Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

zette

Rozumim tomu, ze cas od casu chce nekdo natocit film o rasismu s nejakym poslanim. Pro me cely film ale vyznel strasne lacinym a naivnim dojmem. Velke zklamani a krome skveleho hereckeho vykonu Edwarda Nortona me na filmu nezaujalo vubec nic. ()

pakobylka

O tom, jak se rodí a z čeho žije rasismus ... na obou stranách barikády. Velice otevřená, hořká výpověď plná krutosti - a násilí, které plodí zase jenom násilí ... přičemž cesta ze začarovaného kruhu oboustranné rasové nesnášenlivosti a vzájemného pohrdání téměř neexistuje. Ve finále s lehkým mrazením v zádech a s mírnou nevolností kolem žaludku napjatě čekáte, odkud přijde úder - abyste se v jedné vteřině nechali srazit k zemi. P.S.: Škoda, že snímek ve větší míře nerozebral poměry ve věznici a důvody, které vedly k postupné proměně názorů hlavního hrdiny. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Taky si nejsem až tak úplně jistá, jestli by jediný rozhovor dokázal zapůsobit na jeho mladšího brášku natolik, aby se vzdal všeho, co vstřebával a čím žil několik let. ()

pufina

Dokonale strhující drama. Prolínání jednotlivých částí (minulost - černobílá; přítomnost - barevná) bylo opravdu skvěle provedené. Rasismus je téma, které bude aktuální a vždy se povedou spory. Jen mě trochu mrzí, že jsem se nedočkala scény, že by si Derek vyřízl hákový kříž z prsou. Závěr byl neskutečně dojemný, Derek doplatil za své činy (i když se člověk změní, jeho okolí zůstává stejné). A Edward Norton byl zkrátka vynikající! ()

kostak

Nefandim filmům, co se snaží vychovávat. Tohle je špatný, tohle je dobrý, tihle sou zlí a tihle zase hodní, a když budeš zlobit, špatně dopadneš - viz závěr, který mi přišel dost naivní a nedotažený. Přesto z filmu převládají pozitvní dojmy, už kvůli Furlongovi a Nortonovi; 3 hvězdy si nezaslouží. ()

Juto

Viem, že rasizmus je hrozný, ale prostredníctvom tohto filmu som zistil, že to neprichádza bez strašnej ceny..strata lásky, priateľov, rodiny ... a uvedomenie si, že všetko, v čo ste verili, že nie je vždy,tak ako si myslíte. Predstavenie Edwarda Nortona prevedie diváka touto cestou, ktorá nie je pekná. Odchádza z bystrého mladíka, k pomstychtivému fanatikovi až k kajúcnemu ... je to dosť šokujúce, rovnako ako veľká časť filmu. 10/10 ()

Jim_Beam

Výbornej film. Oba hlavní herci jsou úžasný, scénář výbornej a ten konec, ten je neuvěřitelně silnej... Jen je to jeden z těch konců, kdy si říkám, jak by to asi vypadalo dál. Zajímalo by mě, jak to zamává s Nortonem, na druhou stranu by byl vrchol filmu uprostřed a celý by se to protáhlo na neúnosně dlouhou dobu. ()

O´Hara

Jeden z nejemociálnějších filmů,co jsem kdy viděl.Zobrazení amerických rasových nepokojů mě naprosto dostalo.Navíc vynikající herecký výkon E. Nortona tomuto filmu ještě hodně přidal. ()

emo

Vynikajúca dráma, ktorá originálne a odvážne spracúva nepríjemnú a večne aktuálnu problematiku... Ed Norton MAL za stvárnenie Dereka dostať Oscara! ()

BoXBe

Film, jehož scéna obrubníkem mě někdy straší ve snech a je to už hodně dávno, kdy jsem to viděl naposled. Jinak je American X něco jako povinná četba, řekl bych. ()

rizek2

Tohle je veledílo. Sonda do života neonacistů, která je tak reálná, že by i pánové z Národního odporu mohli přikyvovat. Životní cesta Dereka ze zapáleného neonacisty do klidného středního věku rozhodně nenudí a nemá ani tendenci šokovat. Prostě přijměte fakt, že ten chlapík má háknkrojc na hrudi, ale už ho to nebaví a tetování jentak nesmejete - musíte se změnit uvnitř.... ()

mortak

Nacismus vyvěrá ze záměny individuální odpovědnosti, na které je založeno trestní právo v demokracii, za kolektivní odpovědnost, která je základem totalitních režimů, základem diktatury a teroru. Jenže kolektivní odpovědnost je pro člověka lákavější - na jedné straně "my" a na druhé "oni". Hledat konkrétního viníka konkrétního činu je zdlouhavé a namáhavé. Vynikající recenze na tento film: http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/recenze/clanek.phtml?id=644109. A já jen dodám: má film tak vysoké hodnocení díky svému výchovnému poselství, díky svému černobílému vidění, anebo proto, že je mnoho diváků fascinováno tou temnou stránkou (viz klíčová scéna filmu), a proto přežije i to morální ponaučení na konci? Která tvář Dereka fascinuje diváky? Ta nacistická, nebo ta dušínovská? ()

Googlak

Až pri tomto filme som si všimol hereckých kvalit Edwarda Nortona , ... Film je skvelo a zaujímavo natočený a ja som rád , ...Že som mal možnosť si tento fim pozrieť - BRAVO!! ()

campix

Nezpozoroval jsem žádný stud či nějaké zpozitivnění rasismu a hnutí skinnů. Vše je podáno dosti syrově a nekompromisně. Edward Norton je pro mě překvapivě uvěřitelný, o Furlongovi ani nemluvě. Tomuhle říkám prozření skrze zadní vrátka otevřená v jedné nejmenované koupelně a jedné nejmenované věznici. A to se ani neobtěžovali mu říct ať jim sebere mýdlo. Inu čekal jsem zřejmě víc. ()

EstéCaňa

Z té filmové stránky bych byl nucen dát čtyři hvězdy. Občas se mi prostě nelíbila kamera ani nějaký vedlejší výkony herců, ale to jsou banality! Z pohledu scénáře a realistického pohledu na věc, bych dal samozřejmě za pět hvězd. Derek a jeho bratr se pro mě stali takovími standarty, které bych chtěl vidět nadále v dalších filmech, ale pouštět se kontroverzních příběhů je opravdu dřina, protože od takovích příběhů se očekává vždcky mnoho. A ne vždycky se naše očekávání vyplní. Tony Kaye, jakožto neznámý a troufnu si říct že i nezkušený režisér, který doposud odrežíroval čtyři filmy, překonal mé očekávání a takový příběh zvládl. 10/10 ()

Carrie_3

Stejně tak jako obraz nemusí zobrazovat krásné věci, ale přesto je úchvatný, pokud malíř dokáže vyjádřit to, co měl původně na mysli, tak i podobně je na tom tento film: Kult hákového kříže nemusí vyjadřovat "milý příběh" - jde na to právě naopak - a i přesto zůstává dechberoucí, kdy vám často běhá mráz po zádech. Příběh je jednoduše syrový, autentický, nemáte problém mu každé slovo, větu uvěřit. K tomu rovněž přispívá vynikající herecké obsazení s v popředí stojícím výkonem Edwarda Nortona a jeho filmového bratra Edwarda Furlonga. Není špatné čas od času zabrousit do jiného tématu, než na který jsme obvykle zvyklí. Problém rasismu se s lidstvem táhne po staletí a ještě dlouho potáhne, jak napovídají současné světové události. Proto je dobré do něj také občas zabrousit. Napravení Dereka Vinyarda zůstává diskutabilní, jak příliš je tato situace reálná, přesto to nic nebere filmu na jeho kvalitě. ()

dr.fish

Film jsem viděl v kině na premiéře a dnes ho viděl podruhé po čtrnácti letech. I po těch letech je to silné téma, výborný film. Doporučuji všem těm, kteří začínají koketovat s jakýmikoliv extrémnějšími myšlenkami jako vhodnou terapii. Svět není černobílý a nemá rychlá řešení. Jednoduchost a rychlost je dobrá pro sport, ale ne pro život. To jsem si odnesl z filmu. Norton je skvělý, film diváka zcela pohltí. Patří právem mezi prvních 200. 90% ()