James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiálny text distribútora)

Petulka88

S ostudou přiznávám, že tohle je moje první setkání s Alfredem Hitchcockem, když nepočítám Příběhy Alfreda Hitchcocka (které mě tedy zrovna dvakrát nenadchly, což byl asi jeden z důvodů, proč jsem se Hitchcockovým filmům tak dlouho vyhýbal). Provaz je ale úplně jiné kafe. Rozhodně to ale není horor, spíš kriminálka stojící na výborných dialozích. Atmosférou to trošku připomíná Dvanáct rozhněvaných mužů, a to nejen proto, že se film odehrává v jedné místnosti (krom úvodních titulků). Pro mě určitě příjemné překvapení a důvod dohnat jeden velký filmový dluh. ()

Arequipa

Nikoliv hvězdný James Stewart odvádějící opět vynikající výkon, ale John Dall je v mých očích zářící hvězdou této divadelní hry. Na začátku až cynicky sebevědomý Brandon v průběhu času pomalu ale jistě ztrácí onu vnitřní jistotu, aby byl na konci zcela převálcován učitelem Rupertem. Jeho vtíravé otázky by dostaly do uzkých i psychicky silnější individua, než byl Brandonův parťák Philip. Jen si tak říkám, kolik už asi sedí v chládku takových Brandonů, kteří byli více než 100% přesvědčeni, že právě ta jejich vražda je ta dokonalá.:-) O způsobu natáčení a střihu již bylo napsáno dost. Jen dodám, že herecké výkony to tím skutečně staví do zcela jiné roviny - klobouk dolů. ()

matt85

Být to divadelní hra dávám pět a tleskám. Takhle je to prostě herecky brilantní, napětím vygradovaný a pointou přesný thriller, každopádně s malou filmovostí. Režie je ovšem opět něco jinýho. ()

vincchuppo

Dost mě to bavilo. Na těch asi 10 (nepřiznaných) záběrů natočit celý film. Hmm... Je to trochu divadýlko, a to je v pořádku. Hitchcock byl prostě borec. A herce si uměl vybírat stejně dobře jako v tomto případě kameramana. :D ()

RajAthen

Proč si zkrátka tak někoho nezabít? Tak na tuto otázku naráží (již od první scény) dvojice hlavních protagonistů, kteří se rozhodnou pojmout celou záležitost řádně ve velkém. Je to nad jejich síly? Inu, uvidíte. Zajímavá je pak Hitchcockova snaha navodit dojem, že celý film je natočen takříkajíc "na jednu dobrou", tedy jediný záběr, čehož dosahuje úsměvnou technikou "zádového přiblížení". Zajímavý a vcelku napínavý film odehrávající se v jedné místnosti. ()

lakart

Jedna místnost, několik skvělých herců a brilantní scénář. Hitchcock opět potvrzuje svoji korunovaci na mistra napětí, hororu a tísnivé atmosféry. Otázka, zda je vražda jiného člověka správná, obhajitelná a morálně společností přijatelná, mě nadchla. Je možné vůbec zabít člověka ze správného důvodu? Jsou na světě lidé zbyteční a méněcenní, kteří by měli být zabiti pro blaho a rozvoj společnosti? Dobrá otázka. 100% ()

Monty2729

Snímek s úžasnými dialogy, které mi připomínaly Dostojevského Zločin a trest. A ještě v jednom ohledu je pro mě tento film výjimečný, a to je fakt, že mě zcela odzbrojil i technickou stránkou věci, jako je střih, režie, atd. Některé scény jsem si opravdu vychutnávala. ()

AshT

Zase jeden z filmů, kterému k dokonalosti chybí jen kousek. Zabít kamaráda je hrozné, ale obědvat na stole pod, kterým je kamarád je ještě horší. James Stewart značně převyšuje všechny herecké kolegy. ()

Rimland

Atmosferický kousek z jediné místnosti, aneb jak jedna mrtvola v truhle na spoustu prvotřídních dvojsmyslných dialogů zadělá. A Stewart ve výborné roli cynického profouse. ()

TaNya_

Perfektní thriller napěchovaný k prasknutí jak trefnými dialogy tak hlavně napětím, které se stupňuje až do mrazícího finále. Všichni herci jsou tady ohromní. Nestydím se znít morbidně, ale oba vrazi, no především jeden, jsou uhrančivě okouzlující a celá situace s večeří a vypointovanými průpovídkami je nesmírně zábavná. Teda pokaždé do okamžiku než jeden hrůzou zadržuje dech. ()

dawydx

No, z filmu mám smíšené pocity. Na jednu stranu se mi líbil ten tolikrát omílaný experiment o filmu bez střihu, scénář mi přišel velmi kvalitní, na co ale v mých očích film dojíždí jsou místy zbytečně přehrávající herci. Ikdyž se i James Stewart někdy nechá strhnout do trapné polohy, většinu času film po herecké stránce zachraňuje. Přesto se mi film líbil, je to určitě kvalitní psychologické komorní drama s pořádně vypjatým koncem. ()

pepino

Pro mě další důvod proč si Hitchcok zaslouží, aby se před jeho jménem uvádělo Mistr. Z minima herců, exterierů a s minimem střihu dokázal vykřesat právoplatné drama, ve kterém nechybí jak napětí, tak akce. ()

snakepit

Film, ktorý nepatrí zrovna k Hitchcockovým najznámejším ma doslova dostal na kolená. Skvelá réžia podtrhnutá vynikajúcimi hereckými výkonmi (najmä môjho obľúbeného Jamesa Stewarta) robia z tohto nenápadného filmu nezabudnuteľný zážitok. Každopádne, je obrovské umenie natočiť film, ktorý by sa odohrával len v jednej miestnosti a neupadal by po krátkom čase do jednoliatej nudy a snáď jediný film, ktorému sa to predtým podarilo bolo 12 Rozhnevaných Mužov. A musím sa priznať, že až pokým som si neprečítal zopár recenzií som dumal nad tým, ako je možné natočiť film bez jediného strihu :)) ()

petrik11

Myšlienka s dokonalou vraždou a jej ospravedlňovaním samotnými vrahmi, ktorí v tom skúmali svoju "nadradenosť nie je nová, napr. Dostojevského zločin a trest. Takže trošku výpožička. Ale herci sa mi páčili, no ich výborné výkony to nedokázali zachrániť. ()

adamix

Hitchcockovský 70 - minútový skvost, ktorý scenáristicky zabŕda do miernejšej lenivosti, herecky miestami až dosť komické, ale úchvatné, vzhľadom k tomu, že film pozostáva iba z niekoľkých dlhších záberov. Je jasné, že väčší potenciál majster využil pri ďalších dielach, zážitok z filmu to však neuberá. Humorné repliky a vsuvky o zamýšľaní sa nad aktom vraždy pobavia, ale aj donútia k zamysleniu. Takže celkom spokojnosť. U mňa 4* a 70%. ()

PlayEasy

Napoprvé se nám film líbil, ale byli jsme zklamáni jednoduchostí děje. Jenže po dvou třech letech a dalším opakování se sem přesně hodí přísloví: "V jednoduchosti je síla." Navíc atmosféra i herci (hl. Jimmy Stewart a John Dall) jsou naprosto skvělí. Holt brilantně vykonstruovaný příběh, který se docení až časem. 95% ()