Muž v strednom veku prichádza do protialkoholickej liečebne, aby sa zbavil svojej závislosti. Jej rôznorodé osadenstvo však nemusí bojovať len s vlastnými zdravotnými a psychickými problémami, ale aj proti sadistickému vychovávateľovi Masákovi a jeho výchovným metódam, o ktorých si vedie podrobnú evidenciu. V tragikomickom filme so zaujímavým hereckým obsadením je možné nájsť paralely s Formanovým filmom Prelet nad kukučkiným hniezdom, i všeobecnú kritiku dobovej spoločensko-politickej situácie. (RTVS)

Martin741

Alkoholizmus sa moze stat kazdemu a ne ze ne. Vyborny prednovembrovy film o pobyte na jednej protialkoholickej liecebni, kam sa uchylil aj isty muz /Mensik/. A film vyborne podava aj zavazny neduh nasej spolocnosti -alkoholizmus. A teda ustrednu nadcasovu problematiku, ktora v tejto spolocnosti pretrvava uz pekne starocia : kto nepije s partiou, trha partiu a je za idiota, ked sa ale pije moc, nasledky netreba prilis popisovat, kazdy si vie predstavit ...... Zaroven aj Labutia Piesen samotneho Mensika. S nadsazkou sa da povedat, ze ide o akysi ceskoslovensky Prelet nad Kukaccim hnizdem. 95 % ()

rakovnik

Pohled do života a problémů alkoholiků, jejich blízkých a také panoptika osazenstva léčebny. Film dnes v podstatě klasika, ale ani nevím, kolikrát jsem jej viděl po různých částech, protože tento snímek je opravdu náročný. Teď jsem se překousl. I přes určitou zábavnost a sílu tématu mě délka filmu unavovala. Ovšem musím vyzdvihnout vynikající Hrušínského, Menšíka a také závěrečnou variaci na cestu slepičky, která měnila, až... ()

cariada

Film o léčebně protialkoholní s řadou vynikajících herců v poslední roli se tu ukáže V.Menšík. Ted si nejsem jistý jestli tohle je komedie či naopak. mnohdy to totiž humorné ani není. Spíš je to hodně morální. ()

MrPierc

Alkoholik Lexa hledá příčinu své závislosti a chce se jí vůbec zbavit ? Veškeré naše trápení ovlivňuje minulost a proto většina lidí je na něčem závislá. Zapomenout, umrtvit mozek, chvíli nebýt sám sebou. Citlivě vyprávěná cesta závislého, který je po vyléčení k smíchu, protože okolní společnost stále holduje alkoholu a on svým naivním a čestným myšlením vyčuhuje z řady. ()

tomtomtoma

Filmová tvorba Dušana Kleina je pro mě lidským teplem, které prohřívá zasmušilý den, vše zalévá a projasňuje. S humorným nadhledem proměňuje satirický společenský pohled v prosté lidské pochopení. Je smutné, ale uvnitř si stále podrželo naději a víru v radostné prožívání života. Otázky jsou věčné a neodbytné a každý pokus o vysvětlení vyvolává otázky další a navazující. Hledání smyslu života je věčné, stejně tak, jako opakované hledání lidskosti a lidství. Hlavní hrdina neřeší jen svoji závislost, jde mu o pochopení daného společenského stavu, kde nemůže existovat jedna univerzální spravedlnost. Spravedlnost je vymezená právními předpisy, politickým zřízením, korupčními možnostmi, prospěchářstvím, strachem, mírou násilí, skrytým monitorováním, či pokryteckou přetvářkou. Ideální stav existuje pouze v několika málo hlavách a částečně i na stránkách nemnoha knih. Hlavní postavou tohoto jedinečného satirického pohledu na společnost je topič Miloš Lexa (dobrý Milan Kňažko, jako mladý Michal Dlouhý) se svým stálým zmatkem v hlavě. Pohybuje se na tenké hranici mezi obyčejností a kultivovaností a nedokáže se nastálo přiklonit ani k jedné straně. Všeobecná nespravedlnost, všudypřítomné korupčnické pobídky a okázalé elitářství bouří jeho mysl. Bouří, přináší otázky a hledání. V tom nepřehledném zmatku kruhu s nejasným východem ven se dobrovolné hospitalizování může jevit jako hořké vítězství neustálého hledání a nepochopení. Hlavní ženskou postavou je bývalá Milošova spolužákyně a současná slavná operní pěvkyně Soňa Landová (zajímavá Alicja Jachiewicz, jako mladá Eva Vejmělková, vše s hlasem Zlaty Adamovské). I ona má své únikové cesty před tíživou náladou reality a vnitřní nespokojeností s ní. Výraznou zápornou postavou je hlavní ošetřovatel protialkoholní léčebny Bohuslav Masák (skvělý Rudolf Hrušínský), v jehož osobě se rafinovaně zvráceným způsobem kumulují všechny společenské neduhy a větší i menší nespravedlnosti. Z výraznějších pacientů protialkoholní léčebny: svérázný a lačný malíř Ament (vynikající Miroslav Macháček), nešťastný ministerský úředník Honzíček (unavený Vladimír Menšík), zoufalý fotbalista na konci své kariéry Láďa Muclinger (dobrý Pavel Zedníček), šikanovaný číšník Čtvrtečka (sympatický Jiří Hálek), na svatbu čekající slovenský farář Dorenda (Marián Labuda st.), profesor s posledním zbytkem vetché vůle Zlámal (skvělý Zdeněk Řehoř) a násilnický kriminálník Janošík (Radan Rusev). Z dalších rolí: citlivý a laskavý primář protialkoholní léčebny Dobrotka (dobrý Josef Somr), jízlivý psycholog v léčebně Voňka (Jan Přeučil), živelná rehabilitační sestra Irena (Evelyna Steimarová), Milošův bohémský strýc Karel (Petr Čepek), pacient léčebny a Janošíkův poskok Obuli (Rudolf Hrušínský ml.), či Milošovi rodiče (Jaroslava Brousková a Ladislav Potměšil). Jde spíše o filozofické úvahy o životě, lidskosti a spravedlnosti. O výzvách a o útěkách, o ochotě se smířit s realitou a celou řadou osobních i společenských nespravedlností. Je smutné i veselé. A živočišné. V radosti i ve strachu. () (menej) (viac)

C0r0ner

Slaboučký odvar Ikarova pádu a Tažných ptáků, ačkoli se tenhle film počítá do jakési trilogie spojené s dvěma předešlými. Je horší, protože tam chyběl Menšík? Nebo je horší, protože tam chyběli Hubač s Filipem? Těžko říct, ale kvalitativně to opravdu je o jeden celý stupeň níž. Tak jako tak je to ale smutný příběh o další trosce. 70% ()

MarekT

Československá verze Přeletu nad kukaččím hnízdem, která má, ač bych nechtěl urazit Formanovo mistrovské vedení herců, vyrovnavnější výkony - během sledování jsem si uvědomil, že více postav stojí za psychologický rozbor, nejen ta hlavní - i ty nejnepodstatnější štěky jako například od Potměšila, Čepka nebo Zedníčka stály za zamyšlení. To u amerického předchůdce nebylo, zajímalo mě spíše to jin a jang v podání Fletcher a Nicholsona. Překvapivě se to povedlo přenést i k nám, aspoň co se kvality týče - u Hrušínského mě dobrý výkon nepřekvapí, ale do Kňažka bych to nečekal. Ke stránce výkonů bych měl jen jednu subjektivní připomínku - zamrzelo mě, že Vladimír Menšík se loučil s takto malým prostorem, zasloužil si ho více, ovšem i u něj se mi potvrdilo, že skutečné osobnosti na pokraji smrti většinou zahrají jako mistři. Pro film bych použil stejná slova, jaká jsem již psal už Přeletu - hlavně ta působivost byla stejná, jen ten jeden ze základních kamenů myšlenky "touha po svobodě" je popsán z dnešního hlediska nepovedeně. Vím, že před dvaceti lety bych smýšlel stejně a za každý výskyt politické narážky bych byl rád. Ale přece jen je díky té politice snímek zčásti neaktuální a dnešní divák k tomu nebude mít moc co říci. A jak jedna z mých uměleckých zásad platí, opravdová kvalitní díla bývají nadčasová. Na druhou stranu, pár motivů přežilo až dodnes. V něčem lepší oproti Formanovi, v něčem však horší - kompromisní stejné hodnocení. ()

majo25

Nepoučia sa a nepoučia, plus 5 čiernych bodov. Ako v reálnom živote. Flashbacky poslabšie, árie nepočúvateľné, humoru pomenej. Ešteže to starý Hrušinský v perfektnej zápornej roli drží nad vodou. Hodnotenie: 60% ()

Noviik

Český přelet nad kukaččím hnízdem, to mě napadlo jako první. Ale byl jsem příjemně překvapen, zejména herecké obsazení je vynikající. ()

Mylouch

"S ideou se ztotožňuju, ale instituce mi nevyhovuje". Velká malá česká variace na Přelet nad kukaččím hnízdem, realizovaná se vším všudy jen v podmínkách perestrojkového záchvěvu reálného socialismu. Dobrá kombinace kvalitních herců, které spolu vídáme zřídka. ()

sator

Milan Kňažko v roli topiče Miloše Lexy, je topičem v Národním divadle v Praze. Milan Kňažko pracoval v dělnické profesi také v nárožním divadle, ale v Bratislavě a to na pozici kulisáka, v době kdy nebyl přijat na VŠMU. ()

dr.fish

Po letech jsem se podíval na tento film. Rozumný nadhled, výborné dialogy, vtipné a chytré. Ani ten Kňažko mi nevadil. Alkohol je holt metla lidstva. Jednotlivé postavičky dokonale prokreslené, navíc herecký ansámbl, který se tu sešel, tolik hvězd je snad jen v Nemocnici na kraji města. Takže 90%. ()

Radiq

"Zdravá soutěživost je zrovna tak blbej termín, jako když se někomu zdravě potěj nohy." Zajímavej alkoholickej výlet komunistické doby s hromadou skvělejch českejch herců. Bohužel pro Menšíka role poslední, ale pro Kňažka asi role životní. To s tím grgáním do ucha mi přišlo jak vystřižený z Nejšílenějších úchylek. Jo a nesmím zaponemout na to, že The Tchendos použili jednu ze scén do svýho songu Dnes naposled ("Prosil bych 3 limonády." "Nemáme!" ...). ()

andrii

Na jedno, jak se básnívá, jak je známo. "Ptáčátka - štamprlátka" pod stolem, pod společnou střechou, i se starou známou, jako lidstvo samo. Ano, "dámou" kocovinou. ()

rodo

Tento film a první tři díly básníků se Dušanovi Kleinovi opravdu povedly. Totéž už bohužel nemohu říct o další Kleinově tvorbě. To co točí poslední dobou (Svatba na bitevním poli, Ulice apod.), to je tragédie. Ale abych se vrátil k dobrým holubům. Největším přínosem filmu je výborný scénář Jaroslava Pecháčka. Další významnou devizou je plejáda vynikajících herců v čele s Milanem Kňažkem a Miroslavem Macháčkem, kteří zde vytvořili, dle mého názoru, nejlepší role své filmové kariéry. Ostatní herci jsou ovšem také nezapomenutelní (hlavně postava Masáka v podání Rudolfa Hrušinského). Ve filmu se kloubí poetika filmů Karla Kachyni (mého nejoblíbenějšího českého režiséra), epičnost velmi povedených básníků (tedy alespoň prvních tří dílů), stálá aktuálnost tématu (když mám chuť na pivo, tak se také neznám), ale i bezvýchodnost situace (v takové léčebně by se asi nikomu z nás nelíbilo). Prostě jsem zde našel vše, co od kvalitního filmu očekávám, a proto mohu dát s čistým svědomím pět hvězdiček. ()

noriaki

Dobrým holubům se nedá upřít ambiciózní námět a impozantní herecké obsazení. A to včetně hereckých výkonů - mrazivá "nurse Ratched" Rudolfa Hrušínského je kapitola sama pro sebe. Jenže ani to nestačí, když vyprávění sabotuje atmosféru. Když už jsem se trochu ponořil do děje, tak se dojem okamžitě rozředil nějakým tím flash backem, nebo hluchou scénou. Ve výsledku tak film na tématicky podobné kusy dost ztrácí. Tím nemyslím jenom Přelet nad kukaččím hnízdem, který snímek občas připomíná, ale dokonce i alkoholické pasáže z Roku ďábla jsou silnější a zapamatovatelnější. ()

lennyd

Lexa (Milan Kňažko), topič národního divadla, se rozhodne pro dobrovolný pobyt v protialkoholické léčebny (po poslední průšvihu který způsobí). V léčebně panuje tvrdý režim, ztělesňovaný hlavně sadistickým ošetřovatelem Masákem (Rudolf Hrušínský) a jeho oblíbenci, jenž udržuje neustálou atmosférou strachu. Ale i zde Lexa najde střípky toho dobrého, hlavně v přátelství s ostatními pacienty i místním primářem... Z nějakého důvodu jsem si dlouho myslel, že tento film je jedna velmi veselá česká komedie (asi mně tam zmátli ti holubi), a přitom opak je pravdou. Úsměvů si u tohoto filmu moc divák neužije, a když už, tak půjde o úsměv hořkosladký. Jinak se mi film úplně tak nelíbil, a jediné co mne při něm udrželo až do konce (kromě vědomí, že by to byla ostuda nedokoukat film jako je tento) bylo náramné herecké obsazení - málokdy se v jednom filmu sejde tolik hereckých es (a ještě méně často jsou všichni zavření za stejnými mřížemi :) ).. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018

05.01.2018

Ve věku 73 let zemřel náhle slovenský herec Marián Labuda. Syn krejčího a nadšený ochotník absolvoval divadelní fakultu VŠMU v roce 1965 a hned nastoupil do činohry Slovenského národního divadla. O… (viac)