Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Makky

Hitchcocka obdivujem, že sa do tohto projektu napriek všetkým problémom a úskaliam pustil. Psycho milujem. (A hoci Shyamalanov Šiesty zmysel & Amenábarovi Tí druhí šlapú na päty...) Tej pointe sa nič nevyrovná! ()

blackrain

Alfred Hitchcock je skutečně mistrem hororu. Anthony Perkins se už jednou pro vždy zapsal jako duševně nemocný Norman Bates. Mrazivá hudba. Napětí, které vás přinutí u filmu se ani nepohnout. Profláknutá koupelnová scéna. Černobílá kemera. Film ve mě zanechal hlubší stopu dodnes. Od té doby, co jsem ho viděla prvně, tak horory zrvona dvakrát nevyhledávám. Nicméně tohle je kultovní film. Pokud chcete umocnit už tak hororovou atmosféru, tak doporučuji pustit si Psycho v noci a za deště, kdy je v baráku konečně ticho a klid. Budete se skvěle bát. ()

ABLABLABLA

Na horory se nedívám, ale když jsem viděla, že se bude dávat v televizi psycho, tak jsem si řekla: Hitchcock to je klasika, musím se na to podívat. No a film byl naprosto úžasný. Ani jsem se tak moc nevyděsila u scény ve vaně, jako na konci, kdy byla sestra zemřelé ve sklepě, našla kostru a teď na ni vyletěla nějaká babka s nožem v ruce a naprosto hrůzostrašným bláznivým obličejem...to byl fakt šok a málem jsem vyjekla.. jinak velmi zajímavý psychologický film. Pořád musím přemýšlet nad poslední scénou, kde se vlastně nic nedělo, ale bylo to strašně hrůzostrašné, jak Bates mluvil ve své mysli jako matka...Ale vážně skvělá klasika a vlastně první horor, který jsem viděla celý...a vážně jsem se bála i při obyčejných scénách, jako byl záběr, kdy se přibližuje kamera k domu...jsem holt strašpytel. ()

MajklCZsk

Psycho je dozajista skvostnou řemeslnou prací, které dopomáhá i silná předloha a neméně dobrý scénář. Musím říct, že se mi od Hitchcocka více líbilo Okno do dvora, které se mi zdálo více napínavé. Ovšem i tento husarský kousek nezaostává a je krásným dílem, na které jen tak nezapomenu. ()

suicide

Co jen dodat k dokonalému? Slovník cizích slov říká, že psycho- je první část složených slov mající význam duše, duch. V přeneseném slova smyslu jde samozřejmě o vyjádření něčeho natolik jiného, že to působí křížově na psychiku. Rozhodně jde o výborný název alespoň co se týče Anthony Perkinsem představovaný Norman Bates, u něhož se Hitchcock dostal až na úplnou dřeň jeho osoby. Od určitého okamžiku jsem tušil pravdu, ale že pointa bude až takováhle, to jest hotová symfonie mistra hororu. A co více - v tomto snímku šlo vážně o tu hororovou a psychologickou stránku, rozhodně se zde ani náznakem neobjevilo to, co je dnes naprosto běžné. Všechno je dokonale decentní a jsem rád, že to nedopadlo tak, že by slavná scéna ve sprše byla degradována již při svém vzniku tak, že by nahá Marion plavala naznak v hektolitru své krve. Dokonalost požitku z filmu vyplývá z jedné třetiny z hudby, z další jedné třetiny z hereckých výkonů a z poslední třetiny ze znamenité režie a to celé se ještě vynásobí minimálně dvěma v okamžiku, kdy se jednotlivé části spojí dohromady. Vážně psycho! ()

Dr.Zhivago

Horor bez potoků krve, děsivých masek, speciálních efektů a násilí si už téměř dokáže představit málokdo. Když ale usedna na režisérskou stoličku Alfred H., je to však zcela něco jiného. Svých Psychem dokázal, že mrazení v zádech lze vyvolat i bez uřezaných hlav, vyteklých očí a dalších odpudivých detailů, jen za pomoci geniálně vymyšleného střihu a vlastní režie. Smínek, který natočil s televizním štábem a pár dolary v kapse, objevil další podobu násilí a odstartoval novou éru filmového hororu. ()

Maq

Na rozdíl od Vertiga, tentokrát Hitchcock šťastněji volil předlohu i obsazení. Ve výrazu ovšem film zastaral, dneska se vyděsíme spíš z piety. Ale zůstává dobře spíchnutá detektivka, která přes hromadu nectností pro žánr typických i dnes upoutá a nevyvolává shovívavý úsměv. Snad jen závěrečná scéna vysvětlování se dnes zdá trošku zbytečná; ovšem zaplaťpánbůh za časy, kdy na rozdvojení osobnosti nebyl postaven každý druhý debilní blockbuster. ()

swed

"Psycho" je ze všech Hitchcockových filmů nejvíce znepokojivé a hrůzu nahánějící. Úvodní záběr nad městem, kdy se kamera pomalu zaměří na jeden hotelový pokoj, představuje motiv náhody, která si klidně mohla zvolit jiný dům a jiné postavy. Příběh, který sledujeme, se začne odvíjet jako morální drama, aby pak v polovině vyústil v něco naprosto jiného a šokujícího, což byl od Hitchcocka geniální tah. Také správně zvolený černobílý materiál a neobvyklé kamerové postupy dotvářejí (spolu s nervní hudbou) hutnou atmosféru, která přetrvává i po mnoha projekcích a letech. "Psycho" je ten nejlepší horor bez nadpřirozených prvků (takže vlastně hororem není :-). 10/10 ()

MATADOR

Psycho - "horor", jenž pokud neuvidíte, nevíte, co je to slovo horor. Tak přesně tak nějak tohle jsem si říkal, před spuštěním onoho zlatého klenotu světové kinematografie, a vrcholného díla mistra hororu Alfreda Hitchcocka. Psycho je bezesporu skvělým kouskem a na svou dobu určitě, jistě převratným, ale těch skoro padesát let, od jeho natočení, dělá hodně. Ono ani vlastně tak nejde o horor, jako o vynikající thriller, s nečekaným odhalením na konci. O Psychu by se dalo psát hodiny a přesto bych nezjistil krásu onoho díla, už jen kvůli přeceňované pasáži ve sprše. Mnohdy zdlouhavé několikrát velmi dobré, přesto nudné. Legendární horor, který ani tak hororem vlastně není. ()

EvAnSiT

To, že som si snímok spoileroval videním remaiku (pár rokov späť, dabing a TV) a pamätal si pointu, vôbec neznehodnotilo filmazmus, ktorý som prežíval. Ďakujem Aero, vďaka pán Hitchcock ! Geniálne, aj po uplynutí 51 rokov ! ()

Herr_Flick

Hitchcock je filmovou kapitolou sám o sobě. Jeho tak osobitý styl nikdy nezestárne. Klasický nenápadně se vyvíjející děj a postupně přibývající otázky – a najednou vše geniálně vyvrcholí. Po páté si pouštím film Alfreda Hitchcocka a ani na popáté mě nezklamal. Naopak, Psycho bylo zatím tou nejlepší ukázkou jeho práce a po právu se řadí mezi legendy. ()

džanik

Do filmu jsem šel s částečnou znalostí pointy (jak taky jinak v roce 2012, že). Já horory vůbec nemusím, Hitchcocka a filmová 50. léta ovšem miluji a taky jsem chtěl mít doplněný všeobecný přehled. Zprvu jsem dal 5* - hudba! atmosféra! - a jelikož mi film a jednotlivé scény běžely ještě pár dní hlavou (horor!), začalo mi zpětně pár věcí v Normanově chování nesedět... V reálu by jedinec s touto nebo podobnou diagnózou podle mne jednal jinak. Více impulzivně. Byl by ve větší tenzi a nemusel by se pořád... a co teprv "interpersonální" domácí vztahy? No, nebudu zde vyzrazovat děj. Mimochodem hodně děsivá je taky scéna na konci filmu (záběr na chodbu), ve které je Normanovi podávána deka. ()

FilmFan24

Nenapadá mě dostatek superlativů, který si tento film bezesporu zaslouží. Tak tedy: dokonalý, bravurní, vynikající, děsivý, nadčasový, jedinečný...ano, tohle všechno a mnohem víc se mi vybaví, když si vzpomenu na "Psycho". Ukázka žánru, která se hned tak nevidí a kde forma jde ruku v ruce s obsahem. ()

Lucjen

V dnešnej dobe nie až tak prekvapujúce, ale tak či tak geniálne. Čierno-biele farby iba zdvôrazňujú atmosféru a Perkins v nich pôsobí ešte zaujímavejšie. Schizofrénia s jeho charizmou je dokonalé spojenie. Celých 109 minút som ani raz nepomyslela na čas, ubehol ako voda. ()

JohnMiller

Áno, ide o MASREPIECE a hoci práce Alfreda Hitchcocka mi nikdy nepriši sympatické, a nevidel som v nich nikdy geniálnosť ale skôr naopak iba naduté a ignorantské ego, Psycho ma veľmi príjemne prekvapilo. Ide o thriller silný a chladný ako kov. V komornej atmosfére niekoľkých postáv sa na psychologickú strunu brnká veľmi hlasno. Skvelé realistické dialógy, úžasný na nervy hrajúci soundtrack a parádne herecké výkony zasadené do zapadnutého motela robia s tohoto diela prelomovú snímku. Netradičná štruktúra hororu popri ktorej sledujeme tri štvrte hodinu prvú obeť ma dostala. Tu sa nedá vyčítať nič, dokonca aj absencia väčšieho mordovania iba dokresľovala tú tajomnú atmosféru. ()

major.warren

Psycho je Hitchcockovo mistrovské dílo! I po letech zůstává duševně nemocný Norman Bates (Anthony Perkins), sprcha, Hermannova hudba a drásavé záběry nepřekonatelným dílem světové kinematografie, které určitým způsobem proměnilo styl natáčení i vnímání filmů. Nejspíš vůbec nejlepší horor, co byl kdy natočen, srovnání snese snad jen s Kubrickovým Osvícením. 100%. Alfred Hitchcock byl opravdový génius a velký průkopník filmu! ()

Skip

O málokterém filmu se dá říct, že je geniální. Tenhle je. Nezapomenutelné scény, nejen ta nejslavnější sprchová, k tomu jedinečná hudba. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)