Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

deizolator odpad!

Podle mě ten film nemá ani hlavu ani patu. Motto filmu je, že člověk nemá být nasranej. Tj. nemá řešit nic co ho znepokojuje, pouliční gangy a rasismus z té druhé strany má ingorovat a brát je jako nedílnou a neměnnou součást reality. Udělejme si malou analýzu. Hlavní hrdina je zarytý (a poměrně inteligentní) neonacista, který se stal tím čím je proto, že černoši zabili jeho tátu hasiče, který sám měl mírně rasistické názory. Je i zdatným agitátorem svého přesvědčení, mnoho mladých beznadějců strhne pro ideu rasismu (na základě známých argumentů o zlodějích práce a flákačích) a páchají spolu zvěrstva na imigrantech. Jednoho dne zabije dva černé zloděje, kteří se mu pokusili ukrást auto, jednoho z nich vlastně brutálním způsobem popraví a má z toho pocit zadostiučinění a je rozradostněný. Jde za to do vězení, kde dostane strach, protože vidí samé barevné, ale naštěstí najde skupinu dalších nácků, už od pohledu totálních debilů, která mu poskytne ochranná křídla. Pak si všimne, že jeden ze soukmenovců ve věznici kšeftuje s nějakým hispáncem. To ho rozčíli a nácky napomíná, že tyhle styky s barevnýma jsou špatné, příště si k nim už v jídelně nesedne (zatímco sám se při výkonu své práce v prádelně pomalu osměluje a začíná si povídat s černochem, který je takový vtipný sympaťák, to mu ale přijde ok). Nácky, neboli skupinu namakaných blbů, jeho náhlá odtažitost rozzuří, a tak ho ten nejnamakanější a nejblbější za účasti ostatních znásilní v koupelně. Do vězení za ním přijde jeho bývalý učitel, chytrý černoch, který má k němu krátkou promluvu zatímco Derek trpí s natrženým zadkem. V tu chvíli je najednou přesvědčen, že celá myšlenka, pro kterou žil, je špatná..a že byl díky ní jen nasranej, a že už nasranej být nechce, a tak už nechce být ani rasista. Potkal dva dobrý černochy, nácek mu natrhnul střevo, takže výsledkem je, že přestává být rasista a s náckovským hnutím končí. Po návratu z vězení pak jedním rozhovorem o zlu nacistické myšlenky přesvědčí i mladšího bráchu, který ho do té doby obdivoval a byl nadšený skin. Odstrojí ze stěny plakáty s esesákama, Adolfem a praporkama s hákáčema, a jsou z nich hodný klucí, kteří už nechtějí být nasraný. Pokud byla účelem pouhá adaptace skutečného příběhu o názorovém posunu od sadistického nácka s vytetovaným hákáčem k hodnému multikulťákovi, pak je scénář hodně nedotažený... chybí pádné argumenty, protože to co jsme ve filmu viděli k proměně charakteru a názorů prostě nestačí. Závěrečná smrt mladšího bráchy černochem z gangu by těžko probudila pocit vlastní viny, ale naopak usnuvší rasistické pudy. Vzhledem k tomu, že film odsuzuje jakékoli konzervativní myšlenky, jako například odpor táty hasiče k pozitivní diskriminaci černochů, a do popředí staví motto nechci už být nasranej a proto nebudu rasista a nic víc neřeším, považuji ho za manipulativní politický snímek. Jako manipulace hodně slabé, ale pro jednodušší jedince možná účinné, a proto i dle mého názoru nebezpečné. Kvalitní manipulující snímky dovedla natočit hitlerovská propaganda, a od ní se měli tvůrci filmu učit, když chtěli kvalitně agitovat opak, tedy multi-kulti. Odpad! () (menej) (viac)

SheldonShamy

Dechberoucí, napínavý příběh nejen o rasismu, ale i o rodině a o tom, jaké role zde přejímáme. Nevyškrtla bych jedinou scénu, všechny byly skvěle udělané a většina z nich mi navždycky zůstane v paměti. Silný zážitek, který doporučuju každému z vás, kteří víte, co je to hodnotný film a kteří dokážete pochopit a ocenit přerod hlavního hrdiny. ()

lobo87

Veľmi silný film, ktorého hlavnou devízou je obsadenie fantastického Edwarda Nortona. American History X je jeho hereckým (a ako som sa dočítal sčasti aj režíjnym) koncertom (i keď Furlong mu sekunduje zdatne).Pre niekoho možno polopatistický, pre mňa však určite poučný, silný film, s obrovskou výpovednou hodnotou. Ak by sa na stredných školách okrem povinnej literatúry zaviedlo aj povinné pozeranie filmov, Kult hákového kríža by patril k prvým, ktoré by som odporúčal... 85% ()

rysafi odpad!

Prasárna nejvyššího kalibru. Zdánlivě ANTIFAfilm dává ve skutečnosti nenápadně divákovi jiné myšlenky: rozbít někomu hubu je fajn, nejlépe člověku jiné rasy, ... (a vlastně to vůbec není člověk!) *** Filmy Romper Stromper nebo This is England ukázaly neonacistická hnutí jako neperspektivní party přitroublých lidí. To se o KultuHK říci nedá. ()

Thovt

typickej případ příběhu "šustícího papírem". celý to prostě vyznívá moc naivně a drobný nedostatky (neustálená kamera, Avery Brooks) filmu taky života a uvěřitelnosti nepřidaj. ()

kormoran92

Skvělý snímek, který realisticky vykresluje problematické soužití bělošského a černoškého obyvatelstva na předměstí velkých měst ve Spojených státech a obecně celosvětový problém rasové nesnášenlivosti, která však není jen ze strany bílých, ale tak i ze strany ostatních ras. Hlavní postavou je mladý muž jménem Derek, který je zdercen smrtí svého otce a stane se aktivním příznivcem nacismu. Spolupracuje s nějakým starým nacistou a stane se ikonou pro ostatní příznivce nacismu ve městě. Derek však jednoho večera zastřelil černocha a je odsouzen. Ve vězení je podorben těžké zkoušce. Nakonec se zde spřátelí s jedním ukecaným černochem a pochopí, že jak černí tak i bílí mu mohou působit utrpení. Po návratu na svobodu je z Derecka někdo úplně jiný, jeho příznivci jsou zklamáni. Mezitím se jeho mladší bratr rozhodne jít v jeho stopách. Derek jej nakonec přesvědčí a zdá se být všechno v normálu. Jenomže jednoho dne se mladší bratr stane obětí černošského studenta. Tím celý film končí. Ten konec je opravdu hodně smutný a jednoho až zamrazí. 99% ()

Crybaby

Všetko alebo nič. Film ktorý vás buď bude držať po celý čas v napätí a očakávaní, alebo ho odsúdite. Kvalita tohto filmu je založená najmä na dobrom príbehu a tom, ako to daní herci vedia podať. Myšlienky zaujímavé, možno trocha klišé ako sa z "grázla" stane "dobrák" ale celé je to o pocitoch. A tie pri sledovaní, a hlavne po ňom boli kladné. Viac než to. ()

Turby

Film, který ukazuje na jeden z nejzávažnějších globálních problémů a tím je rasismus. V Americe je zaměřený hlavně na černochy a u nás zas na cikány. První polovinu filmu si řikáte, že byste s těma negrama udělali to samý, ale druhá půlka vám dá přes hubu a to je hlavně to co si z toho odnesete. I když cikány nesnášíte a oholíte si hlavu, abyste to všem ukázali, tak vždycky se najde jeden, kterej není ten přičmoudlík, co krade televize a nadáva všem bílejm do sviní. Je to slušnej a hodnej človek a i když ho chcete nenávidět, tak nemůžete. To je to, co vám chce tento film ukázat a daří se mu to. Jasná kultovka. ()

Feri0

Správne drsný film s nadhľadom a skvelým scenárom. Téma rasizmu zrejme v žiadnom filme nie je zobrazená tak skutočne a emotívne zároveň (možno ešte Farba citov a Crash). Skvelý výkon Edwarda Nortona, čiernobiele flashbacky luxusné. Film, ktorý ma núti sa zamyslieť nad našou skazenou spoločnosťou. ()

Weany

Nejlepší film o rasismu, který jsem viděla. Připadalo mi to tak reálné a pravdivé, až se mi z toho tajil dech. Konec ve mě vzbudil soucit k hlavnímu hrdinovi, bylo to fakt smutný, nedokážu si představit, co bych dělala na jeho místě. Někomu se otevřený konec ala "domysli si" nelíbí, ale já to miluju. Téma filmu je skvěle zpracované a s obsazením Edwarda Nortona do hlavní role se trefili do černého. ()

Wurths

Na první pohled se film zdá být průměrným americkým thrillerem - smrt otce, synova osobní rasisticky motivovaná pomsta. Ale v průběhu snímek ukazuje realistický pohled na rasismus a v konečné fázi vás nutí nad něčím se zamyslet, nad životem, nad současným světem. ()

fatalista

Namakaný Edward Norton v úlohe neonacistu? Pre mňa donedávna nespojiteľné dve veci. No on to zmákol a bravúrne. Výborný herecký výkon, fajn myšlienka, chyby v réžii sa dajú občas spozorovať ale celkovo je to vynikajúci filmový počin. Ani naivne poňatá zmena hlavného charakteru moje plné hodnotenie neohrozí. ()

TinoArts

Neskutočne vymakaný, geniálny a uveriteľný film. Výborní herci, hlavne Norton, skvelo natočené, dosť drsné a nebyť trošku umelého konca, respektíve vývoja príbehu, tak asi aj dokonalé. 95% ()

TheNext

Myslím, že je zbytočné sa tu dlho rozpisovať o tomto filme, proste skvelý príbeh, skvelé herecké výkon a vynikajúca hudba, Edward Norton vo svojej najlepšej úlohe. to proste treba vidieť. ()

IronArnie

Tento film ma až na toľko zaujal, že som sa na konci keď zastrelili Dannyho (Edward Furlong) skoro rozplakal. Herecké výkony Edwarda Nortona (Derek) a taktiež aj Edwarda Furlonga boli proste úžasné, no povedzte sami. Neonacista Derek zistí, že to čo robí nie je dobré a jeho brat tomu najprv nechápal ale nakoniec keď mu to Derek vysvetlil tak to pochopil a aj on s tým prestal. Na koniec filmu ešte mohli pridať to ako sa Derek stretne s tou neonacistickou komunitou, v ktorej on sám bol. No, ale to až tak nevadí a tento film si aj tak zaslúži 5 hviezdičiek. ()

dudo24

Skvelý Edward Norton zahral jednu z najdrsnejších postáv akú som v kinematografii videl. Problém rasizmu a vznik radikálnych skupín bol vystihnutý perfektne. Páčilo sa mi retrospektívne vykladanie príbehu aj čierno-biely filter. Veľmi dobrý film s jasným odkazom, že celé je to “bullshit”. ()

AndrewNewman

Realistický portrét rasizmu vo svete bez cenzúry a amerických klišé. Tvorcom je jedno či film bude komerčné úspešny a práve preto je radosť naň pozerať. ()