Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

EastWicka

Když jsem tenhle film shlédla podruhé, po letech, zůstala mi po něm dost nepříjemná pachuť v ústech. Ne, že bych Derekovi tu proměnu z nácka v morálně probuzeného člověka přímo nevěřila (Edo, Nortone, Tobě se dá uvěřit ledacos...), ale nedokážu vstřebat tak nízký trest za vraždu a hlavně svévolný tlak na to, aby divák Dereka vnímal jako od minulosti očištěného vizionáře, bezmála mučedníka. Pardon, jen mě to cituplné pojetí nějak rozčílilo. Ale řada scén je nezapomenutelných, skvěle zahraných, s dialogy, z nichž mrazí. Skoro všechny se odehrávají kolem rodinného stolu. Za pár let, až budu smířlivěji naladěná, možná zase vrátím tu čtvrtou hvězdičku. Update: Tak jo, napotřetí ji dávám zase zpátky. ()

Adasin

Ústřední dvojice je prostě top a i film sám o sobě rozhodně stojí za zhlédnutí. Také myslím, že by mohl klidně posloužit (třeba) i ve výuce na školách, určitě má co divákovi říct, ale nesebral, nebo spíš nezasáhl mě tak, abych napálila plný počet, a dost mi vadilo i to přeskakování z černobílého na barevný obraz, přestože to byla součást příběhu. 8/10 ()

LINKIN

Vystřízlivění z nacistické ideologie... Moc pěkný film, který poukazuje na to, že neonacistické skupiny nemají zábrany před nikým a před ničím. Celou dobu se ve filmu "něco" děje a tak vás drží neustále v pohotovosti a ačkoliv sem u filmu neuronil ani slzu, přišel mi jeho konec velmi dojemný, škoda, že podle mě trochu ustřižený. A ještě bych chtěl dodat, že ve skutečnosti není ten rasismus tak jednostranný... ()

NinonL

Jeden z nejlepších filmů o (americkém) neonacismu a nenávisti vůči černochům (resp. o vzájemné nenávisti mezi rasami), jaký jsem kdy viděla. Konec je sice trochu méně uvěřitelný, přesto plné hodnocení. ()

Krissty

Tenhle film je prostě klenot. Každý, opravdu každý, by ho měl vidět.. Reálný pohled na to, jak to v dnešní době chodí.. Světem (nejen Amerikou) hýbe rasismus, lidé se podle barvy pleti třídí do pomyslných pytlů a tenhle film ukazuje, jaká je to hloupost.. Celý příběh je opravdu skvěle zpracovaný, tak skutečný.. 5*, to je bez debat :) ()

Krt.Ek

Přerod hlavního hrdiny z radikálního rasisty na skoro až humanistu je dle mého nevěrohodný, to ale nemění nic na faktu, že film může sloužit jako docela dobrá didaktická pomůcka v boji proti rasismu. Počítám, že nikdo nechce jít ve stopách Dereka Vinyarda a proto by mohl film několik potencionálních nacionalistických tyranů od jejich potencionálních zločinů odradit. 75% ()

agentmiky

Film, který jsem pořád odkládal, nějak se mi do něho nechtělo. Teď mohu s čistým svědomím říct, že to byla obrovská chyba. Snímek, který řeší velmi závažná sociální témata, silný neonacismus a s tím spjatý rasismus vůči menšinám, a nebojí se ukázat jejich opravdovou stránku. Každý by film měl vidět, neboť to slouží i jako dokumentární vyobrazení jejich zvyků a funguje to jako jakási sonda do jejich života. Není snadné se na to koukat, je to silná káva. Oba Edwardové vskutku skvělí, Norton si podle mě tímto úžasným výkonem otevřel vrátka do Hollywoodu, po tomhle fláku mu musela na stůl létat jedna nabídka za druhou. Na druhou stranu zamrzí, že tak nadaný herec v dnešní době již není tak vytěžovaný. Místy černobílý filtr ještě více zhmotňuje hutnou atmosféru. Režiséra pořádně neznám, ale komu se povede, že na začátku upřímně hlavního hrdinu nenávidíte a ke konci, kdy se snaží resetovat svůj dosavadní život, začít s čistým štítem a jednoduše normálně žít, s ním soucítíte. Konec drtivý, dalo se to očekávat. Minulosti prostě neutečete, ať se snažíte sebevíc. Možná časem přidám pár těch procent, teď silné čtyři hvězdy. Za mě dávám 86 % ()

Turiec

Edward Norton v úlohe Dereka dokazuje, že dokáže vynikajúco stvárniť rozporuplné postavy a ich premeny. Sprvoti beznádejný nacista plný nenávisti musí prežiť ťažkú životnú skúsenosť aby pochopil svoj omyl. Ako každý, kto si uvedomí, že pochybil a chce sa vrátiť na správnu cestu, musí pochopiť aj zodpovednosť. Zodpovednosť za každý čin, slovo a dokonca myšlienku. Preto nestačí vrátiť sa. Treba nasmerovať aj tých, ktorých sme svojim počínaním zviedli nesprávnym smerom. A to je ťažšie a častokrát je už neskoro... Po všetkom našom konaní zostávajú stopy, ktoré sa nedajú zmyť. Rovnako ako Derekove tetovanie. Film sa snaží ukázať, kde všade môžu byť korene neznášanlivosti. Rodíme sa s ňou, prinášame si ju na tento svet, alebo sme sa jej len naučili? Za prílišnú brutalitu ako aj za vulgarizmy dávam 2 hviezdičky dolu. Výsledok **1/2 ()

-Ravee-

Jeden z nejemocionálnějších filmových zážitků, co jsem měl možnost prožít. Už při počátečních záběrech na písečnou pláž ze mě spadla dobrá nálada a s postupem filmu jsem upadal do stále hlubšího splínu, který vyvrcholil dokonale vygradovaným závěrem. Kaye se navíc postaral o nejlepší práci s kamerou, jakou jsem viděl, a když připočtu vybroušený scénář, hudbu a duo Norton-Furlong, dostávám obrovský "kult", přesně jako prozíravý překladatel.. ()

Paxxx.cz

Kult hákového kříže mě doslova šokoval a vyvolal u mě takové emoce, jako se nikdy žádnému filmu nepodařilo. Výborný Edward Norton (především proměna Dereka), spousta silných a dobře zapamatovatelných scén (strhávání nacistických symbolu), dech beroucí konec,...90%. ()

RasputincZ

Neskutečně poutavé drama, které reaguje na budoucí hrozbu neonacismu a americkou svobodu slova. Film doslova nutí k hlubokém zamyšlení. Přesto je film především rodinné drama, hlavní příběh se točí kolem Dereka, kterého poznamenala smrt otce, za kterou viní obyvatelé černé pleti. Ve městě se cítí stejně jako další osoby bílé pleti ohrožen, pevně věří, že právě imigranti jsou zkázou ameriky, která brání bílým občanům pracovat. Cameron, hlavní pohlavár neonacistického hnutí ve městě vidí v Derekovi potencionálního vůdce, který má charisma a schopnosti vést dav. Z Dereka se stal zapřísáhlý neonacista s hákovym křížem přes půlku hrudi a vše vyvrcholí právě nazačátku filmu, který je nejbrutálnější scéna z celého filmu. Bohužel následnou osvětu ve vězení jsem Derekovi vůbec nevěřil, působilo to neskutečně naivně. Jsem si jistý, že kdyby byla delší stopáž, filmu by to rozhodně prospělo a ted nemluvím pouze o části ve vězení, ale třeba i závěr je dost uspěchaný. Edward Norton je naprosto fenomenální a Edward Furlong mu velmi schopně sekunduje. Především závěr dost vyzdvihuje výborná hudba Anne Dudley. Kult hákového kříže je vůbec první film, který jsem o neonacismu viděl a nebýt kýčovitého konce a pro mě osobně neuvěřitelné, vězěnské osvěty, bylo by to za 5*. http://www.youtube.com/watch?v=pp2eV7QEK0A ()

Greg

"Well, my conclusion is: Hate is baggage. Life's too short to be pissed off all the time. It's just not worth it." Výborný herecký koncert Edwarda Nortona! Hodně podobných filmů může spadnout do toho, že se za každou cenu snaží předat divákovi nějaké poselství. Ale toto není ten případ. Je jasné, že film poukazuje na zbytečnost jakékoliv rasové nenávisti, a na to, že násilí vždy plodí jenom další násilí. Ale dělá to nenápadnou formou, z pohledu bývalého skinheada. Výborně bylo také pojato odlišení jednotlivých částí vyprávění - oddělení současných a retrospektivních událostí. Černobílý obraz dodal událostem mnohem více vážnosti. A úvodní a záverečné podobenství s nekonečným oceánem zaslouží taky poklonu. Scénář se povedl, ale to, co v něm autor předvedl na konci, takový zvrat v posledních deseti minutách jsem nečekal ani náhodou. Výborná je ve filmu i kamera, zvlášť pak některé zpomalené záběry. Z hereckých výkonů opravdu dost vyčnívá Edward Norton, možná že se jedná o jeho životní roli, protože jeho proměna je tak dobře zahraná, až mi připadalo, že sleduju dvě různé postavy. Ale výborný výkon i Edward Furlong. I jemu bych neměl podobné smýšlení problém uvěřit, ale i přesto je v něm pořád cítit, jak ctí svého staršího bratra. Když se k tomu přidala skvělá a patřičně stísněná a naléhavá hudba od Anne Dudley, vyšel mi další skvělý film, který můžu hodnotit plným hodnocením. ()

TomX2

"Viděl jsem ty naše hochy jak jdou kupředu, my koupali se v krvi negrů a všech zprzněnců, do jednoho zlikvidujem žida po židu a bílí půjdou dál!" ~ MUST SEE! ()

mysiak

Pozadie prostredia okolie nacistov nebolo nikdy reálnejšie...Edward Norton podáva životný oscarový výkon ako aj Edward Furlong v tomto mrazivo reálnom krutom filme, ktorý by bol za normálnych okolností spoločensky zakázaný...ale vďaka bohu nie je ()

Laxik

Komentář píšu po druhém zhlédnutí, takže už jsem se odprostil od těch všech šoků, které na mě tenhle film vyvalil, když jsem ho viděl prvně. Teď mne dostalo už jen pár scén, ale i u těch ostatních jsem si moc dobře pamatoval, co na mě zapůsobilo, čím, a proč se tak stalo. Tenhle film je jiný, není mírumilovný, není pro mládež, i když právě puberťákům by se měl pouštět povinně. A protože nevím, co dál k tomu napsat, přihodím jen, že je tady pár hluchých míst a že na první shlédnutí je to šestihvězdičkový film, ale na druhé jen čtyřhvězdičkový. První dojem je ale vždy nejdůležitější. ()

Jillen

Rozhodně si nemyslím, že film zkončil happyendem...a že je přeslazený. A jsem rád, že nevím co se dělo potom, možná je v tom kus naděje, které je po málu, ale nelze ji zpochybnit. Norton je ďábelský... ()

Davson

Šíleně patetické, naivní, nepravděpodobné (proboha, ten konec je vtip?) s naprosto plochými, neplastickými, nevěrohodnými postavami, které pouze reprezentují nějaký politický názor a tyto názory pak ventilují v nudných, kožených diskuzích. A k tomu to "umělecké" pojetí - všechny ty slow-motiony, černobílé retrospektivní záběry, "osudová" hudba a záběry na moře (!) bez nějakého hlubšího opodstatnění. Když k tomu připočtu ultrahumanistické poselství ("Pochopil jsem, že nenávist není řešením!"), těžko hledám film, který by tak okázale dával najevo svou uměleckost. A přitom je Kult hákového kříže jen povrchní záležitost, která se nezmůže na hlubší zářez a otravuje svým moralizováním. ()

Sandiego

Film sympatický tématem a velmi intenzivním i esteticky zajímavým zpracováním, který však míří k přílišné korektnosti a umírněnosti. Rovněž trochu moc plačí na pilu co se týče emocí - přehnaná dávka zpomalených záběrů je až příliš přímočarým útokem. Přesto působivý zážitek. ()

MikO_NR_1909

Fascinuje ma, keď sa pri niektorých špičkových filmoch dokážu spojiť užívatelia a začnú vyťahovať všetky (teda spravidla len tie isté) proti-argumenty, ale keď sa pozriem na ich celoplošné hodnotenia, nechápavo krútim hlavou. K American History X len toľko - sám som v minulosti stretával podobných (i keď nie tak radikálnych) ľudí a viem sa k Nortonovi a Furlongovi priblížiť ako málokto. To proste ťažko niekto pochopí z obývačky. Preto viem oceniť tak intenzívne nevšedný zážitok, ktorý sa pohráva s neskutočne ťažkou témou a pri každej sekunde je ostro konfrontovaný s "autenticitou". ()