Leto, rok 1975. Traja chlapci - Dave Boyle (Cameron Bowen), Jimmy Markum (Jason Kelly) a Sean Devine (Connor Paolo) - sa hrajú na ulici, keď zrazu Davea ktosi unesie a niekoľko dní sexuálne zneužíva. Dave sa s tým nevie vysporiadať ani ako dospelý (Tim Robbins) a svoje spomienky a strach prenáša na svojho syna Michaela (Cayden Boyd), ktorého stráži až s prehnanou dôslednosťou. Z Jimmyho je medzičasom otec troch detí (Sean Penn) a zo Seana sa stal detektív (Kevin Bacon). Keď jedného dňa náhle zomrie Jimmyho tínedžerská dcéra Sara (Jillian Wheeler), Sean začne pátranie, aby zistil, čo sa stalo. Zistí sa, že dievča malo priateľa, ktorého otec mal minulosť spätú s Jimmym. Podozrivým sa stáva práve mladý priateľ mŕtvej dcéry, no keď sa nájde zbraň u jeho otca, prípad sa zvrtne a naberie iný smer. V pozadí sa však zrazu ukazujú omnoho závažnejšie udalosti... (TV Markíza)

starman

Ak by som mal tento film charakterizovať jedným slovom, tak by som povedal - zvláštny. Okrem skvelých hereckých výkonov vo mne po zhliadnutí tohto kúska zarezonovali dve veci: 1. S postupným rozvojom deja som nadobúdal čím ďalej tým viac pocit, že všetky hlavné postavy a ich rodiny (manželky) ušli odniekiaľ z psychatrickej liečebne. Korunu tomu nasadila nakoniec Laura Linney... 2. Znova som sa len utvrdil v tom, že sa fakt nevyplatí robit unáhlené závery, a konať na ich základe je už absolútna hlúposť. Veci totiž aj v bežnom živote vôbec nemusia byť také, aké sa zdajú. Inak veľmi kvalitný, ale bohužiaľ ničím neprekvapujúci film. Indície zdanlivo poukazujúce na vinu Robbinsovej postavy boli až také okaté, že ma to len okamžite utvrdilo v tom, že je to všetko úplne inak. 70% ()

Archeix

Tajemná řeka je pro diváky, kteří chtějí trochu jiný hollywoodský film. Začíná jako psychologický příběh, mění se v detektivku, sleduje více postav a nakonec se vrací k úvodnímu tématu: k reflexi, jak traumatický zážitek z dětství ovlivnil tři kamarády a jejich styl života. Reflexe ovšem není doslovná a závěr vyvolá více otázek než odpovědí: proč Jimmy naznačil, jak to dopadlo s Davem? Dostane ho Sean za mříže (když na něj zamíří prstem), nebo to nechá na ostatních kriminalistech (až objeví mrtvolu)? Jak byl postižen Sean, jaký měl problém v manželství? Je lidské pomstít se v duchu zásady Oko za oko, zub za zub? Je to ospravedlnitelné? 90 % ()

bedsore

Po včerejším zhlédnutí Prisoners jsem se dostatečně naladil a konečně dostal k tomuto restíku. Filmy podobného žánru, a rovnou říkám mého oblíbeného, avšak s rozdílným vyzněním. Zatímco u Prisoners jsem uplně ztratil pojem o čase a byl naprosto vtažen do sledování, dnes to chvílemi zadrhávalo. Ani tak nejde o stánku příběhu (no ikdyž, že to není ten, koho nám evidentně předhazujou jako návnadu, prokoukne asi leckdo) jako o zpracování. Opět se mi potvrdilo, že s Clintem máme trochu jinej pohled na filmový svět a možná i na ten realný. Nikomu nevnucuju svůj pohled na věc, ale na Prisoners se s chutí podívám ješte minimálně jednou, Mystic River nejspíše skončí někde na dně řeky. Není nadto skončit v tom nejlepším, že Clinte? (ne, nemyslím skončit s režírováním, ale natahovat to o těch patnáct minut zbytečnejch záběrů? Nešlo to přeci jen udělat důmyslněji?) ()

len.tilka

Pochmurnost. Tajemná řeka vystihnutá jedním slovem. Celou dobu je tmavo, měla jsem pocit, že snad i prší, jak země, kde nevychází slunce, prostě depka vesnice, nulová legrace, žádnej pořádnej život. Každej má nějakej problém, se kterym absolutně neví jak dál žít. Spíš než o děj a vyřešení vraždy (který je podle mě dost nevykoumený) tu jde o nahlédnutí do životů, strastí a prožívání tří dávných přátel, které spojuje hrůzná událost z dětství - ač se přímo dotkla jen jednoho z nich, psychicky se podepsala na všech třech. Čas však plynul dál, jejich cesty se rozdělili, aby se po pár letech znovu setkali a my sme sledovali postupné, ale jisté rozpitvávání jejich duší, stále nenápadně poznamenané onou událostí. Výbornej Penn jako zmrtvenej otec, Bacon jako nenápadnej polda a Robbins super zmatkář. Perfektní trojka, perfektně zahraná. ()

Elanornegra

Silny filmi, silny pribeh, najlepsi vykon Seana Penna podla mojho nazoru, neskutocne mu sadla rola, vyborne obsadeni aj ostatni herci, temnota bol citelna pocas celeho pribehu, a spomienky na moje detstvo tiez, netusim ako by som sa ja zachoval ak by sa mi stalo to co Seanovi hold zivot je mrcha a preziju len najsilnejsi... 100% ()

Debreno

Pre mňa jeden z top preceňovaných filmov 21. storočia. Možno to prvé vzhliadnutie má dopad na psychiku, ktorá s človekom pohne, kontroverzné témy (ktoré Lehane miluje), dobré výkony (aj keď so mnou asi väčšina kritikov nebude súhlasiť, Tim Robbins Penna zatieňuje). Za najväčší problém považujem scenár.. Som si vedomý, že ľudia sa niekedy chovajú nelogicky, ale predsa len...monológ Jimmyho ženy na konci filmu má takmer parodický efekt, vývoj postáv v takom krátkom časovom období ( hlavne postava Seana Penna) je priam zvrátený. Som si vedomý aj to, že američania zvyknú tráviť svoj život na jednom mieste, ale i tak mi hlava neberie takú veĺkú náhodu, že traja kamaráti z detstva sa po rokoch stretnú pri takej ohyzdnej príležitosti (podobné príbehy som si vymýšľal na základnej škole) - menší spoiler, ale nič zásadné: Jimmyho dcéru zavraždia, Sean to vyšetruje, a čuduj sa svete, podozrivý je tretí kamarát Dave, ktorého v časoch, keď sa ako malí kamošili, znásilnili. Je tam veľa negatívnych momentov, ktoré vyvolávajú v divákovi pocity, ale to mi nestačí. Keby som to mal laicky zhrnúť, príbeh samotný a aj jeho rozuzlenie na mňa pôsobí aj po rokoch, keď som si to pre istotu pozrel znova, ako veľká p*čovina. ()

RenataD

Když jsem viděla film poprvé. Strašně na mě zapůsobil závěr. Jak může člověk žít, když má na rukou krev svého přítele, který byl nevinný? Perfektně vykreslený příběh, perfektní Sean Penn, který si právem zasloužil za svůj výkon Oscara. Kolik podob měla jeho postava.. . ()

panas91

Neskutečná zápletka, která strhne diváka k "mainstreamovému" uvažování, které má na konci za následek zbytečnou smrt. Vynikající film, který nesmí chybět ve Vaší filmtéce. ()

tomkat

Dost dobré 3*. Jeden z filmů "co jsou tak divné, až jsou reálné"...nebo naopak? Poctivé herecké výkony nekalí ani Kevin Bacon - ten spíš nesedne mně osobně. Malinko nedotažené charaktery manželek a ale-fakt-nesedící název filmu jsou jediná mínus. ()

monika_cz

Drsný film, úžasné herecké obsazení. Zavraždění dítěte je jednou z nejhorších věcí, hůř pokud je dítě zavražděno dítětem. Jen mi přišel zvláštní závěr, kde byl zabit nevinný člověk a vrah zustal nepotrestán. ()

Rathe

Tenhle film, nebo aspoň jeho začátek, jsem viděl už mockrát. Ale nějak se mi ho nikdy nepodařilo dokoukat. Většinou jsem u toho usnula. Jediné řešení bylo si to stáhnout a rozhodně jsem s tím neudělal chybu. Seana Penna si stále víc a víc oblibuji a uznávám jako skvělého herce. Takže herecké výkony jsou bez chyby. No a teď k příběhu. Začátek je výborný a ve stejném duchu i pokračuje. Bohužel konec je pro mě docela zklamáním. Vůbec by nevadilo, že Jimmy zabil Dave, ale chyběla mi tu spravedlnost. Čekal jsem, že Jimmy bude sedět dokud nezčerná. ()

sarah.cs

No tak nevím, vybrala jsem si tento film z kategorie mysteriózní, ale nic mysteriózního jsem v něm nenašla. Obyčejná detektivka s trapným finále. Jinak nuda a pokus o hraní na city. Takovýchto filmů je habakuk, takže se domnívám, že jeho vysoké hodnocení je díky věhlasnosti Clinta Eastwooda, Seana Penna a Kevina Bacona. Ani hudba se mi nelíbila, i když asi měla být podmanivá. Děj a ani hlavní postavy mě neoslovily. Přišlo mi to moc podbízivé, avšak bez efektu. Chybělo tomu mnoho, žádné z postav jsem nefandila, žádná se mi ničím nedostala pod kůži, žádné mi nebylo ani na chvíli líto. Rozhodně nic podobného již vidět nepotřebuji. Jedna hvězda za to, že jsem to nevypnula a dokoukala to. ()

Ganka

Polovinu filmu jsem přemítala, jestli jsem to už náhodou neviděla, protože něco podobného už kolem mě jednou šlo. Průměrná kriminálka. Po dvou hodinách se dostavil "a do hajzlu" efekt, kdy na vás tíha příběhu dopadne, kousky skládanky do sebe zapadnou. Teprve teď vám začne být chudáka Davea fakt líto. A začnete nenávidět Jimmyho, kterého jste doposud litovali, za to, že tak jednoduše řeší problémy. A nechápete Seana, který by měl jako správný policajt kámoše nekámoše přece zatknout za vraždu, ne? Zajímavý příběh o třech přátelích z dětství a o bolesti ze ztráty potomka, který má sice pár děr, ale i tak je to snímek koukatelný. ()

baronGrga

Dívat se na Mystic River je jako pustit si jeden z těch dokumentárních filmů na Animal Planet, v němž raněná antilopa klopýtá savanou, a vy naprosto přesně víte, že se blíží její konec, a celý dokument trnete se sevřeným srdcem, připraveným pro tu němou tvář zaplakat, kdy to přijde. Navíc tu máme stádo, které antilopu zavrhlo, hladového lva, jehož touhu antilopu sežrat vlastně taky chápete, a rangera, který tomu všemu má snad šanci zabránit, ale možná nemá dost rychlý džíp. Přidejme hudební téma nesoucí se celým dílem, které notně připomíná hudbu pohřební, převeďme to do lidských rozměrů a máme tu silný, temný a znepokojivý thriller, který nechává ostatní adaptace Lehanových knih daleko za sebou. ()

Jarsey

Clint Eastwood jako režisér, to je pro mě záruka kvality. Hodně lidí si na režiséry jen hraje, ale pokud neumí vytvořit atmosféru, dostávají peníze za nic. Tento film má atmosféru po celou dobu, každá postava je jiná, každá má to svoje a přesto jsou spojené s ostatními. Na hereckých výkonech si dal režisér opět záležet, Tim Robbins mě hodně mile překvapil, jeho výkon byl pro mě asi nejvěrohodnější a nejlepší! Takového člověka, když potkáte někde v hospodě, snadno mu uvěříte, že prožil to, co prožil. Sean Penn výtečný, už v obchodě byste z něj asi měli pocit, že má trochu ne zrovna zákonem schválenou vedlejší činnost. Kevin Bacon mě trochu zklamal, jeho role mi přišla spíše vedlejší a jeho výkon nejslabší, v podstatě bych si to bez něj dokázala představit, což se o obou výše uvedených říci nedá. A i když to na konci nevypadalo, Sean Penn alias Jimmy bude muset s tím omylem dožít a je to asi jediná věc, které bude ze svých činů litovat. ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Dennis Lehane je jeden z mála spisovatelů, kteří se nemůžou stěžovat na filmové adaptace svých knih. Filmy jako Sbohem, baby, Tajemná řeka nebo Prokletý ostrov byly úspěšné komerčně i u kritiků.… (viac)

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (viac)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (viac)