Povraz

James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiálny text distribútora)

hemul

Podľa wikipédie je etuda (z fr. etude = učenie, cvičenie) drobná hudobná skladba pre jeden nástroj, slúžiaca k výuke inštrumentalistu. Jej cieľom nie je vyjadriť výraznejšiu hudobnú myšlienku, ale predovšetkým predstavuje spôsob, ako pomôcť žiakovi osvojiť si techniku hry. V tom zmysle je tento film výbornou filmárskou etudou, určite perfektnou a nadčasovou, učebnicou pre všetkých filmárov - režisérov, hercov aj kameramanov -, ale iba etudou. Ale pôvodné etudy starých majstrov (Bach, Chopin Liszt) sa dnes hrajú v koncertných sálach ako svojbytné skladby. A to je aj prípad tohto filmu. ()

bolan

Hitche mám rád, krimi mám rád, dialogové filmy mám rád, ale možná právě proto jsem zřejmě čekal víc a ani jedno z toho na mě absolutně nezafungovalo. ()

El-Barto

Na úžasných a promyšlených dialozích postavený trochu zvrácený příběh o perfektní vraždě. Obdivuji Hitchcocka a většinu zůčastěných herců v čele se skvělým Stewartem za jejich trpělivost při snaze točit nepřerušovaně. Hitchcockovi se ty dlouhé scény vyplatily a film se potom stává skoro hypnotickým. Pomyšlení na to, co dvojice kamarádů před hosty skrývá je dost hrůzostrašné, bohužel na konci zůstává jen u toho pomyšlení a právě tam jsem čekal víc. Jinak ale perfektní drama. ()

Mr. Sandman

Snažíte-li se dosáhnout dokonalosti, musíte dříve nebo později někoho zabít. Freud, Nietzsche, Dostojevskij a Hitchcock = vzrušující koktejl. ()

Saur.us

Další kvalitní hitchcockovská adaptace divadelní hry, kde je navíc divadelní pocit umocněn pouhými deseti střihy. Hlavní devizou je jistě zápletka a vedení A. Hitchcock ale zaujala mě i bohužel nepříliš známá J. Chandlerová. ()

Deleatur

Ze slavného "filmu v jednom záběru" mě spíš bolely oči. Dobově stereotypní zobrazování gayů jako vyšinutých psychopatů mi tolik nevadilo. To spíš že ta (filmová) vražda byla z dnešního hlediska směšná. Když vrahové blízko sebe vzrušením funěli při vzpomínce na ni, vypadalo to skoro jako parodie. A pro mě nejvíce nechutný na filmu byl fakt, že mrtvola byla v truhle, na níž stálo jídlo připravené k servírování hostům (vč. rodičů oběti). Vlastně by výtky k homofobii ani nebyly fér, protože vím, že New Queer Cinema nastartovala mj. Závrať (ne to Hitchovo Vertigo), která vrahům připisovala homosexuální vztah naprosto otevřeně. // 58% ()

Rokle

K úplné dokonalosti mi chybí pouze moment většího překvapení! Technická stránka filmu je brilantní a tomu všemu pomáhají výborní herci. ()

Majkak

To je opravdu nemilé překvapení pro pana profesora, který podcenil míru cynismus posluchačů. Pronášet zajímavé teorie a nezajímat se o následky, pokud tyto teorie někoho inspirují k akci. Ano, každý je odpovědný sám za sebe, ale tyto teorie dávají legitimitu zvrácenému činu. Jinak je možné s úžasem sledovat, v jakém napětí a soustředění dokáže diváka udržet konverzačka odehrávající se v jedné místnosti. ()

BOURQUE

Film, ktorého úspech je čistokrvne založený na hereckých výkonov. Zo strany réžie a scenáru opäť nadštandardné dielo od veľkého Hitchcocka. Osobné hodnotenie: 85% (****) ()

GOREGASM

Brilantní psychologický, jako struna od piana, napínavý film pro pamětníky, čtěte thriller od Alfreda Hitchcocka, který se opírá a perfektní herecké výkony, kdy baví zejména nedůvěřivý James Stewart, ale hlavně ruluje atmosféra s nádechem něčeho prohnilého, kterou mistr v mantinelech jednoho bytu, respektive jednoho pokoje vygraduje do elegantního finále. 90% ()

Barak

Scénář je opravdu slabý (i když má film jen něco přes hodinu), a hodně kazí výsledný dojem. Ale ta režie, herci a celkové provedení..mistrovské! ()

JimiH

Hitch ve skvělé formě dokazuje, že i v prostředí jediného bytu dokáže rozpoutat dusný thriller s prvky černého humoru. Jeden z nejlepších filmů o "takřka dokonalé vraždě". ()

Stíba

Hitchcock je mistr dialogů a způsobu jakým spoluvytrářejí atmosféru filmu a poodkrývají jeho jednotlivé prvky i myšlenky v něm zahrnuté. Nesoustřeďuje se totiž prvoplánově na atmosféru, tak jak je zvykem, ale mnohem více na cestu k ní kdy posléze nechává diváka aby si svojí atomsféru vytvořil ve své hlavě v podstatě sám a tahle skutečnost je pro mě geniální. Provaz mi v lecčem připomíná Okno do dvora, v mém úhlu pohledu tu jsou ale zajímavější postavy, je méně roztažitý, přesto myšlenkově dost obsáhlý a pro mě i rozhodně řemeslněji zpracovaný. ()

Killingjoke

Provaz je s velkou noblesou zfilmované drama o zločinu a jeho následcích. Alfred Hitchcock tentokrát na diváka vyzkoušel spoustu lákadel, od točení celého filmu takřka na jeden záběr po břitké a cynické dialogy o právě vyvolených jedinců spáchat vraždu na těch podřadných. Jsou to právě dialogy a výkony ústředních postav v čele s Jamesem Stewartem, které povyšují takřka banální zápletku na něco ojedinělého. Divákovi je tak servírováno neustále se stupňující napětí a oddalování momentu odhalení hrůzného a malicherného zločinu. Prostě radost pohledět… ()

Biopler

Alfredova konverzačka z divadelnej hry fajn zahraná a pekne zrežírovaná, hlavne tie známe strihy. Všetkým velí James Stewart, herec, pre ktorého je herectvo všetkým. Pre mňa ako diváka je skvelé keď to cítim a aj vidím :) Myslím, že dvaja vrahovia, Dall a Granger, mali ťažšie napísané úlohy. Myslím, že obaja trochu prehrávali. Treba pochváliť, že Hitch na to, že sa celý film odohráva iba v jednom byte, neprestrelil stopáž. Scenár je iba dobrý. Ak som filmu Who's Afraid of Virginia Woolf?, ktorý sa tiež prakticky odohráva na minimálnom priestore, ale ktorý má scenár s veľkým S, dal plné hodnotenie, tak tu musím jednu zraziť. ()

Petulka88

S ostudou přiznávám, že tohle je moje první setkání s Alfredem Hitchcockem, když nepočítám Příběhy Alfreda Hitchcocka (které mě tedy zrovna dvakrát nenadchly, což byl asi jeden z důvodů, proč jsem se Hitchcockovým filmům tak dlouho vyhýbal). Provaz je ale úplně jiné kafe. Rozhodně to ale není horor, spíš kriminálka stojící na výborných dialozích. Atmosférou to trošku připomíná Dvanáct rozhněvaných mužů, a to nejen proto, že se film odehrává v jedné místnosti (krom úvodních titulků). Pro mě určitě příjemné překvapení a důvod dohnat jeden velký filmový dluh. ()