Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Hwaelos

Tak to po letech přišlo. Když jsem koukal na Kult hákového kříže poprvé, nedokázal jsem se dodívat. Vadila mi hlavně ta syrovost, s jakou se prezentovalo násilí. Na druhou stranu, ani jsem nedokázal ten film pochopit zcela správně a dát ho do relevantních souvislostí. Kayeho snímek otevřeně tematizuje nešvar americké společnosti, která vnímá historii antisemitismu úplně jinak, než my Evropané. Amerika si neprožila tu pravou hrůzu druhé světové války, která se odehrávala mimo bojiště. S jejími následky se však musí vyrovnávat úplně stejně. Z tohoto faktu vyplývá i důvod, proč je ve většině evropských krajin nacismus zakázanou ideologií, zatímco v USA tomu tak není. Kult hákového kříže čerpá svoji působivost z pluralitního nahlížení na problém rasismu. Neopomíjí fakta, ani různost názorů. Nestraní a nenasazuje růžové brýle. A hlavně - zobecňuje a odhaluje problém až na dřeň. Poselství nestaví na střetu idejí nebo kultur, ale na odmítnutí násilí a nenávisti jako takové. ()

Terva

Film, který není o skinheadech nebo o bílé moci, ale o tragédii jedné rodiny.......... Ocenění : Oscar 1998 - nominace: hlavní herec (E. Norton) Satellite Awards - hlavní herec v dramatu (E. Norton) ....Scénář : David McKenna. Kamera : Tony Kaye. Hudba - Anne Dudley. Slovo Fuck je na denním pořádku. CHYBY VE FILMU - 1 - ( POZOR SPOILER ) Když ten černoch zastřelil Dannyho, tak skvrny krve na zdi jsou v každém záběru jiné.... KONEC SPOILERU 2 - V 7 minutě je v odraze od dveří skříně vidět mikrofon. CITÁT - Můj závěr zní, že nenávist je zbytečná zátěž. Život je příliš krátký, abychom si ho tímto ničili. Nestojí to za to........... CITÁT - Zlepšily tvé činy nějak tvůj život,......... ()

JayZak

Kult hákového kříže nám dává působivou morální lekci, což je kladem, ale zároveň i záporem snímku. Při poutavém ztvárnění ústřední myšlenky skrze jednoduchý narativ se totiž nelze ubránit hlodání reality, kdy jsem si nebyl jistý, jestli je možné, aby se ústřední postava natolik změnila. Po závěrečné scéně, kdy se kruh uzavře, je pak ještě zjevnější, že postavy (ne příliš komplexně napsané) sloužily spíše onomu vyššímu cíli - morálce a jejímu ztvárnění v jakési moderní americké pohádce. Ta je však odvyprávěna natolik přesvědčivě, že je snadné jí podlehnout i za cenu lehkého ohnutí reality. A ten zlověstný Norton! ()

Seabeast

Vyjímečný snímek pojednávající o problematice nacismu. Tajil se mi v mnoha scénách dech! Co mě ovšem nejvíce fascinovalo byl výkon Edwarda Nortona. V každé etapě filmu, kterou prochází a jak se jeho hrdina postupně mění, je tak maximálně uvěřitelný a přesvědčivý až mrazí. Pointa je jeden velký vykřičník! ()

JohnCZ

Co se týče průběhu je American History X trochu moc zidealizovanej a kvůli pointě vykonstruovanej, ale jinak je to hodně kvalitně napsanej, z určitého pohledu hodně reálnej a velice dobře zahranej film o rasové nesnášenlivosti. Líbí se mi celková nezaujatost a snaha vykreslit postavy nečernobíle (:D... teď to nemyslím doslova), ale dodat jim psychologickou hloubku. V kterém jiném filmu může divák sympatizovat s radikálním neonacistou? ()

corpsy

Fakt skvelý film, rozprávaný v dvoch rovinách ( najlepšia je tá čiernobiela - Derek ešte ako skinhead ). Snímok skvelo napísaný a zahraný. Nekompromisný záver. ()

Expendable

Při sledování takovéhoto filmu má člověk pocit, že všechno co Norton řekl, je pravda o těch imigrantech co se jenom přiživují na úkor bílých, gangy, drogy a hip hop co kazí bílou mládež. Že každý 3 černoch sedí v nějakem nápravném zařízení, to je víceméně všechno pravda, ale člověk by neměl všechny házet do jednoho pytle. Pravda je, že násilí, vraždy, chudoba a drogy není jenom věc černých, ale i bílých. At si Američani nadávají jak chtějí, ale za ty svoje imigranty si mohou sami, neměli dělat s černochů otroky a vozit si je do Ameriky jako levnou pracovní sílu, oni mají jiný styl života, který se neslučuje s naším. Ve filmu je vyzdvižena lidská nenávist k menšinám neboli rasizmus, zatímco půlka filmu je vyloženě rasistická, druhá půlka funguje jako naprostý opak a polepšení osobnosti. Kriminál lidi mění, ale většinou k horšímu, tady to bylo naopak, člověk pak vidí co jsou neonacisti za odpad. Sfetovaní kreténi, kteří jsou pořád nasraní a vztek si vylévají hajlováním a mlácením černých. Pro mě je to chátra, která si neváží naší historie, ta která překrucuje dějiny např. z nacistů udělají svoje vzory, vytetují si hákové kříže, orlice a bůh ví co ještě. Nevím kde vzali ty holé hlavy, to jsem nikde na starých dokumentech o nacistech neviděl, to jenom dokazuje co je to za chátru. Chtěl bych vidět co by na ně řekl Hitller, nejspíš by je poslal za odměnu do koncentráku a nebo rovnou do plynu. Tento film považuji za jeden z nejlepších filmů zaměřené na toto téma. Ten konec mě dostal, bylo to fakt smutné.98% ()

zablaga

Krásny príbeh o vyvýjajúcom sa rasizme a neustálom hneve, ktorý nič dobré neprináša:-) Edward Norton, nám ale priniesol bravúrny film. :) ()

Marek1991

V celku dosť pravdivé vykreslenie, avšak nie úplne. Páči sa mi však, že ukázali, že zlobou sa nič nevyrieši. Taktiež však problém, že niektoré etniká a ľudia, naše dobro k nim nemusia brať tak, aby začali oni to dobro konať aj nám a naďalej budú nám iba škodiť, pre príklad záverečná vražda. Edward Norton má moju pochvalu, ale čakal by som menej toho amerického subjektívneho pohľadu a viac reality, lebo realita je pestrá. Na tú dobu však veľmi kvalitný film. ()

Padme_Anakin

Edward Norton. Bolestná ztráta otce, sžíravě vytrvalá nenávist, dokonale nikotinová matka, odporně hnusná manipulace, nepřehlédnutelné tetování, mladší sourozenci. A pak taky... Edward Norton. ()

prsvl

Na můj vkus příliš naivní a sentimentální. Nejsem si jistý, zda by se hlavní hrdina a jeho bratr (vyznavači neonacismu) tak snadno překonvertovali na slušňáky. ()

Torision

Výborná záležitost, která mě po celou dobu stopáže nepřestala bavit, takže na ni rozhodně nebudu házet špínu kvůli pár nelogičnostem. Má to hlobokou myšlenku, se kterou se správně pracuje, stejně tak nabušenou atmosféru. Vynikající herci jsou samozřejmostí. Norton zahrál navýsost skvěle a i flashbacky, ve kterejch hrál sebe v 17 letech, jsem mu věřil. ()

Qasa

S ideovým vyzněním filmu naprosto souhlasím, ostatně stejně tak jako například s dokumenty Michaela Moorea, a je dobře, že takovéhle filmy vznikají, ale těch pár let, co jsem vnímal svět za bolševika, mi naočkovalo odpor vůči takovýmto agitkám. Myslím, že na Američany, Západoevropany a lidi pod pětadvacet u nás to může fungovat, ale já mám raději vícevýznamovější filmy, jakým je na téma rasismu například Crash. ()

PauloZ

Nehorázné! Konec jsem si pouštěl 3 krát a nechápal jsem! Rasismus z velice zajímavého a hard pohledu. Pár mezer to mělo, ale to v tomto případě nevadí. Nortona mám víc a víc rád:) ()

F.man

Silné téma, které mě už po několikáté drželo celých 119 minut bez přestání v atmosféře snímku. Oceňuju taky, že film není prachsprostá náckárna pro efekt, ale nutí diváka myslet, ukazuje Vinyardové pozadí, jeho motivace, modely chování... A těch málo chyb, které přeci-jen na Kultu hákového křiže vidím naprosto smazává herectví Nortona, který je nácek ja vyšitý. Jeden z těch nejsilnějších a nejoblíbenějších filmů. Derek, what are you trying to prove? ()

Marsik

** Nekompromisní pohled do světa skinheadů. Velice surové, reálné a věrohodné. Edward Norton neuvěřitelně válí. Vyprávění Dereka o tom, jak byl v kriminále, bylo tou nejlepší pasáží. Nicméně k plnému hodnocení mi tam něco chybělo. Něco, co nedokážu úplně popsat, ale i tak říkám: "Super film". 80% ()