Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

winstonik

Priznať si ideovú porážku je vo veku nášho Dereka už veľmi ťažké. Ani Derek ju nepriznáva, aspoň nie otvorene, ale dokáže aspoň uznať, že to nebola dobrá cesta. Bolestivá je cesta k vytriezveniu, a málokto je ochotný ju podstúpiť... Skvelý film. ()

Allka

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla. Neotřelost, preciznost, inteligentní příběh, který má od všeho trochu, naprosté vtažení do děje, Furlong a Norton... Co víc si může člověk přát... Od začátku do konce jsem nedýchala. ()

Tamdydam

Ta přeměna Edwarda Nortona z radikálního fašistického hovada v myslící bytost mi nepřišla úplně nejvěrohodnější. Ale dokázal jsem to přehlédnout a užít si fascinující syrový filmový zážitek ()

playboy_05

Tak nevím...na jedné straně bombově zpracované, skvělé herecké výkony...ale na druhé straně dosti roztahané a slabý závěr, ale i přesto sem byl příjemně překvapen ()

VinnePrime

Zajímavé drama s překvapivou proměnou hlavního hrdiny. Po pravdě se mi také těžko věří v tento převrat, ale Edward Norton me prostě dokazal přesvědčit. Je to spíše příbeh o životě člověka, který se dozvěděl, že je všechno jinak, nejde o to jak silná může být ideologie, ale o to, jak slepá je nenávist bez důvodu ( a nebo hůře, s vymyšleným nebo podstrčeným důvodem). A pokud něco v životě provedete, nikdo vám to neodpáře. ()

Tiiso

Obrovským kladem snímku je otázka, které se dotýká. Jak je vidět je poplatná v každé době. Myšlenky ohledně neonacismu se na filmové plátno nepřenáší tak často a tak díky za každý takový počin. Hlavní postavu herec vykreslil v mých očích celkem výborně. Byl většinou velmi realistický a uvěřitelný. Dějová linka občas zádrhavala na vykonstruovaném příběhu a to docela naivním způsobem. Např. ve vězení byli bílí pouze skinheadi a to proto aby bylo jasné, že Derek nemá na výběr ke komu se přidat. A jako partnera na práci měl přiděleného, nebo vlastně naopak, černého, který je skoro nevinný, který je hodný a vůbec po všech stránkách je to skvělý chlapec. A to se ve filmu nachází tato situace zase jen proto aby Derek mohl poznat, že černá barva je také lidská. No a do třetice kdo jiný by ho měl ve sprše znásilnit než rádoby bílí kamarádi. Chápu, že tvůrci potřebovali ozřejmnit změnu názoru Dereka na svět, ale tak průhledným způsobem, to se snese v pořadech pro náctileté. Mělo by to vždy být natočeno tak abych měl pocit, že je vše trochu složitější. Zde celá situace vyznívá velmi černobíle. Naopak mě nedělá žádný problém vlastní přeměna k lepšímu hlavního hrdiny. Každý má právo odčinit své chyby a každý má mozek aby na zmíněné chyby přišel. Realizace je podprůměrná, kamera nudná a statická. O to více se blýskli všichni zúčastnění herci a snímku svým výkonem dali velký punc skutečnosti. ()

Bartoloměj

ano rasismus je velký problém, ano jeho řešení není a nebude lehké a černobílé, ano tento film ho také nevyřeší.... nebýt nortona, dal bych za 3*. ()

hero_bk

Rasismus má v něčem pravdu a v něčem ne. Rozhodně nelze házet všechny negry nebo cigány do jednoho pytle, ale naopak jsem souhlasil s každým slovem o protekci barevnejch. Český úřady, televize apod. totiž záměrně protěžují cigány, aby je náhodou neusvědčili z diskriminace a rasismu. Tenhle film fakt pěkně ukazuje obě stránky věci a já souhlasím tak nějak se vším. "Být černej je teď v módě." ()

stiewe

Americký problém rasismu je známý po celém světě a amerika se této zátěže zřejmě nikdy nezbaví. Kult hákového kříže nám přibližuje jak je možné se od vůdce gengu dá dostat zpět do "normálních" kolejí. Trošku utopický pohled na zatvrzelého rasistu. Konec filmu byl na můj vkus až moc rychlý a smrtí Dannyho mohl příběh klidně dostat nový impuls a pokračovat dál. Co jsem ocenil byla ukázka rovnoprávnosti v Americe, běloch zabije 2 barevný a dostene 3 roky, barevnej ukradne televizi a omylem vrazí do policisty a dostane 6 let. Ach ta spravedlnost !! Edward Notrton předvádí neuvěřitelně reálistický zážitek jenž se každému dostane až do morku kosti. Nevědět, že se jedná o film věřil bych, že je to doopravdy čistokrevný fašoun. ()

Doomer

Pekne je nasili a nektere rozhovory ovsem zaporne hodnotim moralizovani a zase jine rozhovory. Prijde mi ze tento film se chce zavdecit uplne vsem coz ma za nasledek obcas lehce stupidni dej ()

Edgee

Nesmírně poutavý film, který vás chytne a drží do poslední minuty. Po ní zůstává jen spadlá dolní čelist a plno otázek v hlavě, které v ní jsou minimálně pár dní, u mě několik týdnů. Myšlenkové pochody, dvojka Edwardů a vedlejší role Ethana Supleeho si u mě zasloužili vysoké místo v žebříčku filmů. Mrzí mě jenom, že Tony Kaye nedostal více prostoru pro natočení jiného filmu podobné kvality. ()

dwyane

Můžu upřímně napsat, že to je jeden z mála,nebo dokonce jedinej film, po jehož skončeni doběhly titulky, obrazovka černě svítila a já jěště hodně dlouho po tom všem koukal s očima vykulenýma a pusou otevřenou do prázdna..Takhle krutě naservírovaná realita něčeho, co by bylo lepší, aby v minulosti vůbec nevzniklo a následná náprava svýho zvrhlýho přesvědčení(i díky přesně tomu,proti čemu hlavně šli-černoch ve vězení) a poukázání špatnosti toho všeho svýmu bráchovi, který vidí ve svým starším bratrovi vzor, je nevídaná. Silný příběh v kombinaci se skvělými herckými výkony a takovým závěrem si u mě 5 hvězd rozhodně zaslouží. Když už nějaký snímek, tak tenhle stoprocentně! ()

hoid

Tento film by sa mal povinne pustat na zakladnych skolach. Neviem si predstavit lepsiu natocenu dramu o neonacizme. American History X zaujmu kazdeho. Skvely scenar, skvele herecke vykony radi tento film medzi najlepsie snimky co som videl. ()

petka114

Příběh o tom, kterak zlý nácek k rozumu přišel, neboť ve chvíli, kdy bylo nejhůř, pomohli ti, které nejvíc nenáviděl. Nedůvěryhodný blábol? Ne, v podání fantastického Edwarda Nortona, ale i ostatních herců, kteří společně vytvářejí tolik realistický obraz amerického předměstí. Výsledkem je dojemný i krutý film, který ani přes závěrečné smíření nedodává pocit naděje. A scéna, kdy náckové polévají černošskou prodavačku v obchodě mlékem se slovy: „Konečně budeš bílá,“ mi utkví v paměti ještě dlouho. ()

departed

Norton hraje vostošest, to mu žeru. Pokaždé když začne fuckovat, moralizovat nebo poučovat, tak mi to nedá a sahám do trenek. Jenže jeho výkon je vlastně to jediné, na čem celý film stojí. Možná zajímavá story z pohledu jednoho rasisty, který se napraví kvůli tomu, že ho v base ojebali do prdele, ale na stranu druhou to občas zavání dost naivitou a to vzhledem k tomu, jaké má American History X silné téma, to působí trochu divně. Ale jako režijní debut rozhodně dobrý. ()

syphoon

Filmu o rasismu mám rád. Rasismus však rád nemám, a proto celých 119 minut jsem seděl jak přikovaný a vyloženě jsem jen na ten jeden zlomový okamžik. Výborný film, který mě tak trochu podle mě předpovídatelný emotivní konec. Každopádně herecké výkony zde excelují u Edwarda Nortona, kterého vězeňské mříže změní jako málo koho! ()