Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

MilesTeg

Nedotčen knižní předlohou, kterou jsem nikdy ani koutkem oka nezahlédl, neočekával jsem od tohoto filmu nic víc, než poutavý a dobře odvyprávěný příběh s krásnou přírodou a sympatickými hrdiny. A nebyl jsem zklamán, i když na sto procent bych to nehodnotil. Příběh je většině dobře znám a každý si může sám ověřit, co mu ve filmu chybí a s čím nebude spokojen. Tedy především je to o Prstenu a autoři nenechávají nikoho na pochybách ani chvilku, že to je On, který určuje děj. Většina dlouhých záběrů kamer, dramatických přiblížení a šeptaných lichotek náleží pravě Jemu. Je to „milášek“ Gluma, Bilba a mnohých jiných, kteří by s ním nejraději páchali dobro ve velkém – Temný pán Sauron je zatím přebytečný, Saruman docela stačí sám - a tvoří jen jakési zosobnění faktu, že moc korumpuje a že čím větší dobro chceš udělat, tím větší zlo spácháš. /---------/ Vizuální triky a efekty jsou na vysoké úrovni, nelze čekat nic jiného. Světelná Gandalfova show nebo útok démona Balroga jsou nádherné momenty, stejně tak záběry krajiny, podzemí Morie či Roklinka, ale občas je z nich trochu cítit počítač. Například Kraj a hlavně Hobitín jásají nepřirozenou zelení, zvlášť na stromech je to patrné. Rozdíl ve velikostech hobitů a ostatních, hlavně Gandalfa na začátku s Bilbem a Frodem, je zastírán obratnými střihy, kdy jsou záběry do obličejů a na postavy rozdílných ras v ten samý okamžik tak vzácné, že by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Letecké záběry na hutě skřetů, kde kují své zbraně, vypadají jako cesta do pekla, ale ve srovnání s peklem z filmu South Park jsou přeplněné neidentifikovatelnými detaily a proto slabší. Poněkud komicky vypadalo kácení lesních velikánů, nejspíš dubů, kdy skřet říká Sarumanovi, že mají hluboké a pevné kořeny, načež v následujícím záběru jeden takový vytrhnou a převrátí pomocí čtyř lan tak lehce, jako by to byl trs trávy. Kdo někdy dostával pařez ze země, musí se chytat za hlavu. /-------/ Obsazení rolí bylo v kombinaci s maskami výborné. Hobiti a lidé jsou bezchybní a jejich neovládané emoce propukají každou chvíli, elfové a trpaslík Gimli nemuseli tolik hrát mimikou, protože jsou jako rasy méně náchylní k přehánění. Na začátku jsem se smál obsazení Elronda – Hugo „agent Smith“ Weaving a elf, to mi nešlo dohromady. Ale on dokázal svou zápornou slizkost přetvořit v elfskou uhlazenost a důstojnost. Zvláštní zmínku zaslouží obě elfí dámy – Cate Blanchett i Liv Tyler se do rolí éterických i tvrdých bytostí narodily. /--------/ Skvělé byly bojové sekvence. Nemyslím teď prvotní vizuálně impozantní, ale očividně počítačovou bitvu pod Horou osudu, ale boj muže proti skřetům nebo démonům z Devítky. Střihy byly stejně zběsilé jako v Gladiátorovi,ale už jsem si zvykl, jen bych při té početní převaze v případě skřetů volil úplně jinou taktiku, ale to bych asi opravoval klasika. /----------/ Film oplývá rychlým a pestrým dějem, ale nebyl jsem nijak překvapen jeho vývojem nebo koncem, i když předlohu neznám. Na pár místech mne však tvůrci dostali nečekaným bafnutím nebo šokem, což se mi u podobných snímků dlouho nestalo. Jen musím na závěr vyslovit politování, že další již natočená pokračování budou distribuována s tak velkým časovým odstupem. Jako optimální pro nasycení trhu i udržení napětí bych osobně navrhoval čtvrtletní pauzy, jenže musíme bohužel počítat s dalšími marketingovými aktivitami, jako jsou videohry, oblečení, panenky nebo leporela. Jako první film nového roku a navíc s rozumnou titulkovou verzí to však bylo vynikající. () (menej) (viac)

Agarwaen

Určitě nejlepší ze tří dílů Pána prstenů. Ač bylo od začátku jasné, že dosáhnout kvalit předlohy je nemožné, první díl ještě dával naději(mylnou), že se filmařům podařilo pochopit alespoň malou část obsahu knihy, nebo alespoň vystihnout atmosféru(později nám jednoznačně dokáží že ani jedno není pravda). Jednoznačným kladem je výběr herců-hobitů, Elrond, Gimli, Legolas a další nenadchou ani neurazí, naopak příšerný čaroděj-hodný ňouma a Aragorn právě zpadlý z obálky módního časopisu nepotěší. O hudbě se radši nezmiňovat.. ()

turbou

Rika se, ze pokud ctete knizni predlohu driv nez vidite film, jste pak po filmove projekci velmi zklamani. Toto se mi stalo ve velkem mnozstvim pripadu ale LOTR je jiny. Knihu jsem cetl o mnoho drive nez film, ale to co se delo v kine...to byla slast. Skvela hudba, nadherne zabery, vynikajici herci a to vse do sebe genialne slozene Peterem Jacksonem. Opravdu smekam a dekuji ze nekdo vyvratil ono otrepane klise o vzdy "lepsich" kniznich predlohach. ()

Eru

I když přes 3 hodiny vypadá jako přehnaně dlouhý film, je nutné si uvědomit, že děj v knize trval téměř 1 rok a jakékoliv další zkracování by Tolkienovi fanoušci nesli velmi nelibě. I tak, ale P. Jackson dokázal vtěsnat hlavní linii knihy do tak krátkých možností. Ještě před vstupem do kin bylo jasné, že to bude trhák, šlo jen o to jak dobrý vzhledem ke knize. To se povedlo měrou vrchovatou. Oscary jsou v naprosto zasloužených kategoriích, a i když žádný díl nedostal žádného Oscara za herecký výkon, herci hrají velmi zodpovědně, vzhledem ke svým rolím. Obyčejná verze – 95%, rozšířená verze – 96% „Kéž by se nic z toho nestalo“ „To chtějí všichni, co prožívají trápení. O tom ale oni nerozhodují. My rozhodujeme jen o tom, co uděláme s časem, jenž nám byl dán“ ()

Teleri

Naprostá srdcovka. Brečel bych (to spíš u knihy) štěstím, že příběhem žiju a smutken, že čím jsem dál, tím víc se blíží konec.... ()

BačaXXX

Nejsem fanoušek fantasy žánru ale je třeba uznat, že ve spektru těchto filmů ční Pán prstenů nad svými příbuznými nejméně o pět délek. ()

Arequipa

Není lehké přenést jakoukoliv legendární předlohu na filmové plátno. Tady se to povedlo na podtrženou jedničku. Pomatuji si ty smíšené pocity, když jsem odcházel z kina - zážitek z mimořádného filmu a frustrace, že další díl bude až za rok.:-) Víte, že existuje i jedna starší verze z roku 1978? ()

Sosak

Pán prstenů je skutečně megalomanský projekt. Nutno dodat, že i vydařený. Fantasy zde není pojata nijak kýčovitě - magie je spíše duchovní a není příliš založená na efektech, potvory nepůsobí přehnaně a příběh se vyvarovává typických nešvarů jako je např. Azraghorrr s mečem nekonečné věčnosti a úpění...takovéhle pitominy tu naštěstí nejsou. Navíc se určitě dá říct, že tento film způsobil určitý průlom a zpřístupnil fantasy kulturu širší veřejnosti. Ani se není co divit, jde o po všech stránkách vypracované dílo, škoda jen nudných momentů v určitých pasážích... ()

D.Paulus

O udělení nejvyššího hodnocení jsem zprvu - po shlédnutí filmu v kině - přesvědčen nebyl. Jistě, šlo o něco nového neotřelého (magická atmosféra byla doslova pohlcující, výborná výprava, kostýmy, zvláštní efekty, dechberoucí hudba), ale přece jenom mě, jakožto znalce Tolkienova opusu, pobuřovaly změny a zkratky, které režisér Peter Jackson s dějem provedl. Když jsem si později opatřil speciální rozšířenou verzi Společenstva Prstenu, domníval jsem se, že se dívám na úplně jiný film. Zajímavé, jak film přidáním několika minut získal i nepatrně jiné celkové vyznění, které je však neskonale více podobné vyznění knihy. Teprve TATO verze mě přesvědčila o nutnosti absolutního hodnocení. Tak tedy třikrát hurá rozšířeným edicím (všech tří dílů) a kinoverze ať se ztratí v propadlišti filmových dějin. ()

Respex

Nejsilnější díl z celé trilogie a to díky atmosféře. Film dokáže natolik připotat k obrazovce, že se cítíte opravdu ve Středozemi. Režijní zázrak, herecky kvalitní, skvělá hudba, krásná příroda atd. Viděl jsem přibližně šestkrát a když píšu toto hodnocení, tak dostávám chuť opět vložit dvd do mechaniky. Za mě 5*. ()

teddinka1

Není to můj šálek kávy, nemám ráda fantasy a ne všechny herecké výkony mě přesvědčily... Jinak kulisy, kostýmy a takové ty efektové věci se povedly. ()

kubal18

Peter Jackson svou trilogií přesvědčil, že Tolkienův svět lze uspokojivě převést na filmové plátno. A nejen přesvědčil. Celý svět musel žasnout nad tím, jak úžasné to ve finále bylo, je a bude! ()

Bobšule

Je obdivuhodné, kolik "znalci" Tolkienova díla dokáží nalézt much na filmovém zpracování trilogie. Zuřivost, s jakou tak někdy činí, mě ale ujišťuje pouze o tom, že nejde o zcela svéprávné jedince. Každý, kdo kdy četl Pána prstenů (někteří z nás dokonce v originále) tuší, že tohle prostě nejde zfilmovat tak, aby bylo zahrnuto vše a že některé postavy či děje bylo nutno vynechat, jiným naopak dodat na plastičnosti atd atd. To je prostě filmařova licence. Pro mě osobně je trilogie Pána prstenů tím nejlepším, co jsem kdy v žánru fantasy viděla. Okamžik, kdy Aragorn při plavbě po Anduině ukazuje Frodovi sochy králů, patří k mým absolutně nejkrásnějším a nejsilnějším filmovým zážitkům vůbec. Vyplatilo se stát frontu na premiérový lístek a vidět to ve velkém nádherně ozvučeném sále. Člověk měl pocit, jako by seděl v té loďce také. A jestli se za něco nastydím, tak za to, jak jsem tehdy v kině bulela jako stará želva kvůli Gandalfovi! Bulim dodneška. ()

swiss

Pán Prstenů: Tolkiena jsem četl až po zhlédnutí filmu. Možná proto se mi film tak líbil. Je jasné, že se do třech filmů nemůže trilogie vejít celá. Přesto je děj pochopitelný i pro nečtenáře předlohy. Velkolepá podívaná. ()

dessa

Nejlepší film z celé trilogie, která měla klesající tendenci, co se kvality týče. Možná je to tím, že jedničku jsem viděl před a dvojku s trojkou až po přečtení celé trilogie. Takhle by měl vypadat fantasy film podle nejklasičtější ze všech klasických předloh... ()

Panacek

U ďasa, kdo vymyslel, že je potřeba každou slušnou knížku p(r)odat ve zmršený formě polopatě lidem v multiplexech!? Taky mě dost silně irituje tenhle novej trend (anno 2001), kdy se očekává, že lidi nechaj v kině tisíce, protože 1 film ze 3 (prsteny) nebo 9 (Potter) nedává sám o sobě špetku smyslu. Ale vlastně...ať si každej dělá co chce, ať si každej, dřív než vezme desetičlennou rodinu do kina např. na Návrat krále, někde zjistí, kolik filmů musí vidět před tím, aby nebyl úplně mimo. Ne? ()

waska

Už prvních pár minut mě vtáhlo do děje a nepustilo až do úplné konce. Jako věrný fanoušel Tolkienova světa jsem měl vysoké nároky a Peter Jackson je dokonale naplnil. Výběr herců, nádherná Novozélandská krajina ( o 4 roky později jsem se vypravil po Frodových stopách do Mordoru - Národní park Tongariro ), triky, to všechno mě plně uspokojilo. Tenhle příběh prostě miluju a neokoukám ho ani na podesáté. ()

Martin79

No vyloženě mně to nepoložilo na prdel. Ale při hlubším zamyšlení je to nesmírně, kromě jiných nej, nadčasový snímek se spoustou životních mouder a vtom je jeho velká síla. Herci jsou skvělí. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

20.10.2022

Někdo by měl nejspíš říct studiu Warner Bros., že NFT nebyly populární už loni, natož letos, a že celá kryptokomunita pomalu ale jistě umírá. Společnost totiž čerstvě oznámila, že hodlá prodávat… (viac)