Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Rosomak

Peter Jackson je génius, který dokáže z knihy, která je nezfilmovatelná, natočit jeden z nejlepších fantasy filmů... První díl trilogie je určitě také tím nejlepším. Mimochodem jde o film, který ve mě probudil cinefilní pocity a dokázal, že Film má opravdu co nabídnout... Základní milník mého života. O tom ještě budu jednou svým dětem vyprávět:) ()

salahadin

Jeden z nejkrásnějších příběhů souboje dobra a zla dostal svou kvalitní filmovovu podobu. Malý hobit versus Sauron. Tolik krásných myšlenek v jednom díle, tak úchvatná fantasy atmosféra podepřená geniální hudbou Howarda Shora (skladba Breaking of the Fellowship je pro mě vrcholový zážitek poslechu hudby vůbec). Celá ta mytologie Středozemě, všechny ty národy a jejich zvyky i zlozvyky...konečně, filmový skvost, kterým se nechám rád okouzlit, protože já jsem od přírody pohádkově založený homo sapiens sapiens. Na mém hodnocení se nepodepsala mediální propaganda, ale láska, s jakou Jackson natočil téměř nezfilmovatelný knižní opus moderní fantasy literatury a to, jak dokázal megalomanský filmový kolotoč ukočírovat. A stejně tak mi nezáleží na pompéznosti scén, ale na vztazích, na Frodově oběti nést Prsten a Samově silném přátelství a odhodlání jít kamkoli, protože proti zlu má vždycky cenu bojovat. I za cenu vlastního života. I za cenu ztráty pohodlí v Dnu pytle. ()

Disk

Co k tomu napsat nového, když vše je řečeno jinde. Snad jen, že když to dlouho nevidíte, moc se vám po tom stýská. ()

Stegr

100% - Jedno z nejlepších filmových děl všech dob, nejdokonalejší fantasy, prostě mistrovský kousek. Ještě dlouho nebude tato trilogie překonána... ()

Rosaviva

Jde to, aby tohle vůbec někdo neměl rád? Jde.. ale ten člověk nemá vůbec fantazii. Jeden z mála filmů, který se mi líbil víc než knížka. Prostě to nejde jinak, první díl mi příjde takový nejkouzelnější, protože to všechno začíná. 5* ()

Cappuccino

Pán prsteňov, dejovo zasadený do prekrásnej, Novozélandskej prírody vás osloví predovšetkým ak ste čitateľom predlohy. Pochopiteľne, samozrejme. A čo s tými druhými? Čo s nami? No v tomto prípade, vážení, situácia ostáva bez zmeny. (V momentálnej dobe som už však Tolkiena načítal dostatočne.) Okúzľujúce fantasy, ktoré sa dá pozerať stále dokola, či už vďaka skvelému hereckému obsadeniu, fantazíremu príbehu, jednotlivým charakterom postáv alebo dokonalej choreografii (i keď mála - oproti pokračovaniam) bojových scén. Skláňam poctu Pete-ovi Jacksonovi. Bezpochyby film roku 2001 a umiestnenec v kategórii "trojica najlepších fantazy filmovej histórie". ()

GilEstel

Tento film u mě zůstává spojený s nejintenzivnějším kino zážitkem. Od úvodního zašeptání Galadriel „The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it.“ až po nepřekonatelný závěr spojený se zánikem Společenstva, jsem seděl v kině jak přikovanej. Čekal až do úplného konce titulků, abych si to mohl dát o pár dní později v kině znovu. Nikdy předtím ani po tom na mě žádný film neměl takový účinek, a to včetně dalších pokračování. Moje nadšení pro Tolkienovy říše je ale mnohem staršího data než Jacksonova trilogie. Už od dětství jsem sníval o tom, jak by vypadal film. Vždy jsem došel k závěru, že tato kniha je nefilmovatelná. Částečně jsem si tuto teorii potvrdil. Pravdou ale zůstává, že právě Společenstvo zůstává ze všech dílů knižní předloze nejvěrnější a nejvíce ctí jejího ducha. Ačkoli pro mě Jackson není žádným režisérským idolem, často se nechává unést akcí a pompézností, tímto si mě získal. Je totiž opravdovým fanoušem Tolkiena a na filmu je to set sakra vidět. Pracoval s největšími fanoušky Tolkienových říší. Sehnal malíře, kteří celý život ilustrují výjevy Středozemě (John Howe, Alan Lee, Lode Claes). Sehnal lingvisty znající jazyky národů Středozemě. Nechal vyrobit nepřeberné množství rekvizit. On oživil Středozem prostřednictvím krás Nového Zélandu. Dokázal důstojně zfilmovat nemožné a potěšit fanoušky. Režisérská 3,5h verze je ještě mnohem lepší. Zabíhá více do detailů. Pro běžné diváky neznající knihu je ale příliš rozvleklá a nesrozumitelná. Zkrácení pro kino bylo rozumným řešením. Verze, která šla do kina, je i takto osekaná velmi dobře koukatelná. To vše nic nemění na tezi, že kniha zůstane knihou, věcí nepřekonatelnou a díky fantasii mnohem bohatší než film. Ale pokud měl film vzniknout, nemohlo vzniknout nic lepšího, než Jacksonovo Společenstvo prstenu. ()

vteco

Režisérsky bravurně provedené dílo, jenž poprvé představuje celý svět Pána prstenů a to velice poutavým způsobem. Není zde vůbec žádný problém si oblíbit hned několik postav a celé dobrodružství s nimi prožívat a zároveň si vychutnávat skvělý soundtrack či působivé prostředí Středozemě. Společenstvo Prstenu taktéž nabízí neokoukané kouzlo a jen těžko popsatelné pocity při vývoji postav či nezapomenutelných scénách. [90%] ()

Allien.9

Právě "Pán prstenů" ve mě probudil filmové šílenství. Nikdy předtím jsem filmy takhle strašně neprožívala, ale stačilo prvních pět minut tohoto filmu a věděla jsem, že je to neúžasnější film, jaký jsem kdy viděla. A ještě pořád se drží v žebříčku mých nej pěti filmů. Je těžké říct, který díl trilogie je nejlepší... Na každém je nejlepší něco - 3. díl je nejdramatičtější a nejtemnější, 2. díl je hodně o úžasných bitvách a nových postavách a 1. díl je krásný. "Společenstvo prstenu" nás dokonale uvádí do děje celého veledíla. Nedokáži si ani představit, že by Pána prstenů točil někdo jiný než Peter Jackson. Jeho Středozemě je tak skutečná... Jen stěží lze uvěřit, že ne. A takto působí vlastně celý film - skutečně. První díl triologie je pro mě nejnádhernějším a nejméně krutým. Nejvíc z celého filmu asi miluji začatek - bezstarostný, zelený Kraj plný malých hobitů, kteří nemají ani potuchy o tom, co se děje ve světě kolem nich. Úplně cítíte ten klid, pohodu a možná i trošičku štěstí. A pak se všechno obrátí vzhůru nohama. Víme o Mordoru, o temném Sauronovi, Černých jezdcích, odporných skřetech a skurut-hai a o krutosti, která ve Středozemi vládne. Začíná dobrodružná a těžká výprava za zničením prstenu moci (jde zničit jen tam kde byl vykován), který může ukončit Zlo. A kdo prsten ponese? Hobit. Malý človíček zvyklý na klid a pohodu se musí postavit tváří v tvář těm největším hrůzám a nasadit vlastní život pro záchranu své milované země... Pán prstenů je příběh o odvaze, přátelství, lásce a sebeobětování, ve kterém však nejsou pouze lidé nebo maličcí hobiti. Existují tu elfové (sličný a nesmrtelný lid), čarodějové (ať už dobří nebo zlí), Enti (chodící stromy), trpaslíci nebo všelijaké příšery. Navíc... Film má desítky úžasných scén - vypuštění Černých jezdců, odchod z Roklinky, Saruman stojící na věži v Železném pasu, Arwen unikající se zraněným Frodem před přízraky, skřeti plenící Železný pas... Prostředí Nového Zélandu je tím nejlepším, jaké mohli filmaři zvolit. Herci byli vybraní dokonale - Elijah Wood (Frodo Pytlík), Viggo Mortensen (Aragorn), Ian McKellen (Gandalf Šedý), Liv Tyler (Arwen), Orlando Bloom (Legolas), Christopher Lee (Saruman)... VŠEM věříte, že jsou skutečně postavami, které hrají. Efekty snad ani nemusím zmiňovat - velkolepé. Nesmím zapomenout na hudbu. Je naprosto dokonalá... H. Shore úžasně propojil jemnou a dojemnou hudbu s honosnou, která vás dokáže zvednout ze židle, nutí vás fandit hlavním postavám a při každém triumfu křičet: "A máte to, vy parchanti!!!" Navíc... Enya mě se svou písní May It Be ještě stále dokáže dojmout až k slzám... Nejen, že si při jejím poslechu vzpomenu na film, ale také na vše, co ho provázelo a je mi tak strašně líto, že už se o něm skoro nemluví.:-( "Společenstvo prstenu" je úžasný, monumentální, dokonalý, dojemný film, ke kterému se budu vždy ráda vracet a na který nikdy nezapomenu!!! NAVŽDY BUDE MOJÍ SOUČÁSTÍ. 100% ()

HAL

Marně hledám slova pro popsání filmové trilogie, která mě kdykoli dokáže unést do úchvatně krásného a magického svěla, po dvanácti hodinách zničeného a se slzami v očích vrátit zpět a přitom já mám pokaždé chuť se otočit a hned se vrátit TAM, mezi elfy a trpaslíky, vznešené muže na osudových výpravách a v epických bitvách. Jak slovy popsat dokonalost?... a obzvlášť u Společenstva, které je z celé trilogie nejlepší? ()

Satan

Obrovská událost pro všechny zasvěcené a zúčastněné. Epické dobrodružství jednoho hobita nesoucí tíhu zla...podařila se jak výtvarná stránka, tak scénář. Jackson do téhle trilogie vložil strašně moc a jde vidět, že mu svět pána prstenů svědčí. Skvěle zahrané a napsané postavy (Gandalf, Aragorn, Boromir, Saruman), načrtnuté motivace a náběh na další cestu (záchrana hobitů, sledování Glumem, příprava vojska). Přesto je první díl umírněnější a střídmější, Společenstvo se ustaví až v půli filmu a filmu dominují dvě menší bitvy a jedno setkání Gandalfa s pekelníkem. Hodně času trávíme v Kraji nebo u elfů, ale příliš to nevadí. Krásně se na to dívá a možná ještě líp poslouchá. Narážky na Hobbita od Bilba taky nemohly nepotěšit... ()

mchnk

Pro mě nejlepší díl série, velkolepé dobrodružství, jenž dosahuje dokonalosti v rozšířené verzi. Moria, Balrog i bitvy zde dokážu, na rozdíl od dalších dvou dílů, v pohodě vstřebat a přijmout jako docela reálné. ()

Goldbeater

Knižní předlohu jsem bohužel nečetl, ale i tak můžu s jistotou říct, že tohle je určitě velmi dobrá adaptace a ještě lepší podívaná. Pán prstenů je skvělá fantasy s mnoha zajímavými a rozdílnými postavami (nejvíc si mé srdce získal Gandalf, proto je scéna v Morii asi nejbolestnější z celého filmu). Herecké výkony jsou zpravidla výborné. Peter Jackson ukázal, že od Bad Taste už uplynulo hodně vody a on urazil pořádný kus cesty. ()

mzss1

Perfektní dobrodružný fantasy film. Četl jsem všechny tři díly knih, ale filmy jsou lepší. Film má skvělé efekty, skvělé nápady, postavy, spracování, příběh, skvělou hudbu od Howarda Shora, skvělou atmosféru, napětí, nepředvídatelnost ... takhle bych mohl pokračovat až do nekonečna. Celou tuhle trilogii řadím celkem na jedné úrovni, ale tenhle díl je podle mého názoru nejlepší. Funguje zde i trocha té nostalgie. Prostě skvělý kousek kinematografie. Film hodnotím na 98% = ***** ()

InJo

Nádherný začátek největší a nejnabušenější trilogie všech dob... Společenstvo Prstenu je okouzlující a perfektně zpracovaný (od geniální režie přes úžasnou hudbu až k výborným hereckým výkonům) fantasy velkofilm, který následují ještě dvě neméně skvělá pokračování. Každým dalším zhlédnutím zajímavější zážitek. Teď už je snad netřeba dodávat, že Peter Jackson a spol. za vydatné pomoci veledíla páně J. R. R. Tolkiena stvořili absolutně božský filmový svět, kterému já osobně začínám čím dál tím víc propadat... 100 % ()

Legas

Nyní s odstupem času můžu s klidným svědomím napsat, že Společenstvo prstenu mi je z celé trilogie nejsympatičtější. Je také jedním z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Chtěl bych ještě vypíchnout prodlouženou verzi, která zaplnila určité "díry". ()

Sobis87

SPOLEČENSTVÍ PRSTENU: Nejlepší díl celé trilogie, na němž je znát, že režisér měl ještě dostatek sil "pomazlit" se s každičkou scénou, což se o dalších dílech už říct nedá...u nich mám už pocit, že šlo především o to celý ten kolos zdárně dotáhnout do konce a v některých pasážích se prostě už jelo na volnoběh. --------- DVĚ VĚŽE: Temnější a osudovější, ale zároveň i příběhově nejvyprahlejší díl série, neboli pomyslná hluchá část mezi uchvacujícím startem slibujícím velké věci a epickým finále. V některých pasážích se stále jedná o pozoruhodné dílo, přibyla však nějaká ta hlušina a výsledný film už není tak dokonale vybroušený jako jeho předchůdce. ---------- NÁVRAT KRÁLE: Papírově silné finále se nakonec utopilo ve své epičnosti přehnané patetičnosti...ne opravdu, s tím natahovaným koncem, který se co do emocí stejně minul účinkem, to Jackson opravdu přehnal. Z celého filmu si pamatuji jen několik skvělých scén (a bohužel stejně tak i pár vyloženě otřesných...), zbytek je pouze standardní vyprávění prokládané chaotickými a mnohdy únavně natahovanými (!) řežbami. Tak či tak se podařilo slavnou sérii zakončit s úctou, ačkoliv ono počáteční nadšení po těch letech značně opadlo a se střízlivostí v očích musím nyní konstatovat, že vyjma první části to zas až taková sláva není a Návrat krále si ze všech dílů toho Oscara zasloužil nejméně (i když jsem mu tehdy dost fandil). P.S.: Prodloužené verze netřeba. ()

IQ Tiqe

Prvně jsem ho viděl v TV a nijak zvlášť mě nezaujal, ale po zhlédnutí Hobbita jsem dal Pánovi prstenů 2. šanci, v extended verzi, abych pochopil případné souvislosti. Po překonání předlouhé, příliš výpravné seznamovací pasáže (1 a půl hodiny!!! – oproti tohu u hobita cca 40 min) přichází očekávaný dobrodružný příběh s trochou akce, který není špatný, ale místy to Jackson s výpravou přehání (taky oproti Hobbitovi chybí humor – ano, proč by tu měl být, ale v Hobbitovi to šlo, tak proč ne tady). Ještě bych vytknul nesmrtelnost hlavních hrdinů – těm se šípy vyhývají snad víc než současným akčním hrdinům. Dám šanci i zbylým dílům, třeba se dočkám více akce. # [viděno: monitor, 5.1, extended] # příběh 7 | hudba 8 | humor 0 | akce 4 | napětí 3 | pustil bych si znovu 5 ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera