Pán prsteňov: Dve veže

• Česko Pán prstenů: Dvě věže (viac)

Pokračovanie nebezpečného putovania, ktorého cieľom má byť zničenie prekliateho prsteňa moci, sa začína tam, kde sa skončilo Spoločenstvo Prsteňa... Frodo (Elijah Wood), ako nekorunovaný vodca zvláštnej, špeciálne pre túto neľahkú úlohu vytvorenej deväťčlennej skupinky, zastupujúcej záujmy hobitov, elfov, čarodejníkov, trpaslíkov i ľudí, pokračuje po prvých bolestných stratách priateľov sám, sprevádzaný len verným Samom (Sean Astin), v ceste na vrchol sopky - aby tu prsteň raz a navždy zničil... (oficiálny text distribútora)

-bad-mad-wolf-

Jak jsem napsal k prvnímu dílu - i přes neskromnou stopáž má film trochu problém rozkrýt všechny zákonitosti a události z nabitého světa, který Tolkien stvořil. Bolestné osudy mnou oblíbeného Rohanu nakonec sází především na bombastičnost bitvy v Helmově žlebu, pochod Smíška a Pipina s Enty je ve svém výsledku poněkud zbrklý a nejsvěžejším prvkem se kupodivu jeví přidaná linka na téma Aragorn + Arwen. Scény s Frodem a Faramirem jsou citelně nekompletní, což naštěstí opravuje prodloužená verze. Osvobození krále Theodéna, vyvrcholení bitvy v Helmově žlebu a nádherný hudební motiv Rohanu mě ovšem bez problémů strhly na svou stranu. Dodatek po vidění prodloužené verze: Speciální edice odhaluje vztah Denethora k jeho synům Boromirovi a Faramirovi, trochu více poví o Entech a doplní několik hezkých detailů. Nejvíce padal pod nůžky humor hobitů, který sice asi k těmto stvořením patří, nedá se však říci, že by šlo o opravdu zábavné momenty. Celkově fajn materiál. ()

lesumir

Tak to mám za sebou, uf. Tak teĎ Návrat Krále a budu to mít celý z krku. No nedivte se, ono čtyři hodiny sledovat fantasy není nic jednoduchého, alespoň pro mne. No, TTT jsou určitě horší, to řeknu hned na začátku. Tři hodiny se tam skoro nic neděje a všechno skončí neukončenou bitvou u Žlabu, no nenaštve vás to? 40 minut je to jedna velká morda, přijede Gandalf a všechny zažene, ironie života... I kdeyž mistr POMO tvrdí, že je více výpravná, tak si to rozhodně nemyslím, nechápu kde to nabral. Akčnější je, rychlejší možná trošku taky, ale to je logické, když nemá uvod, ale rovnou se vrháme do otevřené zápletky u které taky končíme, protože nás čeká závěr trilogie. Momentů, při kterých jsem "uvnitř tančil" bylo celkem dost, ale míň než v jedničce, takže hezké tři hvězdičky. Peter Jackson to opět zvládnul, ale raději bych tam viděl Del Tora, to je větší "kouzelník", alespoň kdyby ty stromy dělal on, to by byla magie :-)) ()

darkrobyk

Jelikož nepovažuji tři části ( původně 6 knih) za samostané filmy, mé hodnocení je shodné se Společenstvem i Návratem. Celého LOTRa považuji za jeden dlouhý úžasný filmový příběh, nikoliv za sérii, která na sebe volně navazuje, či vůbec. Jestliže mám nejraději Společenstvo, nemění to nic na tom, že Dvě věže jsou prostě součástí celého příběhu. Ten se zde rozbíhá do několika větví - Frodo+Sam ( tedy ve filmu je jejich vztah až zbytečně dramatizován ve stylu - milostný trojúhelník Frodo-Sam-Glum, ale budiž), Smíšek+Pipin, zbytek společenstva. Velmi povedená je bitva o Helmův žleb, která v knize zabere pár stránek, ale zde je ústředním bodem příběhu. Snad proto mě jen zamrzelo, že se zde do bitvy nezapojil les ( jako je tomu v knize, byť jde vlastně o huorny-stromové duchy, vypadající však jako stromy). Prchající skřeti zabíhali do hustého lesa, který zde zničeho nic vyrostl (respektive sem připochodoval), odkud se ozývaly výkřiky hrůzy a zoufalství...žádný z nich už se z lesa nedostal. Pochodující stromy (nikoliv jen entové jako ve filmu) mě hned při prvním čtení doslova nadchly. Příroda se naplno vložila do osudu Středozemě. A ne náhodou, Tolkien stromy miloval a velmi těžce nesl mizení lesů a proměnu krajiny v města, továrny...asi tak. Zato Glum je naprosto úžasný, jen český dabing jeho postavy je naprosto příšerný - tedy doporučuji pouze originál! ()

kinej

Téměř stejně dobré jako první díl. Po všech stránkách precizně odvedená práce. Jedna maličkost mě ale opavdu vysloveně vadí a nedokážu jí zkousnout. Scény osobních soubojů působí někdy hrozně lopotně, až místy připomínají akce z Xeny a Herkula. Například to, jak sjede Legolas na štítu, mi už přijde trošku moc. Na druhou stranu vitevní vřavy jsou natočeny naprosto fenomenálně. Tohle prostě Jackson umí. V jeho režii lze pozorovat určitou dávku kýče, na druhou stranu k je to taková dávka, která přesně k Pánovi prstenů sedne. Navíc ce své prodloužené verzi je film přehlednější a mnohem snáze pochopitelnější, než v kinosestřihu, takže nemohu než dát plné hodnocení. ()

Hrabka

Dlouho jsem se stranil komentovat tuto trilogii, protože nenacházím slov, které by ji přesně vystihovaly. Je to pravděpodobně to nejúžasnější, co jsem doposud viděl. Filmy jako Predátor nebo Terminátor jsou sice obrovskými kulty, ale tato trilogie si mě získala po všech stránkách. Naprosto famózní podívaná. Všechny díly jsou pro mě stejně dobré. Bombastický příběh se skvělými herci, triky, napětím, přírodou, atmosférou a akcí. A co teprve ta hudba, nejlepší z nejlepších! 100% ()

LiVentura

Jednoznačně skvělá filmová technika a megalomanský rozpočet, to vše hodnotím kladně vzhledem k závěru a finální podobě všech tří fantasy, leč je to film, zde není vše..! ()

juta

Druhý díl trilogie má vždycky těžkou úlohu. Už vyprchává kouzlo neznáma, které přináší jednička, stejně tak se zde nedozvíme, jak to nakonec dopadne, což je až v poslední části. Proto musí zaujmout něčím jiným. Dvojka přináší další atraktivní souboje plné napětí a závěr Dvou věží se řadí k tomu nejlepšímu, co v celé trilogii je. ()

MISSha

Myslím si že Dvě věže jsou takový MEZNÍK, mezi předchůdcem který byl o několik tříd lepší a následovníkem se kterým se ani nemůže rovnat. Prostě je toho zde hodně- plno akce střídá akci, a než to stačíte všechno vstřebat pomalejší tempo je v nedohlednu... to má za následek roztříštěný děj ,který moc nedovoluje se s postavami sžit. Ale já to neberu jako kritiku- jednoduše musel vzniknout díl kde se to všechno událo aby poté mohl vzniknout díl následující a za ten jsem Jacksonovi neskonale vděčná... Ovšem za úchvatné momenty Dvou věží považuji- pochod Entů, Glumovy schizofrenní monology a bitvu u Helmova Žlebu. ()

Fiftis

Jackson síce zo Dvoch veží pár vecí vyhodil, pretože sa mu lepšie hodili do Návratu kráľa a rozšírená verzia je samozrejme opäť o niečo lepšia, ale do čerta s tým ... knižku som čítal naposledy na základke a Dve veže v trojhodinovom podaní mi vyrazili dych. Dve veže sa rozbiehajú ako centrifúga ... pekne zvoľna a nenápadne, ale končí až vo vražedných otáčkach. A tak to máme radi. ()

Kass

Trilogii "Pán prstenů" beru jako jeden úchvatný a nedělitelný epos. Srdeční záležitost. Ovšem jediné "Dvě věže" mě svým filmovým zpracováním a odvahou k nutným změnám vůči románu (zjevně nejslabšímu z trojice, takže možná i proto) nadchly natolik, že právě jen druhou část stavím nepatrně i nad její knižní předlohu. Tvůrci jednoduše překonali mé vlastní představy... "Jako déšť po horách přešly a jako větérek v louce; na západ odešly naše dny přes stinné kopce. Kdo lapí kouř, když se umřelé dřevo pálí, kdo spatří vracet se roky, jež do moře napadaly?" ()

filmfanouch

Tvůrci měli štěstí v tom, že se stal Pán prstenů: Společenstvo Prstenu megahitem, protože se celá trilogie natočila dohromady a v případě neúspěchu prvního dílu by vydání nadcházejících filmů byla velmi komplikovaná. Díky tomuto faktu nicméně mohli Dvě věže, druhý díl trilogie do kin dorazit už rok po Společenstvu Prstenu a definitivně tak díky tomu tehdy potvrdit, že se skutečně dohromady skládá jedna z nejlepších filmových trilogií všech dob! Už ve Společenstvu Prstenu byli položeny válečné základy, teprve až Dvě věže jsou ale definitivně válečným filmem, který je ještě výpravnější, akčnější a v rámci možností ještě větší než předchozí díl. Co se týče veškerého audiovizuálního zázemí ale vše zůstává vrcholné jako u předchozího dílu a i díky tomu se vlastně celkově těžko srovnává, který díl Pána Prstenů je ve finále nejlepší a který nejslabší. Za mně ale zůstávám u scénáře, že se jde každým dílem přece jen ještě o ždibec výš a Dvě věže jsou tedy z trilogie Pána Prstenů druhé nejlepší. Zatímco Společenstvo Prstenu víceméně muselo diváka nejdřív do celého dění zasvětit, Dvě věže už jedou dramaturgicky a tempově na plné obrátky. Zároveň jsou Dvě věže výrazně vážnější a temnější a obchází se bez podobných pasáží jako hobití oslava v prvním filmu. Ano, dochází tu k odlehčenějším (a opět funkčním) momentům, definitivně se ale hraje o hodně a na nějaké to vtipkování tu opravdu není čas. Peter Jackson a jeho tým opět dávají knižní předloze Pána prstenů tu nejlepší možnou podobu a i když si jí výrazně více začínají upravovat obrazu svému a přidává některé zásadní prvky (v knize byste například kromě Legolase v Bitvě o Helmův žleb těžko hledali ještě nějakého elfa navíc a více prostoru tu opět dostává love story mezi Aragornem a Arwen), nejde o změny, které by nefungovali a kvůli kterým by měli fanoušci knih automaticky právo prskat. Naopak právě takovým zasazením armády elfů do Bitvy o Helmův žleb se tak podaří ukázat, že se v aktuálním dění Středozemě hraje opravdu o všechno a některé staré konflikty a sváry prostě musí jít v rámci dobra stranou. Každá trilogie potřebuje začátek a konec, stejně tak ale potřebuje pochopitelně svůj prostředek. Dvě věže perfektně navazují na Společenstvo Prstenu a dělají vše co by správné pokračování dělat mělo- Ještě dále rozvíjí své charaktery, snaží se zvýšit laťku a zároveň i přes jasný neuzavřený konec lákající na závěrečnou část musí Dvě věže fungovat sami o sobě a daří se jim to. Společenstvo Prstenu se ve filmu rozdělilo a scénář tak skáče mezi Froda a Sama s jejich novým kamarádem Glumem, Aragorna, Legolase a Gimliho, kteří narazí na nečekaného starého přítele a dostanou nový úkol v podobě spasení lidského království Rohan a Smíška a Pippina, kteří se setkají s novými potencionálními spojenci. Těžko se přitom všem vybírá s kým chcete aktuálně trávit čas a to jen důkaz toho, že žádná z těchto linek není slabší. Frodo a Sam narazí na legendami proslulého Gluma a Frodo, kterému je stvoření líto mu nabídne spolupráci v podobě bezpečného doprovodu do Mordoru. Už zde vzniká rozkol mezi Frodem a Samem, protože Sam je zcela opačného názoru a kreatuře na rozdíl od Froda zdaleka nevěří. Už zde tedy vzniká zajímavý konflikt, protože mezi Frodem a Samem doteď fungovalo zcela bezkonfliktní přátelství, které ještě utvrdil emocionální závěr Společenstva Prstenu. Tento nečekaný konflikt je poté ještě zcela zásadněji využit v Návratu krále, zde má ale své pevně stanovené základy a připravuje pro to velmi elegantním způsobem půdu. Andy Serkis se zde jinak představil jako legendární Glum a definitivně zde dokázal, že je herec schopný předvádět výkon hodný Oscara i kdyby jen v pouhé motion-capture podobě. Ať už je to Serkisova řeč (v reálu má Serkis tak drsný hlas, že je až neuvěřitelné, že je Glumův hlas opradu jeho), jeho kreace či grimasy tak jde o vskutku fenomenální výkon, který položil základy pro to aby se stal Serkis legendou motion-capture výkonů a dokonce se tehdy hodně bojovalo o to aby nominaci na Oscarech opravdu dočkal. Nestalo se tak, dodnes je ale jeho Glum legendární a to bohatě stačí. Mezi Legolasem a Gimlim definitivně vzniká přátelské pouto, které je protkané vzájemným rýpáním a poznámkami, už jen když se ale Legolas Gimliho zastane dokazuje, že si tahle dvojka na sebe zvykla a jsou schopni staré spory ras elfů a trpaslíků hodit za hlavu. Aragorn se jinak později stane v Bitvě o Helmově žlebu víceméně velitelem armády, což je jen náznak toho, že je pořád dědicem Gondorského trůnu a mohl by se stát vládcem trůnu o který vlastně pořád víceméně nestojí. Pořád je ale především klíčová jeho láska k Arwen, kterou ale ničí fakt, že by měla Arwen v nejbližší době odjet do Země neumírajících. S postavou Aragorna se v rámci celé trilogie pracuje dost možná nejlépe a Dvě věže to jen dokazují. Smíšek a Pippin se poté definitivně z dříve pořád rozjívených a tak trochu neschopných hobitů mění v muže, kteří si uvědomují, že může dojít ke konci světa a pro to aby o své přátelé a svůj svět nepřišli se i oni snaží co to jde. Jak už jde poznat z předloh J. R. R. Tolkiena tak se Tolkien inspiroval právě svými zážitky z 1. světové války a faktem, že válečný konflikt lidi mění. Jde to poznat na všech hlavních hobitech, především na právě Frodovi, který nese nejtěžší břemeno a uvědomuje si, že se dost možná ze své cesty do Mordoru nevrátí živý. Dvě věže jsou definitivně válečným filmem, kdy definitivně začínají vojska Saurona spojeného s čarodějem Sarumanem plenit Středozem a dochází tak k skutečné válečné atmosféře, která vrcholí v podobě Bitvě o Helmově žlebu, která je naprosto úžasně zpracovaná a jde o další posunutí už tak vysoké laťky v rámci celé trilogie. Jacksonovi se daří předvést přehlednou a úžasnou akci ze které jsou cítit opravdová jatka, zoufalost a beznaděj. Dodnes je Bitva o Helmův žleb jednom z nejlepších filmových bitev, která by neměla v rámci trilogie konkurenci, kdyby o rok následně nedorazil Návrat krále a neposunul laťku ještě více na totální vrchol. Opět se Jacksonovi daří předvádět epické momenty jako je další konfrontace s Nazgûly, zcela pro film vytvořená konfrontace s vrrky nebo právě celá zmíněná Bitva o Helmův žleb. Opět přitom všem naprosto bravurně fungují i konverzační scény, opět tu každá zásadní postava dostává svůj moment slávy a zároveň se Jacksonovi stylově podaří představit postavy nové jako Théoden, Éowyn, Éomér nebo Faramir. Opět se tu bravurně vysvětlují zákonitosti a mytologie Středozemě za pochodu, opět jsou tu momenty při kterých mrazí a zároveň tu jsou momenty zcela emocionální. Kameraman Andrew Lesnie a skladatel Howard Shore u Dvou věží neklesli na mysli a díky tomu jsou Dvě věže také obrazově nádherné a zároveň mají též Dvě věže naprosto bravurní soundtrack. Dvě věže jsou jednoduše stejné geniální jako Společenstvo Prstenu a pak už jen záleží na tom, který díl je přece jen o ždibec lepší. Dvě věže jsou nejlepším možným prostředkem trilogie, který funguje jako úžasný přechodník mezi startem a finále a má na rozdíl od svého předchůdce štěstí v tom, že funguje už v představeném světě a místo zasvěcování do světa Středozemě tak může jet zběsilým tempem. Celé to ale ve finále s jednotlivými díly filmové trilogie Pán prstenů opravdu je jako srovnávat rubín, smaragd a diamant..... () (menej) (viac)

ajuska

Ačkoli se jedná o prostřední díl série, takže tu vlastně není zádný začátek ani konec, je na co se dívat. Celkem oceňuju, že se snímek nezdržuje žádnou rekapitulací předchozího a rovnýma nohama se vrhá po vyprávění. Linie vyprávění se sice rozštěpila, ale na kvalitě se to nijak neprojevila. Zkrátka monumentální podívaná se skvělými efekty, jimž vévodí bitva u Helmova žlebu. ()

Shakers

Mordor. Jediné místo ve Středozemi, které vůbec netoužíme vidět. A zrovna do toho jediného místa se snažíme dostat. Opäť vynikajúce, opäť strhujúce. Od spoločenstva sa presúvame hlbšie do stredozeme a novy herci, postavy (Théoden, Éomer, Eowyn, Glum, Faramir, Treebeard) a nove miesta (Edoras, Helm's Deep, Ithelien, Osgiliath, Fangorn) majú čím zaujať v Tolkienovom príbehu, ale aj strhnúť (bitka o Helm's Deep) v Jacksonovej réžii. Howard Shore znova zložil brilantnú hudbu, ktorej nechýbajú emócie, ale predovšetkým užasný motív pre Rohan, ktorý v hrdinských scénach a obzvlášť vo finále výrazne filmu pomáha. Tak isto zvuková stranka je uchvatna (nazguly) a aj tym Richarda Taylora odviedol fantastickú prácu a Rohanský jazdci, vojsko Isengardu, Elfou s Lorienu, či Gondoru vyzerá fantasticky. Predlžená verzia je opäť výrazne lepšia ako kino verzia a s scéna s Boromirom je jedna s najlepších v celej trilógii. Pridané scény do SE: part1 , part2. Obľúbené soundtracky (Complete Recordings) : Glamdring, The Three Hunters, The Banishment of Eomer, Gandalf the White, Edoras, Theoden King, One of the Dunedain, The Wolves of Isengard, Aragorn's Return, Where is the Horse and Rider, The Last March of the Ents, Theoden Rides Forth. Bitva o Helmův žleb skončila. Bitva o Středozem teprve začne.Kino verzia 101% - 5* / Director's cut 110% - 5* ()

Jacinda

Krásná a esteticky opět dokonalá spojnice mezi prvním a druhým dílem. Za vše mluví to, že PP má všechny tři filmy v topce...Největší bitva přenesená na plátno opravdu stojí za to a pokud máte domácí kino a hodíte si tam 5.1....to je panečku zážitek. A pokud si k tomu pustíte ještě rozšířenou verzi na DVD, všechno dostane ještě větší smysl a šestou hvězdu navíc ()

Big Bear

Dvojka to má často jednodužší. Pokud to není recyklát jedničky. A jelikož je toto plnohodnotné pokračování příběhu, kdy hrdiny už známe z prvního filmu, mohl se štáb pořádně rozmáchnout ve vyprávění o putování a hlavně v závěrečné epické bitce v Helmově žlebu. A jestli jednička byla na boje chudá, pak tento díl uspokojí i ty největší krvežíznivce. Jak jsem psal u jedničky, Tolkiena zcela evidentně ovlivnily staré rytířské legendy, protože co jiného bylo ve chvíli prolomení poslední brány vyjetí na koních vstříc obrovské přesile ,,jen ať se o nás vypráví! '' ! Já rytířské legendy rád a když král vyrazil s partou hrdinů skrze hordy skřetů z hradu, cítil jsem v tom něco z těch dávných legend a cítil jsem i nesmírnou hrdost nad takovým počínáním... Opět dávám za plnou sazbu. * * * * * ()

DaliX

Vybrúsenejší, temnejší, akčnejší ale rovnako epický a strhujúci ako jeho predchodca. Spoločenstvo prsteňa sa rozpadlo a Frodo so Samom sú nútení nasledovať Glocha aby našli cestu do Mordoru. Aragorn, Gimli a Legolas sú si naďalej verní, hľadajú Chicha aj s Pipinom a neskôr spolu s Gandalfom sa pripravujú na veľkú bitvu o záchranu mesta Edoras, ktorému vládne kráľ Théoden v krajine Rohan. Tu sa musím trochu pozastaviť, pretože o efektoch, réžií, emóciach a akcií som už písal predtým ale čo sa týka hudby tak tá je priam bohovská. Rohan theme je vôbec jedna z najkrajších v celom filme a keď vám začne veľkolepá bitva podtrhnutá touto skladbou tak to rozhodne stojí za to! Výborné pokračovanie už tak výbornej jednotky. ()

JohnnyD

Strašne ale strašne sa to vlečie. Príbeh na hodinu natiahnutý na tri. Pravdaže ťažko hodnotiť film, ktorý je vlastne adaptáciou prostrednej časti jedného románu. Faktom ale je, hoc je to skvelé remeslo, ako ucelený film je to na rozdiel od Spoločenstva prsteňa v podstate nefunkčné. ()

Niles

Je to svižnejšie a dramatickejšie ako Spoločenstvo Prsteňa. Za rovnaký čas ponúkne viac postáv, pestrejší príbeh a kopec skvelých detailov. Všetky súboje sú strhujúce a patria k tomu najlepšiemu, čo som mal možnosť vidieť. Hudba a herci sú opäť bezchybní a rovnako ako pri prvom diele, ani tu nemám, až na pár drobností, čo vytknúť. Tak ako mi v jednotke vadilo zbytočné naťahovanie, tu je to zase nadmerná patetickosť v niektorých častiach. Záver je len predzvesťou ešte veľkolepejšieho ukončenia celej trilógie. ()

Paldini

Původně jsem tomuto filmu dal 4 hvězdičky, ale po opakovaném shlédnutí jednu hvězdičku odebírám. Mám z Dvou věží totiž pořád více a více pocit, že jim něco chybí. Snad je to tou chybějící atmosférou dílu prvního, snad rozháraností, která je ale vzhledem k předloze pochopitelná. No nevím, snad po dalším shlédnutí ještě hodnocení nesnížím. ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Lord of the Rings in Concert

Lord of the Rings in Concert

09.11.2023

Cesta „Společenstva Prstenu“ je u konce, rozhodující bitva o Středozem začíná! Vychutnejte si dramatický závěr celé trilogie v unikátním filmovém představení za doprovodu živé hudby oscarového… (viac)

Lord of the Rings - The Two Towers in Concert

Lord of the Rings - The Two Towers in Concert

03.08.2023

Po obrovském diváckém zájmu o uvedení prvního dílu v prosinci 2022, uvádí JV Classics pokračování epické fantasy trilogie Pán prstenů: Dvě věže. Představení velkolepé projekce za doprovodu 230 členů… (viac)

Pán prstenů: Dvě věže v O2 aréně

Pán prstenů: Dvě věže v O2 aréně

14.12.2016

Po obrovském diváckém zájmu uvádí JV Agentura pokračování epické fantasy Pán prstenů – Dvě věže. Premiéra velkolepé projekce na filmovém plátně s plochou více než 150 metrů čtverečních za doprovodu… (viac)