American Horror Story - Útočisko

(séria)
USA, (2012–2013), 9 h 10 min (Minutáž: 40–46 min)

Kamera:

Michael Goi

Sarah Paulson, Jessica Lange, Zachary Quinto, Evan Peters, Joseph Fiennes, Lily Rabe, Lizzie Brocheré, James Cromwell, Frances Conroy, Chloë Sevigny (viac)

Příběh se odehrává v roce 1964 v Briarcliffu, ústavu pro duševně choré zločince. Zde vládně pevnou rukou sestra Jude (Jessica Lange), společně se zakladatelem instituce, Monsignorem Timothy Howardem (Joseph Fiennes) a jejich podřízená, sestra Mary (Lily Rabe). Lečbou pacientů v Briarcliffu je pověřený psychiatr Dr. Oliver Thredson (Zachary Quinto) a sadistický vědec Dr. Arthur Arden (James Cromwell). Do ústavu se pod falešnou záminkou dostává novinářka Lana Wintersová (Sarah Paulson), aby napsala článek o údajném seriovém vrahovi, který měl být do Briarcliffu převezen. Lana ale ke své smůle odhalí mnohem závažnější události a záhady, které se v ústavu odehrávají, což by jí mohlo být osudné. (Hannibal92)

darthhokro

Pro mě je zatím Asylum nejlepší série. Jessica je tady naprosto dokonalá a Lily ji perfektně sekunduje. Blázinec podle mého gusta, silný příběh většiny postav, mimozemšťani, zrůdičky, nějaké to gore a sem tam i hodně vtipné. Jo a soundtrack geniální. ()

playboy_05

Ještě temnější a depresivnější než původní Murder House...ponurý téměř černobílý vizuál jen dokresluje naprosto šílenou atmosféru psychiatrické léčebny. Nekompromisní zabijačky, solidní psycho, i nervy drásající situace, kdy hlavním postavám naivně fandíte v předem prohraném boji, až se vám z jejich konce chce brečet...škoda jenom že tomu nějaké dva, tři díly před koncem začne lehce docházet dech...ovšem ten casting je prostě fenomenální...nevybavuju si jiný seriál, který by ho měl téměř u všech postav zvládnutý takhle bravurně...a to nemluvím jen o Asylum. ()

Meev

První díl? Úžas. Druhý díl? Skvost... a už to jelo... Seriál zdvihává mračna otázek, fascinuje v každém střihu a dává přemýšlet při každém slově, pohybu, vzpomínce. Je to skládačka ze střepů, každý malý střípek představuje otázku. Za běhu série se ale střepy slepují a na závěr před námi stojí kompletní zrcadlo, do kterého padají dotazy a vylétavají odpovědi. Naprostá bezkonkurenční trefa. ()

kachie

Prvá séria bola lepšia. Bolo to veľmi pôsobivé, ale vopchať do 13 dielov témy koncentračných táborov, psychiatrickej liečebne, vyháňanie diabla, lgbti, rasizmus, mimozemšťanov, pokusy na ľuďoch, sériových vrahov, milión postáv, milión flashbackov (celkovo príliš veľa časových rovín). Tie témy by si zaslúžili viac a mohli byť radšej rozdelené na 3 série/príbehy. Ale čo najviac milujem na oboch sériách - na začiatku si vytvoríte o nejakej postave obraz a názor a počas tých pár dielov ho asi stokrát zmeníte a zamýšľate sa, kde je hranica medzi dobrom/zlom, dobrým/zlým človekom. Nakoniec možno aj súcitite s niekým, kto si to ani nezaslúži..... Tiež oceňujem kreativitu a nápady AHS(napr zdobenie vianočného stromčeka :D ) ()

Brano

Poznáte ten pocit, keď si pozriete prvé dva diely a potom sa to už nedá zastaviť a chcete čím najskôr vedieť ako to skonči? Ďalší seriál, ktorý ma dostal. Výborné pokračovanie, ktoré kvalitou prevýšilo výbornú prvú sériu. Jeden z najlepších seriálov, aký som doposiaľ videl. Skvelý námet, hudba, herci a scenár. /100%/ ()

A_san

Mno, ok, sice jsem už psala názor k původní sérii, tohle rozdělení je nové, ale tak co už. Tahle série je ze všech čtyř zatím stále ta nejlepší. Zpočátku mi přišlo spíše takové divné snažit se spojit několik hororových žánrů úplně jiného rázu dohromady, ale tady se to skvěle doplňovalo. Jessica Lange byla úžasná, role nemravné sestry jí seděla skvěle. Nazi vědátor byl také skvělý. Prostředí blázince z 60. let vedené církví a jejich představou léčení opravdu nahání tísnivou atmosféru, kde není úniku.......no a samozřejmě, že co vám v hlavě zůstane nejvíce je: The naaaaame gaaaame. ()

konysua

Samotné prostředí mi přišlo mnohem hrůzostrašnější, opuštěnější a beznadějnější než starý dům. Rozmanitost příběhů je znát u každé linky a proto dokáže udržet napětí až do samého konce. 8/10 ()

MartinTerran

Druhá řada se odehrává v blázinci a probíhají zde dvě časové linie. Ta současná je značně upozaděna a je hlavně důležitá a dořešená v závěru řady. V této řadě se mi líbí, že zde hned není jasné kdo je dobrý nebo zlý, charaktery jsou dobře napsány a v průběhu se vyvíjí a mění podle situací, které je ovlivňují a cíl většiny chovanců je jasný - utéct! Jelikož je zde dost lidí zavřeno neoprávněně a někteří z vedení jsou větší šílenci než pacienti. Hlavní postava Lana Wintersová zde přijela pouze udělat reportáž, ale nakonec zde zůstane jako pacient a tak se děj změní na boj o udržení si zdravého rozumu a spřádání plánu na útěk což není zrovna jednoduché. Příběh je samozřejmě zkomplikuje a dále rozvíjí jak už jsem dříve předestřel. Také zde se vyskytuje nadpřirozeno, ale v rozumné míře. Nejlépe zahrané postavy v podání Zacharyho Quinta a Jamese Cromwella. Hodnocení: 84/100. ()

Gamekeeper77

Asylum mi opět nepřineslo to, co jsem očekával, ale to, že šílenství nepřišlo ve formě běsnících pacošů, ale z opačné strany v podobě toho nejzvrácenějšho zla je rozhodně trefa do černýho. Hned první díl rozehrává sérii na plnej knedlík, aby pak lehce zvolnila a jela si to svý skoro až do konce, kde to v samotném závěru místo očekávaného strhujícího finále bohužel ještě trochu poupadá. To lehce zvolnila bych měl dát do uvozovek, protože lehce zvolnit z totálně masakrálního prvního dílu znamená mít furt pořádný grády. Už to není taková typicky hororová duchařina jako první řada, teď už je to silně atmosférická vražedná realita z blázince, kde se sice ještě nějaká ta mystika najde,ale kde hlavně půlka bláznů vůbec blázni nejsou, což dává příběhu ne zrovna příjemnou pachuť zoufalství a beznaděje a zvrhlosti a psychické i fyzické mučení je tu na denním pořádku. Prostě klasická představa ústavu hrůzy, kterou má v hlavě asi většina z nás. Těžko srovnávat hrušky a jabka, každý z nich má jinou chuť, přesto mi ale tahle šílenost šmakovala ještě o ždibec víc než předchozí řada. 90%. ()

ostravak30

Tohle byla vůbec první série, kterou jsem od slavného seriálu viděl. A hned mě zaujala. Kromě nechybějících hororových prvků je zde napětí, v podstatě do posledního dílu, vynikající záporné postavy, sex, a nakonec i to dobro tak nějak po americku vyhrává. Každý díl má svůj příběh a postavy, které se objevují, nově vznikají a zanikají. Tahle série sei navíc vzala do parády většinu tajemných úkazů světa. Od mimozemšťanů přes duchy, převtělování apod. Kdo se chce bát, je potěšen, je zde zastoupen i černý humor a to ve velké míře a rozhodně to není seriál pro slabší povahy. Za mě je nutné říct, že seriál není klasickým hororem, ale na druhé straně je zaplněn napětím a skutečně zajímavou pointou, tím spíše vše umocněno asi tím nejhororovějším, co lze v americe v letech dávno minulých najít - ústav pro choré. ()

Vera2613

Táto séria bola fenomenálna. Od začiatku tajomná a desivá a pre mňa osobne pohlcujúca do deja takmer okamžite. Skvelý dej plný úžasnými postavami. Táto séria ma oficiálne prinútila milovať AHS. A nie že by prvá séria bola zlá alebo niečo, bola úžasná, ale Asylum je niečo extra. Herecké výkony úžasné ako je už zvykom či už Jessica Lange ako Sister Jude, ktorú zo začiatku nenávidíte, ale postupne si ju zamilujete a na konci ju (možno) budete ľutovať. Skvelá Lily Rabe ako Sister Mary Eunice je dá sa povedať jednou z najikonickejších a najlepších postáv celého seriálu. Každú scénu si podľa môjho názoru kradla pre seba a taktiež je práve ona jeden z dôvodov prečo mi mníšky naháňajú strach haha. Taktiež musím napísať ako mi je ľúto, že Lily Rabe nedostáva v budúcich sériách väčší priestor :( Lana Banana tiež jedna z najsilnejších postáv seriálu zahraná skvelou Sarah Paulson! Tiež musím spomenúť Zacharyho Quinta, ktorého som niekedy veľmi nemusela, ale v Asyle sa to úplne zmenilo. Všetci ostatní herci taktiež výborní (Evan, James, Joseph, Frances..). Tejto sérii nemám čo vytknúť, vždy bude v mojom rebríčku na úplnom vrchole. P.S. Pri scéne s exorcizmom mi behal mráz po chrbte (asi som mäkkota) P.S.2. Znásilnenie monsignora bolo pre mňa nečakané rovnako ako aj predčasná smrť Mary Eunice a 'Hansa Grupera' ()

Blazkowicz

Všechny postavy jsou tak dementní a v některých situacích se chovají tak nelogicky a stupidně, že by potřebovaly zavřít do toho blázince. Milión dějových linek, ale že by zodpověděly ty zajímavé to ne. Chci vědět víc o pokusech, monstrech na zahradě, satanovi a hlavně o mimozemšťanech. Blbá reportérka mě fakt nezajímá. Jo a tu francouzskou písničku už nikdy nechci slyšet. "Jme-nu-ju se An-drew a cho-dím s nim do ú-sta-vu. Po-má-há-me si. Já sem se po-ka-kal." 3+* ()

Hemlock

Nečekal jsem, že může být první řada překonána, ale je to tak. Atmosféra ústavu je opravdu psycho a jako celek se mi Asylum líbilo víc, než Murder House. Oceňuji spolupráci se stejnými herci, zvládají tento žánr na výbornou. Druhá řada si tedy zaslouží taky bůra a už se nemůžu dočkat dalšího příběhu - 95%. ()

hrumsrt

Tohle je údajně ta nejoblíbenější, ta nejlepší série.. Podle mě však nikoli, když už i ona předchozí se mi jeví lepší. Tvůrci vybočují z hororové šablony a stává se z toho krimi-drama. Co funguje je zase atmosféra psychiatrické léčebny, v tomhle si už jsou tvůrci prostě jistí. Spíše kroutím hlavou, s čím vším to propojili - koncentrační tábory, feministické otázky. První půle mi přišla lepší, jelikož ještě nejsou odkryté snad žádné karty a vy si jen tak proplouváte. Celkově mi to ale přišlo hodně natahované a snad i přesycené - jeptiška, kterou posedne ďábel. V čem se tvůrci podle mě trošku "poučili" je, že až do posledního dílu/scény se tam něco děje. Nakonec všechny postavy byť jen lehce nastíněné dojdou svého vrcholu.. Nejoblíbenější postavy - Lana Winters (Sarah Paulson), Pepper (Naomi Grossman) a sestra Jude (Jessica Lange). 75% ()

koty2201

Tak tomu hovorím klobúk dole. Som zvedavý, že či ešte príde podobne skvelý príbeh v tomto antalogickom seriáli. Ale ak nie, tak potom môžem s kľudom a s maximálnym presvedčením povedať, že Asylum je z doterajších 12 príbehov/sérii, tým najlepším. V mnohých ohľadoch ma ten dej veľmi pozitívne prekvapil, pretože niektoré elementy by som v horore nikdy nečakal.  Tvorcovia seriálu si vyberajú typy sérii z klasických hororových výjavov. Najprv sme tu mali strašidelný dom, teraz blázinec a o 3. sérii som čítal ako o čarodejníckej záležitosti. A aj napriek tomu, že aj tu bol príbeh žánrovo aj zasadením deja klišoidný, tak drámu a dojatie alebo čierny humor by som hľadal v iných hororoch ťažko. Herecké obsadenie bolo veľmi sympatické a odviedli nadštandardnú prácu. Dajú sa tu stretnúť známe tváre aj z iných mojich obľúbených projektov. Už len za to má Asylum svoje plus. Výber hudby, ktorý u hororov veľmi neriešim, tak bol vybraný dosť trefne. Zaryje sa vám do pamäti a myslím, že ak ju ešte niekedy niekde započujem, spomeniem si na AHS. Aj štýl kamery je dosť typický, aj keď skôr pre horor ako konkrétne pre tento seriál. Poznáte to - kamera sa nakláňa na ľavo a napravo alebo sa otočí o 360°. No veď sami uvidíte.  Najviac desivé je na celom seriáli asi tá atmosféra a fakt, že aj keď sa vám zdajú udalosti ako silná káva, tak americké sanatóriá fungovali v tých 60. rokoch (kam je zasadený dej) dosť podobne. Za psychické poruchy sa považovali aj veci, ktoré sú dnes úplne normálne. Hlavne v tých, ktoré mala v správe americká Cirkev. Bohužiaľ, ale v tých časoch sa tí pacienti bežne dostávali do týchto zariadení neprávom a boli veľmi vážne týraní a trestaní. Správali sa k nim mnohokrát horšie ako ku zvieratám. A seriál to jasne a surovo aj zobrazuje.  Na druhej strane sú tu aj nadprirodzené veci, ktoré sa logicky nediali, ale aspoň určité mimozemské pozadie príbehu dodávalo väčšiu psycho náladu celej série. Taktiež tu nesmie chýbať ani doktor psychopat a jeho bláznivé experimenty na pacientoch, posadnutie diablom a očividne aj skutočným diablom, fyzické tresty, násilné úmrtia, pokus o potrat a podobné chuťovky. Čiže ako nechuťárna to má svoje grády. Príbeh sleduje osudy niektorých pacientov a samotného vedenia sanatória. Ako sa tam nespravodlivo dostali, pokúšali sa utiecť a ako nakoniec ich životné púte skončili. Čakal som veľkú tragédiu a smrť úplne všetkých. Aj tu ma seriál prekvapil. Nie každý zomrel násilnou smrťou, nie každý kvôli chorobe. Pri odchode jednej postavy na večný odpočinok som dokonca takmer uronil slzu od dojatia. A nie raz som sa zasmial na niektorých pacientoch a akejsi forme čierneho humoru. Ďalšie plusové body, keďže som emočne založený človek a pokiaľ fungujú emócie, je to pre seriál plus. Takže v závere poviem len toľko, že ak chcete trochu menej tradičný hororový zážitok a prvá séria vás nechytila až tak ako mňa, tak tú druhú si obľúbite. Alebo vás minimálne dostane viac. ()

Dangerman

První série mě nadchla na tolik, že jsem bál se dívat na druhou, abych nebyl zklamaný, to nakonec přišlo, ale až ve 3. sérii. Druhá série Vám sebere dech, je to celé opravdu propracované, herecké výkony, kostýmy, hudba...boží - 100%. ()

MiniMer

Pro mě nejlepší série, vypilovaná do nejmenšího detailu. Výborná hlavní dějová linie, herci jsou skvělí, v čele s Jessicou která tu předvádí absolutně famózní výkon a je právem mou nejoblíbenější herečkou. Potěšila mě přítomnost např. Jamese Cromwella nebo Franky Potente. Jediné co mi nesedí je příběh s mimozemšťany, ale moje pětihvězdičkové hodocení se tím nemění. ()

IZFNP

Po vynikajúcom Murder House prišla absolútna rana do čierneho. Potenciál AHS využitý na maximum, hororová atmosféra, čo dokáže zaplniť celú obývačku a zmes šialenstva, originality a geniality tvoria na poli televízneho hororu jeden z jeho vrcholov. Opäť famózne ukončenie celého príbehu a hudobný sprievod kvalitný tak, že sa mi o ňom i sníva. Nápady, s ktorými prišla táto séria, postavy, ktorých príbehy nám ukázala, a zápletky, ktoré riešila... Nemám slov, American Horror Story at its best. ()