Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

BDMarty007

Po všech stránkách opravdu výborný a navíc velice příjemný film. Hitchcock ukazuje, že skvělý film se dá natočit i s poměrně minimální produkcí. Celou dobu v podstatě neopustí jeden pokoj a pohledy z něj. Příjemně to plyne a kromě zaplétající se detektivní zápletky se ještě odehrává příběh vztahu hlavního hrdiny a jeho přítelkyně. James Stewart je příjemný, Grace Kelly je opravdu atraktivní a krásná. Líbí se mi ta přímočará jednoduchost, která ale není na úkor kvality. Líbí se mi atmosféra a občasný lehký humor, přirozené dialogy. Líbí se mi vývoj vztahu Jeffa a Lisy Carol, líbí se mi i úplně poslední scéna. Zatímco na většině filmů z roku 1954 je znát, že byly natočeny už hodně dávno a koukám na ně spíše jako na archiválii, tady jsem si to ani jednou neuvědomil, klidně to mohlo být natočeno loni. Celé se mi to tak nějak obyčejně líbí! ()

Karp

Oni ho obarvili... Viděl jsem ten film před lety - ještě černobílý. Kulisy vypadaly mnohem přesvědčivěji, černá a bílá atmosféře filmu slušely. I světlo bylo jiné... Barva pro mě tedy byla těžkým zklamáním. Škoda, ale film je to v každém případě jedinečný. Hodnotit a vypisovat komentáře nemá v tomto případě smysl aneb každý z nás je tak trochu "šmírák":-) ()

markotter

Na dnešní dobu už trochu legrační zpracování - přece jenom dnes už divák očekává, že pokud sleduje celou dobu nějakou osobu s jasnými indiciemi, tak většinou je pachatelem nějakého hrůzného činu úplně někdo jiný, na koho nebyl kladen tak velký důraz. Tento pocit ve mě ještě utvrzovalo místy až komediální zpracování a nemohl jsem se zbavit dojmu, že si všichni "detektivové" tak trochu z toho dělají srandu. O to větší bylo moje překvapení, když film během 5-ti závěrečných minut skončil tak, jak měl. To ale neznamená, že jsem se dobře nebavil. Na tu dobu velmi přirozené herecké projevy všech hlavních hrdinů, výborná chemie dvou hlavních postav a děj, který ani chvilku nenudil. ()

TICHOPAN

Jeden z velice odpočinkových filmů.Dosti dobré dílo se zajímací zápletkou a tak akurátní, téměř idylickou atmosférkou skvěle zbarvenou velice příjemným napnelismem od jednoho z mistrů napnelismu....skvělé ()

Mira90

Parádní film. Atmosféra, scénář, režie, úžasná Grace, dialogy. Cokoliv na co si vzpomenete je tu na té nejvyšší úrovni. ()

diodoros

Perfektné dialógy, perfektná výstavba susedstva aj samotných susedov (so všetkými ich koníčkami aj úchylkami), prepracovaný a zaujímavý (zozačiatku nejednoznačný) dej, výborná kamera a samozrejme napätie. Fotograf má zlomenú nohu a niekoľko týždňov sedí vo svojom byte pri okne a špehuje svojich susedov, kým neuvidí niečo, čo mu príde podozrivé, čím sa začína napínavý thriller s prekvapujúcim záverom, o ktorom si celý čas nie sme istí... Výborne postupne budované napätie, ktoré vrcholí záverečnou scénou, perfektné hry a triky s kamerou, kvalitní herci a samozrejme geniálna réžia. ()

Zoltarr

Morein a dobytek dobré komentáře. Ostatní tady dělají z komára velblouda. Dýchla na mě akurát tak atmosféra 50let. Jinak se vcelku příběh nijak zvlášť nevybarvil a aspoň to sem čekal, když už se film začal vléct bez jakýchkoliv emočních dostavení v průběhu. ()

neo93

Výtečný snímek od pana mistra hororu a napětí. Tentokrát si vystačí z jedním skoro až monotónním prostředím, ve kterém nám však vypráví, jak jinak než poutavý příběh. Jeden newyorský pokoj, jeden nemohoucí fotograf a jeden výhled do dvora okolních bytů. Tolik málo stačí Hitchockovi, aby vystavěl nevšední, atraktivní a napínavý film, jenž rozhodně ani chvilku nenudí, ačkoli by k tomu mohla svádět jednotvárná lokalita. Stejně jako hlavní hrdina v podání skvělého Jamese Stewarta, ani my neopustíme tento byt a rovněž jako on, pozorujeme všechny spletité osudy všech sousedních postav. Je úžasné sledovat, jak dokáže s tímto formátem Hitchcock pracovat. Navíc když se ještě přidá okouzlující Grace Kelly, která nabídne ženskou smyslnost i důvtip, je to úchvatná podívaná. Dokonalý film, který musí zaujmout hned na první zhlédnutí. ()

Zikus

SPOILER: Chudák chlap žije se svou invalidní, protivnou a něvděčnou manželkou, tak ji zabije, protože už to nemůže vydržet a oni ho za to ještě chytnou a odsoudí... No to je teda pech.. Tenhle film mě nijak zvlášť neoslovil. ()

Adiemus

Pro mě bezesporu nejlepší Hitchcock. Jen mi vrtá hlavou, kde vzala Grace Kelly ty květované šaty, když oblečená v kostýmku ukazuje Jamesi Stewartovi svůj "skladný kufřík", který obsahuje jen noční košili a domácí střevíce. ()

kukkik

Tenhle film jsem dokoukal do konce jen s největším vypětím sil, jelikož je strašně nezáživný, pomalý a nudný. Čekal jsem bombu, dostalo se mi jen zklamání. Dobré obsazení ale to je tak vše, dnešnímu divákovi nemá co nabídnout. 3/5 ()

junxi91

Když si tak při fotografování zlomíte nohu a skončíte se sádrou na vozíku, tak není nic lepšího, než celé dny sedět na kriplkáře, popíjet tvrdý alkohol a dívat se z okna na to, co dělají sousedi naproti. Prostě čumíte do dvora a ostatním do bytů. Naštěstí máte za sousedy nejen mladé polonahé slečny, ale také jeden disharmonický postarší manželský pár, kde muž má hlavní slovo a neposlouchá nějaké rady své podřízené ženy. Do toho se o vás stará hospodyně Stella, která to s vámi myslí dobře včetně rady, abyste se oženili s mladou a krásnou Lisou, která vás ráda ocucává a kromě toho jí to taky zapeklitě pálí. Soused se začne chovat podezřele, vynáší z bytu kufry, prohlíží si manželčiny šperky, a tak vám jaksi docvakne, že svou ženu zabil. Ženská intuice krásné Lisy to vidí stejně, teď půjde jen o to, přesvědčit také detektiva Doyla, aby se pustil do vyšetřování. Což se jaksi nepovede, takže nakonec musí případ odhalit silná trojka Jeff + Lisa + Stella. Film mě tedy celkem bavil, neustále se něco dělo, mezi sousedy se našla spousta zajímavých lidí, třeba paní osamělá, která popíjí alkohol a bere driáky na spaní, v té jsem se celkem zhlédl. Trochu mě štvala ta romance mezi Lisou a Jeffem, ale naštěstí byla podávána ve snesitelném množství. ()

GTS_PUNK

Dielo režiséra Alfreda Hitchcocka z roku 1954 si všíma fotografa L.B. "Jeffa" Jefferiesa (James Stewart), doliečujúceho si doma zlomeninu nohy, všímajúceho si životy svojich susedov, keďže okná všetkých smerujú do spoločného dvora. Jedného dňa nadobudne Jeff podozrenie, že sused odnaproti Lars Thorwald (Raymond Burr) zabil svoju ženu (Irene Winston). V tej chvíli sa tak začína jedno nezvyčajné pátranie po dôkazoch a snaha o usvedčenie Thorwalda. Kriminálny thriller situovaný do jedného bytu a jedného dvora patrí ku Hitchcockovým klasickým dielam. Hoci ho vďaka jeho výprave možno označiť za komorné dielo v prostredí, ktoré začne po určitom čase pôsobiť stereotypným dojmom, príbeh ako taký do stereotypu určite neskĺzava. Silu námetu s nápadom dokáže pretaviť do zaujímavého spracovania, ktoré na poli kriminálnych filmov určite predstavuje jeden z unikátov. Paradoxom však je, že aj napriek tomu má pri jeho sledovaní divák pocit, ako keby mu stále niečo chýbalo. A veruže aj chýba. Dynamika a napätie. Na to, že snímka sa svojím spôsobom prakticky venuje vyšetrovaniu vraždy, je jej tempo až neuveriteľne pomalé, čo jej v konečnom dôsledku škodí. Hoci na pomalé tempo možno nazerať aj ako na zámer so snahou zvýrazniť skutočnosť, že Jeff sa kvôli zlomenine nohy nemôže hýbať, nejde o dobrú voľbu. Čo sa týka napätia, to filmu, až na výnimku, ktorou je záver, prakticky úplne chýba. A nemať v kriminálnom thrilleri napätie je ako vynechať základnú ingredienciu akéhokoľvek receptu. Jednoducho to nemôže fungovať. Problémom, ktorý sa pri tomto kúsku zároveň vynára s jeho koncom, je fakt, že divák zisťuje, že takmer dve hodiny príbehu sú v podstate dejovo ploché a bez akéhokoľvek čo i len menšieho zvratu. Rear Window je určite kúskom, ktorý stojí za to vidieť už len kvôli jeho námetu. Zrejme ho však stačí vidieť iba raz, pretože spomenuté skutočnosti dokazujú, že je iba priemerným filmom s viacerými chýbajúcimi dôležitými prvkami. Priemerne pôsobí dokonca aj v porovnaní s inou produkciou z doby svojho vzniku. ()

Davidos305

Nejspíš nejlépe vystavěné napětí jaké kdy Hitchcock předved (já vím, jsou to silná slova). James Stewart a Grace Kelly v životních výkonech. Líbí se mi jak Hitchcock prozkoumává různá temná témata (u Vertiga to byla posedlost) v případě Okna do dvora je to bezmoc , kterou tu Hitchcock skvěle využívá, aby co nejvíce napínal diváka. K tomu ještě přidejte fakt že se film odehrává v jedné místnosti a mi z okna vidíme přesně to co vidí hlavní hrdina, díky tomu je lehké se do hrdiny vžít a naprosto se ponořit do jeho situace. ()

Likan7

Zajímavý příběh, fajn herci, několik scén napětí, ale všechno obehnané tak hlemýždím tempem, že to kazí jakýkoliv kladný zážitek z filmu. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011