Tým detektivů pod vedením Marie Výrové má nový případ – vraždu muže, kterého nejdříve někdo postřelil kuší a ihned poté několikrát přejel jeho vlastním vozem. Vyšetřování detektivy zavede do prostředí exkluzivního lukostřeleckého klubu, jehož členy jsou dnes bývalí vysokoškolští spolužáci – ambiciózní náměstek primátora, který řeší rozvodovou situaci, uznávaný chirurg, který udržuje vztah s prostitutkou, existenčně zajištěný rentiér, a kontroverzní podnikatel. Situace nabere dramatický obrat, když vyšetřovatelé i potenciální oběti pochopí, že kdosi systematicky usiluje o jejich životy… Východiskem závěrečné detektivní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice se opět stala předloha Michala Sýkory, kterou pro televizní obrazovku adaptoval scenárista Petr Jarchovský. (Česká televize)

sorrow

V poslední době cítím u českých kriminálek největší slabinu v posledním dílu, kdy skoro vždy dochází k velice zvláštnímu a nepravděpodobnému rozuzlení, viz všechny díly Labyrintu, Vodník, Živé terče apod. Zrovna u této série, ale i u Vodníka byly první dva díly velice dobré, ale ten třetí snad natočil někdo, kdo je úplně mimo. Vrah z posedu trefí Rovenského st. do nohy na 500 metrů, ale pak není schopen v kostele trefit Rovenského ml. na 50 metrů, navíc i pokud by trefil, bylo by jisté, že bude zatčen. Česká televize má v poslední době nějak spadeno na policii, protože z nich dělají naprosté hlupáky ( k dokonalosti to bylo dovedeno v Raplovi 2), jen v tomto díle, jeden policista čeká před domem Kuželíka celou noc a očekává, že je doma, ten už se však dávno koupe u moře, další dva hlídají Rovenskou, opět čekající a hlídající někde za plotem a nezabrání její vraždě a dokonce odvozu její mrtvoly. A ten Mráz přišel na to, že jí zavraždil Rovenský jako jak? Kdyby byla policie ve skutečnosti tak neschopná, nebyla by u nás objasněnost vražd někde kolem 92%. A musí se samozřejmě udělat herecký štěk i pro Krobota a tak se auto s mrtvolou odveze zrovna na parkoviště, kde dělá hlídače bývalý velitel kriminálky. Příběh i zápletka OK, konec to celé totálně zabil. Pozitivní jen herecké výkony Isteníka a Orozoviče. ()

Enšpígl

Start byl skvělý, hodně mě to zaujalo a čekal jsem jakým směrem se případ vyvíjet, ovšem postupně ztrácel na zajímavosti a závěr považuji za scénaristický teroristický útok na diváka. Legrační je, že pokud jde o pane Hřebejka je prakticky jedno jak to dopadně na ČT má zřejmě doživotní smlouvu, co by jiní dali alespoň za jednu šanci. Tohle mě prostě nepřestane srát. ()

F.W.Colqhoun

DoNT5 Závist není zlá. Zlá je nepřejícnost. Série končí se ve znamení Hřebejkovské rutiny, což je možná koneckonců lepší, než kdyby se tak stalo prostřednictvím nějaké Taušovy exhibice; pěkně při zemi. Sýkora si po sociopatech, čerpačích dotací, zbohatlících a starých strukturách bere na paškál (zdánlivě) nedotknutelnou zlatou mládež, z níž se rekrutuje nová šlechta: lukostřelecký klub, děvky na paušál, kanceláře, zasedačky, dýchánky v luxusních restauracích. Znáte to. Anebo ne. Právě když hrozí, že finále celé série vyšumí do ztracena, jako by se jednalo jen o jakýsi apendix povedenějších a vzrušivějších instalací, přispěchá Hřebejk (a je pro mě nezodpovězenou otázkou, jak moc pro to existuje podklad v literární předloze) s exotickým finále jako z The Man With The Golden Gun, bizarní scénou, v níž schází už jen Nick Nack. Tím dokonale zabije případnou zvědavost na potenciální další díly. Jestli to byl záměr, pro mě zafungoval na sto procent. ()

Necrotongue

Po Vodníkovi jsem čekal alespoň nějaký nárůst kvality, tvůrcům se ale daleko víc líbila možnost návratu ke kořenům a mé hodnocení tomu odpovídá. Pokud šlo o herecké výkony, vypadalo to jako cyklistický závod: v obrovském úniku všem ujížděl Viktor Preiss, marně se ho snažila stíhat osamocená Klára Melíšková, a na tu se zase marně snažil dotáhnout peloton ostatních herců. Příběh byl zoufale neoriginální, tvůrci se navíc rozhodli vrátit k nevalné kvalitě z počátku cyklu a rozhodně mě nepotěšili. ()

Lachtaan

Kdyby se Hřebejk nedopustil tak nechutně přiblblého konce, vůbec by mi závěr série o detektivech pod vedením Marie Výrové nevadil. Konečně rozuzlení celého příběhu mělo koneckonců lepší gradaci než tak předem “nahajpený” Vodník. Ale zakončit sérii cliffhangerem, na který se už nikdy nenaváže, je prostě blbost. Jako kdyby ve střižně udělali chybu. ()

• Seriál se natáčel převážně v Olomouci, ale byt dr. Kuželíka (Michal Isteník) jsou ve skutečnosti budovy PřF UK v Praze na Albertově. (rakovnik)
  • Když procházejí policisté kamerový záznam, na kterém byla zachycena vražda Karla Sedláka (Václav Hanzl), je na něm zřetelně vidět rok pořízení záznamu 2018. Děj se přitom odehrává v roce 2016. (akvidzerp)