Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

ZnalecH

Tento díl je pouhým začátkem, ve kterém se rozehrává hra. Bojuje se tu jen zřídka, ale přesto je tu několik velice napínavých scén. Postupně se odhaluje jedna postava za druhou a vše se připravuje na větší bitvy. Zároveň tady začíná motiv útěku, který pokračuje až do konce. ()

Dzvandzi

První díl mé oblíbené triologie začíná velmi dobře bitvou a objasněním (pro mě jako nečtenáře).Film je velmi dobrý a provází ho velmi dobrá napjatá atmosféra.V tomto díle není nic,co by mi vadilo až nato,že některé scény jsou až moc zdlouhavé (povídací) např.když je společenstvo v Roklince,ale to nám potom Peter Jackson,který to zvládl ukázkově ,vynahradí skvělou závěrečnou bitvou,kterou jsem jako dítě viděl asi 50x,stejně jako celý snímek.Pán prstenů pro mě znamenal a do dnes znamená opravdu moc a je to jasných 5*!..Hudba je také skvělá a to já mám rád!!! ()

Hoolit

Něco neuvěřitelného co vytvořil Peter Jackson musí oslovit snad téměř každého diváka. Hudba je tak výborná, až mrazí v zádech, za což musím před Howardem smeknout. Jeden z nejlepších soundtracků, co jsem kdy slyšel. Film, který se nikdy "neokouká". ()

Desmond000

Milý Frodo, hobiti jsou opravdu úžasná stvoření, za měsíc o nich víš první poslední a stejně tě po sto letech zase překvapí. Svět se změnil, cítím to ve vodě, cítím to v půdě, mnohé, co kdysi bývalo je ztraceno, neboť už není nikdo, kdo by to pamatoval. A devět prstenů lidem, kteří ze všeho nejvíce touží po moci... Když však těmto slovům propůjčíme epický nádech dabingu, přimyslíme si soundtracky, které dokáží vyjádřit každičkou emoci v každičké scéně (smutek je zde střídán s radostí) a uvědomíme si myšlenky, které prezentují věčné témata lidství (obzvláště závist a hamižnost), dostáváme se k něčemu většímu, než je hodnota kvalitního filmu. ()

Sweat55

Asi nejlepší film podle předlohy a rozhodně nejlepší díl z celé ságy. Je to perfektně natočený, zrežírovaný a zahraný. Speciální efekty vypadají pořád skvěle. Hudba je výborná a opět asi nejlepší z celé ságy. Star Wars dvacátého prvního století. ()

Matyas

Z úcty k hercům dvě hvězdy, jinak mě nebaví film (ani kniha), který postupuje něják takto: "Jeden krok, 2. krok, 3. krok., 4. krok, otočení se na....levou stranu, k dubovému, stosedmaosmdesát let sterému buku, či dubu, či lípě, či jasanu, či topolu, který na sobě měl 1 rýhu, 2 rýhy, 3 rýhy, 4 rýhy,......188 rýh, radši to přepočítám .....bylo to správně, ale přece jen do třetice všeho dobrého.....188 rýh, stojíme na 1 kamínku, 2 kamíncích, 3 kamíncích..... 1 124 455 kamíncích..." ()

Sammy.Boy

Naprosto dokonalý fantasy epos, kterým se Peteru Jacksonovi podařilo dosyta uspokojit jak znalce světoznámé předlohy, tak i Tolkienem nepolíbené! ()

Likan7

Pamatuji si, jak mě táta přemluvil ať s ním jdu do kina na nějakou pohádku. Nechtělo se mi, a dodnes to považuju za největší štěstí co se mě a filmu týče. Ještě, že mě přemluvil. Úchvatné dílo, určitě lepší než dvojka a možná i než trojka. Megafilm, kterým Jackson ukázal co znamená fantasy, a že knihu JDE přepracovat do filmu takovým skvostným způsobem, že jsme všichni hledaly čelist na zem. Miluju úvodní intro z úst Cate Blanchett, v těch snad 5 minutách nám ukáže, jaké dílo se nám posléze ukáže. Je zbytečné se více rozepisovat. Společenstvo změnilo kinematografii, o tom se nelze ani dohadovat. Herecké obsazení, výprava, masky, příběh, akce, atmosféra, HUDBA!! Vše je dokonalé. ()

Baron Noktur

Dokonalý film. Plný, úplne plný počet aký sa len dá filmu udeliť. Neuveriteľne ako úchvatne film pôsobí po 18 rokoch. Tá jeho temnota, tá jeho zvláštna temná mágia, ktorú má v sebe, tá zádumčivá sychravosť. Dokonalý film. Najlepší film všetkých čias naprieč všetkými žánrami. Nádherných a čistulinkých 10/10. ()

Tipko

Knihu od Tolkiena som nečítal, preto je mi ťažko podľa nej zhodnotiť film. Ale podľa mňa, čo sa týka deja, scenára, réžie, postáv, hudby, kamery atď., je to jedna z najlepších filmových častí, čo kedy vznikla. Zaujali ma tam hlavne charakterové vlastnosti hlavných postáv, bolo jasné čo je dobro a čo zlo a dobro vždy zvíťazilo. Z vlastností hrdinov vyzdvihujem zvlášť chrabrosť, odvahu, obetovanie sa za iných, odrieknutie sa svojich predstáv v rámci spoločenstva pre správnu vec, pokoru Froda, odpustenie a vytrvalosť v hlavnom cieli - zničiť zlý prsteň. Vie sa, že Tolkien chcel knihu napasovať do „kresťanského“ obalu, hoci nemôžno súhlasiť napr. s postavou tzv. dobrého čarodeja Gandalfa, lebo každé čarodejníctvo je hriech proti 1. Božiemu prikázaniu. Ale i tak sa dá z filmu mnoho čo poučiť. ()

kailee_

Momentálně jsem viděla Pána Prstenů a Hobbity v podstatě poprvé, protože si absolutně nepamatuji, o čem to bylo při prvním zhlédnutí a knihy neznám. První díl je všeobecně nejlépe hodnocený spolu se třetím dílem a pro mě je první zdaleka nejhorší. Proč tomu tak je? Frodo je prostě strašný a nudný charakter. To není žádná vyjímka. Dokonce většina filmů má jako nejslabší charakter hlavního hrdinu a film tahá to co se děje jemu a co se děje okolo něj. Frodo se ve všech scénách, kde nemá neutrální výraz, tváří, jak kdyby právě tlačil na záchodě a rozhodně tomu nepřidává kamera, která dramaticky najíždí na obličej v každé druhé scéně s kýmkoliv. K tomu se ho snaží film dramaticky zabít v několika dlouhých scénách šípem či kopím do srdce, i když je naprosto jasné, že se mu nic stát prostě nemůže. První díl je primárně o Frodovi a okolo něj se nic zajímavého neděje, protože celý 3,5 hodin dlouhý film je ztvárněn jako intro a je to jen shluk scén, které mají vytvořit podklad pro další dva díly a to je právě kámen úrazu. Sice dobře staví děj, představení charakterů a světa pro další díly, ale je to příšerně natahovaný film plný prázdných scén, které jsou jen výplň pro atmosféru a nebo začnou dávat smysl až u dalších filmů zpětně a když na to koukáte bez znalosti následujících dílů či knih, není to tak wow, jak by mohlo být. Taky musím zkritizovat příšerný efekt rozmazání všeho světlého, včetně obličejů. Hlavně to jde vidět v části u elfů, kteří doslova svítí okolo sebe. Naštěstí si všimli, že to nebyl moc dobrý krok a v dalších dílech je v podstatně menší míře a nebije tak do očí. Dost vtipná a zároveň smutná scéna je, kdy Boromir dostane šípem do srdce. S probodnutým srdcem i plící nadále zvládne vstát, minutu šermovat, zabíjet protivníky a pak tři minuty vést diskuzi s Aragornem. Tolik ke kritice a i když jsou to pro mě obrovské problémy, víc jich není. Hudba a vedlejší postavy jsou super. Vizuální zpracování perfektní, kromě plně animovaných scén (například více scén v Dolech Morie), kde probíhá kolem sloupů kamera, zatímco postavy běží a je vidět, jak kdyby to byla scéna ze staré hry. Přihlédnout k faktu, že je to 18 let starý film, tak žasnu, ale tak lehce přehlížet věci neumím. Bohužel se lépe kouká na dokumenty o točení tohohle dílu než na film samotný. ()

rublik05

Vůbec se mi nechce věřit, že nás tohle úžasné a naprosto stěžejní dílo fantasy žánru baví již téměř dvě desetiletí. Stále lze obdivovat prvotřídně odvedené filmařské řemeslo, Peter Jackson převedl knižní předlohu na plátno naprosto úchvatně, upřímně mám mnohem radši film, než knížku, a to se stává zcela výjimečně. Poutavý příběh vtáhne diváka od samého začátku, povedlo se přímo kouzelné prostředí a působivé exteriéry, také vymazlené kulisy a obdivuhodné kostýmy dávají zcela na vědomí, že se jedná o mimořádnou událost a nevšední zážitek. První části trilogie nelze prakticky nic vytknout, scénář, atmosféra, hudba, vizuál, efekty, zkrátka vše na špičkové úrovni. 10/10. ()

Armin82

První díl legendy od Petera Jacksona, profíka na dobrodružné fantasy filmy a režiséra, který má asi hodně rád svůj rodný Nový Zéland, protože mě nenapadá člověk od filmu, který tam natáčel častěji. Mám dokonce dojem, že tam snad točil všechny své filmy. Každopádně nemá smysl se nějak sálodlouze rozepisovat. Krásné exteriéry, krásný příběh a několik velmi výrazných hereckých výkonů. Pozitivně takřka o všech, dokonce i Orlando Blooma, kterýho moc nemusím či Seana Astina, který velmi překvapil. Naopak negativně, paradoxně hlavní hrdina. Elijah Wood je dle mého ten největší neherec, jakýho jsem kdy v hlavní roli viděl. Pár let po úspěchu této trilogie, se ještě vezl na vlně slávy a k něčemu slušnému se namotal, ale v posledních letech už to má spíše sestupnou tendenci. Vlastně mě to ani nepřekvapuje, herectví jsem mu neuvěřil. Tak či onak 80%, trilogie Hobit má větší grády. ()

Nix

Když tohle vidíte ve 13ti, tak jak to asi mohlo s Vámi dopadnout. Co naplat, pořád je to v mých očích nepřekonaný fantasy. V seriálovém světě už má slušného konkurenta, ale pořád v kinematografii se to na míle vzdaluje všemu, snad netřeba nic říkat o všem ostatním, jeden prsten vládne všem, pořád. ()

Ceberus

Jedinou knížku, kterou jsem od Tolkiena kdy četl, byl Hobit, takže k Pánovi prstenů jsem přicházel bez jakéhokoli zklamání z toho, že by se to neřídilo originální předlohou. :-) Přelom tisíciletí považuji za dobu, kdy začalo pomalu platit, že vizuální efekty dokáží COKOLIV. A zřejmě právě proto došlo v roce 2001 ke zpracování Pána prstenů, o kterém se dlouho tvrdilo, že je právě kvůli své fantastičnosti nezfilmovatelný se živými herci. Co se jich týče, řekl bych, že casting byl bezchybný. Koneckonců také odstartoval kariéry mnoha hercům - Wood, Bloom či Blanchett možná měli nějaký jeden pořádný biják za pasem, ale až Pán prstenů je dostal na vrchol Hollywoodu. Koneckonců i tehdy 61letého Iana McKellena nikdo pořádně neznal, dokud si nestřihl Gandalfa. Nemluvě o tom, že tento film udělal z Andyho Serkise dvorního motion capture herce. I po několikerém zhlédnutí trvám na pěti hvězdách - historie imho zařadila toto dílo mezi filmovou klasiku, a to nejen v oblasti fantasy pohádek. Kromě vizuálních efektů si pochvalu zaslouží také dnes již nesmrtelná hudba, kterou každý pozná. ()

Hellknight12

Nedávno pozreté po rokoch a rovno v režisérskej verzii. Režisérku verziu som videl druhý krát. Rozdiel medzi kino a režisérskou je obrovský. Nielenže je dlhšia o necelú hodinu ale aj dodáva filmu lepší zmysel a hlavne sú tu pridané nejaké scény, ktoré pridávajú na príbehu. Knižnú predlohu mám prečítanú. Režisérska verzia má 228 min. Kino verzia má 172 min. Film je natočený podľa knihy od J. R. R. Tolkiena. Ak by niekto počítal so 100% prepisom knihy do filmu tak sa to za túto stopáž nedá. V kino verzii je skvelé zachovaný základ a pointa príbehu. V režisérskej je pridaných niekoľko scén, ktoré krásne doplnia príbeh, lepšie rozvinú hlavné postavy a v niektorých prípadoch majú lepšie spracovanú atmosféru. Režisér P. Jackson sa sám vyjadril, že vynechal časti z knihy kde je Tom Bombadil, pretože vo filme mu to prišlo až príliš rozprávkové. (Ty čo ste čítali alebo počuli audioknihy viete, ktoré úseky myslím). Každopádne ak si ale odmyslíme tieto časti, tak je to v režíserkej verzii, takmer 100% prepis. Sú tu nejaké zmeny oproti knihe samozrejme ale za mňa sú to zmeny, ktoré sú dobré. Teda aspoň za mňa. Nejdem tu robiť podrobný rozbor knihy a filmu v oboch verziách. Hudba, herci a ich výkony sú skvelé. Príbeh je jednoduchý ale zato skvelé spracovaný. Taktiež kamera a kostýmy sú skvelé. Filmu vlastne nemám čo vyčítať. Tento film môžem jednoznačne odporučiť ľuďom, ktorý majú radi dobrodružné fantasy a hlavne ľuďom, ktorý majú radi knižnú predlohu. Celkové hodnotenie za mňa je kino verzia 90%. Režisérska verzia 100%. ()

vincchuppo

Po těch letech stále absolutní jednička z univerza Pána prstenů. Peter Jackson to prostě tenkrát vykopl do světa a všechna ta práce a zápal do tohohle fantasy světa je tu vidět na každém záběru. ()

junxi91

Nádherné filmové zpracování Tolkienova románu ze světa Středozemě, souboj dobra, reprezentovaného elfy, trpaslíky, lidmi a čarodějem Gandalfem. Proti tomuto dobru stojí zlo v podobě Temného pána Saurona. Zástupci dobra dostali prsteny moci, ale byl ukován jeden prsten navíc, který vyrobil Sauron v Hoře osudu, vložil do něj svou sílu a s jeho pomocí měl v plánu dobýt Středozem. Sauron byl ovšem poražen králem Isildurem z Gondoru, který mu usekl prst i s prstenem, a tak začal Třetí věk Středozemě. Prsten je pak ztracen a dostane se přes stvoření jménem Glum k hobitovi jménem Bilbo Pytlík. Ten pak slaví své 111. narozeniny v Kraji, který obývají líní, méně inteligentní Hobiti, kteří mají rádi jídlo a také půdu, na které hospodaří. Nejvíce si váží klidu a míru. Nicméně, přítomnost Bilbova prstenu tento klid a mír naruší. Bilbo předá svůj prsten Frodovi Pytlíkovi a ten se společně se svým kamarádem Samwisem Gamgeerem vydává pryč, aby jej dostal daleko od kraje. V patách jsou jim služebníci zrádného čaroděje Sarumana, který vyslal devět svých nazgulských služebníků, aby našli Froda. K Frodovi a Samovi se připojí další hobiti jménem Smíšek a Pippin. A tak se skupinka dostane do města a hostince, kde se jich ujme jeden Chodec, se kterým se dostanou do elfí Roklinky a Chodec se zde sejde se svou milou, krásnou Arwen. Roklinka není po Sarumanově zradě v bezpečí, a tak se lord Elrond rozhodne, že Prsten nemůže zůstat v Roklince. Vznikne Společenstvo Prstenu, které má za úkol zničit Prsten v Hoře osudu. Jeho členové jsou Frodo, Gandalf, Sam, Smíšek, Pipin, elf Legolas, trpaslík Gimli, Boromir z Gondoru a Chodec, kterým není nikdo jiný než Aragorn, právoplatný král Gondoru. Společenstvo čeká náročná a nebezpečná cesta přes údolí, horský průsmyk Carahras, trpasličí doly Morie, kde na ně čekají skřeti, troll a také Durinova zkáza jménem balrog. Nakonec se dostanou do Lothlórienu, kterému vládne královna Galadriel. Saruman si vytvoří odpornou armádu Uruk-hai v Isengardu, která má zabít všechny členy Společenstva. Pak se Společenstvo dostane po řece do lesa, kde má Frodo problém s Boromirem, který baží po Prstenu, a také zde dorazí zvědové Uruk-Hai se svým ohavným vůdcem Lurtzem. Smíšek a Pipin jsou uneseni, Boromir umírá a Frodo se rozhodne zanést Prsten do Hory osudu sám, ale Sam se k němu může připojit. A tak začalo velké dobrodružství v nádherné krajině Středozemě, plná zla a nástrah, a boj dobra se zlem není úplně vyrovnaný, protože Sauron a Saruman mají v rozsahu svých armád výraznou převahu. Tak snad se to povede a vše dobře dopadne. Tento film jsem už samozřejmě viděl mnohokrát, ale nyní jsem se rozhodl podívat se na rozšířenou verzi všech tří dílů, abych to měl pěkně pohromadě. 12 hodin nádherné fantasy podívané a útěk ze současné neutěšené, podivné a nelogické reality, to přesně potřebuji!  ()

Belcarnen

S tímhle snímkem (resp. celou trilogií) trávím někdy i hodiny denně. Jako velký fanoušek díla J.R.R. Tolkiena mohu jen říct, že Peter Jackson zvládl natočit špičkový film podle nezfilmovatelné knihy. Výhrad je možné mít spousty, ale celkově ten film působí fantasticky. Uvidíme, s čím přijdou Dvě Věže ... ()

alsha

Navýsost krásná adaptace Tolkienovy knihy zaujme hudbou, která je v každém taktu čitelná a průzračná, skvělým střihem akčních scén, které dávají znát Braindead. A podobně jako kniha to ve vás evokuje dojem. že to je něco co už jste dlouho chtěli číst resp. vidět ale doposud se vám to nepodařilo. Ovšem oproti knize je film o poznání melancholičtější a smutnější. A vězte, že kdo neviděl rozšířenou verzi přišel o moc. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

20.10.2022

Někdo by měl nejspíš říct studiu Warner Bros., že NFT nebyly populární už loni, natož letos, a že celá kryptokomunita pomalu ale jistě umírá. Společnost totiž čerstvě oznámila, že hodlá prodávat… (viac)