Vodník je čtvrtá, předposlední řada televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice. Marie Výrová ve svém volném čase a na vlastní pěst vyšetřuje policií dávno uzavřený případ nepochopitelné vraždy malého dítěte na olomoucké periferii, která se odehrála před více než pětadvaceti lety. Znepokojující svědectví aktérky dávného neštěstí přiměje Marii Výrovou, aby se beznadějným, případem znovu zabývala a pokusila se očistit nespravedlivě odsouzeného viníka. Příběh Vodníka se odehrává ve dvou časových rovinách: v časech těsně před revolucí na sklonku komunistické éry na konci osmdesátých let a v současnosti. V první rovině se případem zabývá kriminálka komunistického Československa pod velením majora Voženila. V současnosti Marie odhaluje povážlivé nedostatky ve vyšetřování tehdejší policie a odhaluje důvody, které k nim vedly. Vodník vychází jednak z klasické britské detektivní školy, kdy osamělý detektiv konfrontuje svědky a aktéry zločinu, skládá si postupně obraz událostí na základě více či méně spolehlivých svědectví zaujatých aktérů. Žánrově přesahuje jednak do hororu a jednak do psychologického rodinného dramatu. Ukazuje destrukci vztahů jedné rodiny poznamenané dávným, nepochopitelně krutým zločinem. Vodník se tak stává i zamyšlením nad spravedlností a smyslem jejího naplnění i po mnoha letech. (Česká televize)

Gortyna

Především vynikající kamera, výborné herecké výkony a hudba. Jen to rozuzlení je svým způsobem podraz na diváka. Protože nemůžu prozradit pointu, nemůžu taky vysvětlit ten podraz. ()

doriana.g

Po 1.dílu: Škoda toho zbytečně názorného krvavého zabarvení, červená Krobotová, červený bar, mě to hrozně rušilo. Ale za zbytek 4* a smekám, takovou atmosféru jsem u českého televizního výtvoru snad nezažila. Vtáhlo mě to, mrazilo mě, ještě u titulků jsem seděla jak zařezaná. Cirkulou. Těším se na příští neděli. ()

CaptNemo

Herce mám rád, ale zasloužili by si lepší příběh i zpracování. Je to celé takové "česky upatlané". Pocitově úchylné, obrazově zmatené. Všemu nasadila paruku maska Václava Neužila. Začali jakoby nahoře a jak pokračovali, zjistili, že došel latex. Stejně hlavně hrajou hlavně oči, ne? Tak ho nechali, jak byl. Takhle stárnout, to musí být očistec. A takové mi to přijde celé. Další díly vzdávám,. ()

Salvator

Dejvické divadlo vlevo, vpravo, nahoře, dole, prostě všude. Všeho moc škodí a zejména pokud jde o spojení se slátaninami jako je Vodník. Vražda dítěte cirkulárkou, nesmyslné důvody otevření "pomníčku", nelegitimní postup vyšetřovatelky. Rapl 2 byl průšvih a tohle jde v jeho stopách. ()

Ironhead

"Pokud si člověk po čtyřicítce pořád ještě uchovává nějaký iluze o Světě, pak se nejedná o projev optimismu ale první příznaky stařecký demence." :_) A jak už někdo přede mnou naznačil, máme tu takové kratší ale originální české True Detective. A zaplaťpánbůh za něj. Sice asi nic moc pro mainstreamové bakalářové hltače českých seriálů, ale o to větší pohlazení po duši trochu náročnějších diváků... díky... ()

Hamar

Jako detektivka místy trochu chatrné. Ovšem jako psychologické drama se silnou atmosférou parného léta roku 1987 a odkazy na Kytici, to bylo výborné. A i na výtvarné zpracování (ty šílené filtry) a celkový styl minisérie jsem si postupně zvykl a ocenil ho. Zavěrečná vysvětlující scéna s emotivní písní Miroslava Kemela se mi hodně zaryla pod kůži. Ocenil bych i výborné herecké výkony Melíškové, Stivínové, Hanuše a hlavně naprosto excelentního Neužila. ()

Franki69

Další detektivka s olomouckými vyšetřovateli ani ve své čtvrté sérii nezklamala. Režisér Tauš dal dohromady vynikající zpracování vesnické „domácí zabijačky“ s naprosto bezchybně hrajícími aktéry. Obzvlášť vyzdvihuji Kláru Melíškovou, Alenu Dolákovou, Václava Neužila ml., Miroslava Hanuše nebo Miroslava Táborského. Na české poměry se velmi zdařilo obsazení dějové linky z roku 1987 dětskými herci. Dusivá atmosféra parného léta s psychicky se hroutící matkou a věčně brečícím novorozenětem na vesnici, kde ječí cirkulárky nebo puberťáci túrují fichtly byla ukázková. A postupné rozplétání složitých, značně deformovaných rodinných vztahů ještě před vraždou novorozence (a po ní už tuplem) mělo sílu antické divadelní tragédie. Ale na sto procent to není. Umělecko-kamerově chromatických exhibic bylo až příliš. V každém z více než hodinových dílů bylo kolem 15 minut psychedelicky houbičkově barevných koláží zbytečně navíc a k ničemu. Naprosto pitoreskně pak působily scény z krajského policejního ředitelství s nudícími se policajty, prohánějícími se na segwayích po parkovišti. A konec…ten byl hodně slabý. Pro mě už byl proti přes sto let starým pravidlům dobré detektivky. Příběh má směřovat k efektnímu rozuzlení. Tím že tvůrci dopustili, aby posledních cca 15 minut !zkušená! policejní komisařka doťapala bosky, bez posil lesem k vrahovi, který na cirkulárce zabil novorozeně, ten jí cosi povyprávěl a pak odkráčeli „na výlet“ do titulků kamsi do dálav…tím celou tu třítýdenní, pečlivě budovanou hutnou atmosféru celého díla zmuchlali jako nepotřebný kus hadru a vhodili ho do koše. Taková škoda! A přesto, stálo to za ten čas. S přítelkyní dáváme male & female shodných 80%. ()

Winster

Možný spoil!!!Povedené leč tihle vrazi z posledních 10 minut filmu jsou ti pro diváky, co u filmu přemýšlejí a sami kombinují ti méně oblíbení. Myslím si, že dívka co tráví čas u babičky zná minimálně většinu vesnice a tohodle zanedbaného vandráka by si pamatovala a tím pádem v něm poznala i vodníka. A nebyl by to takový fantom, jakým se v průběhu 99% času seriálu zdá. Na celé povídce mi nejvíce vadí ten pokus o umění, prostě se mi to tam nehodí. A občas jsou zde různé nepřesnosti, nicméně i tak je to senzační podívaná pro diváky ČT. ()

hony23

Z cyklu Detektivů od Nejsvětější trojice zatím nejpovedenější minisérie. Brutalita trestného činu, dokonalé zachycení atmosféry a do poslední chvíle nejistota, kdo je pachatelem 30 let staré vraždy. Aniž bych chtěl spoilerovat, kdo je pachatelem, právě k osobě pachatele mám jedinou výtku, očekával bych, že to bude někdo, kdo se.... ()

rigby

Už předchozí části této kriminální série jsem považoval vždy za vydařené nadprůměrné dílo. A tak jsem se moc těšil na další příběh. Ale to, co autoři předvedli v prvním díle, to mě srazilo k zemi. Hodinu jsem ani nedutal, atmosféra se dala skoro krájet. Pak to trochu ztratilo dech a příběh se motal v bludném kruhu, aby v posledním díle plně vygradoval. Bylo mi jasné, kdo je vrahem, ale nečekal jsem, jakým silným způsobem bude ztvárněn ten pocit viny. Mohu jen tleskat. 5- ()

zigy

Experiment, který někdo sejme, a já ho chápu, a někdo vynese do nebes jako něco, co tady v ČR ještě nebylo. Mix žánrů, tajemné zlo, temný venkov, dávná vražda, stíny lidské duše, horké léto a mladé holky a jejich blbost, vodník, šílená matka…...no, těch zajímavých věcí je tam hodně......ale taky trapasů (kamera fuj). Tleskám ale za snahu udělat něco jiného, než je běžné. ()

RyxiraAmy

Pustila jsem si první díl večer, když už byla tma a docela mi u toho tekly nervy. Vodník se mi zkrátka nějak dostal pod kůži... Líbil se mi styl, jakým byl natočený, i když uznávám, že ke kriminálce se moc nehodí (a konec třetího dílu, to fakt bylo peklo). ()

0kozel

Minisérie vodník je podle mně nejlepší z celého cyklu detektivek od Nejsvětější trojice. Ta atmosféra se opravdu povedla, líbila se mi i kamera. Jen je škoda, že od začátku víte, kdo to udělal. ()

Scaevola

Pokus o uměleckou detektivku vyšel na výbornou, ačkoli za to nemohou barevné filtry ani kameraman, který by se měl naučit ostřit... Za brilantním vyzněním naopak stojí to, co za každou dobrou detektivkou, totiž promyšlená výstavba děje, odtažití vyšetřovatelé a skvěle napsané a zahrané postavy. K tomu všemu je nutno připočíst kupodivu také zneklidňující prolínání časových vrstev, jež dává vyniknout civilním, leč pokřiveným rodinným vztahům a jedné chorobně zneuznané mysli. Mrazivý zážitek, který zůstane v mysli nepochybně dlouho. ()

Syndrom

Ne vodník, ale fakt nekecám, on to opravdu udělal zahradík.___I když bude vypadat, že to dobré na scénáři už vytvořila knižní předloha, úplně bych neřek že Jarchovskýho kolikrát debilní dialogy to sráží na tři. Jako často u nás zase ta dramaturgie. Prušinovský to hezky vystih v rozhovoru s Výbornou: "Per (Kolečko) je sřelec a hláškař. Vymyslí zábavný situace. Na mě je vymyslet jak se tam ty postavy dostanou. On píše odshora, já odspoda." Psaní odspoda je samozřejmě težší, lidi se s tim nechtěj moc srát a je to vidět úplně ve všem. Jmenovitě, že vlastně nemaj moc co říct, protože 90 procent reálnýho děje kolem sebe prostě ignorujou a tak se nikdy pořádně nenaučí jak ho věrohodně simulovat pro fikci. Nebo se to dá nudně svést na lacinou rychloprodukci český kultury, kdy neni času drtit text___Programově proženskej příběh je urážející, ale poměrně solidní, klasická detektivka zábavná. Fakt. Zahradník. ()

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky

07.03.2020

Letošní 27. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer, inspirovaný tradičním českým cibulákem, plný největších hvězd českého filmu… (viac)