Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Zlosyn.dna

Musím povedať, že som od Hitchcocka (vzhľadom na jeho reputáciu majstra hororu) očakával trocha viac. A možno je to len časom, ktorý sa odvtedy presypal, a možno som len necitlivý či dačo také. Ale, pán Majster, ja som sa vôbec nebál! 3 sekundové zimomriavky počas poslednej scény onoho odhalenia kostry je predsa len trocha málo. Miestami mi prišiel dokonca trocha časovo prefláknutý (úvodné scény). Neviem, ani záver mi neprišiel až natoľko prekvapivý, ale to bude zrejme presýtenosťou seriálov s podobnou pointou vyrábaných v poslednej dobe. Vzhľadom na dobu produkcie a skvelý Hermannov hudobný doprovod za **** (ale len tak tak). :-) ()

campix

Hitchcockovo Psycho je naprostou legendou ve svém žánru. A pro filmové fanoušky i ty kteří se jimi chtějí stát je Psycho přímo povinností. Na rok 1960 je to přelomový snímek se skvělou režijí a především hudbou, která vytváří většinu napětí a atmosféry snímku. Nemůžeme čekat, že by zde byli nějaké efekty či propracované lekací scény jako u novějších horrorů, ale Psycho boduje svou atmosférou a kultovostí. ()

Pajky3

Ano, Alfred Hitchcock je jméno, které k hororu patří. Jen mě tohle nějak nebavilo. Třeba se to povede zase u jiného kousku. Zajímavý to bylo, ale bylo to hodně zdlouhavý a místy nudný. Norman Bates je sice postava, která patří do historie hororů, ale mě nějak extra nezaujal. Moje škoda. ()

pufina

Kromě toho, že to chvílemi bylo zbytečně dlouhé, tomu nemám co vytknout. Herecké obsazení bylo brilantní, scéna ve sprše je klasika (ale ne, že by se mnou tak zacloumala, to spíš ten příběh), Norman byl cvok, co víc dodat? ()

Juto

Geniálny horor, kde predbehol svoju dobu. Musíme si uvedomiť, že podobné filmy natáčali 90. rokoch napr. taký Vreskot. 10/10 ()

Ondatra

Naprostá klasika v žánru hororu! Alfred Hitchcock je prostě záruka dobré kvality a žádný jeho horor není nutně špatný. Psycho je rozhodně ten nejznámější a stal se předlohou dále pro spoustu seriálu a filmů např. seriál Bates Motel. Nejikoničtější moment samozřejmě ve sprše a černobílý film tomu dodává ten správný efekt. Jinak vynikající Anthony Perkins v roli Normana Batese. 9/10 ()

c.tucker

Naprosto geniální a legendární horor. Hitchcock prostě válí! Napjatá atmosféra doprovázená naprosto pasujícím hudebním doprovodem, který napětí ještě několikanásobně prohlubuje. A závěrečný úsměv Normana Batese je naprosto perfektní tečka za skvělím filmem. ()

Carrie_3

Nevím, jak se dá slovně hodnotit filmová klasika, která dala svému žánru tvář a definovala jeho vývoj na další desetiletí, abych se neopakovala a nebyla směšná. Psycho muselo být nepochybně v době svého vzniku revoluční dílo - nevídaným způsobem se na jedničku podařilo skloubit režisérské, herecké, kameramanské a hudební hledisko. Alfred Hitchcock dokázal držet diváky až do poslední minuty v napětí - do chvíle, než se odkryla závěrečná pointa. A dále nelze vynechat vynikající hudební podklad, který snímek posouvá o několik příček výše. A závěrečný úsměv Normana Batese? Jednoduše neměl chybu. ()

Iwus.ka

Tak to dopadá, když jeden poslušně poslouchá maminku na slovo a ta jej za odměnu duševně propleskne. Po smrti si spokojeně hnije kdesi ve sklepě a chudáka synka nikdo nenaučil co si v životě počít. Největší rajc má z vedení zapadlého motelu a vycpávání ptáků. To, mu narozdíl od používání vlastního ptáka jde. Bývá proto občas dosti nevrlý a to je pak to pravé Psycho. Hororová klasika, kterou by neměl opomenout žádný fanoušek tohoto žánru. ()

Riley

Nevím jestli bylo ku prospěchu či opaku vidět toto až po filmu Hitchcock. Nicméně dobrý nápad. Ale psycho to moc nebylo. :) 70% ()

WolfR

Velká klasika a slavné hororové dílo. Ty ovace jsou zasloužené. Hitchcock natočil opravdu výjimečný film, který překypuje památnými scénami. Vrcholné dílo hororu, 5 hvězd. ()

Bane_Boss

WOW.Psycho. Norman Bates je legenda. Norman Bates má velmi, VELMI nezdravý vztah se svou matkou. Norman Bates je chycen do své soukromé pasti a nemůže se z ní dostat ven. Hrabe se z ní, škrábe se z ní, ale do prázdna. Ale Norman Bates je i stydlivý klučina. Jako já. Psycho je psycho film. Konec Psycha je psycho. Černobílá z toho dělá ještě větší psycho. Nyní je třeba si stáhnout seriál Bates Motel a dále zkoumat zákoutí duše Normana Batese. Že mi šibe, zkoumat více duši takového člověka? Ale kdepak! Co vás nemá. Není na tom nic divného ani úchylného. Vždyť Norman by neublížil ani mouše lezoucí po jeho ruce.........nebo ano? ()

Mol

NO ONE REALLY RUNS AWAY FROM ANYTHING. IT'S LIKE A PRIVATE TRAP THAT HOLDS US IN LIKE A PRISON. I THINK THAT WE'RE ALL IN OUR PRIVATE TRAPS, CLAMPED IN THEM, AND NONE OF US CAN EVER GET OUT. WE SCRATCH AND WE CLAW, BUT ONLY AT THE AIR, ONLY AT EACH OTHER, AND FOR ALL OF IT, WE NEVER BUDGE AN INCH!! Na Psycho jsem se podíval teprve dnes a to jen z důvodu, že jsem si myslel, že se mi nebude líbit. Nevyhledávám filmy, kde je nějaký pošahaný maniak jako hlavní postava filmu. Proto mě například zklamalo Vertigo. Tady sice není určený hlavní kladný hrdina, ale není jím ani Norman Bates. První půlka filmu byla taková zajímavá pohoda, kterou narušil až příjezd do hrůzostrašného motelu Bates! Norma se zdál ze startu jako normální klučina, ale při prvním větším rozhovoru už bylo jasný, že je to magor a wanker. Vzápětí se po konverzaci dostaneme k jedné z nejslavnějších pasáží kinematografie. Killing in the shower. Má to opravdu své kouzlo. No od druhé půle se z toho stává krimi detektivka a teda hlavně úplný konec, kde Marion vstoupí do domu.. byl jsem ochromen hrůzou. Jak chodila po domě a hledala Batesovu matku. Říkám si, ta bude v kuchyni brousit nože, ne? Pak Bates sejme cukřenkou Sama, Marion vleze do sklepa, to už bylo trošku jako Texaský masakr. Krve by se ve mě nedořezal, opravdu strašidelné. ()

animaxis

Mě nakonec tato filmová klasika nijak extra neuchvátila. Ve filmu je několik scén, které se mi velice líbili díky budování napětí a způsobu, jakým byly natočené nebo zahrané. Jenže pak je tu taky několik scén, kdy jsem si řekl, že se to dalo natočit mnohem líp (detektivův pád ze schodů, omráčení ranou do zad vázou) a které mi to napětí někdy zkazily. Rozluštění na konci filmu je skvělé a s jejím vymyšlením si autor předlohy musel dát práci. ()

AGO

Hitchcock zobral sympatických hercov, originálny scenár a dokonalú hudbu Bernarda Herrmana. Potom tomu dodal svoj rozum geniálneho režiséra. Tak vznikol bezchybný snímok, ktorého niektoré zábery nemajú svojou genialitou obdoby. Tento film má plné právo, radiť sa do prvých priečok svetovej filmografie. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)