Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Guzo

Edward Norton tu předvádí skvělý výkon, stylově natočené jsou i střípky z minulosti, ale něco tomu přeci jen chybělo, i když asi nedokážu přesně říct co.. Možná ten konec (ač očekávaný) mi takhle podaný nesedl. ()

Kosmik 1

Edward Norton ve své nejlepší roli. Vynikající drama, ve kterém je jasné o co půjde hned od samého začátku. Jenže jakým stylem se to všechno bude odehrávat, to už zase tak jasné není. Drsný, realisticky vypadající film plný násilí vůči lidem na téma fašismus (jak už název napovídá). Kult hákového kříže jsem neviděl jednou, ale rovnou čtyřikrát a pokaždý nad tím musím znovu a znovu přemýšlet. Velice emotivní film. Zvláště pak ve vězeňském prostředí a pak závěr, který jsem teda vůbec takový nečekal. 90% ()

J-o-k-e-r

Rasismus nikdy nebyl a nikdy nebude můj šálek čaje. Silný, místy i hodně drsný snímek zachycující proměnu fanatického neonacisty, jež po pobytu ve vězení poznává i jinou tvář své víry. Bohužel jeho mladší bratr se vydal v jeho původních stopách....další parádní role E. Nortona. ()

Siri69

Myslím že svůj životní výkon zde podal Edward Norton !!! S vylebanou hlavou a s drsným výrazem prošel tímto filmem naprosto suveréně !!! Je to nadpůměrný film ve kterém je ukázáno mnoho věcí,které se bohužel dějí i ve skutečném světě a nejen v tom filmovém... Toto drsné drama mohu všem doporučit... 4* ()

Roseinka

Edwarda Nortona mám fakt ráda a mám pocit, že tohle byl možná nejlepší film, který jsem s ním viděla. A taky nejvíc šokující. Nenávidim zas**** nácky, takže se mě tenhle film dost osobně dotýkal. Bylo zvláštní sledovat, jak největší hajzl a vrahoun se změní po opravdu odporné ponižující akci ve vězení a taky po zjištění, kdo ho pak celý zbytek pobytu ochraňoval. Dokonce jsem ho pak začala mít trochu ráda. Spousta scén byla hrozně šokujících a ztrhujících, např. s chodníkem - to mi vytryskly slzy smutku a znechucení. A na konci jsem si taky dost poplakala, i když to bylo očekávané. Styl filmu, kdy se střídala černobíla "minulost" s barevnou současností a obrovský hákový kříž na prsou Nortona, dodával správný nádech až jsem z toho občas měla husí kůži. A zase je tu opět ponaučení: zlí i hodní jsou jak bílí, tak černí, musí se hodnotit lidé jako jednotlivci, protože nenávist budí jen nenávist a taky tyto odporný hnusný extremistický skupiny, kteří jsou schopní zničit i svoji rodinu pro svoje ubohý přesvědčení! ()

Autogram

Rasizmus a fašizmus môže kvitnúť v Amerike aj v dobrej štvrti, ktorá už možno nie je až taká dobrá, ako bývala bez prisťahovalcov. Precitnutie mladých fašistov trvá pridlho, musia si prejsť všetkými fázami. Fáza väzenia je asi najdrsnejšia, ale aj tam to dokázal spríjemniť virtuálny sex pri triedení spodiek a posteľných plachiet. Podstata filmu nie je v akcii, ale dialôgoch, no aj tak som od filmu očakával niečo viac. –––– Dávaj si pozor, pretože v lochu si neger ty, nie ja. –––– Život je príliš krátky na to, aby bol človek stále naštvaný. Jednoducho to nestojí za to. ()

Ichabod

Film co opakovaně krade divákovi dech. Jeden z TĚCH filmů, které by měl každý vidět. Proměna z démonického Dereka v člověka je opravdu neuvěřitelná a neopakovatelná. Dokonale citlivá režie co snadno pohltí každou svou scénou a Nortonův triumf. Edward Norton je jeden z nejlepších herců posledních několika dekád a co měl štěstí na skvělé látky (Primal fear, Fight club, American history X), bohužel jak sám řekl nedávno v Roast of Bruce Willis : "Chtěl jsem jen, aby scénář k Incredible Hulkovi byl alespoň tak dobrý, jako k nejhoršímu filmu od Christophera Nolana". Bohužel Hollywood neodpouští. No nic. TOP 20 film pro mne. ()

blackJag

"UŽ MĚ NEBAVÍ BÝT POŘAD JEN NASRANEJ" Taky jsem kdysi podlehl vypjatému kouzlu tohoto filmu, silné téma, výborný Norton (i Furlong), nicméně s každou další projekcí mi to celé přijde jako silnější a silnější umělecká vypočítavost. Každá scéna tažená na jistotu, ochotně jdoucí v ústrety divákova očekávání, jako podle příručky "Jak natočit zaručené dojímátko s etickým přesahem". Sice jakože na ostří nože, ale ono to fakt neřeže, ani nemůže, to ostří je totiž jen naoko. Leckdy se už u některých scén i zasměji, jak jsou naivní... Škoda, zrovna na tomto filmu se zub času vyřádil nepěkně. Kult hákového kýče... 50% ()

Ementaler86

Jednoho krásného večera začne Eddiemu vykutálená dvojka černochů obdivovat jeho bourák. Obdivují ho tak moc, že se v něm dokonce chtějí projet, ale Eda je zrovna zaneprázdněn a tak si musí poradit sami. Toho si ovšem všimne Eddieho malý bráška, a zatepla jde ty dva uličníky naprášit. Eddie samozřejmě zachová chladnou hlavu a udělá to, co by udělal každý správný američan, tudíž oboum výše uvedeným vystřelí mozky z palice. Z toho můžeme soudit, že se nejedná o čin z nenávisti vůči ostatním rasám. Nechápejte mě špatně, Eddie je nácek jak poleno, ale vzhledem k okolnostem bych vinil spíše jeho amíkovskou náturu. Přeci jen, takhle to funguje v "nejlepší" zemi na světě už léta... Eddie si tedy, za tento rutinní čin, jde zchladit žáhu do nápravného zařízení. V mezičase, kdy je za katrem, ovšem pomalu začíná náckovatět jeho již dříve zmíněný malý spoluděložník. Když se tedy, již napravený, Eddie vrátí domů, je z Dannyho oddaný Landomil, jako byl dřív jeho velký bratr. ()

Amputace

Koloristicky i dějově rozpůlený příběh o rasistovi, kterého nepříjemná zkušenost zbavila veškerých iritací vůči svému okolí. Myšlenka se může zdát oprýskaná a dávno zapomenutá ve sběrnici filmových klišé, ale přitom je základem snímku, který ukazuje, že radikální a nezvratná proměna člověka je možná. On nejen že nám to ukazuje, představuje, on přímo sugeruje svůj postoj (za což je některými kritizován) a činí tak citovou rozdvojeností: 1) na začátku zprostředkovává zrod sympatického hrdiny (Edwarda Nortona), který je společensky neadekvátní, 2) vytváří k němu protiklad v podobě zlem doposud tolik nepostiženého bratra, tomu ovšem dává nejvíce prostoru až v nepřítomnosti druhého bratra (Dereka), kdy sám prochází negativně směřovanou proměnou osobnosti, 3) pobyt ve vězení Dereka změní, zatímco jeho bratrovi poměrně anarchistická, neurčující výchova umožňuje to jediné, co lze v pleťově nejednostranné čtvrti dělat - bojovat za svou rasu, 4) Derek a jeho bratr tak stojí proti sobě, aby se k závěru jejich názory ustálily na společném bodě. Příběh, jak vidno, si nás vodí přesně tam, kam potřebuje. Neužívá k tomu nikrak novátorský řemeslný kabát, dokonale si vystačí se střídáním černobílého a barevného odlišení obrazu a citovými útoky, u kterých není zcela zřejmé, k jakému postoji nás podněcují. Chci říct; je účelem například scény basketbalového zápasu (za doprovodu vynikající hudby Anne Dudley) dosažení sympatizace s rasisty? Nutí nás příjmout tuto komunitu? Nebo prezentuje její hierarchii, pravidla a cíle jen za účelerm následné moralitní montáže, která ji zboří jako domeček z karet? Nejspíše jde snímku právě o to, abychom se cítili stejně zmateně, zrazeně a poníženě, jako Derek ve vězeňských sprchách, chce ukázat, jak snadné je propadnout něčemu, o čem ještě v zárodku víme, že je špatné a takto činí prostřednictvím nás samotných, nás diváků! Protože jak jinak si pak můžeme vysvětlit, že je nám Derek tolik sympatický, když křičí po své rodině (a ví přesně, co říká, má názor, který si obhájí jako málokdo), když skrze basketbalový zápas bojuje proti černým "tiranům", když organizuje přepadení obchodu? Co do proměny člověka je Kult hákového kříže jednoznačně to nejlepší, co jsem kdy viděl a Mise se může v tomhle ohledu jen závistivě pošklebovat (ona má zase své vizuální trumfy, takže to vyrovná). ()

Krasus

American History X je poměrně dost opomíjený snímek především co se týče hereckých výkonů a režie.Tony Kaye má řemeslo v ruce,je vidět,že scénář si přečetl a s rozumem a pochopením ho bez citového zabarvení převedl na plátno.Z plátna doslova jiskří herecký koncert Edwarda Nortona,pro kterého to jistě znamenalo přestát slušnou dávku emocí.Je skvělé vidět co je schopen někdo takto natočit,ale ještě více,že se to opravdu pořád děje.Dokonalá studie extremistických hnutí a jejich následků.Dobře,že to neskončilo ani u podprahového cítění pro nacismus v umění. ()

Specs

Hlášky: Seth: - "Koho nesnášíš, Danny?" Danny Vinyard: - "Nesnáším každého, kdo není bílý protestant." Seth: - "Proč?" Danny Vinyard: - "Jsou zátěž na cestě za pokrokem bílé rasy. Někteří jsou ovšem v pohodě." Seth: - "Kurva, žádný z nich není v pohodě, OK?" & Doris Vinyard: - "Stydím se za to, že jsi vyšel z mého těla!" & Bob Sweeney: - "V mém životě byl moment... když jsem obviňoval všechny a všechno... za veškerý žal a utrpení a všecky podlé věci, které se mi staly. Potom jsem viděl, co se stalo mým lidem. Obviňoval jsem každého. Bílé lidi, společnost, boha. Nedostával jsem odpovědi, nebo jsem se špatně ptal. Musíš klást správné otázky." Derek Vinyard: - "Jako například?" Bob Sweeney: - "Učinily tvoje minulé skutky tvůj život lepším?" & Danny Vineyard: - "Můj závěr zní, že nenávist je zbytečná zátěž. Život je příliš krátký, abychom si ho tímto ničili. Nestojí to za to." ()

rubik1

Jeden z najlepších filmov aké som kedy videl. Edward Norton bol naozaj frajer. Najmä sa mi páčil jeho výraz keď preňho prišla polícia. KLOBÚK DOLE!! Len ľutujem ten smutný koniec filmu, ale taký je život... 90% ()

U.Tarare

Začátek filmu (nemyslím tu soulož, ale krádež auta), jak na ulici vyběhne borec s vytetovaným Hakenkreuzem na prsou a zkolí hned pár černochů, ve mě vyvolalo pocit, že tento film bude dobrá podívaná. No, docela jsem se spletl. Poté, co se tento nácek (nikoli skinhead) ocitne ve vězení a ihned se seznámí s dalšíma plešatejma blbama, šel film dost dolů. Když mu pak plešouni natrhli pr*el, tak přišla úplná stupidní reakce. Z našeho velikého borce se stal lidumil, celá jeho víra v Ádu a bílej svět je ze dne na den pryč a to jenom kvůli tomu, že narazil na pár nácků, kteří nebyli podle jeho gusta. Vrátí se domů, řekne vyholenýmu bratrovi, proč už neni náckem a bratříček rázem přestane být tím, kým byl do teď. Ať už kdokoliv věří v co chce, pochybuju, že by s tím praštil ze dne na den, zvlášť z takovýchto hloupých důvodů. ()

VooDoom

V některých pasáží mi něco chybělo, konec je podle mého názoru udělaný nejlépe jak mohl být natočený.Každý má na tyto věci jiný názor a každý si udělá svůj konec.Jinak nemám co dodat, krev ve mě vařila celou dobu :) ()

Wbcko

Od filmu jsem čekal větší drsárnu (z vyprávění jsem znal pouze scénu "zakousni se do toho obrubníku"), naštěstí to nebylo tak horký.. Celkem příjemný snímek o tom, že rasismus je špatný se zářícím Edwarde Nortonem v hlavní roli. Jediné co mi malinko nesedlo byl závěr. Očekával jsem hrdinský výstup ve stylu Clinta Eastwooda v Gran Torinu, ale bohužel (nebo možná naštěstí) byli tvůrci o dost prozaičtější.. Celkově velmi silný zážitek... A to jsem se díval přes den, na monitoru a ještě s dabingem. ()