Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

solisoli

Rozhodne kultový film. Dokonale prepracovaný dej s vynikajúcim hereckým obsadením, kde nebolo miesto niečomu opomentovať. Hlboký zážitok z tohto diela. ()

Bilky

Jeden z tých lepších filmov na tému rasizmu, naszi či skinhead... Aj keď po viacnásobnom vzhliadnutí stráca na sile. Miestami presvitá snaha vychovávať a myslím, že keď už zo tak chceli tvorcovia mať, mali ponechať aj pôvodný záver... 80% ()

pollstro

American History X jednoznačně patří mezi nejlepší filmy pojednávající o novodobém rasismu a nenávisti vůči lidem jiné pleti a jiného sociálního postavení. Znázornění rasistického života amerických bělochů, kteří viní lidi jiné pleti a národnosti za všechny problémy, je skutečně mrazivé, děsivé, šokující a působivé. Postava Dereka v roli Edwarda Nortona, jakožto hlavního představitele veškerých rasistických výroků, je famózní a při všech jeho nenávistných a xenofobních názorech a proslovů skutečně tuhne krev žilách, jelikož vše působí tak silně, emotivně a především uvěřitelně a ačkoliv je několik momentů a záběrů těžko koukatelných a nepochopitelných, nelze od veškerého dění odtrhnout zrak. Příběh člověka, který se rozhodl skoncovat s dosavadní ideologií neonacismu, kterému tak bezmyšlenkovitě věřil, a začít tak nový život, přičemž se setkává s odporem v podobě své minulosti, která k němu nepochybně patří a kvůli které ho všichni tak uctívají a respektují, ale odtrhnout se od ní je velmi obtížné. American History X se nesnaží z daného tématu těžit ve prospěch emotivního zážitku, nikoho neomlouvá, z nikoho nedělá obětního beránka. Velmi realistickým způsobem vykresluje danou problematiku. Pro někoho může být dané téma pouze lehkou cestou k emocionálnímu prožitku, ale to hlavní poselství, které film s sebou nese je neuvěřitelně důležité a citace z filmu: "Has anything you've done made your life better?" vystihuje důležitou a hlavní myšlenku celého filmu. Sledovat tu celou proměnu postavy Dereka, jak se změnil jeho přístup k rodině, přátelům, k životu, k názorům a pohledu na svět, bylo pro mě z hlediska emocí skutečně velmi náročné, jelikož každý záběr má s blížícím se koncem větší a větší sílu, protože lze vidět tu změnu z mnohem širšího úhlu pohledu a tím pádem má každá událost několikanásobně silnější efekt a to se skutečně bavíme o malých detailech. Ať už se člověk rozhodne změnit svůj dosavadní život, tak ne vždycky se střetne s pochopením a mnohdy mu život na oplátku udělí podpásovou ránu, která může veškeré jeho snažení doslova zničit a člověk je nucen se vrátit nazpět ke své minulosti. Edward Norton je skutečným králem celého filmu a zajímalo by mě, jak moc se podílel, po převzetí režie, na konečném vzhledu celého filmu. Nenávist je emoce, která člověka v životě absolutně nikam neposune a nikdy tomu nebude jinak. Je jenom na nás, jak dokážeme zlé obrátit v dobré. Jak dokážeme změnit svůj přístup a názor k životu tak, aby jsme pomáhali svému okolí. Od části z vězení film nastaví tak vysoce emotivní úroveň, která dokáže příběh o dvou bratrech, rodině, přátelství, rasismu a pochopení, posunout na zcela nepředstavitelný filmový zážitek, který v člověku bude ještě hodně dlouhou dobu doznívat "So I guess this is where I tell you what I learned - my conclusion, right? Well, my conclusion is: Hate is baggage. Life's too short to be pissed off all the time. It's just not worth it. Derek says it's always good to end a paper with a quote. He says someone else has already said it best. So if you can't top it, steal from them and go out strong. So I picked a guy I thought you'd like. 'We are not enemies, but friends. We must not be enemies. Though passion may have strained, it must not break our bonds of affection. The mystic chords of memory will swell when again touched, as surely they will be, by the better angels of our nature.'" () (menej) (viac)

Alex_01

Je to vlastně strašně dobře dávkované. Tak, že od prvního momentu mám zájem o hlavní charakter(y?) a otázky, na které postupně dostávám odpovědi. Reminescence v černobílé (rasový podtext) jsou on spot. A jako film který má nějakou výpovědní hodnotu o džungli jménem LA, kde to jde od desíti k pěti ho chápu jako velmi důležité dílo, bez toho aniž bych si dělal iluze o tom, že snad neonácky překonvertuje zpátky na normální lidi. Byl jsem velmi zvědav, jak se zde vykreslí psychologie hlavního padoucha/hrdiny Eda Nortona a naštěstí si dali záležet, základ rasismu, který v něm zasadil už jeho otec už pak vnímám jako nadbytečný, cool, ale nadbytečný. Celý konec filmu mě připravovali na to, že Dereka někde na ulici oddělaj (neustálá obava o něj projevená vedlejšími postavami, seecret cam, když šel po ulici) a nakonec to schytal jeho bratr, kterého si scénáristi připravovali jako prase na porážku, aby došel k tomu prozření, stal se z nějak lepší člověk a bylo ho nám pak líto. Logicky ale nechápu, proč by ten gang neoddělal Dereka rovnou nebo jeho bratra a Dereka záhy, konec nám tak zůstává otevřený, nejasný a já to beru, protože sopad to na mě mělo. ()

Vito_LePour

Nenávist je vždycky špatně. Často ale na začátku stojí myšlenka, která dává smysl a není zlá, často touha po spravedlnosti. Člověk je ten, který ji zkazí a zničí. Lidská pravda je málokdy jen na jedné straně. Tenhle film byl velice dobrou ukázkou toho, jak to potom v praxi vypadá. ()

kissilen

Pre mňa hlboko emotívny film so skvelým nielen Nortonovým výkonom. Dej a ostatné rozoberať nebudem, odporúčam hodnotenie ScreamJaya, ktorý sa tomu viac venuje. Ja môžem len vrelo odporúčať. ()

SonyLucy

Na tento film jsem šla do kina a nevěděla, co od něj očekávat. Po jeho shlédnutí mohu říct - skvělý film, který až syrově podává rasismus v Americe! ()

ekap

Pripomínalo mi to nejaký náučný film o tom, ako sa človek dokáže zmeniť! Možno je to aj propaganda pre americkú mládež... neviem... mňa však nepresvedčil! škoda... Edward Norton sa snažil ()

Nerajohn

Ta nejlepší scéna je uprostřed, myslím tím scénu u večeře, která se zvrhne a Derek vyhodí židovského učitele. Jedinou mouchu vidím v tom, že nevěřím převrácení zarytého rasisty díky ukecanému a usměvavému černochovi, se kterým dělal v prádelně. ()

superzurda

K tomuto filmu jsem se vrátil asi po sedmi, osmi letech a určitě jsem ho dnes vnímal jinak. Není to jen příběh ukazující zastánce zvrhlé ideologie, kteří jí obhajují překrucováním faktů a argumenty, jež jsou tak hloupé, že člověk nemá ani slov. Je to hlavně o nenávisti a o tom, že kdo seje vítr tak sklízí bouři. Myslím, že jako antifašistický snímek to moc neuspěje, protože v řádách "aryjských nadlidí" je mnoho takových, kteří tento film obdivují. Je to tím, že chybí jasný konec, že se prostě neukázalo, že Norton pak netouží po pomstě. Prostě těm fašounskejm bezmozkům nedochází, že si uvědomuje jaké sémě zasel. Pro mě ten film určitě znamená hodně. Za střídání dějových linií, které jsou ještě vyostřeny změnou obrazu se pomalu ale jistě dostaneme do silného finále. ()

lizardking

Velmi dobře zpracovaný film se skvělým Edwardem Nortonem v hlavní roli. Film se staví proti neonacismu, rasismu, xenofobii, ale na rozdíl od jiných filmů na podobné téma, problematiku rasismu nezjednodušuje nad únosnou mez, nepopírá zcela problém černošského rasismu, ani fakt, že příklon k agresivní ideologii nemusí jen být dán psychopatologií dotyčného či prostě jeho špatnou povahou, ale může být také přehnanou a nešťastnou reakcí na skutečné problémy společnosti. Hlavní hrdina uvěří nacistické ideologii poté, co byl zavražděn jeho otec při plnění svých pracovních povinností. Pomstí se zabitím černochů a s úsměvem na rtech a šťasten se nechá zatknout policií a jde do vězení. Tam díky přátelství s mladým černochem poznává, že kvalita člověka se nepozná podle barvy kůže, opouští svou rasistickou pozici a nacistickou víru a po návratu domů se dostává do konfliktu se svými bývalými soukmenovci, pro něž byl předtím hrdinou. Má možnost zaujmout vedoucí postavení v komunitě neonacistů, ale už to nechce. Nacismus je etapou jeho života, kterou prošel a kterou nyní odsuzuje.Ideologie silného bílého muže a velkého vůdce je zkarikována v postavě Derekova "kamaráda",tlustého a hloupého skina a v postavě ideologa hnutí, který sice má velkou hubu plnou velkých slov, ale když hrozí malér, nastrčí do průšvihu místo sebe dospívající kinderskiny. Režisér ukazuje ale i to, že jakmile se do vlaku náslilí a nenávisti jednou naskočilo, je těžké vyskočit zpátky. Silný a nesmírně emocionálně působivý je závěr. V okamžiku, kdy se Derek nejen vzdal sám rasismu, ale přesvědčil o nesprávnosti ideologie i svého bratra, je jeho bratr zavražděn černošským výrostkem pomstou za smrt černochů, jež usmrtil Derek. Skoro jako by film říkal, rasismus je špatný, ale když se ho úplně vzdáme, vystavíme se na milost a nemilost pomstě, která nebude brát v úvahu, jací jsme dnes, ale co jsme my, přesněji naši předkové dělali dříve. ()

májovec13

Norton a Furlong rulez! Skvělý film, ve kterém od začátku do konce chápu (ne obhajuju) jednání hlavních postav. Zajímavé dialogy a krásně vykreslená zápletka. Edward Norton vypadá fakt démonicky. ()

Loki137

Pro fanoušky Red Dwarf : v dabované verzi je hlavní postava nadavovaná stejným člověkem, který daboval Rimmera! 85% za propracovaný děj a bez cenzury. ()

brodži

Kdyby byl jen rasistou. Někdy mi to přišlo až bizardní, co tam ten režisér vymýšlí. Zakousni se. No tak nevím nevím. Některé scény mi přišli nadměrně divné ale jinak je zajímavé sledovat jak se s tím oba hlavní hrdinové poperou. Nakonec stejně oba procitnou. Jen každý jinak :) ()