American Horror Story - Útočisko

(séria)
USA, (2012–2013), 9 h 10 min (Minutáž: 40–46 min)

Kamera:

Michael Goi

Sarah Paulson, Jessica Lange, Zachary Quinto, Evan Peters, Joseph Fiennes, Lily Rabe, Lizzie Brocheré, James Cromwell, Frances Conroy, Chloë Sevigny (viac)

Příběh se odehrává v roce 1964 v Briarcliffu, ústavu pro duševně choré zločince. Zde vládně pevnou rukou sestra Jude (Jessica Lange), společně se zakladatelem instituce, Monsignorem Timothy Howardem (Joseph Fiennes) a jejich podřízená, sestra Mary (Lily Rabe). Lečbou pacientů v Briarcliffu je pověřený psychiatr Dr. Oliver Thredson (Zachary Quinto) a sadistický vědec Dr. Arthur Arden (James Cromwell). Do ústavu se pod falešnou záminkou dostává novinářka Lana Wintersová (Sarah Paulson), aby napsala článek o údajném seriovém vrahovi, který měl být do Briarcliffu převezen. Lana ale ke své smůle odhalí mnohem závažnější události a záhady, které se v ústavu odehrávají, což by jí mohlo být osudné. (Hannibal92)

HoneyBunny

Spektakulární! Stylizovaná šedesátá léta. Drsný blázinec s ještě drsnější matkou představenou (výborná Jessica Lange). Mladá nevinná jeptiška posedlá ďáblem. Únosy mimozemšťany. Tajemná zápletka s masovým vrahem. Divný doktor s temnou minulostí.... No prostě kupa skvělých (i když provařených) motivů, které dohromady skvěle fungují a vytvářejí něco neskutečně zábavného. AHS je ujetá série, takže nechybí divný sex, hodně krve a mrtvol a ne vždy happy endy. V téhle sérii dosáhl seriál svého vrcholu, čemuž pomáhá i luxusní obsazení - vedle J. Lange tu jsou i taková jména jako Joseph Fiennes, Zachary Quinto nebo James Cromwell, které jistí i (do jiných rolí) navrátivší se veteráni AHS. Coven nebo Freak Show jsou bohužel už zase o laťku níž. ()

Carol Pifková

By ma zaujímalo, ktorý chuju to zrazu pri štvrtej sérii rozdelí (resp. kto nariekal do pošty) a musím meniť hodnotenia a komentáre upravovať. Je to tu ako u debilov. Raz tak a raz tak. Toto malo byť už dávno keď sa začala druhá séria. Nie keď už vyjde štvrtá. Komentár okopčený z toho k prvej sérii. Nechce sa mi s tým serkať. 2. séria Tri časti za mnou a musím sa priznať, že tie sci-fi veci ma dosť serú. Ale tak uvidíme čo tie ďalšie epizódy. Dúfam, že na tie sci-fi vtákoviny budú mať sakra dobré vysvetlenie. Dobre, druhá séria dopozeraná, a sci-fi vtákoviny neboli vysvetlené, ale viete čo? Je mi to úplne jedno pretože postupne mi to prestalo vadiť a nakoniec som spokojná s celou sériou. Určite sa mi páčila menej ako prvá ale hodnotenie nemením (áno mením lebo to dakto zrazu rozdelil!). Tie škaredé príšerky s hnisom na ksichte boli vážne super. A je tu viac vecí čo stoja za zmienku ako napríklad scény s nymfomankou Shelley (mám ale skôr na mysli, tie scény keď ležela na operačnom stole), či napríklad kŕmenie "hnisákov", úžasná Pani Smrť či pre mňa nenahraditeľná Pepper, ktorá nebola dáko významná postava ale fakt som jej fandila. Neviem sa dočkať tretej série kde budú čarodejnice. ()

Kothy

Tato série je podle mě nejlepší ze všech. Odehrává se převážně v 60. letech v bláznici. Něco i v současnosti. Ale není to obyčejný blázinec. Je to bývalá nemocnice pro pacienty nakažené tuberkulózou, která je teď spravována církví. Postupně se tam objeví někteří herci z 1. série. Nezavírají tam jenom blázny, ale i normální lidi a tam z nich potom blázny dělají. Začátek mi trochu připomínal Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Prokletý ostrov. Pak tam k tomu ještě přibude posedlost ďáblem a mimozemštani. Je tam toho celkem dost. Třeba Doktor Artz, který je bývalý nácek na pacientech dělá své pokusy. Zbytek se pak odehrává v přítomnosti, kde se hlavně řeší potomek vraha zvaného Bloody Face. No každopádně je to hodně zajímavé a nadupané. "Dominicu nicu nicu..." Z té hudby by mi vážně hráblo. :D ()

swamp

Na druhou sérii jsem se těšil, ale musím se přiznat, že jsem čekal pouhou recyklaci s drobným svázáním s první sérií. Jaké pak bylo mé překvapení, když tato série byla zcela jiného ražení - a to se spoustou totožných herců (hrajících jiné postavy). Stejným tvůrcům se podařilo vytvořit zcela jiný koncept doplněný o mnoho filmařsky zajímavých prvků. Herecké výkony naprosto dokonalé, atmosféra by se dala krájet, jen ta emzácká linie mě trochu nebrala. Jinak tleskám. ()

Arsenal83

Pokračovanie hrôzostrašneho príbehu bol veľkým prešľapom. A pritom tak nádejné prostredie blázinca dávalo veľké šance na vyrovnanie sa, ak nie dokonca prekonanie prvej série. Bolo to ale zbytočne rozkúskované na príbehy, ktoré dokopy vytvorili skôr chaos, než prekvapenie. Strach šiel takisto na škodu do úzadia a prevyšovala tu krv, čo už nie moc strašidelné. Inak Adam Levine, to je herec? Neskôr ale skúsim tretiu sériu, možno ešte niečo ponúkne... ()

LoLaa

Navnaděna první řadou jsem se s vysokým očekáváním pustila do té druhé. Vůbec mě nenapadlo, že by si seriál mohl své kvality udržet, ale stalo se. Ponurá atmosféra ze zdí ústavu jen sálala. Až na pár docela zbytečných zvratů (Anna Frank, Monsignor...) si myslím, že Asylum udržuje rychlost rozjetého vlaku AHS a já už se nemůžu dočkat na další sérii. A to hlavně na nové postavy ztvárněné opět Jessicou Lange, Evanem Petersem a Sarah Paulson, kteří zde byli prostě skvělí! Je velkou škodou, že neméně vynikající Zachary Quinto už dál v projektu AHS nepokračuje.. ()

Stanislaus

Podle mého subjektivního názoru je Asylum nejlepší sérií, která byla zatím natočena. Z prokletého domu se vše přemístilo zejména do blázince, což bylo chytrým tahem. Prolínání minulosti s přítomností nejprve působí zvláštně, nicméně ve finále už víme, proč se jednotlivé časové linie mísily. Lana "Born to Suffer" Banana, sestra Jude, sestra Mary Eunice, anděl smrti a sériový vrah - vesměs velmi dobře vykreslené postavy mající v seriálu svůj vlastní příběh. Úvodní intro skvěle evokuje, o co se bude v seriálu jednat. Tísnivá atmosféra blázince, machinace s pacienty, mysteriózno. Rovněž mě zaujal remake staré písně Name Game - perfektní. Zkrátka ještě o stupínek lepší než předešlá série hororových povídek, ke které se rád ještě někdy vrátím. ()

Jinny

Blázinec, jeptišky, únosy mimozemšťani a možná přijde i Anna Franková... Tahle série se s ničím nemaže, ale kupodivu všechny ty témata dohromady dávají divný ucelený obraz. V některých chvílích si pomyslíte, že cynismus tvůrců nezná mezí ;) ()

eraserhead666

U druhé série mi přijde, že se toho snaží míchat až moc, natolik, že některé zápletkové a dějové linie (třeba mimozemskou) prostě nestíhá uzavřít a nechává je nedořečené nebo doslova zbytečné. Tématicky a mikrozápletkově přeplácaný mišmaš, který ani moc nepůsobí horrorově. Občas mi to přijde až jako karikatura. 2.5* ()

Sawy

Rozjezd vnadí nesmírně. Máme tu zajímavé postavy v jen částečně obměněné herecké sestavě, spoustu lákavých hororových propriet, ze kterých se dá poskládat spousta zajímavých podzápletek, plus opět silně znepokojivá atmosféra plná úchylů, strachu a nejistot. Postupem času ale nadšení trochu opadá, protože Asylum je zkrátka roztaženo do až příliš mnoha směrů. Máme tu sériového vraha, nacistického lékaře, souboj ďábla s Bohem, Anděla smrti a dokonce i mimozemšťany. A ne všechny zápletky se dočkají uspokojivého završení, některé dokonce úplně vyšumí do ztracena. Co se někomu může zdát jako sympaticky dráždivé tajemno, mě osobně spíš štvalo. Ale atmosféru a jistou zajímavost si až do konce uchová i druhá řada AHS a poslední díl je sympatickým završením, které potvrdí hereckou třídu celého seriálu. Ve výsledku se mi Murder House líbil o řád víc, ale celý seriál zůstává jedinečným projektem s velkým potenciálem a jsem zvědav, co si na nás tvůrci připraví v další sérii. 75 % ()

Lucasion

Druhý výlet od AHS je rovnou do blázince. Více psycho, více teroru, více hnusu a více deprese. Nechybí masový vrah žen, posedlá jeptiška, sadistický chirurg a dokonce ani mimozemšťani. Druhá série mi trvala už trošku dýl, přestože prví půlku jsem skouknul vážně rychle. Možná proto, že konec se nějak vlekl a finále je takové no... Eliminace postav nezná hranic. Intro je opět ještě více depresivní a já musel pravidelně utíkat k nějakému komediálnímu pořadu, abych vyrovnal tu dysbalanci. Obecně mě tedy nakonec druhá série bavila méně než ta první. Přestože Zachary Quinto tu hraje o mnoho více než v první řadě. Oda začátku jeho postava psychiatra působí jako jediný světelný maják v celém tom pokoji bláznů a šílenců. Na mě už to bylo asi příliš psycho a depresivní. (78 %) ()

GeusX

Jak jsem si nyní všiml, někoho napadlo udělat jednotlivým seriálovým sériím vlastní filmový profil. Což je vzhledem ke kvalitativní různorodosti (mnoha jiných nekonečně pokračujících seriálů) chválihodný počin. Komentář jsem psal k první sérii z roku 2011. Tato druhá série je taktéž výborná, trochu víc psycho. Jednotlivé díly mi však připadaly méně vyrovnané. 75-85% ()

BoPo

Určite atraktívnejšie prostredie ako u prvej série. Zároveň viacvrstvejšia zápletka. Do popredia sa pretlačili vedľajší herci z Murder House, a to Sarah Paulson, Lily Rabe a Zachary Quinto. Svoje pozície ústredných potvrdili Jessica Lange a Evan Peters. Podľa tunajších názorov prevláda väčšinový názor, že práve séria č. 2 je vrcholným predstaviteľom AHS. Za mňa 3,5*.  V rámci ČSFD hodnotiacich mantinelov som dotlačený k 3*. Potrebujem vidieť ďalšie série? Nepotrebujem. Ale mať v rezerve oddychový horový seriál? To rozhodne potrebujem. Len tých dielov na sériu malo byť menej. 6-8 by bol ideál. A ako u prvej série musím dodať, že úvodná znelka rozhodnopádně naladí a neomrzí. ()

Suzie05

4.7. 2013 - Začala jsem sledovat 2. řadu a musím dodat, že tahle už mě velmi zaujala. 5.7.2013 - No... 2. řada byla opravdu zajimava, možna bych i řekla, že byla vynikající. Vždycky se mi líbilo prostředí léčeben a psycho ústavů. Tohle se mi doslova trefilo do chuti a zcela změnilo názor na hororové seriály. Taky jsem docela ráda, že si Zach Quinto v téhle řadě lehce napravil reputaci. Jen těžce snáším pohled na své oblíbence v rolích 4% zaměřených. ()

DEXTER099

Nevím sice jsem viděl jeden díl,ale jakékoliv American Horror ať je to asylum,coven,ty první nebo třeba hnědozelené jde opravdu mimo mě a přijde mi to celý bez hlavy a paty.Za mě tedy celkově zatím 40 % a dvě hvězdy. ()

ledzepfan

Pravda, je to místy dost přehlcené, ale pořád je to zatraceně chutná a výživná zábava... Kdo v sobě dokáže kapku utišit toho ubrblaného hnidopicha a má vztah k žánru, ten nemůže být zklamaný. ()

EastWicka

Pekelný taneček na hraně mezi HODNĚ, HODNĚ povedenou hororovou můrou a černěhumornou sadistickou fraškou o několika fluidně se prolínajících dějstvích. Děje, postavy, jejich přesuny v čase a prostoru, kdo je kdo a co je co a co je a co vlastně není ... to vše je vážně vychytrale naservírované. Zapadá vám to do sebe postupně s každou novou epizodou jako úchylná mozaika, u které se občas dílky samy pošoupou na dost nečekaná místa, a nikdy si nejste jisti, jestli to náhodou celou dobu nemáte úplně blbě. No, ono je to vlastně šumák, něco tak napínavého a strašidelného se totiž hned tak nevidí. Jsem unešená. Plné skóre. ()