Muž v strednom veku prichádza do protialkoholickej liečebne, aby sa zbavil svojej závislosti. Jej rôznorodé osadenstvo však nemusí bojovať len s vlastnými zdravotnými a psychickými problémami, ale aj proti sadistickému vychovávateľovi Masákovi a jeho výchovným metódam, o ktorých si vedie podrobnú evidenciu. V tragikomickom filme so zaujímavým hereckým obsadením je možné nájsť paralely s Formanovým filmom Prelet nad kukučkiným hniezdom, i všeobecnú kritiku dobovej spoločensko-politickej situácie. (RTVS)

elanius

(72/2016) / Kňažko ako Randle McMurphy a Hrušínsky ako Nurse Ratched v neskoro socialistickom prevedení :) Perfektne zahrané, hlavne od Kňažka, výborne vystavaný príbeh/priebeh liečenia poprekladaný alkoholickými haluzami. Jeden z tých filmov ktoré nie je problém si zapamätať. (8/10) ()

Compadre

Kdo měl sakra nápad s tim krkáním do ucha?? To jsem fakt ještě nežral...No, moc mě to teda nenadchlo. Menšík si těch alkoholických rolí zahrál v životě fakt dost...se mu ani nedivim, že pak musel chlastat i v civilu. Sakra...ptám se co jste chlastal! ()

Master19

Vynikající záležitost. Syrová kamera, výborní herci (jednotný výraz Milana Kňažka do tohoto filmu sedí) a působivý příběh. Doporučuju sledovat v kocovině, váš zážitek bude mnohonásobně silnější. ()

Aven

Na můj vkus příliš depresivní. Navíc, Kňažko možná umí hrát, ale já ho prostě nemusím. Třetí hvězdička za lidovou píseň, kde figuruje Mařenka a velká paráda:) ()

fabecc1222

Kompletně na hereckých výkonech postavené drama (komedie to je opravdu jen málo). Překvapí odkazy na kritiku socialismu, které jsou opravdu dobře mířené. Menšík v poslední roli už viditelně opravdu zničený (tématicky se na tom částečně podílel i alkohol). Jinak mě ale příběh jako celek nedokázal zas tolik vtáhnout. Ano, zázemí celé léčebny je opravdu depresivní, a působí velmi autenticky, ale jelikož s danou problematikou nemám zkušenost, tak to není pro mě až tak silné. ()

homerr

Démon alkohol a marný boj s ním... U několika herců asi ani nějak nehraný, ale spíš smutná realita. Poslední role Vladimíra Menšíka. ()

PollyJean

ohlo to být ještě drsnější a ještě syrovější, ale Klein vždycky na poslední chvilku uhnul. Herecké výkony výborné, to bezpochyby. Ale posledních dvacet minut, kdy Kňažkova postava odchází z léčebny za svou láskou, si mohl klidně odpustit...i když asi chápu, proč tam byly, přišly mi dost nadbytečné... ()

mandlova

Pamatuju si, jakou až silnou nevolnost mi vyvolaly scény se Zdeňkem Řehořem, kterého jsem do té doby měla zafixovaného jen jako dobráckého tatínka s Poldinkami z "Rodinky"....a mrazení při sborovém zpěvu pacientů.... ()

Autogram

Kompletný výkvet československej hereckej scény sa zišiel v tomto filme, ale nevzniklo z toho veľdielo, aké by som očakával. Aj keď porovnanie s Preletom je na mieste, tak slabší príbeh značne zhoršuje môj dojem. Rudolf Hrušínský je ale dôstojnou náhradou brutálnej sestry Ratchedovej. (22.9.2013) –––– Na druhýkrát je film lepší, ako sa zdal, je v ňom naozaj viac ako iba výborné bonmoty. A len tak mimochodom, som rád, že Vejmělková vyzerá po 30 rokoch oveľa lepšie, ako si tvorcovia filmu predstavovali. (5.3.2016) –––– Když nemůžu rovně stát, chci aspoň rovně viset. –––– Žít jako člověk, chtít lepším být. Pracovat pilně, přestat už pít. Líbat svou ženu, rodiče ctít, dětem svým příkladem jít. ()

Nepi

Přesvědčivý herecký koncert velkých hvězd ve výborné režii Dušana Kleina. Muselo být opravdu těžké sehnat všechny představitele do této výborné hořké komedie. ()

Josefin

Velmi dobré! Plejáda našich herců z nichž už mnoho není mezi námi. Opravdu všichni hráli skvěle, souboj s démonem jménem alkohol. Plno bravurních scén a replik : " já tiež mala žltačku, ako prišla, tak odišla" ze scénky s Mariánem Labudou a Zdeňkem Řehořem. Vtipné i hořké zároveň. ()

spikey1

"Ale propána človíčku, vy už se piva nedotknete do konce života." Film, založený na vzkazkách o despotickém přístupu Doc. Skály, z alkoholiků dělá vězněné hrdiny, sympatizujeme s nimi a věříme, že se vzepřou zlému režimu v podání vynikajícího Hrušinského a taktéž Přeučila, který dokáže být jízlivý v každém svém slovu. Dějová linie Vás poutá, naplňuje pravdivým trpkým českým humorem, vypovídá o době, o údělu závislého člověka, o dobru a o zlu v nás. Zvrat a změna v pohledu na pacienty při sledování příběhu hlavní postavy Vás zamrazí, ztratíte všechny doposud budované sympatie a pocity se změní. Dušan Klein ve své největší formě tu ždíme zbytečky sil z pánů Menšíka a Hrušinského, na kterých je únava vidět v každém záběru, ale v rolích ďábelského zřízence a alkoholika se jejich vyčerpání skrývá do arogance a vyčerpání. Milan Kňažko je skvělým průvodcem a sympatie si získává u diváka okamžitě. u mě 100% ()

Sdoom

Na dobu, ve které byl natočen, určitě ocenění hodný film. Některé narážky prošly asi jen díky tomu, že už tou dobou byl komunismus na sklonku své existence. Ale i jinak moc dobrý film o boji s démonem alkoholem, ve kterém potěší účast mnoha našich hereckých osobností. P.S.: Jen by mě zajímalo, k čemu vlastně byly ty černé body. :-) ()

herr_carter

Převelice hořká komedie s plejádou českých es nedávné minulosti, která už se jen tak nesejde. Velice reálný a velice lidský film......................moje hodnocení = 9 z 10. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018

05.01.2018

Ve věku 73 let zemřel náhle slovenský herec Marián Labuda. Syn krejčího a nadšený ochotník absolvoval divadelní fakultu VŠMU v roce 1965 a hned nastoupil do činohry Slovenského národního divadla. O… (viac)