů, který se v době vzniku nebál provokovat. "Nezlobte se na mě, ale asi už žiju v komunismu a tohle přechodné období mne znervózňuje..." K tomu se povedlo obsazení a samozřejmě nadstandardní herecké výkony. "Říhni mi do ucha!" ()

Ozzy2

Proč je tento film označen jako komedie..mě na tom nic veselého nepřišlo.Spíše drama.Mě to vlastně díky Kňažkovi ani moc nebavilo.Já mu toho alkoholika vůbec nevěřil.A to s tím krkáním do ucha to bylo naprosto zbytečné. ()

papaguy

Hlasitá tichá kritika režimu a zároveň říznutí do tabu alkoholismu. Jde kritizovat poměry pěním budovatelské poezie? Podvratnost filmu je zjevná. Důvod, proč to dnes působí pro starší ročníky tak divně, je schizoidní ambivalence děje plující jako slizký úhoř mezi Točičem a Audiencí. ()

kondor77

V protialkoholních léčebnách jsem strávil 10 měsíců svého života, takže se považuji za dostatečně erudovaného, abych mohl film hodnotit :). Je nádherný, ale krásu nikdy dostatečně neoceníte bez její sestry oškivosti a té je tam také dostatek. Herci, scénář, střídmá režie, vše skvělé. Moje srdcovka. ()

Razzor_82

"Silná vůle k úspěchu půle." Hořká komedie z protialkoholické léčebny nabitá hereckými hvězdami. Tvrdé praktiky a šikana vrchního ošetřovatele Masáka. Tady vládne depresivní atmosféra.  7/10 ()

crackonosh

Žít jako člověk, jas v oku mít / Pracovat pilně, přestat už pít / Líbat svou ženu, rodiče ctít / Dětem svým příkladem jít / Můj bratře v bílém, pomoz mi žít / Pomoz mi hledat / Pomoz mi chtít / Pomoz mi dávat / Pomoz mi brát / Pomoz mi zas rovně stát... Vynikající zpracování knižní předlohy. ()

FireTight

Když mi máti zhruba po prvních deseti minutách řekla, že se ve filmové léčebně používá (snad si to jméno pamatuju dobře) "Skácelova metoda" a že se u nich v brněnském blázinci používá taky, čekal jsem pln očekávání hodně. Ale tohle vážně ne. Popravdě, pokud má jejich léčba naprosto stejný průběh a po ústavu pobíhá podobně hnusný, slizký, nechutný hlavní ošetřovatel jako ve filmu (pan Hrušínský byl fakt geniální herec), budu si celý život dávat na toho parchanta (alkohol) pozor. Protože já bych takovou buzeraci se svojí povahou asi těžko snášel... Každopádně, taková přehlídka skvělých hereckých výkonů se jen tak často nevidí a jsem rád, že Vladimírovi Menšíkovi herecká rozlučka vyšla až tak dobře. Jen teda s tím krkáním do ucha... já vám nevím, ale kdyby mě měla vzrušovat taková blbůstka, tak bych si připadal blbě. Ale jak už jsem napsal, "Dobří holubi se vracejí" je film se skvělými hereckými výkony, skvělých hlášek a spousty dobrých životních rad. ()

Jaxx84

Tolik let se mi Dobří holuby vyhýbali a dnes na ně konečně došlo. Sympatický Milan Kňažko a jeho silná vůle zachránili film od naprosté depresivní melodie. Ono někdy není důležité vydržet, ale najít si správnou výmluvu proč nevydržet. Tak mi alespoň připadá závěr filmu s plejádou československých herců, alkoholiků...a to doslovně. Hřejivé na snímku je ale fakt, že i když nás zklame něco, o čem od dětství sníme a po čem léta toužíme, tak nemusíme být ještě nadobro ztraceni. Přesto... kdo z nás by vydržel. Inspirativní. 9/10 ()

aLCaP0Ne

Ako povedalo už viacero ľudí. Musím sa opakovať aj ja, pretože na ČeskoSlovenské pomery je tento film takmer špičkou. Skvele herecké výkony a neuveriteľný Kňažko, trošku viac ma mrzí, že mi tento film strašne moc pripomína Prelet nad kukučím hniezdom aj preto vždy keď ho vidím, mi to trošku kazí dojem nakoľko Prelet nad kukučím hniezdom je grandiózne dielo. ()

deLaFere

Toto je herecký koncert. Vždy když tento film vidím, říkám si, kam to upadl dnešní český film. Nelze snad vyzdvihnout žádného z herců, protože by to uráželo ty druhé. Pro někoho to může být depresivní, ale co bychom chtěli od protialkoholní léčebny. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018

05.01.2018

Ve věku 73 let zemřel náhle slovenský herec Marián Labuda. Syn krejčího a nadšený ochotník absolvoval divadelní fakultu VŠMU v roce 1965 a hned nastoupil do činohry Slovenského národního divadla. O… (viac)