American Horror Story - Coven

(séria)
USA, (2013–2014), 9 h 43 min (Minutáž: 40–51 min)

Jessica Lange, Sarah Paulson, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Jamie Brewer, Gabourey Sidibe, Lily Rabe, Evan Peters (viac)

Tématem třetí série projektu American Horror Story zvané Coven neboli Sabat, jsou, jak už název napovídá, čarodějnice. Ty v dnešní době zažívají velice krušné časy, vedou totiž boje hned na několika frontách. Už od pradávna stojí proti černošskému Voodoo klanu, jejich řady přitom řídnou kvůli stále mocnějším lovcům čarodějnic a ještě k tomu všemu bojují sami mezi sebou o to, která z nich nahradí slábnoucí Nejvyšší na její pozici. Spojí je hrozba vyhynutí dohromady? (Bohnice05)

Mr.Ripley

Coven je těžké milovat, ale zároveň příliš snadné nenávidět. Můj původní komentář byl plný nenávistí a zklamání, ovšem po druhém shlédnutí musím svůj pohled na věc značně poupravit. Aspirant na nejlepší sérii utrpěl především závěrečným dvoudílem v němž twisty vytáčely a gradace či nějaké tempo se vytratilo do neznáma. Což vzhledem k snadno zamilovatelným postavám zabolelo trojnásob. Třetí řada začínala přímo raketově. Počínaje propracovanou psychologií, vztahy mezi postavami, mytologií dvou odlišných čarodějnických etnik, odkazy a citacemi jiných děl (např. tolik kritizované zombie), ale ve výsledku nám zůstává na jazyku trpká pachuť. Ústřední linie s Delphine, Marii Laveau či Misty Day bolestivě vyšumí do prázdna. Po gotickém, morbidním, úchylném, ale zároveň "oduševnělém" a ve výsledku na srdci hřejivém psychopatickém Asylu Coven klame tělem. Vše je zabalené v precizně promyšleném módním světě, kde veškerá barva má své místo. Každá předem zvolená hudba něco symbolizuje a jednotlivé cynicky-sarkastické hlášky tnou natolik do živého, že se budete řehtat na celé kolo. Hřebíčkem do rakve ovšem zůstalo doslova mrtvolné tempo v poslední epizodě, kterou zachránila především druhá polovina. Je mi líto tolika skvělých postav, humoru a propracované mytologie. Tohle si čarodějnice z New Orleans nezasloužily. P.S. Ať Coven haním sebevíc, díky postavám a uvolněnosti se k ní budu vracet pravděpodobně nejvíce, ač to finále bude utrpení stejně velké jako poprvé. ()

applause

Těšila jsem se a jsem mírně zklamané. Ne, že by se mi tohle zpracování čarodějnické tématiky nelíbilo, to ne, mám ji ráda, ale něco tomu chybělo, nebylo to prostě to pravý ořechový. Místy mi to přišlo trochu bezduchý až nucený. Vůbec se nedivím, že má tahle série na rozdíl od ostatních poměrně nízké hodnocení, protože nesplňuje kvality předchozích dílů. Za mě 3*. ()

nirvana91

Pre mňa najslabšia séria a aj najnesympatickejšia postava Jessicy Lange. Čáry máry môžem, ale tu to nejako nefungovalo. Celý čas mi príbeh prišiel ako hádka dospievajúcich nevybúrených sebestredných "čarodejníc", o tom ktorá by mala byť Najvyššia (Supreme) a prečo. Na zadnú linku s Madame LaLaurie som už aj skoro zabudla. Jediné normálne postavy boli Cordelia a Misty Day. Vďaka za ne!! A tiež Myrtle Snow. ()

*CARNIFEX*

“Čáry, kouzla, magie”. “Coven” je taká čisto dámska jazda, počas ktorej si feministky, lesby, či kurvy, dokazujú, ktorá ma lepší kabát do dažďa, lepšiu riť v topánkach na opätkoch, či silnejšie ego. Nečudujem sa tomu “nižšiemu” hodnoteniu, i keď táto séria ani zďaleka nie je tak zlá, ako sa môže zdať. Problém netkvie v príbehu, ale v stopáži. Tie lepšie epizódy striedajú tie horšie a naopak. 13 častí je proste vražda, a tak ma napadá jediné. To chcú diváka umučiť na smrť kurva? Lebo potom by to dávalo zmysel .. ()

animaxis

Nejsem vůbec překvapený, že se mi líbila i třetí série AHS. Opět skvěle vymyšlený děj a pořád dokáž překvapit. Jsem rád, že seriál pořád neztrácí své kouzlo a je vidět, že nápady ještě nedošly. Zpracování moderních čarodějek tu je podle mě dobré a docela i realistické. Atmosféra tu je dobrá a myslím, že i méně strašidelná a nepříjemná než v Asylum. Líbilo se mi, že je tu více vstupů do minulosti než v Asylum. Ale asi radši zase nebudu moc porovnávat. Příběh skvělý, herci jako vždy přesvědčivý a tady mi dokonce přišlo, že svoje role prožívají víc než v minulých sériích (vím, zase porovnávání). Jen mi tu občas neseděla hudba, ale jen proto, že to není můj styl. Ale i tak se mi některé pasáže líbily. Opět nemůžu dát méně než pět hvězdiček. ()

• Madison Montgomery (Emma Roberts) z Coven je příbuzná Dr. Charlese Montgomeryho, původního majitele Murder House. (ICTS)
  • Axeman (Danny Huston) byl skutečný sériový vrah, který řádil v letech 1918–1919. (ICTS)