Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Beer Ceps

Bohužel Kult hákového kříže na mě působil dojmem dokumentu, nebo spíše TV filmu a to mi bránilo se ponořit hlouběji do děje a přiblížit se tak k hlavním postavám. Ale tím nemohu opomenout samotnou myšlenku filmu, která se zapřít nedá. Vše vyzdvihuje konec, který způsobí pomyslnou smyčku nekonečného smutku, utrpení a nenávisti Dereka (Edwarda Nortona). Nenávist je zhouba nejen pro ty které nenávidíme, ale i pro ty, které milujeme. ()

venca163

Film, který si budu asi navždycky pamatovat kvůli jedný z nejbrutálnějších scén, kdy Eda donutí toho černocha zakousnout se zuby do obrubníku... Námět, který začíná být čím dál tím víc aktuální i u nás, tady v Evropě. Jsem toho názoru, že situaci ve společnosti v USA v druhý polovině 20. století si těžko někdo dokáže představit (pokud jí nezažil na vlastní kůži) a tak odsuzovat některé projevy rasismu může být hrozně jednoduchý (a pokrytecký). Ty základní myšlenky nejsou vůbec špatný, právo těch poctivých bránit se vyžírkům, právo bránit sebe, svoje blízké, svůj majetek, stavět práva požkozených nad práva zločinců. Tady by se toho mohla připosraná Evropa hodně naučit! Samozřejmě vyměnit muslimy/cikány za pravicový extremisty je jako vyměnit Stalina za Hitlera. A člověk nemůže hned zastřelit někoho, kdo ho něčim naštval. Zkrátka musí zvítězit rozum, odvaha a správná dávka asertivity. (85%) ()

manonfire

K uzoufání trapná agitka "lidí dobré vůle a všehochuti barev". Při některých scénách ( například příjemně bezprostřední sbližování s ústavním Eddie Murphym) mi bylo z jejich prvoplánovitosti na blití. Celkové vyznění filmu nutí diváka (včetně zdejší bandy kreténků v čele s Golfistou, Geminim, Limou a dalšími:) k závěru, že jsou veškeré námitky vůči menšinám, jimiž Derek ještě za holohlava verboval podobně laděné mladíky, výplodem čistě bezdůvodné nenávisti, vzešlé z popudu samolibé nadřazenosti. Přitom to tak rozhodně není. Většina měst v Americe je dennodenně pleněna a týrána právě gangy afroamerických a hispánských menšin. Zatímco mají černoši 12% zastoupení v populaci, ve vězení jich sedí kolem 50%. Tečka. Žádný jiný ukazatel nehraje roli dostatečně podstatnou, aby tento tristní nepoměr jakkoliv ospravedlnil, natož vyvrátil. Kult hákového kříže je zkrátka filmem, který absolutně smrdí výtvorem na zakázku, jíž si objednala dnešní doba a její pseudohumanistické "potřeby". Ty vznikly na popud mocných, jejichž rezidence leží ve čtvrtích, kam ovšem střelba z ulice nikdy nedoléhá. PS: Jsem rád, že tehdy nacisté svou válku prohráli. Zůstává ovšem otázkou, zdali to má zase tolik společného s problematikou tohoto filmu. 20% ()

DeathTheKid

Kdybych měl popsat Kult hákového kříže (bez spoilerů), řekl bych, že po technické stránce tlačí na pilu aby vzešla více emocionální stránka a celkově vztahy/pocity všech charakterů. To vše díky častým detailním záběrům na tváře. Osobně nevadilo mi to - stejně jako černobíle flashbacky, jako nejsem dement a myslím, že i řada dalších diváků by pochopila, že se jedná o minulost - ale byl to prostě jasný kalkul. Po herecké stránce bezchybné, škoda jen, že dynamika vyprávění děje nebyla dostatečně úderná. Chtěl sem to rychleji...toho si važte, moc chlapů to neříká hh. ()

jefff

Kromě trochu ustřiženého konce dokonalý, myšlenkově brutální film se skvělým Nortonem v hlavní roli. Jak retrospektivní vsuvky, tak současná linie je natočena napínavě a prakticky každá scéna je něčím strhující. Perla devadesátých let. ()

sedm.1

BOMBA!!!Vynikající herci(Ed Norton je genialní...ostatně jako vždy,že?),vynikající scénář,výborně zpracované ožehavé téma.Prvotřídní filmový zážitek!Nečekaný konec vybízející opravdu k zamyšlení!Dobrý film by měl svému divákovi ze sebe něco dát,mě KHK ze sebe dal 120 min.! ()

solskjaer

Dá se říct, že film je svým způsobem nadprůměrný, herci také, ale ty názory o převýchově neonacistů těm jsem vůbec neuvěřil a jen díky nim hodnotím tak slabě. ()

widla

Šokovaná, zaražená,... Tohle jsou stavy, které jsem zažívala po shlédnutí tohoto filmu. Byla jsem skoro jako v transu... Film mi odkryl nové skutečnosti a pravdy o rasismu a nacismu nejenom v Americe. K tomu ještě jako vždy skvělý Edward! Nejlepší film jaký jsem v blízké minulosti viděla!!!!! ()

Lukoboss

Tímto filmem jsem byl naprosto ohromen. Snad ještě pár dní poté jsem nad tím vším musel dumat. Bylo to natolik reálné, že to s přehledem trefilo ten černý bod uprostřed terče. Edward Norton zde podal vynikající (ne-li životní) herecký výkon - díky American history X jsem si ho oblíbil. ()

Mr.Jackass

Balada o polepšeném náckovi. Takhle bych film okomentoval pokud bych na to měl pouze jednu větu. Výborná atmosféra filmu a skvělé herecké výkony v podání obou hlavních protagonistů. u mě za 5* ()

fruitbueno

Už dlouho jsem u žádného filmu nezakrývala oči a nehýkala: Bože, ne! Proč on? Fuj! Do p...! Silné téma, které nutí člověka majoritní společnosti myslet jinak. P. S. Ede, jsi moje jednička!!! ()

lskala

Legendární scéna s obrubníkem a famózní výkon Nortona. Nic víc mi tenhle film nedal. Přijde mi, že je film přeceňován kvůli tématu, který zobrazuje poměrně syrovým způsobem. 70% - 4**** ()

Reanimated

Tony Kaye je nejspíš lepší kameraman než režisér. Kult je totiž efektně natočená moralitka, vyznačující se zkratkovitostí a naivitou (Norton v krimu). Celé to tak nějak klouže jenom po povrchu. Skutečnému jádru problému se protagonisté nikdy nepřiblíží. Nicméně oba Edwardové hrají jak o život. Takže za Furlonga , Nortona a úderný konec: tři křížky. ()

Bratricek

Edward Norton je AWESOME!....vlastně jsem ani nesledoval moc děj, jako spíš jeho výkon. Doporučení: Nikdy si to nepouštějte dabovaný....Edward Norton s hlasem Arnolda Rimmera není to pravý ořechový. Dál k tomu moc není co dodat. 80% ()