Príbeh služobníčky

• Česko Příběh služebnice (viac)
USA, (2017–2025), 57 h 27 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvorcovia:

Bruce Miller

Predloha:

Margaret Atwood (kniha)

Hudba:

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer (viac)

Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)

Nadirah

Tak tenhle seriál mě naprosto dostal. Fantastické vykreslení totalitního režimu. Skvělé herecké výkony, výprava i kamera. S nadšením jsem hltala každý díl. Druhá série má oproti první trošku pomalejší spád. Ten však rozsekne výprava do Kanady, která zahýbe kartami a zvedne adrenalin z nuly na sto. Ještě nikdy mě u seriálu, tak nepohltila atmosféra. Mám pocit, že v Gileádu žiju taky. ()

Plaque

Na začiatku bolo predsavzatie, že nech si doma pozrieme aj niečo, čo je skôr pre ženy... Manželka to (vraj) ocení, ak sa ohľaduplne a blahosklonne obetujem. Na konci je už len tichá výčitka, že aj tak sme všetci chlapi rovnakí a najradšej by sme mali Gilead aj v skutočnom živote. S tým sa nedá nesúhlasiť. Neviete, náhodou, kde sa dajú zohnať tie rúška na ústa (nemusia byť ani vyslovene červené - na farbe v tomto prípade skutočne nezáleží, dôležitá je rýchlosť dodania) a či sa cez tie krúžky na pery môže jesť aj pizza? ()

sorrow

Tohle musel skutečně vymyslet nějaký chorý mozek. Od prvního dílu jsem byl zvědavý, co se bude dále dít, kam se to vyvine a ono to bylo stále nudné a nudné a dvě série jsou pryč. Formát takového státu by byl zcela jistě neudržitelný, neboť spokojeno v něm může být jen pár vyvolených velitelů, a i ti vlastně žijí trochu ve strachu, protože si stačí začít se služebnicí a část ruky je hned pryč. Zbytek lidí zastávají role poslušných manželek, služebnic, tedy rodících děloh, služek v kuchyni a strážců nebo tet, provinilci jsou pak vězněni v jakýchsi koloniích, kde rubou z jakéhosi nevysvětlitelného důvodu radioaktivní odpad, nebo rovnou věšeni. Toto zřízení jakéhosi Gileádu navíc čelí kritice ostatních států, min. sousední Kanady, kde se srocují uprchlíci z Gileádu. V takovém zřízení by se asi na vzpouru dlouho nečekalo. V seriálu je navíc nasekáno nesmyslů až běda, např. Offred hned v prvním dílu popisuje, jak jsou okna z nerozbitných skel, aby se služebnice nemohla podřezat, tomu je uzpůsoben i oděv všech služebnic, aby je třeba nenapadlo se oběsit, avšak služebnice se může pohybovat po celém domě, a to i v kuchyni, kde si může vzít jakýkoli nůž. Nebo třeba jak kamarádka Offred Moira se pokusí utéct v šatech tety, je chycena a pak je nucena dělat prostitutku v jakémsi nevěstinci, pak se ale jednoho dne naštve, jednoduše ukradne auto, někam s ním odjede, pak přeběhne jedno pole a najednou je v Kanadě. Přitom ale přece v Gileádu na každém rohu stojí dva vojáci (nevím, kde by Gileád takový počet vojáků vzal) a hle, najednou utéct za hranice je tak jednoduché. Ofglen jen tak někde sežene bombu jako hrom a skoro s ní položí mrakodrap (kde k ní přišla v podmínkách, kde jsou na každém rohu dva vojáci a za každý prohřešek se věší na zeď?). Kdo vlastně v Gileádu pracuje a stará se o běh ekonomiky, když vidíme jen velitele, jejich manželky, strážce, služebnice, marty, tety a vězně z kolonií, pracuje tam vůbec někdo??? Offred je jednou k paní Waterfordové uctivá a oslovuje ji vykáním paní Waterfordová, jindy ji zase na férovku říká Sereno a skoro jí naplive do obličeje, v posledním dílu už si dokonce dělá fackovacího panáka i z velitele Waterforda a kupodivu se jí nic nestane, nepochopitelné. Tím, co provede Offred v závěru, kdy se sama vzdá svobody, dítěte, manžela, asi aby mohla rozvrátit Gileád zevnitř, by se odsoudila k pověšení na prvním kandelábru, co by potkala, ale samozřejmě se jí zase nic nestane, aby tato nastavovaná kaše mohla pokračovat. Tento seriál jsem moc nepochopil, naprostý nesmysl… ()

cunicekb

Píše se tu, že jde o sci-fi. Já v tom sci-fi rozhodně nevidím. Jediné, co v tom vidím, je jasná zrůdnost všech totalitních režimů. Režimy na bázi vyvolených a otroků či podřadných a nadřazených známe nejen z blízké historie, ale i ze současnosti. Gileád. Co třeba Talibán? Vím, že postavy v knize jsou trochu jiné, což zde díky fenoménu genderu není, ale jelikož jsem jí nečetla, nemám s tím problém, ale musím říct, že mě napadlo, že je divné, že služebnice může být černoška, myslím samozřejmě vzhledem k tématu, přece jenom černochy by umlátili v mnoha totalitních režimech, ať už jsou jejich vypatlané důvody jakékoliv. A plodnost? Jo, tam se také suneme. Je to až mrazivé, kolik společného to má z realitou. Byly chvíle, kdy jsem seděla s otevřenou pusou a po tvářích mi tekly slzy. A spojení s populární hudbou, která se sice objeví v titulkách, je to mrazivé. Po dlouhé době seriál, který jsem hltala a zmítaly mnou velké emoce. A že by příběh slábl, to se mi také nezdálo... ()

Lina

Pochmurná blízká budoucnost, kdy na území části USA dojde k převratu a pod náboženskou slupkou si moc převezme privilegovaná skupina, ve které jsou hlavně muži, takzvaní velitelé. Všechny ženy, až na pár nejvěrnějších přisluhovaček režimu, skončí na vedlejší koleji. Nesmějí vlastnit majetek, dokonce ani číst. Společenská prestiž se jim o něco zvedne jen tehdy, když mají dítě – ať vlastní nebo získané.  Nový stát nazvaný Gileád se navenek tváří jako ideální společnost s návratem k tradičním hodnotám a ekologii, ale to je jenom kus pokřivené pravdy, Ve skutečnosti tam neustále dochází k udáním, likvidacím a odsunům nevhodných osob na nucené práce (a ani s tou ekologií to není kdovíco). S tím, jak málo se rodí zdravých dětí, je to samozřejmě cesta špatným směrem. Velitelé si proto berou jako náhradní matky ženy, které jsou ještě schopné mít normální dítě. Bezprávnými služebnicemi se takové ženy stávají po účelovém odsouzení za různé „zločiny“ jako snaha odjet ze země, úmyslný potrat nebo dokonce třeba jen druhé manželství. Nic ale nevydrží pořád. Gileád bojuje se svými odpůrci a zároveň s tajným vzbouřeneckým hnutím Mayday. Hlavní postavou je služebnice June, která se později k tomuto podzemnímu hnutí přidá. Její vlastní příběh začíná po neúspěšném pokusu o útěk za hranice, kdy jí kromě zbytku svobody vezmou i dceru. Tu adoptuje rodina jednoho z velitelů a do domácnosti jiného je umístěna June. Jde o Fredericka Waterforda. Jak je obvyklé, June dostane podle jeho jména přezdívku, kterou ji pak všichni oslovují – „Ofred“. Junin manžel Luke se sice nakonec dostane až do Kanady, ale o své rodině neví nic a ani nemá moc možností, jak ji zachránit. Okolní státy se totiž většinou bojí zasáhnout do suverenity Gileádu a ani nemají o jeho vnitřním uspořádání přesné informace. Když jsem si dodatečně přečetla knihu, překvapilo mě, jak přesně jí první řada seriálu odpovídá. Je tam sice pár změn, ale ty určitě prospěly. Waterfordova manželka Serena je mladší, což umožňuje další zápletku. Těhotenství June (a vlastně i její jméno), stejně jako dokončení příběhu Moiry byly původně jen naznačené, ne potvrzené. Janine má v seriálu zdravé dítě, ale jinak je její život ještě horší. A otevřený konec na konci první řady vyzníval v předloze spíš pro lepší možnost odjezdu June, v seriálu to nemá zdaleka tak jednoduché. Atmosféru krutosti Gileádu vystihli v adaptaci dokonale. Rozhodně nic pro slabé povahy. Scény násilí jsou hodně časté – útoky vojáků, mučení, veřejné popravy. Stejně hrozné je i násilí na služebnicích, které pro jejich práci metodou trestů a psychlogického nátlaku nejdřív zaškolí tzv. tety. Nejvýraznější z nich, teta Lydie, dokáže kombinací sadismu a účelové laskavosti zlomit v podstatě každou ženu, co se jí dostane do rukou. Jednou z výjimek je právě June. Velice působivá je i výprava a práce kostymérů, která zvlášť barevným kontrastem oblečení manželek a služebnic všechno podtrhuje (manželkám původně patřila modrá a martám zelená). Po vyčerpání předlohy už scénáristé navazovali dál sami a jde jim to dobře. Autorka knihy si ale v r. 2019 ještě doplnila svůj vlastní konec (The Testaments) s dějem zhruba o patnáct let později. () (menej) (viac)

Skrivan

Příběh této služebnice je rozhodně zajímavý, i když dost náročný na sledování a rozhodně ne pro každého. Obtížné téma je tu podtrženo specifickým stylem vyprávění - statickými, „uměleckými“ záběry nepříjemnými na pohled - a značnou lyričností, kdy se děj často dlouho zdánlivě nikam neposouvá. V prvních sériích jsou navíc často přítomné flashbacky z „života předtím“ (které pro mě byly vlastně často zajímavější než hlavní dějová linka a jejichž úbytek až absence později mě vlastně mrzely). Všechno to ale drží pohromadě mistrovsky napsané postavy, z nichž žádná není jen čistě bílá nebo černá. I ten největší záporák tu má své lidské stránky a jak „kladné“, tak „záporné“ postavy si dokáží opakovaně získat divákovu přízeň a sympatie i znechucení a distanc. Zpočátku mi u hlavní hrdinky dost vadilo, že je vlastně jen vedlejší postavou i ve svém vlastním příběhu. Sama ho nikam neposouvá, vždy jednají jen lidé kolem ní. To se ale časem dramaticky změní - v podstatě každá postava tu má totiž sice zásadní, ale stále uvěřitelný vývoj. Jasně, některé epizody jsou slabší, některé záležitosti nemají úplně logiku, ale i tak si mě Služebnice dokázala více než získat a momentálně napjatě očekávám závěrečnou sérii. ()

Elisson

Seriál, kde je hlavná hrdinka tak nesympatická, že jej väčšinou nemôžem želať nič dobré. Samozrejme mám aj slabé chvíle, kedy ju poľutujem, ale tie netrvajú dlho, vždy ich ukončia jej vulgárne, naduté kecy, jej presvedčenie o tom, že ona a tie, čo sú ako ona mali právo dojebávať svet v rámci akýchsi ženských práv na "rovnosť" či ako to nazývajú tie dnešné "feministky". Nie že by som fandila boháčom, ktorý si chcú všetky plodné ženy dostať do svojich domov a vymýšľajú zvrátené obrady, ale spoločnosť, ktorá existovala pred prevratom bola tiež zvrátená, len v inom zmysle. ()

hufnagel

Orwelovčina jak vyšitá.Réžia,scenár,kamera,herci dokonalí.Dávno som už niečo tak stiesňujúceho nevidel.2.séria je už len naťahovačka,treba ešte zarobiť prachy.3 hviezdy. ()

Saxos

A proč by taková utopie nemohla být za pár let skutečností. Do sebe sypeme tolik chemie nejenom v pilulkách, že už to čističky odpadu ani nezvládnou proprat, první početí nejdříve po třicítce je teď pravidlem, a spousta dalších nepřirozených počinů. Podle mého by služebnice byly spíš soustředěné na jednom místě, pod kontrolou, aby nedocházelo k mimořádným událostem. V každém případě opět nějaká tématická novinka v seriálové nabídce. S02/E01-13. Obrovský potenciál neskončil v běžné šedi. Tvůrci se dost věnující minulosti postav, což se dalo čekat, ale nic to ději neubralo. Tajemno doby nastalé zůstává. Je celkem jasné pokračování. ()

tchempi

Toto jsou hitové seroše 21. století, které sbírají Emmy? Každý díl se vleče jako sopel a napětí je tam jako v kterékoli epizodě Doktora z vejminku. A vzhledem k tomu, že si to v seriálové minulosti rozdává bloncka s černouškem, není seriálová budoucnost se služebnicemi/konkubínami o nic zvrhlejší a perverznější. ()

jjjerry

Super kamera, místy i dobrá hudba (třeba skoro finálová scéna serie je perfektní). Trošku mně to kazila ta "šeď" a pouhá dvojbarevnost s nímku, bez toho bych se obešel. Už tak tam byl dost velký kontrast barev, nebylo nutné to uměle dovytvářet. Surovost je nadstandartní. Herecké výkony suprové. Vše kazí jen prodlužovaný, natahovaný místy nudný styl. ()

kokofek

Ještě mám husí kůži.Jak vizionářské.Umím si představit,že lidstvo by dokázalo takový režim stvořit.Bohužel.Některé prvky již známe i v dnešním světě.No a stačí to jenom šikovně stmelit.No a pořád mám husí kůži. ()

bonovox

Na tento príbeh sa ťažko pozerá vzhľadom na tému a vyznenie osudov ženských hrdiniek ktoré sa stávajú zo dňa na deň otrokyňami v novom despotickom usporiadaní sveta. Je to výborne spracované s vhodne využitými flashbackmi do nedávnej minulosti ktoré nám divákom krásne dokresľujú ako ku všetkému došlo. E. Moss je v hlavnej úlohe dokonalá podobne ako ostatní herci. Už sa neviem dočkať druhej série. ()

zenit

Pokud pominu vyjádření autorů, že Handmaid's Tale má hned několik paralel s Trumpovou amerikou, že reflektuje jen to, co se ženám po celém světě děje každý den apod, je to absolutně skvělý počin. Posledních pár dílů druhé série bylo neskutečně silných. ()

metztlimoon

Vyborny namet, prvotriedne spracovany. System, na ako funguje Gilead je dost premysleny. Postavy exkluzivne a najviac z nich ma bavila Serena, ktora v sebe skryva mnohe kontrasty. Je tvrda, dokaze byt citliva a uz vobec nie je blba. 83% ()

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Televizní akademie oznámila své nominace pro 72. ročník cen Emmy. Ty se každoročně udílejí nejlepším seriálům, minisériím, televizním filmům a zábavním pořadům, přičemž jejich výběr probíhá na… (viac)

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (viac)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (viac)