Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

JohnZ87

Mnohými vymodlený návrat do světa Matrixu po bezmála 20 letech se stal skutečností. A zcela pochopitelně (vzhledem k obsazení režisérské sesle, návratu známých postav, tajemné premise...) vzbudil velká očekávání, která se ovšem podařilo naplnit jen zčásti. Naštěstí se podařilo poměrně smysluplně navázat na předchozí trilogii, a ta tak není nikterak zpětně znevážena či degradována (přestože to tak po určitou část filmu může působit). Děj The Matrix Resurrections se odehrává 60 let po konci předchozího Matrix Revolutions. Přežití/vzkříšení Nea a Trinity je vysvětleno celkem uvěřitelně a dojde i na návrat některých dalších známých postav z původní trilogie. V některých případech došlo k přeobsazení postav (Morpheus, Agent Smith), v jiných se vrátili původní herci (zestárlá Niobe, The Merovingian, Agent Johnson). Nová verze Morphea (Yahya Abdul-Mateen II,) se alespoň snaží držet původního pojetí postavy, zatímco Agent Smith (Jonathan Groff) nemá s ikonickým záporákem v podání skvělého Hugo Weavinga absolutně nic společného - což zamrzí o to více, že původní představitel si nakonec navzdory svému úvazku na divadelních prknech čas na návrat našel, avšak ze strany produkce už zájem pominul. Bezpochyby se jedná o zbytečné znevážení postavy, navíc s ohledem na fakt, že Smithův návrat nemá v rámci děje kromě symbolické reference významnější opodstatnění. Spolupráce lidí a strojů je zajímavá myšlenka, stejně jako celá řada filozofických otázek či narážek resp. kritiky současné společnosti i filmového a herního průmyslu. Nové postavy rozhodně neurazí a typově i stylisticky se do značné míry podobají charakterům z původní trilogie (nejde ovšem o kdovíjak zapamatovatelné charaktery). Nové pojetí Morphea mimo Matrix je rozhodně zajímavé. Akční scény bohužel zůstaly dost za očekáváními i za standardy, které Matrix dříve definoval. V každém případě se jedná o poměrně slušně navazující pokračování plné odkazů na původní trilogii, které je v neposlední řadě i romantickým příběhem. Ten matrixovský nádech tam prostě pořád je, i když předchozím snímkům se Resurrections nevyrovná. Mohlo to být lepší, ale také podstatně horší. 70% ()

Terminer

Jít na to jako na velkolepý sequel původní trilogie asi bych byl hodně naštvaný. Já na to ovšem vyrazil jako pokračování, které chce jít jinou, značně podvratnější cestou. A i když té podvratnosti a sebeparodie mohlo být ve výsledku víc, tak musím říci, že to bylo dost dobré. Vizuál a akce velmi béčkového ražení, ale tady to tak nějak sedělo a byla radost se na to dívat. Velmi bizarní radost. Co zamrzí je právě možná přílišná snaha jít v některých částech filmu cestou klasické čtyřky a nedostatečné využití některých postav (Smith, Merovejec). I přes tyto nedostatky je pro mě osobně Resurrections stravitelnější než Reoladed i Revolutions. Tím nechci srovnávat jejich kvalitu. Jen můj subjektivní prožitek. Silné 4* za odvahu. ()

Maniik88

Úplne chápem rozporuplnosť hodnotení, kde nájdeme všetko od Odpad až po 5*. Ani ja neviem čo napísať po pozretí v kine. Na jednu stranu ma to proste bavilo. Bola to taká fajn stretávka po 20 rokoch s hercami, ktorí zostarli, s konceptom, ktorí sa stal legendou, s príbehom, ktorí bol hodne aj o jedničke Matrixu, no zároveň bol slušne rozpracovaný. Na druhej strane je hodne vecí nedovysvetlených, občas nelogických, efekty a súboje také občas akoby dvadsaťročné. Viac ako akcia ma bavilo to okolo a mal som pocit, že si to Neo aj Trinity užili a že hlavným posolstvom filmu je, že láska, to je tá najsilnejšia energia vo vesmíre. Hudba fajn, noví herci mi prišli cool a ja som proste celkom spokojný. Ale chápem, že to mnoho ľuďom príde zbytočné a že im to nesadlo. ()

šakal007

Jsem rád, že jsem Matrix Ressurections viděl. Je tam pár vtipných nápadů, jako Psycholog, matrix v matrixu, a hlavně konec. Ale jinak platí, že hodnocení odpovídá tomu, na co film navazuje - kromě jedničky považuju ostatní pokračování za slabé. Na začátku filmu marketérka Warner Bros. slibuje svěžest a originalitu, místo toho ale většina příběhu nabízí onanii. Což jistě každý uzná, že může být příjemné, nikoli ale originální ;) ()

Shitonit

Někde přišel pocit, že docházejí peníze, a tak se vytavěl další Matrix, kterej jaxi taxi, více méně, tedy spíše více než méně, vždy zaboduje. A tak tomu je teď a tady. Filmově super, postavy jsou prostě... stále svý, jen mi někde v koutku duše poblikává pocit, že kdyby se nic nestalo, tak..by se nic nestalo. Prostě bych to už dál nechal spát a snít.. ()

MasterMagic

Lana podsouvá jeden nápad za druhým a některé z nich opravdu fungují. Jenže holka se nám v tom trochu zamotala a po poměrně vydatné první polovině záměrně film proměňuje do jakési generické marvelovky. Jako fajn, je to meta, může se za to poplácat po zádech. Jenže on tu stále visí takový droboulinký neduh. Opravdu to vypadá a působí jako podprůměrnej marvel. I Wattsovi první dva pavouci působí jako lépe vystavěné a zrežírované filmy. ()

w_laura

Nejsem si jistá, jak by má podívaná dopadla, kdybych na ní nebyla v kině s kupou popcornu. Na Matrixu jsem vyrostla, takže připočtu-li nostalgickou vzpomínku a odečtu lásku ke Keanu Reevesovi... vychází mi z toho průměrný film s cool outfity a dobrými vizuálními efekty. Matrixové podání Adama a Evy bez výrazných filosofických přesahů.  Neurazí, ani nenadchne. Ale jako zakončení ságy akceptovatelné. ()

GabrielNK odpad!

Nečakal som dobrý dej filmu ale myslel som, že ma potešia aspoň akčné scény, ktoré sú z prvej trilógie nezabudnuteľné. Doba šla ďalej a tak by sme mohli dostať aspoň dobré filmové efekty. O to viac som bol sklamaný, keď akčné scény vyzerali ako hovno po päť dňovej zápche. (0/10) ()

panPatejl

Zbytečná slátanina plná plytkých frází postrádající elementární logiku. Náhodně poskládané dialogy a události možná můžou (díky velkolepému CGI hávu) nějakému šimpanzovi po obrně mozku připadat dechberoucí. Megalomanské efekty už ale dávno film nedělají. A bez nich je to jen dvě a půl hodiny plkání level Ulice. Plesnivou třešničku na dort tomu nasadila ještě úplně idiotská předtitulková scéna a off-topic komediální hoMorfeus. ()

Cooller

hrozně mně mrzí že, vynechali spojitost světa matrixu s počítači, matrixu tak něco celou dobu schazelo, jelikož se jedna o sequel nečekal jsem že se ukažou všichni staří herci, ale když dělam zavěr k něčemu tak ikonickemu jako je matrix mohli alespoň hlavni role sehnat všechny...bez Laurence Fishburna a Hugo Weavinga to prostě NENÍ matrix, chápu že jim to možná okolnosti nedovolí, ale to už bych radši kdyby je prohlasili za mrtve, či tak něco... tohle je otřesny napad, i samotne režii očividně je jasné že lidem to nedojde, tak že určitě sceny sami sebe donutili prolnout starýmy kultovními zavěry z puvodni trilogie a puvodním obsazenim... a proč Smith oslovuje Nea křestnim to mi taky nedošlo... ve snimku tež hodně schazela 'akce' a nějaky pořádny porušení fyzikalnich zakonu ve slowmotion, namísto toho jsme si opět připoměli ikonicky 'bullet dodge' a to hned asi 50x... sequel by uričtě měl navozovat určitou nostalgii, proto vzhledem k absenci herců chápu že to zkouší jinym zpusobem, ale diky tomu doslova nucenemu vzpominani a zbytečné modernizaci to už nelze označit za matrix... je to strašně laciné, Lana to sama bez segry moc nedala, ale určitě když budu mit matrix maraton tenhle dil nejspiš nevynecham, tak za 2 ()

BrianMorello

Oh shit.. here we go again. Je tomu skoro 20 let co měla premiéru dvojice pokračování. Ta svého času byla přijata velice rozporuplně, mj. za „neúctu“ k jedničce a celkově za svojí jinakost. V době premiéry měla Reloaded a Revolutions něco málo nad 60% na CSFD a já si se svojí adorací těchto filmů přišel trochu v menšině. Nyní po skoro 20 letech tahle pokračování ale dozrála jako víno, na CSFD krásně „zčervenala“ a třeba Reloaded rok co rok směřuje pomalu ale jistě k zaslouženým 80%. No a teď tu máme další pokračování a další „neúctu“ - nejen k prvnímu filmu ale rovnou k celé trilogii. A zase je film dost odlišný než se čekalo - tentokrát ještě o level více. A znovu je film přijat velice rozporuplně - taky ještě více než posledně.. Má Resurrections šanci na podobné docenění jako dvojka a trojka? Bohužel asi ne.. Oproti minulosti je zde totiž celkové provedení o poznání horší. Vizuál průměrný, akce občas až tragická, hudba vesměs obyčejná. Co ale zůstalo, je příběh! Jak ten hlavní, tak ten jakoby vedlejší, rozšiřující celý ten svět. Tohle mě fakt bavilo a rád bych viděl či se aspoň dozvěděl mnohem víc. V tomto ohledu se tedy jedná o důstojné pokračování a o to více zamrzí, že nebylo lépe přistoupeno i k samotnému provedení, protože s triky a akcí jako z dob trilogie by se jednalo o další totální pecku. Takhle se jedná o jednoznačně nejhorší díl série, co bude nejspíš navždy trochu černou ovcí. Vzhledem k tomu jak ale nejspíš vznik celého nového dílu probíhal (viz prolamování čtvrté stěny na začátku filmu), chápu Lanu o dost víc, proč zvolila způsob vyprávění, který zvolila. Původní trilogii mi to nijak nezkazilo, beru tento díl jen jako takový dovětek. Pět hvězd jako všechny starší díly ani náhodou, někde okolo čtyř ale docela na pohodu. ()

El.Negros

Kdybych na vteřinu uvěřil, že to myslí naši přeoperovaní soudruzi v zámoří vážně, zavolal bych hned svému kámošovi Elvisovi na Venuši, pak společně se špagetovým monstrem povečeřeli výpary z chemtrails, probrali tento pokus o film a šli si pak zablbnout na kolečkovém křesle nesmrtelného ještěřího muže z Pražského hradu. Tahle fan made fanfiction nema s Matrixem, kromě cool názvu, nic společného. Nic tu není dobře, neboli všechno na číču. Nicméně jako doplněk k fanouškovským youtube videím, nebo jako spin-off v alternativní realitě, kde záporáky hrají bizarní komediální herci a karikatury sebe sama, to není zlé. Jen by to klidně mohlo být zdrama na jůtůbu, nebo jako celovečerák na tv Barandov a nemusel bych za to dávit prachy v kině. ()

J.e.r.e.c

Na nový Matrix se dá nahlížet z tolika úhlů, že by z toho i chudák Eukleides dostal psotník. Je to pokračování, které původní filmy stejnou měrou rozvíjí, jako rozvrací, a vidět, jak si hollywoodská produkce zcela vědomě kope vlastní hrob v áčkovém blockbusteru za 200 mega, je úlet minimálně století. Navíc si člověk ani nemůže být jist, jestli ta špatná choreografie a akční scény o několik tříd horší než ve 20 let staré jedničce neslouží tvůrčímu záměru, protože si fakt neumím představit vesmír, ve kterém by je autoři mohli považovat v jakémkoliv ohledu za dobré. Možná to není první metamoderní film na světě, ale v této cenové hladině zcela určitě, a podobnou revoluci je třeba už z principu ocenit. Ale principy by mi byly platné asi jako oživlému programu zimník, kdyby mě film sral nebo iritoval svou přemoudřelostí (jako některé z předešlých dílů), což se kupodivu nestalo. Naopak jsem se místy dost bavil. I proto, že hrdinové nejsou tak strnulí ve svých sošných pózách, namachrovaní a fetišisticky nadesignovaní (což se ovšem dalo brát i jako plus), a dá se na ně pohlížet jako na bytosti z masa a kostí. Snad jen lehce zamrzí, že navzdory výše napsanému působí Matrix daleko víc jako intelektuální hříčka než opravdu dobrý biják, který bych chtěl vidět znovu. Ale to je spíš můj problém, než chyba v Matrixu... 75 % ()

neo250

Seriozne mam dat Matrixu 2*? Pointa pokračovania? Tak neskutocne som sa tesil, ze to neskutocne skoncilo fiaskom. Jedine pozitivum na filme su neustale stare zabery z predoslej trilogie. Cely dej sa pomaly nesie v nostalgii s takmer rovnakym zaberom predošlých častí no zaroven nic nove neprinesie. Veľká škoda, že nečakali na Huga, ktorý bol v tom čase vyťažený iným projektom, lebo by to z časti určite zachránil než Jonathan, ktorý tam vôbec nesedel. Neo mi skôr pride ako unaveny John Wick, ktory si potrebuje dat pauzu. 2* za film a jednu len za tie staré zábery z ktorých som mal zimomriavky. Slabucicke 3* aj to len preto lebo milujem Matrix. Prečo WB toto dopustilo? :( ()

Clark_Kent

Romantika a silné napětí které vřelo mezi Keanu a Carrie, se prostě nedalo nepřehlédnout. Je dobrý, že L.Wachowski nebála a skutečně experimentovala. ()

Ex_Machina

"Ak chceš ešte niekedy vidieť Trinity, bojuj o ňu."  A pán Anderson samozrejme zabojuje. Prehnane slabé hodnotenia od mnohých recenzentov sú pravdepodobne spôsobené tým, že latka prvého Matrixu je nastavená tak ako je a všetko ostatné už nemôže dosahovať rovnakých kvalít. Dej sa pomaly začína kryštalizovať a všetko do seba postupne pekne zapadá. Pri pozeraní tohto pokračovania doporučujem oslobodiť svoju myseľ a nechať sa unášať vizuálnou stránkou filmu pokiaľ možno na čo najvačšom TV alebo projektore. Vtedy si to celkom užijete. A pocit po zhliadnutí nebude vôbec zlý. ()

Mahowny

Totální recyklace. Poslední díl matrixu zneužívá brad a jede na vlně nostalgie. Narozdíl od T2 a jiných "po dvaceti letech" dílech je tohle jen slepenec odkazů. Bylo to místy až trapné, pokulhávalo to ve všem od scénáře až po kostýmy. ()

incognito

The Matrix Resurrections on de mě dostává čestné vyznamenání : pokračování, které nikdo nechtěl, ale stejně ho tady máte!! Vrací se nám tady část původního obsazení a část původních tvůrců. Film je tak podivně rozkročený mezi tím, dělat si sám srandu ze sebe jemu podobných pokračování a snaze navázat na slávu prvního dílu. Rozhodně mi chyběl ten ikonický nazelenalý look!!! Nemyslel jsem si, že to bude dobrý film. Ale nečekal jsem to až tak špatný. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách