Krásna a bohatá blondínka Melanie Daniels prichádza do malého mestečka v severnej Kalifornii za priateľom Mitchom, ktorý tam trávi víkendy. Krátko po jej príchode sa ukáže, že vtáci v oblasti sa správajú veľmi zvláštne. Melanie napadne čajka a v mestečku sa začínajú zhromažďovať tisíce vtákov, ktoré útočia na všetkých, ktorí sa objavia vonku. Jeho obyvatelia musia čeliť neočakávanej a nevysvetliteľnej prírodnej katastrofe. (STV)

Mol

I THINK THEY WERE AFTER THE CHILDREN. FOR WHAT PURPOSE? TO KILL THEM!!! Tak jsem si to teda pustil a začátek vypadal jako slibná romantická komedie. Melanie a Mitch se zamilují, matce se to nelíbí, pak je tady ještě jiná žena a tak podobně. Režisér nám dá jen takové malé varování co se bude dít, v podobě racka s rozbitou buzolou, který vletí Mel do vlasů. Jenže pak přijde na řadu druhý útok na Cathy birthday party, kde děti iracionálně běhají do kopců namísto toho, aby se schovali v domě. Ještě též večera vletí hejno vrabčáků do domu komínem a to už je scéna dosti nemilá, ještě že nehořelo v krbu. Představa stovek hořících vrabců lítajících po místnosti je hrůzostrašná. Naštěstí pan Hitchcock nás toho ušetřil, ale jen na chvíli. To co totiž najde Lydia v domě u pana Fawcetta následující ráno už mě pěkně vyděsilo. Pan Fawcett totiž neměl oči, vyklovali mu je. Mrtví ptáci visí v tabulkách oken a všude je cítit pach krve. Dál už to začíná být jen pro silné nátury. Shluk tisíců krkavců na děckém hřišti, kde opět iracionálně paní učitelka s Melanie se neschovají někde ve sklepení, nýbrž utíkají přímo do zobáků krve chtivých havranů. Scénu v restauraci bych trochu prostříhal. Po ní však následuje totální ptačí apokalypsa. Lidí hoří zaživa, umírají pod drápy a ostrými zobáky a mnoho dalších ptáků se teprve chystá do krvavého Bodega Bay. To už měla přijet národní garda s plamenomety a kulomety. Mitch zabedňuje okna, všichni čekají na noc. V mrtvém tichu noci se ozývají první ptačí útoky. Napětí je téměř nesnesitelné, neúnosné, dýchám do ruk, zakrývám si oči, tep se zrychluje. To když Mel jde v noci s baterkou za zvukem ptačích křídel. Stovky těch běsnících opeřenců se jí snaží vysát krev. Mitch jí však zachraňuje a uvědomuje si, že již není na co čekat. Když ráno otevře dům je to šílený pohled. Miliardy ptačích zabijáků sedí v zátoce Bodega. Nedýchal jsem, když šel pro vůz. Naštěstí všechno dobře dopadlo. Proč vlastně zaútočili? Jedno vím jistě. Už nikdy se na ptáky nebudu dívat stejně a venku se budu zdržovat jen minimálně. Protože nikdy nevíš, který holub tě škrábne a nakazí morem! KILL ALL BIRDS! KILL ALL THESE BASTARDS!!! ()

Šuplík

Videl som to ako chlapec a pamätám sa ako som mal najradšej chudinku Annie, ktorú tam nik nemal rád a ktorú Alfréd nechal doďobať na smrť svojimi vrabčákmi. Tos mi neměl dělat, mistře. ()

Cedr

Skvělá visuální stránka je v tomto snímku jen jakoby doplňek. To co dělá tento film nesmrtleným jsou některé nezapomenutelné scény a typický nenápadný, ale přesto přítomný humor (do zatáček naklánějící se papouškové nemají skutečně chybu).Stejně tak rozhovor v restauraci o (ne)bezpečtnosti ptáků je skutečným zážitkem. ()

Doudis19

Pro mě dost nadhodnocený počin Hitchcocka. Uznávám že ve svých letech, před půl stoletím, mohl film působit děsivě, ale dnes už ztrácí kouzlo, především díky své technické stránce a hlavně v první polovině, hlemýždímu tempu vyprávění. ()

filmmovier

No, úplně dokonalé to sice není, ale prostě to je Hitchcock, to je z filmu znát. Jako thriller to funguje výborně, ale za horor bych to nepovažoval. Jen ti ptáci se mohli objevovat trochu častěji. Než dojde k prvnímu útoku uplyne nezajímavá půlhodina. Až na těchto pár ,,zádrhelů" které ale filmu nikterak neubližují, je to absolutní klasika. No vím, ve své dob to nejspíš vyděsilo pořádně, ale teď už tolik ne... ()

chelseaman22

Mistr všech hororů Alfred Hitchcock vytváří děsivou atmosféru, k níž potřebuje velice málo ingrediencí. Zapadlé městečko, temné jezero (jako to pod bradavickým hradem) a létající potvory (ptáky). Je nasnadě ptát se, proč že ptáci se svým IQ koňského sedla chtějí ovládnout svět. Možná se jedná o stejný případ jako ve snímku Zrození Planety opic (Hitchcock by toto tvrzení popřel). Absence hudebního doprovodu byla nestádní, jak sviň. 86% ()

LeoH

Jak tak koukám po okolních komentářích, nejsem sám, komu kvality Ptáků docházely na několikrát. Někdejší dojem „hodina nudy a hodina na svou dobu docela povedeného strašení“ se posunul k pohlcení postavami a vztahy, ve kterých toho člověk zdá se vidí tím víc, čím víc nabere životních zkušeností. Přidávám se tudíž k hlasům doporučujícím opakované zhlédnutí, a ještě bych doplnil, že tohle není film dělaný pro prťavé televizní obrazovky a počítačové monitory – při HD projekci restaurované verze na pořádném „ekranu“ se solidním zvukem jeden jen kroutí hlavou nad tím, že mu mohly vyjadřovací prostředky Ptáků někdy připadat poplatné své době. Hluboká poklona zejména zvukařům, nejenom tvůrčí dovednosti, s jakou v ruchových atmosférách míchají přírodní a elektronické zvuky, ale hlavně způsobu, jakým dál pracují s jejich hustotou, strukturou, náhlými výkyvy i nenápadnými posuny v hlasitosti, a odvádějí tak určitě nadpoloviční díl práce na působivosti celku. Pak že filmový zvuk není umělecká profese. A ještě doporučím rozhovor Hitchcock–Truffaut z bonusů na BD. Být třeba přimražen neobvyklou intonací, s jakou Tippi Hedrenová v poslední scéně filmu pronáší své „No. No.“ a pak se dozvědět, že i takovýhle drobný detail měl Hitch předem promyšlený, že nevznikl žádným vciťováním herečky do postavy, to jednoho docela ohromí. ()

David.Darco

Chvíľu mi trvalo, kým som sa prestal hnevať na Hitchcocka, že svoj príbeh nedopovedal. Čím viac som však o ňom premýšľal, tým viac som sa stotožnil s faktom, že zámer bol iný. Vtáci ponúkajú hrozivú atmosféru, budujú napätie prostredníctvom dlhých a tichých záberov, aby vás potom doďobali až do morku kosti. ()

Motinski

Hitchcock opäť vo forme. Vtáci sú veľmi napínavý a atmosferický film, kde zub času je vidieť iba na efektoch, ale nič to nemení na celkovej kvalite. Záver (respektíve posledná tretina) sa stal predlohou pre všetky moderné horory. A tých čo si z toho zobrali inšpiráciu nie je vôbec málo. ()

baruss

Warning Spoiler. Vynechať tak z tohoto filmu úvodných 45 minút plných zbytočných kecov, máme pred sebou "novodobý" B-éčkový horor. Trápne triky, trápne stupňovanie neexistujúcej atmosféry, bezpoentový happyend. Naprdieť Hitchi. ()

Endyis

Kultovní horor Hitchcocka možná svými efekty působit směšně proti dnešním "trhákům". Má však, stejně jako ostatní jeho filmy, něco navíc než dnešní horory a thrillery, čímž většinu těch dnešních snaživých, akčně laděných, lekavých petard silně překračuje. Hrůza je v nich skrytách v jednotlivých pomalých a nervy drásajících scénách. 80% ()

Cushing

Musím revidovat svůj juvenilní názor na tento Film. Tohle je mistrovské dílo, akorát že mladý člověk to těžko pozná. Já vždycky upřednostňoval jiné pecky. Psycho či frenzy či Rozdvojenou duši a později Vertigo, ten pozdně doceněný klenot a velké přiznání Mistrovy slabosti. Hitchcock byl v skrytu duše moralizující viktorián a tohle je jeho nádherný manifest a filipika proti permisivnímu 20. století, zároveň i jakýsi sebetrest či aspoň výstraha. "Mistr hrůzy" či "hororu", to bylo dávno opraveno na mistra "napětí". Ale on je především mistrem "pomalu budovaného napětí", mistrem "symbolu" a v neposlední řadě právě mistrem "morálky", "pomalého, bolestivého ohledávání vlastního svědomí". Mistr, snad bohužel, "skrytého, ale silného misogynství" (tak silného a sebejistého, že si ve filmu Frenzy může dovolit sebeironii). Ptáci v jeho podání předvádějí drama a úskalí přílišné svobody. Mstitelé zapomenuté pokory. Máte krásná velká okna? Pak se vám jistě dobře dýchá a hledí do dálky a světla. Ale jak snadné je potom vás napadnout. A ptáci jdou nejen po těch, kteří jedou v neřesti. Ptáci jdou i po těch, kteří by mohli... A mohli by jaksi všichni. Skoro. Jak hrůzné představení! A jaká příležitost zpytovat svědomí... Pokud dnešní svět ještě tuší, co svědomí znamená. (Pokud to neví, pak zůstává nevzrušen. Nepostrašen. Nepoznamenán úzkostí z existence... Úzkostí z nebezpečnosti svého příštího rozhodnutí.) ()

Playman

Skvostné dílo od mistra žánru. Brilantně vypilovaný scénář. Bravurně zahrané postavy. Efektně střižené scény v kombinaci se skvostnými záběry, kdy každý z nich by mohl znamenat vynikající fotografii. Je nám předložen neobyčejně jedinečný zážitek. ()

terunka003

Klasické, hitchcockovské, děsivé, napínavé, tajuplné. Originální a nápadité dílo od zakladatele filmového hororu Alfreda Hitchcocka. Vše co vzniklo po tomto filmu s námětem divných zvířat, která na nás útočí ze všech stran od mravenců po hady je de facto kopírování Ptáků. Dnešní divák se samozřejmě tohoto díla už moc nebojí, ale stejně mi běhal mráz po zádech z toho ticha před velký útokem, kdy naši hrdinové čekali v zabedněném domě, ty zvuky křídel, to ticho. Herecké výkony všech postav byly perfektní. Nejlepší, ač už trochu svým pláčem otravující, byla sestra Mitche. Každý filmový milovník i "obyčejný" laik by měl tento film určitě jednou vidět. ()

gjjm

Dobrý horror, především po vizuální stránce (tím chci víceméně říct, že ty vyklované oči jsou udělané docela hezky). Kdyby byl tak o půlhodiny kratší a děj by byl trošku...jak to říct...snad jednolitější, vůbec by mi to nevadilo. Skvělý závěr, vynikající kamera, fascinující téma nesmyslného boje racků proti lidem... někdy se na to podívám znovu a na monitoru zapnu grayscale - to totiž krev vypadá depresivněji a blondýny méně stupidně. ()

marvan

K tomuhle filmu Mistra jsem si zatím nenašel cestu. Přijde mi, že už tímto filmem začal Hitchcockův ústup ze slávy, přestože patří k jeho nejúspěšnějším. Hlavní představitel mužské role působí příliš brutálně, chybí mu jemnost Granta či Stuarta, a Tipi Hedrenová nemá charizma Bergmanové či Kellyové. Důraz filmu na vnější akci zároveň odvádí pozornost od vnitřních konfliktů postav, což byla vždy Mistrova hlavní parketa. ()

Pavlínka9

Alfred Hitchcock si místo v mém srdci našel již ve velmi nízkém věku, kdy jsem si oblíbila jeho "mini příběhy" Alfred Hitchcock uvádí :) Je to mistr napětí a hlavně to byl člověk na správném místě. Film Ptáci oceňuji hlavně pro téma filmu, které je zajímavé a hlavně děsivé a úzce souvisí s realitou. Prostředí, které režisér vytvořil je pro něj zcela typické a velmi podobné jeho předešlým interiérům a exteriérům. Přestože se od prvního záběru na hlavní představitelku postavy Melanie, (Tippi Hedren) nedokáži ubránit smíchu, film vždy dokoukám. Proč se ale vždy směju a nadávám? Scéna "nálety ptáků" v domě, kdy Melanie prohlíží dům, mi přijde jako nejhorší scéna minulého století. To, co tam hlavní postava předvedla nedokážu popsat slušnými slovy....Ani při posledním shlédnutí jsem to nezvládla :) To byl opravdu "obdivuhodný" výkon. Jinak ale Tippi Hedren ráda mám. Ale tahle scéna a její projev je strašný. Jinak - myslím, že zelené pozadí by dokázal najít i majitel se slepeckou holí (ale to je spíše k zasmání) a zakomponování několika neherců na úkor například zapůjčení prostředí či situace, bylo podle mě od Hitchcocka nápadité :) Závěr, který dává člověku prostor k zamyšlení je vhodný... ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Šílená představa, řekl by si běžný divák, na jehož názor stejně vysoce postaveni mužové filmařského průmyslu moc nedají. Jenže když je hlavní role v takovém projektu nabídnuta australské krásce Naomi… (viac)

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Už jsme tu dlouho neměli remake. Těšíte se? Bude to maso. Ale co maso, přímo masochismus (diváků vůči sobě), sadismus (filmařů vůči divákům) a narcisismus (filmařů vůči nim samotným). Ale nebudeme to… (viac)

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (viac)