Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Matamoroz

Přestože to má být sci-fi, je tenhle příběh až nepříjemně realistický. Ano, nedivil bych se, kdybysme to za takových třicet, čtyřicet let dopracovali do podobné prdele. Silný film, plný postav kterým se dá věřit. ()

MrBaker

Film mě neskutečně zaujal svým dějem. Dokázal mě u toho držet od začátku až do konce a to díky skvělému provedení a negativním pohledem na budoucnost. Film jsem viděl zhruba 3x a musím říct, že mě nikdy neomrzel. Počítám s tím, že se na to v brzké době opět podívám. Škoda, že není více takových filmů, které zobrazují negativní budoucnost lidí, jejich zoufalost a snahu o vrácení všeho dění do normálu. Pro mě číslo 1 ve svém žánru. ()

Luswani

Výborný námět, ze kterého ale mohlo být vytáhnuto daleko víc. Především ale chválím kameru a megadlouhé záběry, konkrétně ten v autě byl naprosto fantastický! Moc dobrý film, ale na pět hvězd to nějak necítím. 80% ()

BenchPress

Strašně moc se těším na Gravitaci, protože mi stačil tenhle film, abych řekl, že Cuarón je momentálně vizuálně někde úplně jinde, než většina Hollywoodu. Potomci lidí jsou tak neuvěřitelně restalicky natočení, že jsem si v průběhu až říkal, jak tohle může někdo natočit. Příběh je trochu nudnější, ale za ten vyjímečný vizuální zážitek přidávám. Pěkný. 5/5. ()

swinevenca

Hnn. Zvláštní budoucnost, bral jsem tu depku z neporodnosti, ale totalitní Británie zaplavená agresivníma uprchlíkama s podivnou pořádkovou službou a podivně fungujícím "odbojem", to šlo mimo mě. Parádní Caine, líbil se mi útěk na neutrál nebo závody režiséra s kameramanem, kdo vydrží točit dýl. Ale jako celek? Hnn. ()

Bilky

Aj po 3.zhliadnutí nemám dôvod meniť plný počet a iba si potvrdiť, že dobrý film sa dá natočiť aj bez okázalých vizuálnych orgií a o to vzácnejšie je to v žánri scifi. CUARON presviedča, že je právom považovaný za jedného z najtalentovanejších režisérov milénia. Tento dystopický snímok vám napriek relatívne jednoduchému deju sprostredkuje toľko vnemov a zážitkov ako tie nanákladnejšie megalománske trikové blockbustre typu Avatar,Matrix,Terminator ai. Kúzlo je jednak vo vzácne vyrovnaných ingredienciách: úchvatnej kamere, originálnej réžii, civilnému vizuálu filmu, neuveriteľne realistickej atmosfére, utlmenom hereckom prejave hereckých hviezd na úkor tých menej známych, málo viditeľné triky ktoré zbytočne neodpútavajú pozornosť a odvážnemu soundtracku pozostávajúcemu z vážnej línie operných árii až po hippies a rockové skladby. Pikoškou pre mňa bolo zhmotnenie prebalu albumu PinkFloydu "Animals" v podobe budovy ministerstva a to včetne ich vznášajúceho sa ružového prasaťa ;) Rovnako oceňujem, že sa tvorcovia nenechali zlákať a hl.hrdina nepotreboval prakticky žiadne heroické či nadľudské výkony (dokonca ani 1x nevystrelí) ani v zadaných fatálnych podmienkach prežitia. Clive OWEN od tohto filmu umňa postúpil o ligu vyššie aj keď bohužial až do roku 2015 sa mu zatiaľ vačší úspech vyhýba. Mojím zbožným prianím nakoniec je, aby CUARON ostal pri tomto žánri, teším sa na jeho GRAVITY a dúfam že to bude rovnako aspoň za 80% ako tento film a aby vznikalo viac podobných antiutopistických diel ako 12 opíc, Cesta či Kniha prežitia. ()

Sakulnikov

Film je výborný, jak píše HAL, tak vtáhne do prostředí. Postapo prostě prvotřídní, jen mi neseděl závěr, od chvíle, kdy se dostanou do lágru, je ten film divný. Cuarónovy závěry filmů mi prostě nesedí. ()

Uroboros

Možná to není přímo na 5 hvězd, ale tohle je tak nedoceněná věc, že jsem to musel dát. Takhle realisticky zobrazenou budoucnost jsem ještě nežral. Rozhodně doporučuji! ()

Drozdo57

Ak hodnotíme film ako čisto audiovizuálne dielo, musia byť Potomkovia ľudí jedným z najlepších filmov aké kto kedy natočil. Ak ide o obsah samotný, stále netuším, čo tu niektorí užívatelia riešia? Príbeh nie je dobrý? Alebo snáď zobrazenie (veľmi realistickej) distópie? Alebo že by herecké výkony? Čo konkrétne na tomto filme nie je výborné? Toto je jeden z tých filmov, čo vo mne vyvolal silné emócie a aj po dlhej dobe po zhliadnutí si pamätám tie najsilnejšie scény. Na tomto filme sa dá toľko nájsť. Preto sa divím, že miestni erudovaní odborníci sú niekedy za každú cenu ešte erudovanejší a akoby nedokázali pripustiť, že niečo je proste takto dobré. ()

Aywes

Po všech stránkách průměrný film. Sice se prázdný scénář snaží dohnat pomocí zajímavého zasazení, ale stejně ve výsledku zůstane jen ten slabý scénář. Když totiž pominete antiutopistickou budoucnost, založenou na reáliích, tak vám nic moc nezůstane. Hodně "meh" film. ()

Parabot

Scénáře dvou doposud nejlepších filmů Alfonze Cuaróna by šly šmahem odsoudit jako primitivní. Putování z místa A do místa B. Ale, život je přece cesta, východní filozofie a náboženství o tom ví své. Zatímco pozdější Gravitace je mimořádná především díky svému technickému zpracování, Children of Men paří mezi vyjímečné filmy hned z několika důvodů. Jedním je obsah a emocionálně-atmosferická stopa, která po zhlédnutí zůstane. Potomci lidí jsou syroví, bezútěšní a občas působí až fyzickou bolest. Na druhou stranu také neuvěřitelně dojemní. Především ve scéně, kdy po zuby ozbrojené lidstvo, nyní ohrožený vymírající druh, spatří novou, nevinnou, bezbrannou naději.___ Druhým důvodem jsou opravdu překvapivé vizionářské schopnosti tvůrců. Dvanáct let starý dystopický film reflektuje masovou migraci, terorismus nejasného původu, hybridní války, vzestup autoritářských forem vlád, izolacionismus, intelektuální degradaci a především snížení reprodukčních schopností tzv. vyspělého světa.___A konečně, samotné filmové řemeslo je prostě pecka. Duo Cuarón-Lubezki dokáží vymyslet a realizovat virtuózní choreografie kamery či snímat skutečně dlouhé dynamické sekvence bez střihu které vás vtáhnou do děje jako, sirény na skalním útesu někde uprostřed oceánu. ()

Sefik

Úžasná záležitost! Deprese od začátku až do konce. Takto reálně vyobrazená apokalyptická budoucnost se hned tak nevidí. Pustil jsem si tento film po letech a je čím dál více aktuální. Řešení uprchlické otázky by se mohlo tesat do kamene a na místo vítání ekonomických parazitů by se měla řešit jejich důkladná selekce. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)