American Horror Story - Útočisko

(séria)
USA, (2012–2013), 9 h 10 min (Minutáž: 40–46 min)

Kamera:

Michael Goi

Sarah Paulson, Jessica Lange, Zachary Quinto, Evan Peters, Joseph Fiennes, Lily Rabe, Lizzie Brocheré, James Cromwell, Frances Conroy, Chloë Sevigny (viac)

Příběh se odehrává v roce 1964 v Briarcliffu, ústavu pro duševně choré zločince. Zde vládně pevnou rukou sestra Jude (Jessica Lange), společně se zakladatelem instituce, Monsignorem Timothy Howardem (Joseph Fiennes) a jejich podřízená, sestra Mary (Lily Rabe). Lečbou pacientů v Briarcliffu je pověřený psychiatr Dr. Oliver Thredson (Zachary Quinto) a sadistický vědec Dr. Arthur Arden (James Cromwell). Do ústavu se pod falešnou záminkou dostává novinářka Lana Wintersová (Sarah Paulson), aby napsala článek o údajném seriovém vrahovi, který měl být do Briarcliffu převezen. Lana ale ke své smůle odhalí mnohem závažnější události a záhady, které se v ústavu odehrávají, což by jí mohlo být osudné. (Hannibal92)

A.Fish

První série mě celkem bavila, takže jsem se těšil na pokračování. Druhá série je ovšem natolik bídná, že ve sledování seriálu nehodlám pokračovat. V první řádě tento seriál rozhodně není hororem, neni děsivý ani nikterak brutální. Za druhé pak přeplácanost. Máme tu maskovaného vraha, posednutí démonem, mimozemšťany, jakési přeoperované zombie a k tomu velice plytký příběh plný nesmyslů, flashbacků a zbytečných postav, který je navíc tak banální, že zbylý čas (a že ho je hodně) je vyplněný nepodstatnými scénami, které nejenže nudí ale i s*rou. Samotné postavy jsou pak špatně napsané bez jakékoliv hloubky a samotný konec je ve finále také velice slabý. ()

Radiq

Stejně jako v první sérii, i druhá má tři zásadní chyby - bylo to zbytečně překombinovany, mohli tam dát klidně uplně jiny herce a čím další díl, tím mě to bavilo míň. Hlavně nevim, proč jsou všichni tak připosraní z té Jessicy Lange - ta baba, co hrála smrt, byla mnohem lepší, ale stejně to pořád je jenom stará baba, což bere asi jenom gerontofily. Taky Lily Rabe pro mě není žádná super buchta a vadilo mi, jak ji tvůrci prosazovali jakožto sexy mrchu. Dobře to hrál Joseph Fiennes, ten jeho tragickej výraz je geniální. Taky mě dostala Naomi Grossman coby Pepper, ksicht nepředstavitelných rozměrů, které jsem fakt věřil, že tak vypadá i ve skutečnosti. Taky naci doktor James Cromwell si střihnul svou nej roli, co jsem s ním viděl, i když ta postava taky někdy dělala nelogicky věci. Ono celkově tam bylo dost nelogičností a čím dál víc jich přibejvalo. To napojení na současnost byla taky pěkná blbost, která tam ani nemusela byt. No prostě opět mě to nebralo... ()

Deyw

No...zacatek slibnej..silenej nazi doktor, kterej dela pokusy na kretenech byl hodnej slusnej..pak vstoupil dabel do ty blby nany, ktera si to uzivala a psychiatr, kterej si bral domu holcicky a brecel nad nima, ze jsou jeho mama mi pripominali mojeho retardovanyho kamarada, kterej skace jak mama rekne...jinak se ztoho pak stala pekna sracka, ktera byla uplne o hovne a nejakej ufo unos to nezachrani..pulka pecka, ale pak prujem neskutecnej...nechapu vole jak to nekdo takhle mohl posrat ! 3 a kus ! ()

Laerry

Navzdory tomu, že se v Asylum nachází (kromě bláznů) jeptiška posedlá ďáblem, nacistický doktor, občas zavítá anděl smrti a v neposlední řadě jsou zde i ufoni... jedná se o nejhororovější řadu AHS a proto je i nejlepší. A jak se již stalo tradicí i v pozdějíšch řadách, finále je zase zcela mimo a klimax je tak ve 12 epizodě. ()

filmmovier

(Okopírováno z původního profilu) Druhá řada, Asylum, je celkově mnohem kvalitnější. Lepší prostředí, příběh i atmosféra, postavy a herci, finále. Pokud jsem první sérii hodnotil plným počtem (což si s odstupem času nemyslím), tak Asylum má na plný počet rozhodně. Opravddu je to mnohem kvalitnější než první série, která v porovnání s Briarclifferm působí poněkud plytce. Asi tak dvakrát lepší je to. Od Coven očekávám ještě víc, tak uvidíme, jestli jde, protože laťka je po blázinci opravdu hodně moc vysoko. P.S.: Konečně to rozdělili do samostatných profilů, mé přání se vyplnilo, paráda:) ()

Mr.Ripley

Murphyho tým jde přes veškerá tabu a silou orkánu boří veškeré žánrové hranice! Herecké osazenstvo se překonává a samotná Jessica podává svůj životní výkon. Tahle laťka se bude hodně těžko překonávat. Držím palce v další, tentokrát čarodějnické štaci! ()

Ogen

Absolutně nejlepší serie ze všech! Perfektní příběh, kamera, postavy a jejich osudy. Zvraty a finální zakončení, prostě režiséři v plné formě, dnes už je zázrak kdyby takový podobný vyplodili. Ale tak snad se zadaří a nebudou pořád jen samé Roanoky a Culty i když možná by ty série s Jessicou Lange stály více za to. Pro mě se seriál rozdělal na: S Jessicou a Bez ní. ()

LiborGondek

OK, po zhlédnutí druhé série, tentokráte s přízviskem Asylum (v podstatě platí ten samý komentář jako u Murder House - pořád zmatené - ale už jsem si zvykl :D) zvyšuji hodnocení na 5*. Je totiž pravda, že na tom seroši něco je. Je to něco úplně jiného, než jsem dosud běžně vídal... ()

PabloFuentes

Jednoznačně se jedná o nejlepší sérii k ahs. Je pravda, že jí trochu nadržuji, protože se odehrává v mé oblíbené lokalitě blázince, ale i co se týče atmosféry, doposud žádná jiná řada jí nemůže konkurovat. Možná trochu Freak show šlape na paty, ale jinak... No a potom je tady také fenomenální výkon Jessici Lange! Dál už se spíš jen topila ve stejných rolích kopírující sestru Jude. ()

Mr.Bulanek

Začátek druhé série je hodně zajímavý. Různé léčebny jsou vděčné téma. Části s mimozemšťany mi připomínaly seriál Uneseni. Ale poslední díly mi přišly takové, už ne hororové. No a oproti minulé sérii jsem zase viděl v Zachary Quinto Sylara. ()

MikyAff

Začátek mi nebavil. Dokonce jsem myslela, že tuto sérii přeskočím a půjdu rovnou na třetí, na kterou se skutečně moc těším. Ještě, že jsem to neudělala! I přesto, že postava Lany mi nesedla, se na to dalo s klidem a napětím koukat. Evan Peters opět nezklamal, ale i přes to bohužel Kit nezabodoval. Naopak Jude, to je jiné kafe. Herecký výkon Jessicy Lange byl naprosto ohromný. Už jen, že to je o blázinci s jeptiškami slibuje zajímavou podívanou. Dostane se i na exorcismus a démona, kterého se nedá jen tak zbavit a když to vypadá, že by mohlo něco jít snadno, tak stejně se tomu tak nestane! Prostě napětí plno. Hlavně se mi líbil poslední díl, který nám vypovídá o osudech postav, což hodně lidí určitě velice ocenilo, jsem jedním z nich. ()

Pavlínka9

Wau :) American Horror Story je pro mě jasný favorit tohoto roku ohledně seriálů :) Něco tak nadupaného, tajemného, děsivého a poutavého je prostě bomba, že jsou schopni vytvořit :) Pro mě sice předešlý "Murder House" byl o mnoho lepší, ale psychiatrická léčebna je také oříšek :) Všechny postavy mají zajímavou minulost, ale co mi přišlo jako zametené pod koberec byla postava psychiatrického lékaře a blonďaté řádové sestry, jejichž poslední scéna byla vysloveně poslední v každém slova smyslu.O nich poté již ani slovo - a to mi přišlo takové neuzavřené. Závěr seriálu byl skvělý :) Čekala jsem, že jeden z nich "odpadne" a byla jsem ráda, že zrovna tato postava :) Mám z toho husinu, jen když si na tu sérii vzpomenu a jsem celá nažhavená na další :) Prolínání současnosti a minulosti je skvělé, hudba je chytlavá a hlavně (jako v předešlé sérii) - miluji zrychlené záběry, kdy zbytečně neztrácíme vteřiny času nějakými záběry navíc :) ()

hroubek

Když jsem se poprvé seznámil s American Horror Story, tak jsem měl co dělat, abych dokoukal první díl. Přišlo mi to až moc ujetý a navíc mě nesedl jakým stylem jsou používány flashbacky a různé dějové linie. Pak asi po roce a půl jsem v televizi viděl znovu první díl a z nějakého důvodu mě bavil a tak jsem si sehnal celou první řadu a pak hned druhou. A když vyběhla třetí řady v televizi, tak jsem u toho nesměl chybět. Nejvíce mě vyhovuje, že každá řada je uzavřená a odehrává se ve vlastním zvráceným světě, což je úplně to nejednoduší řešení, ale ukázalo se, že je taky to nejlepší. První řada si vystačila s jedním strašidelným domem a duchy, druhá přinesla sanatorium a blízké setkání třetí druhu a mnoho dalšího a třetí ta přinesla čarodějnictví a voodoo. Na začátku jsem si říkal, že seriál nemůže unést takovou to kombinaci, ale vždy se mu to povedlo na výbornou a daří se mu v tom, že nesklouzne k lacinosti a předvídatelnosti. A kdyby se někdy stalo, že díl po příběhové stránce kulhá, tak se objeví precizní herci, kteří vytáhnou díl na správnou úroveň. Jessica Lange v každé sérii podává skvělý výkon a doslova je radost na ní koukat a čekat co bude dál. Sarah Paulson mě naprosto dostala ve druhé řadě, kde předvedla opravdu parádní výkon a i ve třetí se dařilo natolik, že rozhodně netahala za kratší konec. Evan Peters si také odmakal svoje. První řadě způsobil nejedno malé překvapení, ve zbylých dvou sériích zas byl skvělým teamovým hráčem. Taissa Farmiga podle mě nehraje nijak extra výrazně, ale svoje si odehraje, ale vždy se najde někdo kdo jí v dané scéně přehraje. Samozřejmě seriál nestojí jen na hercích co hrají hlavní roli, ale na těch ve vedlejších. Zachary Quinto, Denis O'Hare, Lily Rabe, Dylan McDermott, James Cromwell, Danny Huston či Kate Mara nebo Emma Roberts s Kathy Bates a mnoho dalších. Co se každý řadě povedlo je parádní intro, ze kterého mrazí pokaždé, když ho vidím. A nakonec jsem zapomněl zmínit to nejdůležitější a to je prvotřídní atmosféra jako z horroru, která má místy náznak černého humoru a jindy z ní mrazí. American Horror Story je parádní seriál, který dokáže pobavit, vyděsit, znechutit v jednom. Je to šílená kombinace, ale funguje to. ()

Michi88

"Lana! Lana, Lana bo Bana Banana fanna fo Fana Fee fy mo Mana, Lana!" Nejdřív jsem byl dost zklamaný, když jsem zjistil, že druhá řada je úplně o něčem jiném než ta první, ale překousl jsem to a pustil se do ní. Musím uznat, že Murder House je oproti Asylum čajíček a dost tu přituhuje. Briarcliff není snad ani blázinec a vůbec to nedokážu popsat, protože ty hrůzy, co se tam děly, mi doteď hlava nebere. Stále do děje přibývaly nové a nové věci, až tam toho bylo prostě moc. Nejvíc přes čáru pro mě byla dějová linka s mimozemšťany. Kdyby si je nechali tvůrci pro jinou řadu, udělali by líp. Nedokázal jsem si vysloveně oblíbit žádnou postavu a většinu jsem spíš nesnášel. Mezi ty lepší patří Pepper, sestra Judy, Kit a hodná Mary Eunice. S Lanou to šlo od desíti k pěti a Grace, Dr. Olivera a Dr. Arthura jsem vysloveně nesnášel. Ovšem už napořád mi v hlavě zůstane The Name Game, kterou miluji a Dominique, z které už mi celkem solidně hrabalo. 80% - 3. nejlepší série ()

horacko

Som veľmi rád, že každá séria AHS sa už dá hodnotiť samostatne, čo je aj logické, keďže každá séria rozpráva iný príbeh. Asylum má u mňa jasnú plnú 5-hviezdu. Psychopatický zabijak, mimozemšťania, nacista, ktorý robí pokusy na živých ľuďoch, atmosféra totálneho blázinca, krvavá brutalita...či dokonca samotná Lady Smrť. Ak ste si v tejto sérii nenašli to pravé hororové pre Vás, tak by ste mali začať uvažovať, či je horor žáner pre Vás vhodný. Skvelé! ()

ghatos

Temnější a celkově zlejší série, ve které se podařilo zhustit několik hororových žánrů. Mě osobně imponoval doktor Arden a ďábelská jeptiška. Precizní série dotýkající se úplného řemeslného vrcholu. 92%. ()

Trapper33

Po skvělé první sérii, přichází série další opět velmi vydařená, ale postupně ztrácející kouzlo. Oproti první sérii, která díl od dílu gradovala tahle pro mě spíše ztrácela, hlavně finální 3 díly byly myslím si dosti nepovedené. Nicméně herecké výkony byly ještě lepší než v první sérii, zejména Jessica Lange, James Cromwell a jednoznačně nejlepší Zachary Quinto, kterému tahle série patří. Celkově si ale spíš myslím, že čeho je moc, toho je příliš a proto spousta ingrediencí (Ardenovy mazlíci, mimozemšťané, nacismus) byla spíše na škodu. ()

MsUtahraptor

2. série: Oproti první sérii rapidní pokles celkové kvality, napětí, "uvěřitelnosti" atd. ... Už po třetím dílu jsem zcela vážně uvažovala o tom, že bych se na to vybodla. Naznačení mimozemšťané, nacistický Dr. Frankenstein, posedlá jeptiška a psychiatr-sériový vrah dohromady... ??? Většina z těch čtyř "témat" mne nudí, přijdou mi ještě ohranější než duchové i přes to, že ti jsou jako hlavní protagonisté strašidelných příběhů mnohem starší. Kupříkladu ten druhý Mengele u mě vyvolává znuděnou reakci typu "Už zase?!". Mínusy: překombinovanost; příliš "moderní" náměty; natahování jinak "nejlepší" linky Bloody Face (+ klasická reakce hrdinky "utíkám z doupěte šílence, tak ho lehce majznu po hlavě, pěšky uteču k nejbližší silnici a nějaká dobrá duše mě určitě odveze na policii") Plusy: Anděl smrti Hodnocení/index děsivosti: 39 % ()