Povraz

James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiálny text distribútora)

Cushing

Formálně vytříbené, ale je to kus psaný pro divadlo. Já si tam nenašel provaz, kterého by se chytil můj zájem a zvědavost. ()

Pavlínka9

Jednoduché téma, které je založeno na geniální myšlence, kterou ale její autor myslel jinak....Hlavní hrdinové filmu jsou na konci filmu "zmraženi" prohlášením a názorem osoby, jejíž životní názor považovali za cenný nade vše ostatní a závěr filmu, který je více než klidný, dává hlavním postavám prostor k přemýšlení.. Hitchcock a jeho zasazení do jediného prostředí - bytu se zajímavou kulisou za okny, opět dokázal, že i v takovémto prostředí se dá navodit atmosféra napětí, záhadnosti a momentu překvapení. ()

hanagi

Mistrovy filmy prostě miluju, nikdy nespadl pod průměr! Dokonce mám tendence hodnocení navyšovat, jako v tomto případě. Cynická hra , která se hraje nejen ve filmu, ale která nutí k zamyšlení i intelektuální publikum. Pocit zbytečné nadřazenosti, možná jen pouhá polemika na toto téma, se nešťastně zvrtne...Nakonec je mi nejvíc líto pana profesora! ()

elanius

(100/2017) / Na danú dobu odvážny námet by si možno zaslúžil dlhšie, výživnejšie spracovanie. Ako vždy pri Alfredovi, je radosť sledovať scénu za scénou, pomalé budovanie atmosféry a napätia medzi postavami. Koniec však prišiel na môj vkus príliš skoro a hlavne, vytrieskať sa tentokrát z toho určite dalo o dosť viac. Opäť film potiahol James Stewart. (6/10) ()

zdenny

Famozní televizní inscenace (dá se říct), ve které jsou úchvatné dialogy, o něž jde v tomto filmu především. Divák může se zaujetím sledovat psychiku a chování dvou hlavních aktérů, kteří jen tak víceméně z legrace zabijí svého společného známého. V průběhu večera jejich chování podtrhuje jejich charaktery. V tomto filmu jsem poprvé poznal úžasného Jamese Stewarta. Za nezapomenutelný se dá považovat výstup, kdy učitel a jeho bývalý žák rozebírají Nietscheho teorii o nadčlověku, která mnohé napoví. ()

Mishqo

Majster napätia sa zase raz ukázal a vyhrocoval situáciu až do úplného konca. Ale ja som ani tak moc napätý nebol ako samotné postavy. Plus tentokrát mi to prišlo až príliš teatrálne. Ale všímať si jednotlivé postavy a interakcie medzi nimi stálo za to... Hold Hitchcock vie ako na to. 70% ()

ZeroCZ1233

Kterak se rčení „Účel světí prostředky.“ vezme moc doslova, převede do praxe a dopadne velmi špatně. Snímek Provaz je jeden z mnoha povedených kousků Hitchovy bohaté filmografie, tentokrát poprvé v barvě, ale to není hlavní technicky vytříbené pozlátko zde přítomné. Hitchcock si vyhrál s formou více než jindy a místo svých typických ověřených montážních praktik si tu zařádil s problematikou snímku na jeden záběr. I přes limitaci doby (záběr mohl mít kvůli technice maximálně deset minut) dokázal stvořit fungující dílo, jež díky technice uměle vytvořeného jednotného záběru zaonačeného do slušně skrytých přechodů dokázal na plátno převést divadelní hru mnohem elegantněji, než jak je obyčejně zvykem (možná právě proto Alejandro González Iñárritu natočil svého fenomenálního Birdmana právě tímto stylem, kdo ví). Divák je do příběhu více vtažen, více cíti hloubku prostoru mizanscény a lépe sleduje pohyb figur v ní, tudíž sledování získává větší dynamiku a spád, což je pro mistra napětí jen obohacující funkce pro vyprávění, již pro své účely může správně využít. A skutečnost, že se před i za kamerou vyskytují kapacity svých oborů (hlavně vždy jistý James Stewart) jen dokazuje, že by jste se neměli nechat zaleknout rokem vydání a podívat se na to i když je příběh tentokrát slabší. 8,3/10, ()

MI-380

Lahůdka pro milovníky divadla a Hitchcocka. Strnulé a vykonstruované. Zajímavé jako historický technický experiment s nepřerušovanými záběry, venkovním osvětlením, zvukem, Hitchovou první barvou a kdo ví čím ještě...55%. ()

J-o-k-e-r

Čtu dobře v obsahu větu: " v akci nabitém thrilleru..."? Opravdu takto bych Rope rozhodně neoznačoval. Akce tam není ani v minimálním množství. Film stojí především na výkonech herců a propracovaném scénáři. To vše je splněno téměř dokonale, naštěstí ta délka není větší, protože i v 80 min se našly pasáže, kdy jsem se docela nudil. Hitchcock tam cítit je, ale určitě jsou lepší mistrova díla. ()

TheRoller

"You're awful." - "Thank you." Ďalší Hitch a ďalší Stewart. Ďalšia divadelná predloha. Ďalšia konverzačka s ďalšou plejádou dobrých hercov. Prekvapila ma najmä jedna vec a to účasť Stewarta vzhľadom na označenie "hlavná rola" a obrovská, samostatná menovka v titulkoch. Jeho rola bola síce nepostrádateľná a z logického vyústenia kľúčová, ale pre mňa zostala aj tak len pomocná. To hlavné divadlo pre mňa zahrali John Dall a Farley Granger a najlepšie im sekundovala Joan Chandler s tým typicky milým hereckým štýlom štyridsiatych a päťdesiatych rokov. Zvlášť u nej a u Dalla nechápem, ako je možné, že majú na konte tak ukrutne málo filmov. Táto trojka je pre mňa viac než polovica úspechu, až potom prichádza Stewart s Hitchom. Časť od úvodných dialógov až po predstavovanie jednotlivých postáv Stewartom končiac v prvej polhodinke je úžasná. Potom sa to však začne postupne zosypávať a film začína doplácať na svoju najväčšiu chybu, ktorú urobil paradoxne na úplnom začiatku. Ukázaním "činu" je divák pripravený takmer o všetko možné napätie, ktoré sa dalo z danej situácii vyťažiť a Hitch tak môže ukázať svoje majstrovstvo len v jedinej (!) scéne (odkladanie kníh späť do truhlice). Toto udupanie väčšiny príležitostí na povestné "vyťaženie maxima z minima" už v zárodku je aj v rozpore s divadelnou predlohou, v ktorej to vlastne na nevedomosti diváka celé stojí. Táto skutočnosť s nie veľmi svetoborným scenárom veľmi kazí celkový dojem. Na druhej strane do nohy perfektné obsadenie, ktoré zachraňuje, čo sa dá a Hitchcockové (zdanlivo) nekonečné zábery sú tým, čo film stavia nad priemer troch hviezdičiek. Ku koncu opäť zamrzí silená psychológia pri spomienke na výborné vykreslenie jednotlivých postáv tak, ako prichádzali. Z celého filmu prekvapivo najviac zaujala roztomilá Joan Chandler a hneď sa vrhám na jej trestuhodne skromnú filmografiu. 80% ()

vyfuk

Tenhle film je úžasný v jeho provedení. Hitchcock si vzal na paškál divadelní drama a provedení do filmu je nepřekonatelné. Film na vás dýchá skutečnou divadelní atmosférou z jednoho bytu v domě, kde dvojice psychopatů zavraždí nevinného člověka (pro diváka bez motivu). Tenhle film by byl zhola dokonalý pro někoho jako já. Tyto atmosféry, kdy se jeden film odehrává v jednom pokoji nebo prostoru a řeší se tam otázky, které by nikdy nikoho nenapadli zhola miluju. Taková ta v podstatě divadelní atmoška no. Věc, která je ale obrovským trnem je Dall. Jeho výkon by mohl být dokonalý, ale věčně to přehání. Jeho teatrálnost a snaha o vytvoření geniálního vraha se spíše zvrtla ve floutka, kterýho byste zfackovali na ulici jenom za to jakým tónem na vás mluví. Je to škoda, protože jeho výkon mohl být ten mistrovský a místo toho to bylo to, co je na filmu Achillovou patou. Už jen to, že dva padouši působí jako dvě nenaplněné bukvice. Nejsem homofob (jsem člověk 21. století, takže to nemám zapotřebí), to vůbec ne, ale spíš mě štvalo jak se k sobě chovali, jako kdyby jeden druhému dal a druhý chtěl víc nebo já nevím. Nicméně stále musím vyzdvihnout tu atmosféru a finální proslov Stewarta, které film činili lepším, než jsem myslel a doufal, že bude. At least if I have a hangover it'll be all mine. ()

Mr.KarlAdler

Brilantní, a já přikládal zásluhy hlavně božskému Orsonovi, přitom už velký Alfred předvedl v Provazu něco, co dneska vypiplali k dokonalosti Cuarón nebo Iñárritu - nepřetržitou jízdu/pohyb a zdánlivě bezstřihové záběrování. Skvost po kamerové stránce, který rozhodně funguje tak výjimečně i díky hereckým výkonům, solidním dialogům a tradičně skvělé Hitchcockově práci se zvuky. Rok 1948. Tohle posadí na prdel. ()

pfa

Jistě dobrý a kvalitní starý snímek, který je zajímavý z více úhlů pohledu. Zajímavý námět, dlouhé úseky záběrů, kvalitní práce herců, výborná režie, vygradované finále. Jen mám tak trochu neblahý pocit, a to je asi jediný, avšak ten největší nešvar Provazu, že po tomto snímku moc často jaksi asi nešáhneme... [8/1O] (Rope, USA, thriller) ()

jefff

Strhující podívaná u které nepocítíte ani zlomek vteřiny nudy. Právě naopak, budete sedět před obrazovkou jak přikovaní a sledovat nervydrásající hru všech postav. Fantastické! ()

iantomasik

Těžko fandit postavám, co se považují za nadčlověky a přitom jsou prostě idioti (scenář je prostě dost křečovitý a naivní) - v tomhle ohledu film trochu ztrácí napětí a zádové střihy také nejsou nejpůvabnější.. I tak je to ale frajerský kousek, kterému díky jeho formě odpustíte i tu divadelnost a který by asi měl být povinnou filmovou četbou. ()